سه شاخص اصلی بازار خبر از جهشی بلند در قیمت بیت کوین دارند

 در روزهای اخیر قیمت بیت کوین در بازار تقریبا همه رقمی را به خود دیده ولی هیچ رقم ثابتی را نگرفته است! همزمان با تحکیم قیمت ها، تحلیلگران بیشتر پیرامون اخبار بازارهای صعودی و نزولی مانور می دهند و سر صدا می نمایند. این هیاهو  و صدا منجر به سردرگمی برای سرمایه گذاران سطح متوسط می شود، سرمایه گذارانی که تفکیک سیگنال ها برایشان سخت و دشوار است.

بیایید تا با ترسیم یک نمای کلی از عملکرد قیمت بیت کوین در هر دو سناریوی بازارهای گاوی (صعودی) و خرسی (نزولی) به وسیله تمرکز ویژه بر روی سه شاخصه بازار کریپتوکارنسی ها، این مطلب را شفاف تر کنیم: شاخصه ترس و حرص در بازار کریپتو، شاخص ضریب نسبت طلایی بیت کوین و در نهایت اندیکاتور باند بولینگ.

آیا تجربه قیمت هزار دلاری بیت کوین در قیمت 10000 دلار جدید نیز تکرار خواهد شد؟

در اوایل همین ماه، PlanB، تحلیلگر محبوب بازار بیت کوین، در توییتی چنین نوشت:

“به نظر می رسد که تلاش 3 ماهه بیت کوین برای شکستن جادویی قیمت 10هزار دلاری مانند اتفاقی است که از آغاز سال 2017 برای شکستن قیمت 1000 دلاری روی داد… همگی در آینده ای نزدیک حقیقت را خواهیم دید.”

اینطور احساس می شود که همین سوال در ذهن بسیاری از سرمایه گذاران شکل گرفته است و این حس صعودی بازار گاوی در دو ماهه گذشته نیز بسیاری از فعالان بازار را به نظر متعجب نموده است:

  • چرا قرار نیست قیمت بیت کوین به عنوان یکی از دارایی های با ارزش دیجیتالی ای که قرار بوده نقش یک منبع حفظ  ارزش مالی را در برابر نوسانات بازار داشته باشد، منفجر شود؟

  • چرا از زمانی که بیت کوین در حال تثبیت بوده و یا به آرامی در حالت نزولی قرار داشته است، آلت ها دیگر نمی توانند برای شروع یک فصل جدید در آلت کوین سود +100% کسب کنند؟

  • چرا ما درست بلافاصله پس از اعلام شرکت Bakkt پیرامون راه اندازی پلتفرم خود در ماه آینده، شاهد یک جمع آوری آرام و آهسته نبوده ایم؟

تا تاریخ 2 ژانویه 2017، قیمت بیت کوین برای 1212 روز زیر 1000 دلار معامله می شد. درست در زمانی که قیمت بیت کوین بالاتر از 1000 دلار رفت، موانع قیمت زیر 1000 دلار با سرعتی فزاینده ای فرو ریختند. تعداد روزهایی که قیمت بیت کوین بین 1000 تا 2000 دلار قرار داشت تنها به 23 روز کاهش یافت. و درست با رسیدن قیمت بیت کوین به 5000 دلار، تعداد روزهایی که برای تضمین افزایش 1000 دلار دیگر به قیمت طول می کشید، به 10 روز کاهش یافته بود.

در حال حاضر نیز، بیت کوین 2 هفته گذشته را در تلاش برای ماندن در قیمت بالای 10000 دلار سپری کرده است و این در حالی است که معامله گرانی مانند PlanB از اینکه قیمت 10هزار دلاری نیز به سرنوشت قیمت 1000 دلاری دچار شود، تعجب زده اند.

معامله گران با تجربه تری که با تاریخ و شخصیت تجارت بیت کوین آشنا هستند، حفظ آرامش را در بازار توصیه می کنند. اما این توصیه ها برای کاهش نگرانی های کسانی که احتمالاً بیت کوین را از در بازه قیمتی 12900 تا 11500 دلار خریداری کرده اند کافی نیستند. به ویژه اگر این احتمال وجود داشته باشد که بیت کوین بتواند وارد مرحله انباشت طولانی مدت شود که تا فصل اول سال 2020 نیز ادامه داشته باشد.

 شاخصه ترس و حرص بازار کریپتوکارنسی در کمترین رکورد بازار

این مطلب که احساسات نقش مهمی در عملکرد قیمت بیت کوین داشته است به اثبات رسیده است و PlanB نیز مطمئناً در ارتباط با چنین چیزها و اصولی بنا شده است.

طبق گزارشات قبلی منتشر شده در مجله Cointelegraph، احساسات سرمایه گذاران بوسیله مولفه های ترس و حرص و نیز ضرایب پوشش ریسک توسط شرکت ها و تحلیلگران کریپتوکارنسی ها در سراسر بخش بینش از شاخص،  اندازه گیری شده است.

این شاخص، احساسات سرمایه گذار را در مقیاس 1 تا 100 به نمایش نموداری می گذارد که در آن عدد 1 نمایانگر حس عذاب و بدبختی سرمایه گذاران و 100 بازتاب خوش بینی و حرص و طمع می باشد.

به گفته سازندگان این نمودار، خوانش در پایین نمودار نشانگر فرصت های خرید بوده و خوانش در بالا می تواند نشانه ای از یک اصلاح در وضعیت منبع ذخیره باشد. از 22 آگوست، این شاخص 5 واحد کاهش یافته است و کمترین میزان آن در دسامبر 2018 اندازه گیری شده است.

Crypto Fear & Greed Index

 در حال حاضر شاخص حرص و ترس بر روی عدد 30 (ترس) قرار گرفته است، که این به منزله یک بهبود نسبت به خوانش هفته گذشته است که در وضعیت شاخص 11 (ترس شدید) قرار داشته است.

با توجه به این که قیمت دلاری بیت کوین پایین ترین حد بالایی و پایین ترین حد پایینی را، در حالی که حجم معاملات نیز کم شده است، به نمایش گذاشته و محدوده قیمت معاملات هم در نزدیکی علامت مهم 10 هزار دلاری قرار دارد، لذا به نظر می رسد به این دلیل که حمایت از قیمت 10 هزار دلار سرانجام به افت این قیمت و رسیدن به پله 9000 دلار منجر خواهد شد، معقول است که معامله گران نیز تمایل زیادی به اتخاذ موضع نداشته باشند.

 این موضوع بیش از یک حدس و ظن خواهد بود

بدیهی است که احساسات تنها عامل محرک قیمت یک دارایی محسوب نمی‌ شود و در برخی از مباحث در مورد نحوه راه اندازی و مسائل فنی بیت کوین و نیز بحث پیرامون  ساختار فعلی بازار مورد نیاز و الزامی است.

https://s3.cointelegraph.com/storage/uploads/view/13d2684303f4e8b4b2eb55ab1be6faba.png

در یک چهارچوب زمانی هفتگی،  می توان مشاهده کرد که نشانگر واگرایی بین متغیرهای متحرک (MACD) برای اولین بار از زمان رسیدن به نقطه کف در فوریه 2018  و زمانی که این شاخص از مرز گاوی عبود نمود، یک تقاطع نزولی را ترسیم کرده است.

شاخص MACD (خط آبی) در طول آخر هفته از زیر خط سیگنال (قرمز) عبور کرده و به سطح زیر صفر (سطح پایه) رسیده است. همچنین می توان دریافت که این هیستوگرام منفی گردیده و در آنچه می تواند به عنوان بازه نزولی تعبیر شود، فرو رفته است. لازم به ذکر است که شاخص MACD یک شاخص عقب مانده است که عملکرد قیمت فعلی دارایی را به خوبی منعکس نمی کند.

برخی از معامله گران مانند مراد محمودوف با توجه به این نکته برای بطلان این نتیجه گیری اظهار می دارند که بیت کوین روند صعودی و نیروی محرکه خود را از دست داده و به سمت بازار خرسی متمایل شده است. محمودوف در توییت آخر هفته خود نوشت:

“افراد خارج از این حیطه مانند یک حکم قطعی هیات منصفه پیرامون گذر از شاخص هفتگی MACD صحبت می کنند. اما از قضا هر بار در طول آخرین چرخه گاوی، شاخص پایین ترین موضع را نشان می داد.”
پس از ارسال نمودار بالا پیرو استدلال خود محموروف بیان می دارد که:

“برای آخرین بار می گویم. این یک بازار گاوی است.”

Chart

این در حالیست که ما نسبت به سخنان محکم و مطلق اشخاص کمترین اعتماد را داریم، به خصوص با توجه به گرایش و روند بیت کوین در برابر تعابیر تحلیلگران و نا امید کردن  سرمایه گذاران از پیش بینی هایشان، به منظور تصمیم گیری عاقلانه و داشتن یک برنامه بازی در صورت شکست معاملات، در نظر گرفتن بازار گاوی و احتمالات خرسی ارزشمند خواهد بود.

 اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Band) محکم تر می شوند

در کوتاه مدت ، داده های روزانه Volume Profile Visible Range (VPVR) حاکی از آن است که قیمت بیت کوین می تواند به 8750 تا 7500 دلار کاهش یابد. سطح قیمت 7500 دلاری فاصله ای کوتاه از  61.8٪ سطح فیبوناچی با نرخ 7250 دلار دارد. تعدادی از تحلیلگران بر اهمیت سطح 61.8٪ سطوح فیبوناچی، به ویژه پس از تصحیح دارایی با نمودار پیشرفت پارابولیک، تاکید کرده اند.

BTC/USD

در نمودار میزان فروش، بیشتر از حجم خرید در نمودار روزانه و 4 ساعته است، اما حجم کلی کم شده و باند های بولینگر محکم تر می شوند. این اتفاق معمولاً قبل از اینکه قیمت بیت کوین حرکتی تند انجام دهد رخ می دهد.

BTC/USD

در همین حال ، بیت کوین ادغام خود را در مثلث متقارن ادامه داده و شکست بازار گاوی می تواند روزانه به قیمت بالاتر بیت کوین منجر شود و به سمت افزایش قیمت عا 11400 دلار ادامه یافته  و به دنبال آن برای رسیدن به قیمت 11790 دلار د تلاش باشد.

 شاخص ضریب نسبت طلایی نشان دهنده تجمع در نوسان کامل

یک شاخص جامع تر برای ارزیابی هنگام ارزیابی ساختار بازار ماکرو و عملکرد قیمت بیت کوین ، ضریب چند برابر طلایی Philip Swift است. این ابزار عملکرد طولانی مدت قیمت بیت کوین را در امتداد میانگین متحرک روزانه 350 دنبال می کند ، سپس 350 DMA را با نسبت طلایی (1.68) و اعداد در توالی فیبوناچی (1،2،3،5،8،13،21) ضرب می کند.

طبق بیان سوئیفت، از ضریب نسبت طلایی نسبت موارد زیر بدست می آید:

  • به طور دقیق و پیوسته نکات برجسته بالا و پایین شدن قیمت سیکل درون چرخه بیت کوین را برجسته می کند.
  • تمام اوج های قیمت  بازار را در تاریخ بیت کوین انتخاب می کند.
  • زمان رسیدن قیمت بیت کوین در چرخه بازار آینده را پیش بینی می کند.

Bitcoin Golden Ratio Multiplier

از نظر تاریخی و تجربی میانگین قرمز (350 DMA x 2) به عنوان یک نکته خوب برای نقطه سودآوری عمل کرده است و اخیراً این ابزار قیمت های 13800 دلار و 12900 دلار را در نقطه بالایی قیمت بیت کوین پیش بینی کرده است.

به نظر می رسد شاخص ضریب نسبت طلایی، معیار مناسبی برای معامله گران نوسان گیری است که ترجیح می دهند تمام روز را به تابلو معاملات روز خیره نشوند.

طبق فرمول سوئیفت:

استفاده از سه خط متوسط در حال حرکت (350DMA x 1.6 ، X2 ، X3) به ما این امکان را داده است که تقریباً هر یک از قیمت های بالای داخل یک چرخه را در تاریخ بیت کوین را داشته باشیم.

 شاخص های همگرا در تاریخ راه اندازی پلتفرم Bakkt

با نگاهی گذرا به نمودار روزانه بیت کوین ، نمودارهای 4 ساعته و 1 ساعته و در آن می توانید فرایندی از بازه های گاوی (مثلث های متقارن) و مثلث های صعودی را در انواع اندازه ها مشاهده نمود. در حال حاضر از 26 ژوئن 2019، بیت کوین معاملات گسترده ای را با قیمت های متفاوتی با قیمت 13800 دلار ادامه داده و تا قیمت فعلی نزدیک به 10000 دلار پیش آمده است.

جالب اینجاست که با دنبال کردن بازوهای مثلث به نقطه همگرایی آنها ما را به 23 سپتامبر می رساند، درست همان روزی که Bakkt رسماً راه اندازی می شود.

BTC/USD

قیمت بیت کوین به شکلی منظم در مثلث متقارن ادغام می شود و اگر فرد برای بزرگنمایی در چهارچوب زمانی 4 ساعته و 1 ساعته وقت بگذارد، شکستگی هایی را پیدا می کند، که این شکست ها نتیجه حاصل از کوچکترین تحرکات گاوی  و اضلاع خرسی است.

دومین بخش مثلثی در ناحیه ای که ما روی آن تمرکز خواهیم بود، از قیمت 11500 دلار تا قیمت فعلی با قیمت 11115 دلار گسترش می یابد. تحکیم درون مثلث دقیقاً به اندازه همتای بزرگتر مرتب است، و با کاهش قیمت بیت کوین به سمت راس مثلث، معامله گران یک تحرکت بزرگ در قیمت را  پیش بینی می کنند.

به طور تصادفی، پایان این مثلث با وضعیت فعلی تردید در بازار از منظر فنی و احساساتی منطبق است. بیت کوین در آستانه انجام کاری بزرگ است، اما محاسبه اینکه آیا این حرکت صعودی یا نزولی پیش خواهد رفت دشوار است.

سناریو بازار گاوی (صعودی)

در یک سناریو بازار گاوی یا صعودی، قیمت بیت کوین به پایین بازوی مثلث (9685 دلار) کاهش می یابد، که با بازوی پایین شاخص بولینگر با قیمت 9500 دلار مطابقت دارد.

با ایجاد حجم  زیاد خرید و یا فروش از این نقطه، می توانید ببیند که بیت کوین حرکت خود را به سمت 20-MA از خط یا قیمت (10570 دلار) شروع می کند و یک حرکت دلگرم کننده در بالای این نقطه، باعث می شود که بیت کوین نرخ روزانه خود را بالاتر از 11400 دلار تنظیم کند که نزدیک به قسمت بالایی بازوی شاخص BB قرار می گیرد.

گسترش بیت کوین بیشتر باعث می شود بیت کوین بازوی بالای مثلث متقارن را لمس کند.

سناریوی بازار خرسی (نزولی)

با یک حرکت خرسی یا نزولی، قیمت بیت کوین کاهش یافته و از زیر بازوی پایین BB (زیر 9500 دلار) نزول می نماید.

شاخص VPVR عدم تقاضای خریدار در این منطقه را نشان می دهد و این نکته نشان می دهد که افت کمتری از قیمت 9500-9100 دلار می تواند بهای بیت کوین را تا زیر 61.8٪ ضریب اصلاح فیبوناچی بیاورد تا نرخ اشباع بازار احتمالی آن در نزدیکی 8200 دلار را به دست آورد.

بجز احتمال واژگونی در این محل تقاطع، بیت کوین می تواند به بازه تقاضا بعدی خود در محدوده 7650 تا 8000 دلار سقوط کند

3 شاخصه اصلی مورد توجه

البته که هیچ انسانی صاحب گوی جهان نما نبوده و آینده نگری 100% ندارد. اما با توجه به شاخص حرص و ترس کریپتو، شاخص های ضریب طلایی بیت کوین و بولینگر باند برای تجزیه و تحلیل بازار در چند بازه زمانی خاص، می توانند به پیش بینی جهت حرکت بعدی کمک می کند.

تحلیل تکنیکی صرفاً یک راهنمایی محسوب شده و یک روش بخت آزمایی و شانسی نیست. وظیفه هر سرمایه گذار آن است که تحقیقات خود را بصورت کامل انجام دهد و تعیین کند که کدام گزینه برای ریسک پذیری مناسب تر است.

این همان معضلی است که همه سرمایه گذاران با آن روبرو هستند، آیا اینگونه نیست؟

دیدگاه ها و نظرات بیان شده در این مقاله صرفا از سمت نویسنده این مقاله بوده و لزوما منعکس کننده نظر ناشر و مجله Cointelegraph نمی باشد. به یاد داشته باشیم هر حرکت سرمایه گذاری و معامله ای شامل ریسک مخصوص بخ خود است، پس شما باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات شخصی خود را انجام دهید.