تکنولوژی 5G و بلاک چین، امیدی برای دگرگونی دنیای جهان توسعه یافته

تکنولوژی 5G و بلاک چین، امیدی برای دگرگونی دنیای جهان توسعه یافته

تکنولوژی 5G بزرگترین موضوع در بحث فناوری های موبایل و صنعت ارتباطات طی چند ساله اخیر به شمار می آید. امروزه ما در دوره ای از عصر تکنولوژی به سر می بریم که سالهاست این صنعت تشنه ورود نوآوری های نوین در خود بوده است. از زمان ظهور گوشی های iPhone و یکپارچگی کامل فناوری های نسل آینده، مانند تکنولوژی واقعیت افزوده (Augmented reality)، هوش مصنوعی و بلاک چین در دنیای مدرن امروزی، معرفی شبکه اینترنت همراه 5G، به یک تکنولوژی همه جانبه و پوشا برای اپراتورها و سازندگان گوشی های همراه مبدل شده است که تلالوی امیدی از نوآوری ها و فناوری های فردا به شمار می رود. این نوآوری ها، فناوری هایی هستند که امروز در گوشه و کناری به انتظار زمان ورودشان به عرصه بازارهای مصرف نشسته اند. تکنولوژی 5G قابلیت بسیار با ارزشی برای گوشی های هوشمند نسل جدید محسوب می شود. این ویژگی را تنها در گوشی هایی می توان یافت که ظرف یک تا دو سال گذشته خریداری شده اند.

آقای کریستین آمون رییس شرکت Qualcomm در اظهارات خود، سال ۲۰۲۰ را سالی دانست که در آن تکنولوژی 5G، فناوری اصلی شبکه های موبایل خواهد شد. پیش بینی می شود امسال در حدود ۲۰۰ میلیون گوشی هوشمند مجهز به تکنولوژی 5G در بازارهای سراسر دنیا عرضه خواهد شد. همچنین آقای آمون بیان می کند:

“در سال ۲۰۲۰، تکنولوژی 5G به صورت گسترده ای در تمام شهرهای بزرگ و اصلی دنیا در دسترس خواهد بود. پس از آن در سال ۲۰۲۱، در تمامی شهرهای کشورهای در حال توسعه دنیا نیز این فناوری به طور کامل گسترش خواهد یافت.”

ممکن است امسال، سالی بسیار حیاتی و مهمی برای سازندگان و فروشندگان گوشی های همراه باشد. سالی که فروشندگان می بایست برای فروش آخرین مدل از گوشی های iPhone و گلکسی سامسونگ (Samsung Galaxy) خود اقدام نمایند. اما برای خود تکنولوژی5G، سال ۲۰۲۱، سال مهمتری نسبت به امسال خواهد بود. سال ۲۰۲۱ سالی است که در آن اپراتورهای شبکه های تلفن همراه قصد توسعه و گسترش محصولات خود را در کشورهای توسعه یافته دنیا دارند.

علاوه بر این، آقای آمون بیان می کند که انتظار توسعه و گسترش شبکه  باند متوسط 5G در کشورهای پرو، نیجریه، بازارهای کوچک اروپایی و کشورهای در حال توسعه آسیایی از کامبوج گرفته تا سریلانکا را نیز می توان داشت. به نظر می رسد امروز زمانی است که بازار عزم خود را برای ورود به دنیای حقیقی و عملی تکنولوژی 5G، جزم کرده است.

تست آلفای پرداخت تلفن همراه: M-Pesa

تاکنون وعده های علمی-تخیلی بسیاری، مانند فناوری ماشین های بدون راننده گرفته تا تکنولوژی های هوش مصنوعی و ربات های همه کاره، را از صاحبان تکنولوژی شنیده ایم. اما برخلاف همه این وعده ها، تکنولوژی 5G نزدیک‌ ترین فناوری ای می باشد که در دنیای تکنولوژی عرضه شده و در دستگاه های امروزی اسمارت فون هم قابل استفاده است.

گذشته از کاربرد تکنولوژی 5G برای عکس های ماه در اتوماسیون و یا هوش مصنوعی، و یا کاربردهای عملی تر از این تکنولوژی مانند روش های بهینه گرافیکی و تصویرسازی که می شناسیم، بزرگترین مزیت و قابلیت تکنولوژی 5G پیشرفت های این فناوری در نحوه ارتباط لوازم الکترونیکی و کامپیوترهای جیبی ای است که ما اکنون در جیب خود داریم. به خصوص در کشورهای پیشرفته دنیا، تکنولوژی 5G می تواند به عنوان یکی از بزرگترین تحولات در دنیای نوآوری های امروزی محسوب شود.

تا کنون، گوشی های هوشمند تا حد قابل توجهی رونق خود را در کشورهای پیشرفته از دست داده اند. اما با این حال هنوز هم اسمارت فون ها، بخش اعظمی از سهم بازارهای جهانی موبایل را به خود اختصاص می دهند. میزان استفاده از گوشی های هوشمند در کشورهای پیشرفته را می توان در بازه ای بین حدودا ۲۴٪ در کشور هند تا بیش از ۵۰٪ در کشور برزیل دانست. میلیون ها نفر در کشورهای توسعه یافته تنها به گوشی های ساده یا همان “dumb phones” اعتماد دارند. تعداد افرادی که امروزه از تلفن همراه استفاده می کنند از افرادی که به برق دسترسی دارند بیشتر است.

در نهایت، زمانی که تکنولوژی 5G وارد بازار کشورهای توسعه یافته شود، این فناوری به یکی از مفیدترین سرویس هایی تبدیل خواهد شد که احتمالا یکی از زیرساخت های اصلی کشورها باقی می ماند. اما آیا ممکن است مهمترین کارکرد این فناوری در ویژگی پرداخت آن باشد؟

M-Pesa (سرویس انتقال پول با موبایل)

تنها کافی است نگاهی به تاثیر سرویس هایی مانند سرویس M-Pesa (سرویس انتقال پول با موبایل) در کشور کنیا داشته باشیم. در حقیقت M-Pesa یک ربات و یا سرویس انتقال پول متنوع است که به کاربران این امکان را می دهد تا با این سرویس سازگار با گوشی های ساده تلفن همراه، از خدمات پرداخت پول استفاده نمایند.

سرویس M-Pesa آنقدر در کنیا فراگیر و همگانی است که می توان گفت در بیشتر از ۹۶٪ خانواده های کنیایی، حداقل یک کاربر M-Pesa وجود دارد. همچنین این فناوری به بسیاری از مردم کنیا كه در فقر شدید زندگی می كنند، كمك كرده است تا بتوانند خود را تا بالای خط فقر حرکت دهند. به این ترتیب خانوارهای روستایی نیز با کمک این فناوری توانسته اند درآمد خود را تا ۳۰٪ افزایش دهند.

تکنولوژی M-Pesa به دلیل وجود فاکتورهای زیادی همچون بازار قوی مصرف، قوانین آسان (برای استفاده) و نیز عدم وجود جایگزینی برای این شبکه، فناوری بسیار موفقی در کنیا بوده و در تمام کشور توزیع  شده است. شاید مهمترین و محکم ترین دلیل موفقیت و محبوبیت شبکه M-Pesa، معرفی وایرال (viral) این شبکه در کنیا باشد. به این ترتیب محبوبیت M-Pesa در کشور کنیا هر روز بیشتر و بیشتر شده است.

بطور کل دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم همین پروسه در سال ۲۰۲۰ نیز به خودی خود نمی تواند در سراسر دنیا تکرار شود. اما این پروسه برای بدست آوردن سیستمی محکم، به همراه شبکه های فعال محلی، به شبکه 5G نیازمند است. این سیستم، شبکه ایست که نحوه ارتباط ظاهری مقبولی دارد و آزمایش خود را برای پشتیبانی در مدل های مختلف گوشی های همراه پس داده است.

تکنولوژی های 5G و بلاک چین: آیا این فناوری ها یک شبکه موبایل بانک امن را فراهم خواهند نمود؟

ظاهرا تصور گفتگو بوسیله پیامک (SMS) و یا سیستم های ارسال متن، حتی از طریق اپلیکیشن های محبوب و پرطرفدار امروزی مانند واتس آپ (WhatsApp)، به عنوان یک روش ارتباطی و مکاتبه ای در دنیای پیشرفته قرن بیست و یکم، دشوار به نظر می رسد. سیستم ارسال پیامک یا اس ام اس دهها سال است که به عنوان یک روش ارزشمند میان میلیارد ها کاربر محبوبیت دارد. این فناوری که پدر تکنولوژی های ارتباطی شناخته می شود، از اولین نسل گوشی های همراه در تمام موبایل ها وجود داشته است.

اما با توجه به میزان بسیار کم مصرف دیتا در این تکنولوژی، هنوز هم این سیستم برای بکارگیری در شبکه های مدرن تلفن همراه چالاکی و سرعت مناسبی دارد. همچنین شبکه پیامک به سادگی می تواند به عنوان یک فناوری ایمن، سریع و مطمئن در سرویس پرداخت های تجاری، خرید کالا و یا خدمات، سپرده گذاری و یا حواله پول مورد استفاده قرار می گیرد. این شبکه، همچون “جام مقدس” در خدمات بانکداری دیجیتالی شناخته شده است. به ویژه این تعریف در مورد نزدیک به دو میلیارد نفر از مردم جهان که فاقد حساب بانکی هستند، صدق می کند.

در قسمت پشتیبانی و پشت صحنه این فناوری، ترکیب تکنولوژی های بلاک چین و 5G نویدبخش ترکیبی قدرتمند خواهد بود. تکنولوژی بلاک چین می تواند شبکه های موبایل بانک را امن نماید. شبکه هایی که می بایست در سطوح بسیار ریز نیز در امنیت کامل قرار داشته باشند. این در حالیست که خود شبکه های 5G می بایست مطمئن باشند که این شبکه های پیچیده زیر بار فشار سنگین بلاک چین تحمل کافی را خواهند داشت. 

امید به جهان مترقی با 5G

اگر شبکه های کریپتوکارنسی بتوانند روش های جدیدی برای انتقال پول ارائه دهند، این قدم به منزله گامی بلند برای صاحبان حساب های بانکی و افراد بدون حساب بانکی محسوب می شود. این انقلاب در سیستم های بانکی می تواند اولین گام در مسیر تغییرات لازم برای رسیدن به یک جهان مترقی به شمار رود. تغییرات لازم بیشماری، مانند دسترسی آسان تر و قابل اعتمادتر به الکتریسیته و اینترنت پر سرعت، کاهش هزینه های بالا مربوط به معاملات و سیستم های انتقال پول و حوالجات، و محدود کردن فسادهای دولتی و بی ثباتی های اقتصادی، که برای مترقی شدن دنیا الزامی هستند. 

اگر پایان فعالیت های تکنولوژی 5G به این امور ختم گردد، به طور حتم این تغییرات دست آوردی به مراتب بزرگتر و برتر از آنچه توسط دست اندرکاران صنعت تلفن های همراه پیش بینی و وعده داده شده است را بدست خواهد آورد.

تمام مطالب مندرج در این مقاله تنها نظرات نویسنده مقاله است و الزاما بازتاب عقاید ناشر و نظر این سایت نمی باشند.

نویسنده این مقاله آقای ریچارد دنیس، بنیانگذار و مدیرعامل TemTum است که در حوزه کریپتوکارنسی های کاربردی فعالیت دارند. آقای دنیس یکی از کارشناسان بین المللی و شناخته شده در زمینه مسائل امنیت سایبری و کریپتوگرافی است. او همچنین یکی‌ از اساتید برتر دنیا در حوزه امنیت شبکه، بلاک چین و رمزگذاری به شمار می رود.