اگر طرفدار سریال میلیاردهای کریپتو کارنسی هستید اما از صنعت کریپتو و دنیای ارزهای دیجیتال سر در نمی آورید باید بگوییم که شما تنها نیستید.

نه تنها بازیگران این سریال از فراز و نشیب های بازار کریپتو خبر ندارند، کسانی که در بخش مالی فعالیت می کنند نیز  لزوماً استخراج ارزهای دیجیتال را درک نمی کنند ، این موضوعی است که در فصل پنجم چندین بار مشاهده شد.

بن مزریچ ،یکی از نویسندگان نشریه پرفروش نیویورک تایمز ، که در این فصل به عنوان مشاور تهیه کننده به اتاق نویسندگان میلیاردرهای کریپتو اضافه شده است ، می گوید: “نیمی از افراد فعال در حوزه امور مالی نمی توانند توضیح دهند که استخراج ارز دیجیتال یعنی چه! ”

وی می گوید:  “درصد زیادی از آنها هیچ ایده ای در مورد آن ندارند ، زیرا استخراج امری پیچیده است.”

مزریچ که به عنوان نویسنده میلیاردرهای بیت کوین و میلیاردرهای تصادفی فعالیت می کند به طور طبیعی یکی از اعضای موفق در تیم میلیارد ها است.دانش تخصصی وی در مورد ارزهای دیجیتال، برای این سریال فرصتی را فراهم کرده است تا بتواند بیشتر در مورد جنبه های  تاریک و پنهان صنعت کریپتو تحقیق کند. او همچنین قسمت سوم این فصل را نوشت که در آن گوردی اکسلرود (جک گور) فرزند میلیاردر بابی اکسلرود  (دمیان لوئیس) در حال استخراج ارزدیجیتال است.

مزریچ علیرغم بحران ناشی از کووید 19 و قرنطینه خانگی اجباری ، از این فرصت به خوبی استفاده کرده و و شروع به نوشتن فصل های دیگر این سریال کرده است.و این می تواند برای دوستداران و طرفداران این سریال خبر خوبی باشد ، البته وقتی شخصیت هایی مانند اکس یا چاک رودز،شروع به صحبت کردن در مورد بیت کوین و بلاکچین می کنند، هنوز خیلی از چیز هایی که می گویند برای ما ناآشنا هستند.

ارز دیجیتال چیست؟

ارزدیجیتال نوعی پول الکترونیکی است که در سالهای اخیر به دلیل بالا رفتن قیمت آن ، توجه خیلی ها را به خود جلب کرده است.مزریچ می گوید: “ارزدیجیتال پولی است که فوراً از یک شخص به شخص دیگر منتقل می شود و هیچ واسطه ای در کار نیست.پولی که می توان آن از طریق تلفن همراه و درست مانند یک متن از شخصی به شخص دیگر ارسال کرد. ”

آیا ارز دیجیتال همان بیت کوین است؟

شناخته شده ترین نمونه ارزهای دیجیتال ، بیت کوین است که در سال 2009 ایجاد شده است.مزریچ می گوید: “البته تعداد بسیار زیادی ارز دیجیتال در حال حاضر وجود دارد.”

ماینینگ یا استخراج ارز دیجیتال چیست؟

ماینینگ یا استخراج عبارت است از فرآیند انتقال پول از شخصی به شخص دیگر.از آنجایی که برای انتقال ارزهای دیجیتال از بانک ها استفاده نمی شود ، ماینرها تراکنش ها را تأیید می کنند. مزریچ می گوید : “روش تأیید تراکنش ها این گونه است که ماینرها روی رایانه های متصل به یک شبکه کار می کنند ، رایانه های آنها معادلات ریاضی پیچیده ایی را حل می کنند.با حل شدن معادلات ، تراکنش ها تأیید می شوند  ، و ماینرها به ازای تایید هر تراکنش ، مقدار مشخصی از بیت کوین را به عنوان پاداش دریافت می کنند. ”

این روند بسیار شبیه به یک مسابقه است ، زیرا همه ماینرها برای حل معادله با یکدیگر  رقابت می کنند و در نهایت ماینر  “برنده” بیت کوین را دریافت می کند.مزریچ ، فرآیند استخراج بیت کوین  را به رقابت برای بلیط طلایی در چارلی و کارخانه شکلات تشبیه می کند:

” همه شکلات ها را باز می کنید اما فقط درون یکی از آنها یک تکه طلا در آن قرار دارد. شما نمی دانید که طلا در کدام شکلات قرار دارد ، و همین انگیزه ای است که باعث می شود  همه شکلات ها را باز کنید.این کاری است که ماینرها انجام می دهند: آنها فقط سعی می کنند این معادلات را حل کنند. زیرا کسی که اول معادلات را حل کند ، بلیط طلایی – بیت کوین – را دریافت می کند. ”

بلاکچین چیست؟

احتمالاً بخاطر دارید که این اصطلاح در فصل گذشته توسط چاک چیزی شبیه به رأی دادن از طریق موبایل تعریف شد.به گفته Merriam-Webster،” بلاکچین “یک پایگاه داده دیجیتال بوده و حاوی اطلاعاتی است که می تواند به طور همزمان در یک شبکه بزرگ و غیرمتمرکز ، در دسترس عموم قرار گیرد و به اشتراک گذاشته شود.”

چرا باید در مورد بلاکچین بدانیم؟

زیرا تمام تراکنش های مربوط به ارزهای رمزنگاری شده در بلاکچین ثبت می شوند. مزریچ می گوید: “اگر من یک بیت کوین برای شما ارسال کنم ، این تراکنش بر روی بلاکچین ثبت می شود. تأیید این تراکنش نیز بر عهده ماینرها است. آنها اساساً کسانی هستند که این معادلات را بر روی شبکه قرار می دهند. ”

چاک و کیت دو بازیگری بودند که در این فصل بی عرضه به نظر می رسیدند.چرا؟ آنها چه اشتباهی کردند؟و همه اینها چه ربطی به کریپتو کارنسی دارد؟

مزریچ می گوید ، این افراد ماینرهایی هستند که با معادلات فوق العاده پیچیده ریاضی سر و کار دارند .معادلاتی که نه تنها بسیار پیچیده هستند ، بلکه به “مقدار زیادی قدرت محاسباتی” نیاز دارند.

“اگر قرار باشد به یک دستگاه استخراج کننده ارزدیجیتال اشاره کنید باید چندین کامپیوتر را نشان بدهید– نه چیزی مثل آن انباری به درد نخور که در این سریال به عنوان پایگاه ماینرها نشان داده شد.ماینرها در این سریال از برق شهرداری نیویورک استفاده می کردند ، چیزی که به نظر غیر قانونی می آید.”

مزریچ توضیح می دهد: “مشکل این است که اگر می خواهید یک بیت کوین استخراج کنید باید برق بسیار زیادی مصرف کنید ، در نهایت ، ممکن است هزینه این کار  بیشتر از درآمد آن شود.”بنابراین ماینرها همیشه سعی می کنند برق ارزانتری پیدا کنند.”

همین امر باعث شده است تا ماینرها تصمیم بگیرند از برق شهرداری استفاده کنند.

“با این کار ، ماینرها در هزینه های برق خود صرفه جویی زیادی می کنند و برای بدست آوردن برق ارزان قیمت از برق شهرداری استفاده می کنند ، اما این روش برای پیدا کردن برق ارزان قیمت قانونی نیست. ”

چگونه آکس به همه اینها پی می برد؟

آکس درگیر است زیرا او رهبر کنسرسیومی است که کلیه منابع خود را برای تأمین بودجه این عملیات بسیج کرده است.

مزریچ می گوید: “در طرح کلی این داستان ، این کار یک جرم نیست ، بلکه راه حلی برای چاک است.”

در سومین قسمت ، گوردی آکسلرود به دلیل “ماینینگ چندگانه ” ورشکست می شود. داستان چیست؟

در قسمت سوم، گوردی به جای اینکه فقط بیت کوین استخراج کند، تلاش می کند تا در همان زیر زمین و با همان امکانات اولیه اش چندین ارز دیجیتال را به طور همزمان استخراج کند.نحوه توصیف آکس در مورد نقشه پسرش به واگز (دیوید کاستابیل) – “این یک کار هوشمندانه برای انجام کارهای احمقانه است ” – تفاوت چندانی با توضیح مزریچ ندارد.

با استخراج چندین ارز دیجیتال، “شما شانس بهتری برای درآمدزایی داشته و همچنین شانس کمتری برای گیر افتادن دارید” ، زیرا از برق در یک مقیاس کوچکتر استفاده می کنید.

اما گوردی گیر افتاد. آیا او شبکه برق شهری را از بین برد؟

مزریچ می گوید: “او در تلاش بود برق لازم برای دستگاهه ای ماینینگ خود را از برق شهری تامین کند. اما دستگاه های مایننیگ که شامل تعداد زیادی کامپیوتر برای اجرای محاسبات پیچیده است، نیاز به برق زیادی دارد.”  “با انجام این کار ، او باعث یک خرابی گسترده  در شبکه برق شد و شهر را در تاریکی فرو برد.”

آیا دستگاه های او واقعاً قدرت کافی برای ایجاد یک خرابی گسترده در شبکه برق شهری را داشتتند به طوریکه باعث شوند کل شهر در تاریکی فرو برود؟ مزریچ اذعان می کند که میلیاردر ها اغلب از مجوز های لازم برای این کار استفاده نمی کنند.

کار گوردی چقدر قانونی بود؟

وی با ضربه زدن به شبکه برق مدرسه (و شهر) کاملاً مرتکب جرم شد.مزریچ می گوید: “اگر او منبع قدرت خودش را داشت ، و فقط در خانه با آن کار می کرد ، کارش غیرقانونی نبود.”

مزریچ می گوید: او برای استخراج ارز دیجیتال از برق مدرسه و برق شهری استفاده کرد و این برای کسانی که هنوز بیت کوین و سایر ارزهای رمزپایه را به عنوان بخش “کثیف”  اقتصاد می دانند ، غیر قانونی و غیر اخلاقی است.