ثبت پتنت آمازون برای سیستم رمزنگاری (کریپتوگرافیک) اثبات کار (PoW)

غول تکنولوژی دنیا شرکت آمازون موفق به ثبت پتنتی برای تکنیک‌های متنوع در ساخت یک سیستم رمزنگاری یا کریپتوگرافی اثبات کار (PoW) شد. سیستمی همچون بیت کوین که مشابه با سیستمی است که در بلاک چین استفاده شده است.

این پتنت ابتدا در ماه دسامبر 2016 ثبت نام گردید و در نهایت روز سه شنبه توسط اداره ثبت اختراع و علامت تجاری ایالات متحده (USPTO) برگزیده و ثبت شد. این پتنت نشان می‌دهد که چگونه درخت درهم‌سازی یا همان درختان مرکل می‌توانند در کنار دیگر مزایای خود، به عنوان راه حلی برای چالش اثبات کار (PoW) نیز به حساب آیند.

ساختار یک درخت درهم‌سازی یا مرکل اجازه تایید ارسال داده‌های بین کامپیوترها را می‌دهد. همچنین در شبکه‌های peer-to-peer مانند بلاک چین، این ساختار برای تشخیص جعلی نبودن بلاک‌ها استفاده خواهند شد. این مفهوم به سال 1979 بازمیگردد.

از سوی دیگر سیستم اثبات کار POW، الگوریتمی است که با روش ایجاد پرسش و یا درخواست انجام کاری از کاربر، برای محافظت از شبکه‌ها استفاده می‌شود. روشی که اغلب شامل بکارگیری از قدرت محاسبات کامپیوتری برای حل یک معما یا مسئله ریاضیاتی است. بطور مثال، شبکه بلاک چین بیت کوین از یک الگوریتم اثبات کار PoW از کاری که توسط ماینرها انجام گرفته است استفاده میکند.

شرکت آمازون در این مورد بیان می‌کند، که خلاقیت درخت درهم‌سازی یا مرکل، همان کاری است که از الگوریتم خواسته شده است.

این پتنت توضیح میدهد که:

یک سیستم اثبات کار (PoW) در بخشی قرار گرفته است که طرف اول (مثلا یک سیستم کامپیوتر مشتری) ممکن است درخواست دسترسی به یک منبع محاسباتی را داشته باشد. طرف دوم (مثلا یک مرکز تامین خدمات) ممکن است چالشی را که به اول ارائه می‌شود مشخص کند. در اینجا برای پاسخ و تکمیل این درخواست ممکن است یک راه حل معتبر برای همان چالش تولید و یا تامین گردد.

در همین پتنت اضافه شده است: “این چالش ممکن است شامل یک پیام و یک بذر seed باشد، به طوری که این بذر (seed) ممکن است حداقل در طرف درایو رمزنگاری اطلاعاتی‌ای استفاده شود که می‌تواند برای تولید راه حل این چالش بکار گرفته شود. یک درخت درهم‌سازی یا مرکل ممکن است به عنوان یک مولد راه حل نیز بوجود آمده باشد.”

آمازون اظهار میدارد: همچنین روش اثبات کار یا PoW میتواند از حملات محروم‌سازی از سرویس (DoS) و حملات منع سرویس دائمی (DDoS) که اغلب شبکه‌های کامپیوتری را هدف قرار می‌دهند، جلوگیری کند.

ایجاد درخواست یک سیستم اثبات کار (PoW) معتبر ممکن است حملات محروم‌سازی از سرویس (DoS) و منع سرویس دائمی (DDoS) را کاهش دهند، با این روش که طرفین حملات DOD و یا DDOS را مجبور به تولید یک راه حل اثبات کاری می‌نماید که ممکن است به منابع محاسباتی در سیستم‌های مهاجم نیاز داشته باشند؛ و این روش بطور چشمگیری موجب کاهش میزان ارسال درخواستهای افراد شرکت کننده در این حملات می‌گردد.

از سوی دیگر نیز این پتنت در کنار تمام مفاهیم مربوط به بلاک چین و کریپتوکارنسی‌ها، به مفاهیم “کلیدهای رمزنگاری و یا کریپتوگرافی”، “امضاهای دیجیتالی” و “کلیدهای ورود اعضای عمومی” اشاره می‌نماید. اگرچه این پتنت به طور مستقیم پیرامون بلاک چینها و کریپتوکارنسی‌ها بحث نمی‌کند.

در حالی که هنوز هم مباحث زیادی در مورد موضوع کریپتوکارنسی آمازون باقی مانده است، اما این غول تجارت الکترونیک بیشتر به سمت فضای بلوک چینی حرکت می‌نماید.اوایل این ماه، بخش کلود محاسباتی، سرویس وب آمازون (AWS)، سرویس مدیریت بلاک چین خود را برای استفاده گسترده‌تر در میان مشتریان سازمانی آغاز نمود. این سرویس در حال حاضر مزارع منبع باز هایپرلجرد فابریکHyperledger Fabric را پشتیبانی میکند. این در حالیست که بخش پشتیبانی شبکه اتریوم هنوز نیز در حال ساخت و آماده‌سازی بوده و انتظار می‌رود تا سال آینده مورد بهره برداری قرار گیرد.

منبع؛ Coindesk