تحلیلگران معتقدند: روند مشکلات پیش روی بیت کوین می تواند منجر به ورشکستگی ماینرها گردد

  • ماینینگ بیت کوین

  • مشکل افت ۷ درصدی قیمت – بالاترین میزان کاهش بعد از سیر افزایشی مداوم قیمت در سال 2019

  • ظهور ماینرهای تازه کار و وقوع رویداد هاوینگ (نصف شدن پاداش ماینینگ) در ماه می سال آینده که باعث مشکل تر شدن اوضاع برای ماینرهای کهنه کار و باسابقه خواهند شد.

  • تحلیلگر مسائل کریپتوکارنسی، دووی وان در توییتر خود نوشت: “احتمال آن که با دو برابر نشدن قیمت بیت کوین، ماینرها رو به ورشکستی روند وجود دارد.”

بیت کوین در سه ماهه دوم و سوم سال ۲۰۱۹، شاهد بازاری غالبا گاوی (صعودی) و رو به بالا بود. در این دوره قیمت ۵,۶۰۰ تا ۷,۰۰۰ دلاری بیت کوین، رقمی بسیار بالاتر از حد معمول هزینه ماینینگ برای استخراج بیت کوین بشمار می آید.

با این اوصاف، در حالی که هنوز هم قیمت های فعلی بیت کوین در بازار امروز برای ماینرها بسیار سودآور است، اما آینده برای این فعالان اقتصادی بسیار نامشخص و مبهم به نظر می رسد.

شبکه بیت کوین شاهد تسلیم شدن ماینرهای قدیمی در مقابل مشکلات هاوینگ (نصف شدن پاداش مانینگ) و رقابت با ماینرهای جدید است. تحلیلگر مسائل کریپتو، دووی وان ( Dovey Wan)، کارشناسی با بصیرت است که اطلاعات خود را از ماینرهای چینی بدست می آورد. وی در حساب توییتر خود نوشت:

برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ بیت کوین با مشکل افت قیمت مواجه شد، افتی که معادل ۷ درصد تعرفه بود.

یکی از دلایل عمده این افت بخاطر به پایان رسیدن بهای کم پروسه ریگ RIG ماینینگ بود، بخش دیگری از این مشکل نیز مربوط به پایان فصل بارندگی ها می شد، یعنی درست زمانی که دیگر انرژی بیش از حد ارزان قیمت در دسترس نبود.

در این شرایط اگر بعد از هاوینگ، بیت کوین با رشد قیمت دوبرا ی مواجه نشود، بسیاری از ماینرها به شدت ورشکست و‌نابود خواهند شد.

قیمت جدید بیت کوین برای ماینرهای قدیمی و تازه وارد، مایوس کننده بشمار می آید

از آنجا که روز به روز به رویداد هاوینگ (رویداد نصف شدن پاداش ماینینگ که هر چهار سال یکبار روی می‌ دهد) نزدیک‌ تر می شویم، ماینرهای قدیمی در معرض خطر ایجاد ضرر و زیان قابل توجهی قرار می گیرند. زیرا که در حال حاضر قیمت کنونی بیت کوین، نزدیک به مرز ضرردهی محسوب می شود. علاوه بر این، ماینرهای تازه وارد تر و جدید، بسیار کارآمد و قدرتمندتر هستند. این ماشین ها می توانند تعداد زیادی از قدیمی ها را از دور خارج نموده و نابود کنند.

دووی ون همچنین اشاره می کند که اگر هزینه برق مصرفی در هر ساعت را ۵ سنت به ازای هر کیلو وات در ساعت فرض کنیم، در نتیجه هزینه ماین هر بیت کوین با S9 (یعنی حال حاضر) در حدود ۷,۰۰۰ دلار خواهد بود، و با S17/M20S برای ماینرهای جدید معادل ۳,۰۰۰ دلار است. از این رو ایجاد تغییراتی ژرف در اکوسیستم بیت کوین، اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.

بعلاوه، در حالی که ماینرهای قدیمی با مشکل سودآوری روبرو هستند، سرمایه گذاران جدید نیز باید هزینه سرمایه خود و استهلاک ماینرها را پرداخت نمایند. وون خاطرنشان می کند: “زمان لازم برای بازپرداخت ثابت و یا زمان تعادل دخل و خرج (break-even) حتی برای هزینه سرمایه (Capex) اکنون بیش از ۳۰۰ روز است.” در فضای تکنولوژی امروز، عمر یک نسل از ماینرها تنها در حدود ۳ تا ۵ سال خواهد بود.از این رو، سال ۲۰۲۰ از نظر سودآوری خطرات جدی برای تجارت ماینینگ ایجاد خواهد کرد.

تحلیلگران خبره بیت کوین پیشنهاد می کنند که می بایست قیمت افزایش یابد

تحلیلگر با سابقه در امور کریپتوکارنسی های زنجیره بلوکی، ویلی وو ( Willy Woo)، تاثیر تغییرات اکوسیستم ماینینگ بر قیمت بیت کوین را در نمودار زیر ترسیم کرده است. نوار مشکلات ماینینگ در میانگین متحرکی برای مدت زمان معینی فشرده شده است.

با شروع فرآیند تسلیم شدن ماینرهای ضعیف، فشار فروش در این بازار کاهش می یابد. این امر به صورت مشهود و بسیار موثری موجب افزایش قیمت در بازار خواهد شد. علاوه بر این، با افزایش قیمت ماینرهای جدید قادر خواهند بود تا هزینه استهلاک خود را نیز پوشش دهند. 

اما با این وجود، بی ثباتی و ریسک وضع مقررات جهانی جدید در مورد بیت کوین بسیار فاحش و خطرناک است. در نتیجه اگر قیمت بیت کوین در بازار با یک حرکت گاوی (صعودی) روبرو نشود و به همین روال خرسی (نزولی) خود در فشار برای کاهش قیمت ادامه دهد، ماینرها با خطری بسیار جدی مواجه خواهند شد. آنها با دقت بسیاری روند قیمت را رصد نموده و سعی می کنند تا هرچه سریعتر بتوانند ریسک های خود را پوشش دهند.

آیا شما نیز فکر می کنید که این روند قیمت بیت کوین بتواند از اکوسیستم ماینینگ پشتیبانی کند، و یا ماینرها مجبور خواهند شد تا این هزینه ها را تحمل نموده و در نهایت در معرض خطر تعطیل شدن قرار دارند؟ منتظر نظرات شما هستیم