در رابطه با شیوع ویروس کرونا ،می توان دولت چین را به خاطر عدم واکنش به موقع و سریع مقصر شناخت.دولت چین از ترس اینکه صلاحیتش زیر سئوال برود، مسئله شیوع این بیماری را برای مدتی کتمان کرد و حالا مردم در سراسر دنیا باید بهای آن را بپردازند. خیلی ها می گویند که دولت چین شایسته ستایش است ، چرا که شهر ووهان و استان هوبی را به سرعت قرنطیه کرد و با سخت گیری بر مردم کشور خودش ،از وقوع یک مصیبت جهانی جلوگیری کرد.این ویروس هنوز هم در حال انتشار در سراسر جهان است و حالا این کشورهای غربی هستند که باید با این بحران دست و پنجه نرم کنند.

با وجود مقیاس گسترده این بحران، هنوز هم بسیاری از کشورهای غربی تمایلی به قرنطیه کردن شهرهای بزرگ خود ندارند.واقعیت این است که کشورهای غربی از این می ترسند که منافع حاصل از مرزهای باز و صادرات کالاها و حتی صنعت توریسم خود را از دست بدهند و این به ضرر بیت کوین است

عدم تمایل کشورهای غربی به قرنطینه کردن شهرهایشان ،می تواند مسئله مرگ و زندگی باشد.با نگاهی به کشور ایتالیا و آمار مبتلایان و قربانیان این کشور می توان دریافت که فقدان مدیریت صحیح و عدم اجرای قوانین مربوط به قرنطینه باعث شد که این کشور بعد از چین ،خطرناک ترین کشور در جهان شناخته شود. اگرچه مسئله شیوع ویروس کرونا به طور کامل به مردم این کشور اطلاع رسانی شده بود اما تا همین چند روز پیش می شد مردم را دید که در سطح شهر به راحتی و بدون رعایت موارد بهداشتی تردد می کنند و به زندگی روزمره خود ادامه می دهند.

کشورهای دیگر نیز تمایلی به پیروی از این الگو ندارند

در ایالات متحده آمریکا بحث هایی در مورد حذف مالیات بر حقوق و دستمزد،اعطای یارانه به تولید کنندگان نفت شیل و حمایت مالی از کارگران به میان آمده است.در چندین ایالت نیز ،بودجه های مشخصی به تسهیلات بهداشتی اختصاص یافته است.اما همچنان شاهد آن هستیم که رئیس جمهور ترامپ و کاخ سفید اصرار دارند که بگویند همه چیز تحت کنترل دولت است و این کشور به خوبی از عهده بحران کرونا برآمده است.

به تازگی روسای بانک های مرکزی و سیاستگذاران از سراسر جهان با یکدیگر ملاقات کرده اند تا در مورد اقدامات مالی در شرایط بحرانی این روزها گفتگو کنند.آنها با توجه به این که در حال حاضر نرخ بهره در پایین ترین زمان خود قرار دارد، گزینه های زیادی در اختیار ندارند ، بنابراین تنها امید دارند که با اتخاذ برخی تصمیمات برای مقابله با ویروس کرونا ، خود را آماده کنند.این یک قمار بسیار بزرگ است و هیچ تضمینی برای موفقیت آن وجود ندارد. از این گذشته ، جهان با یک بحران دیگر که در نتیجه شوک عرضه به وجود آمده است ،روبرو خواهد بود.در حقیقت  فرقی نمی کند مردم چقدر پول داشته باشند چون نمی توانند پول خود را خرج کنند.

پیامدهای شیوع ویرورس کرونا و تاثیر آن بر قیمت بیت کوین

این احتمال وجود داشت که در کوتاه مدت شاهد افزایش قیمت بیت کوین باشیم.پس از فروش گسترده روز دوشنبه ، بازارهای سهام در روز سه شنبه در پاسخ به انتظارات بیشتر برای کاهش نرخ بهره و اقدامات مالی دوباره رشد کردند .همچنین به نظر می رسد که جو بایدن ، معاون رئیس جمهور پیشین ایالات متحده ، انگیزه خود را در رقابت برای نامزدی ریاست جمهوری حفظ می کند ، که این نیز می توانست باعث آرامش بیشتر بازارها شود.

شاید در ابتدا کاهش نرخ بازدهی طلا در جهان باعث شد که بیت کوین به عنوان یک منبع ارزش با ثبات شناخته شود اما در بلند مدت جایگاه بیت کوین متزلزل شد .حالا بعد از درگیر شدن اکثر کشورهای غربی با این بحران ، به نظر می رسد اقدامات نیمه کاره دولت ها ،موفقیت آمیز نبوده و بازارهای جهانی همچنان در حال تنزل هستند. واقعیت این است که ما هنوز هیچ چیز در مورد ویروس کرونا نمی دانیم و این بی تدبیری دولت ایالات متحده باعث شده تا تجمع مردم در مکان های عمومی ، این کشور را در بحران شیوع ویروس کرونا فرو ببرد و در پی آن شیب سقوط بازارهای جهانی را تندتر کند.

چه اتفاقی قرار است بیفتد؟

اگر اوضاع به همین ترتیب پیش برود ،شاید اکثر کشورهای غربی مجبور به قرنطیه شوند.در حالیکه این امر ممکن است مشکلات پیچیده ایی را برای این کشورها به وجود بیاورد چون مردم نسبت به آنچه که از دولت می شنوند ،بی اعتماد هستند.

اگرچه کشور چین برای مقابله با این بحران،الگوی خشنی را در پیش گرفت اما کشورهای غربی نیز دیر یا زود باید از این الگو پیروی کرده و با اجرای مقررات سخت گیرانه وخشن ،به این بحران خاتمه دهند.اما با روند نزولی بازارهای جهانی ،حتی اگر بحران کرونا هم به پایان برسد، مردم اعتماد خود را نسبت به سیاست های پولی و بسیاری از ابزارهای مالی از دست خواهند داد. بعد از پایان یافتن بحران کرونا، شاید مردم بیش از گذشته به گزینه هایی روی بیاورند که کنترل آنها خارج از دست دولت باشد.