صفحه اصلی / اخبار / جهش احتمالی قیمت بیت کوین

جهش احتمالی قیمت بیت کوین

سه شاخص اصلی بازار خبر از جهشی بلند در قیمت بیت کوین دارند

 در روزهای اخیر قیمت بیت کوین در بازار تقریبا همه رقمی را به خود دیده ولی هیچ رقم ثابتی را نگرفته است! همزمان با تحکیم قیمت ها، تحلیلگران بیشتر پیرامون اخبار بازارهای صعودی و نزولی مانور می دهند و سر صدا می نمایند. این هیاهو  و صدا منجر به سردرگمی برای سرمایه گذاران سطح متوسط می شود، سرمایه گذارانی که تفکیک سیگنال ها برایشان سخت و دشوار است.

بیایید تا با ترسیم یک نمای کلی از عملکرد قیمت بیت کوین در هر دو سناریوی بازارهای گاوی (صعودی) و خرسی (نزولی) به وسیله تمرکز ویژه بر روی سه شاخصه بازار کریپتوکارنسی ها، این مطلب را شفاف تر کنیم: شاخصه ترس و حرص در بازار کریپتو، شاخص ضریب نسبت طلایی بیت کوین و در نهایت اندیکاتور باند بولینگ.

آیا تجربه قیمت هزار دلاری بیت کوین در قیمت ۱۰۰۰۰ دلار جدید نیز تکرار خواهد شد؟

در اوایل همین ماه، PlanB، تحلیلگر محبوب بازار بیت کوین، در توییتی چنین نوشت:

“به نظر می رسد که تلاش ۳ ماهه بیت کوین برای شکستن جادویی قیمت ۱۰هزار دلاری مانند اتفاقی است که از آغاز سال ۲۰۱۷ برای شکستن قیمت ۱۰۰۰ دلاری روی داد… همگی در آینده ای نزدیک حقیقت را خواهیم دید.”

اینطور احساس می شود که همین سوال در ذهن بسیاری از سرمایه گذاران شکل گرفته است و این حس صعودی بازار گاوی در دو ماهه گذشته نیز بسیاری از فعالان بازار را به نظر متعجب نموده است:

  • چرا قرار نیست قیمت بیت کوین به عنوان یکی از دارایی های با ارزش دیجیتالی ای که قرار بوده نقش یک منبع حفظ  ارزش مالی را در برابر نوسانات بازار داشته باشد، منفجر شود؟

  • چرا از زمانی که بیت کوین در حال تثبیت بوده و یا به آرامی در حالت نزولی قرار داشته است، آلت ها دیگر نمی توانند برای شروع یک فصل جدید در آلت کوین سود +۱۰۰% کسب کنند؟

  • چرا ما درست بلافاصله پس از اعلام شرکت Bakkt پیرامون راه اندازی پلتفرم خود در ماه آینده، شاهد یک جمع آوری آرام و آهسته نبوده ایم؟

تا تاریخ ۲ ژانویه ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین برای ۱۲۱۲ روز زیر ۱۰۰۰ دلار معامله می شد. درست در زمانی که قیمت بیت کوین بالاتر از ۱۰۰۰ دلار رفت، موانع قیمت زیر ۱۰۰۰ دلار با سرعتی فزاینده ای فرو ریختند. تعداد روزهایی که قیمت بیت کوین بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ دلار قرار داشت تنها به ۲۳ روز کاهش یافت. و درست با رسیدن قیمت بیت کوین به ۵۰۰۰ دلار، تعداد روزهایی که برای تضمین افزایش ۱۰۰۰ دلار دیگر به قیمت طول می کشید، به ۱۰ روز کاهش یافته بود.

در حال حاضر نیز، بیت کوین ۲ هفته گذشته را در تلاش برای ماندن در قیمت بالای ۱۰۰۰۰ دلار سپری کرده است و این در حالی است که معامله گرانی مانند PlanB از اینکه قیمت ۱۰هزار دلاری نیز به سرنوشت قیمت ۱۰۰۰ دلاری دچار شود، تعجب زده اند.

معامله گران با تجربه تری که با تاریخ و شخصیت تجارت بیت کوین آشنا هستند، حفظ آرامش را در بازار توصیه می کنند. اما این توصیه ها برای کاهش نگرانی های کسانی که احتمالاً بیت کوین را از در بازه قیمتی ۱۲۹۰۰ تا ۱۱۵۰۰ دلار خریداری کرده اند کافی نیستند. به ویژه اگر این احتمال وجود داشته باشد که بیت کوین بتواند وارد مرحله انباشت طولانی مدت شود که تا فصل اول سال ۲۰۲۰ نیز ادامه داشته باشد.

 شاخصه ترس و حرص بازار کریپتوکارنسی در کمترین رکورد بازار

این مطلب که احساسات نقش مهمی در عملکرد قیمت بیت کوین داشته است به اثبات رسیده است و PlanB نیز مطمئناً در ارتباط با چنین چیزها و اصولی بنا شده است.

طبق گزارشات قبلی منتشر شده در مجله Cointelegraph، احساسات سرمایه گذاران بوسیله مولفه های ترس و حرص و نیز ضرایب پوشش ریسک توسط شرکت ها و تحلیلگران کریپتوکارنسی ها در سراسر بخش بینش از شاخص،  اندازه گیری شده است.

این شاخص، احساسات سرمایه گذار را در مقیاس ۱ تا ۱۰۰ به نمایش نموداری می گذارد که در آن عدد ۱ نمایانگر حس عذاب و بدبختی سرمایه گذاران و ۱۰۰ بازتاب خوش بینی و حرص و طمع می باشد.

به گفته سازندگان این نمودار، خوانش در پایین نمودار نشانگر فرصت های خرید بوده و خوانش در بالا می تواند نشانه ای از یک اصلاح در وضعیت منبع ذخیره باشد. از ۲۲ آگوست، این شاخص ۵ واحد کاهش یافته است و کمترین میزان آن در دسامبر ۲۰۱۸ اندازه گیری شده است.

Crypto Fear & Greed Index

 در حال حاضر شاخص حرص و ترس بر روی عدد ۳۰ (ترس) قرار گرفته است، که این به منزله یک بهبود نسبت به خوانش هفته گذشته است که در وضعیت شاخص ۱۱ (ترس شدید) قرار داشته است.

با توجه به این که قیمت دلاری بیت کوین پایین ترین حد بالایی و پایین ترین حد پایینی را، در حالی که حجم معاملات نیز کم شده است، به نمایش گذاشته و محدوده قیمت معاملات هم در نزدیکی علامت مهم ۱۰ هزار دلاری قرار دارد، لذا به نظر می رسد به این دلیل که حمایت از قیمت ۱۰ هزار دلار سرانجام به افت این قیمت و رسیدن به پله ۹۰۰۰ دلار منجر خواهد شد، معقول است که معامله گران نیز تمایل زیادی به اتخاذ موضع نداشته باشند.

 این موضوع بیش از یک حدس و ظن خواهد بود

بدیهی است که احساسات تنها عامل محرک قیمت یک دارایی محسوب نمی‌ شود و در برخی از مباحث در مورد نحوه راه اندازی و مسائل فنی بیت کوین و نیز بحث پیرامون  ساختار فعلی بازار مورد نیاز و الزامی است.

https://s3.cointelegraph.com/storage/uploads/view/13d2684303f4e8b4b2eb55ab1be6faba.png

در یک چهارچوب زمانی هفتگی،  می توان مشاهده کرد که نشانگر واگرایی بین متغیرهای متحرک (MACD) برای اولین بار از زمان رسیدن به نقطه کف در فوریه ۲۰۱۸  و زمانی که این شاخص از مرز گاوی عبود نمود، یک تقاطع نزولی را ترسیم کرده است.

شاخص MACD (خط آبی) در طول آخر هفته از زیر خط سیگنال (قرمز) عبور کرده و به سطح زیر صفر (سطح پایه) رسیده است. همچنین می توان دریافت که این هیستوگرام منفی گردیده و در آنچه می تواند به عنوان بازه نزولی تعبیر شود، فرو رفته است. لازم به ذکر است که شاخص MACD یک شاخص عقب مانده است که عملکرد قیمت فعلی دارایی را به خوبی منعکس نمی کند.

برخی از معامله گران مانند مراد محمودوف با توجه به این نکته برای بطلان این نتیجه گیری اظهار می دارند که بیت کوین روند صعودی و نیروی محرکه خود را از دست داده و به سمت بازار خرسی متمایل شده است. محمودوف در توییت آخر هفته خود نوشت:

“افراد خارج از این حیطه مانند یک حکم قطعی هیات منصفه پیرامون گذر از شاخص هفتگی MACD صحبت می کنند. اما از قضا هر بار در طول آخرین چرخه گاوی، شاخص پایین ترین موضع را نشان می داد.”
پس از ارسال نمودار بالا پیرو استدلال خود محموروف بیان می دارد که:

“برای آخرین بار می گویم. این یک بازار گاوی است.”

Chart

این در حالیست که ما نسبت به سخنان محکم و مطلق اشخاص کمترین اعتماد را داریم، به خصوص با توجه به گرایش و روند بیت کوین در برابر تعابیر تحلیلگران و نا امید کردن  سرمایه گذاران از پیش بینی هایشان، به منظور تصمیم گیری عاقلانه و داشتن یک برنامه بازی در صورت شکست معاملات، در نظر گرفتن بازار گاوی و احتمالات خرسی ارزشمند خواهد بود.

 اندیکاتور باند بولینگر (Bollinger Band) محکم تر می شوند

در کوتاه مدت ، داده های روزانه Volume Profile Visible Range (VPVR) حاکی از آن است که قیمت بیت کوین می تواند به ۸۷۵۰ تا ۷۵۰۰ دلار کاهش یابد. سطح قیمت ۷۵۰۰ دلاری فاصله ای کوتاه از  ۶۱.۸٪ سطح فیبوناچی با نرخ ۷۲۵۰ دلار دارد. تعدادی از تحلیلگران بر اهمیت سطح ۶۱.۸٪ سطوح فیبوناچی، به ویژه پس از تصحیح دارایی با نمودار پیشرفت پارابولیک، تاکید کرده اند.

BTC/USD

در نمودار میزان فروش، بیشتر از حجم خرید در نمودار روزانه و ۴ ساعته است، اما حجم کلی کم شده و باند های بولینگر محکم تر می شوند. این اتفاق معمولاً قبل از اینکه قیمت بیت کوین حرکتی تند انجام دهد رخ می دهد.

BTC/USD

در همین حال ، بیت کوین ادغام خود را در مثلث متقارن ادامه داده و شکست بازار گاوی می تواند روزانه به قیمت بالاتر بیت کوین منجر شود و به سمت افزایش قیمت عا ۱۱۴۰۰ دلار ادامه یافته  و به دنبال آن برای رسیدن به قیمت ۱۱۷۹۰ دلار د تلاش باشد.

 شاخص ضریب نسبت طلایی نشان دهنده تجمع در نوسان کامل

یک شاخص جامع تر برای ارزیابی هنگام ارزیابی ساختار بازار ماکرو و عملکرد قیمت بیت کوین ، ضریب چند برابر طلایی Philip Swift است. این ابزار عملکرد طولانی مدت قیمت بیت کوین را در امتداد میانگین متحرک روزانه ۳۵۰ دنبال می کند ، سپس ۳۵۰ DMA را با نسبت طلایی (۱.۶۸) و اعداد در توالی فیبوناچی (۱،۲،۳،۵،۸،۱۳،۲۱) ضرب می کند.

طبق بیان سوئیفت، از ضریب نسبت طلایی نسبت موارد زیر بدست می آید:

  • به طور دقیق و پیوسته نکات برجسته بالا و پایین شدن قیمت سیکل درون چرخه بیت کوین را برجسته می کند.
  • تمام اوج های قیمت  بازار را در تاریخ بیت کوین انتخاب می کند.
  • زمان رسیدن قیمت بیت کوین در چرخه بازار آینده را پیش بینی می کند.

Bitcoin Golden Ratio Multiplier

از نظر تاریخی و تجربی میانگین قرمز (۳۵۰ DMA x 2) به عنوان یک نکته خوب برای نقطه سودآوری عمل کرده است و اخیراً این ابزار قیمت های ۱۳۸۰۰ دلار و ۱۲۹۰۰ دلار را در نقطه بالایی قیمت بیت کوین پیش بینی کرده است.

به نظر می رسد شاخص ضریب نسبت طلایی، معیار مناسبی برای معامله گران نوسان گیری است که ترجیح می دهند تمام روز را به تابلو معاملات روز خیره نشوند.

طبق فرمول سوئیفت:

استفاده از سه خط متوسط در حال حرکت (۳۵۰DMA x 1.6 ، X2 ، X3) به ما این امکان را داده است که تقریباً هر یک از قیمت های بالای داخل یک چرخه را در تاریخ بیت کوین را داشته باشیم.

 شاخص های همگرا در تاریخ راه اندازی پلتفرم Bakkt

با نگاهی گذرا به نمودار روزانه بیت کوین ، نمودارهای ۴ ساعته و ۱ ساعته و در آن می توانید فرایندی از بازه های گاوی (مثلث های متقارن) و مثلث های صعودی را در انواع اندازه ها مشاهده نمود. در حال حاضر از ۲۶ ژوئن ۲۰۱۹، بیت کوین معاملات گسترده ای را با قیمت های متفاوتی با قیمت ۱۳۸۰۰ دلار ادامه داده و تا قیمت فعلی نزدیک به ۱۰۰۰۰ دلار پیش آمده است.

جالب اینجاست که با دنبال کردن بازوهای مثلث به نقطه همگرایی آنها ما را به ۲۳ سپتامبر می رساند، درست همان روزی که Bakkt رسماً راه اندازی می شود.

BTC/USD

قیمت بیت کوین به شکلی منظم در مثلث متقارن ادغام می شود و اگر فرد برای بزرگنمایی در چهارچوب زمانی ۴ ساعته و ۱ ساعته وقت بگذارد، شکستگی هایی را پیدا می کند، که این شکست ها نتیجه حاصل از کوچکترین تحرکات گاوی  و اضلاع خرسی است.

دومین بخش مثلثی در ناحیه ای که ما روی آن تمرکز خواهیم بود، از قیمت ۱۱۵۰۰ دلار تا قیمت فعلی با قیمت ۱۱۱۱۵ دلار گسترش می یابد. تحکیم درون مثلث دقیقاً به اندازه همتای بزرگتر مرتب است، و با کاهش قیمت بیت کوین به سمت راس مثلث، معامله گران یک تحرکت بزرگ در قیمت را  پیش بینی می کنند.

به طور تصادفی، پایان این مثلث با وضعیت فعلی تردید در بازار از منظر فنی و احساساتی منطبق است. بیت کوین در آستانه انجام کاری بزرگ است، اما محاسبه اینکه آیا این حرکت صعودی یا نزولی پیش خواهد رفت دشوار است.

سناریو بازار گاوی (صعودی)

در یک سناریو بازار گاوی یا صعودی، قیمت بیت کوین به پایین بازوی مثلث (۹۶۸۵ دلار) کاهش می یابد، که با بازوی پایین شاخص بولینگر با قیمت ۹۵۰۰ دلار مطابقت دارد.

با ایجاد حجم  زیاد خرید و یا فروش از این نقطه، می توانید ببیند که بیت کوین حرکت خود را به سمت ۲۰-MA از خط یا قیمت (۱۰۵۷۰ دلار) شروع می کند و یک حرکت دلگرم کننده در بالای این نقطه، باعث می شود که بیت کوین نرخ روزانه خود را بالاتر از ۱۱۴۰۰ دلار تنظیم کند که نزدیک به قسمت بالایی بازوی شاخص BB قرار می گیرد.

گسترش بیت کوین بیشتر باعث می شود بیت کوین بازوی بالای مثلث متقارن را لمس کند.

سناریوی بازار خرسی (نزولی)

با یک حرکت خرسی یا نزولی، قیمت بیت کوین کاهش یافته و از زیر بازوی پایین BB (زیر ۹۵۰۰ دلار) نزول می نماید.

شاخص VPVR عدم تقاضای خریدار در این منطقه را نشان می دهد و این نکته نشان می دهد که افت کمتری از قیمت ۹۵۰۰-۹۱۰۰ دلار می تواند بهای بیت کوین را تا زیر ۶۱.۸٪ ضریب اصلاح فیبوناچی بیاورد تا نرخ اشباع بازار احتمالی آن در نزدیکی ۸۲۰۰ دلار را به دست آورد.

بجز احتمال واژگونی در این محل تقاطع، بیت کوین می تواند به بازه تقاضا بعدی خود در محدوده ۷۶۵۰ تا ۸۰۰۰ دلار سقوط کند

۳ شاخصه اصلی مورد توجه

البته که هیچ انسانی صاحب گوی جهان نما نبوده و آینده نگری ۱۰۰% ندارد. اما با توجه به شاخص حرص و ترس کریپتو، شاخص های ضریب طلایی بیت کوین و بولینگر باند برای تجزیه و تحلیل بازار در چند بازه زمانی خاص، می توانند به پیش بینی جهت حرکت بعدی کمک می کند.

تحلیل تکنیکی صرفاً یک راهنمایی محسوب شده و یک روش بخت آزمایی و شانسی نیست. وظیفه هر سرمایه گذار آن است که تحقیقات خود را بصورت کامل انجام دهد و تعیین کند که کدام گزینه برای ریسک پذیری مناسب تر است.

این همان معضلی است که همه سرمایه گذاران با آن روبرو هستند، آیا اینگونه نیست؟

دیدگاه ها و نظرات بیان شده در این مقاله صرفا از سمت نویسنده این مقاله بوده و لزوما منعکس کننده نظر ناشر و مجله Cointelegraph نمی باشد. به یاد داشته باشیم هر حرکت سرمایه گذاری و معامله ای شامل ریسک مخصوص بخ خود است، پس شما باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات شخصی خود را انجام دهید.

لینک کوتاه مطلب : https://cryptoalertco.com/?p=3588

   

دریافت سریع جدیدترین مطالب در تلگرام

   

درباره سامان فراز

این مطالب را نیز ببینید!

تاثیر ارز دیجیتال در آزادی اقتصادی و فقرزدایی

ارز دیجیتال موثرترین گزینه  برای افزایش آزادی اقتصادی است، گزینه ای که کمتر نظیر آن …