لی کوین خبرنگار CoinDesk در گفتگو با لی کالدول ،اقتصاددان برجسته و نویسنده کتاب”روانشناسی قیمت” در رابطه با سلامت روان فعالان حوزه کریپتو در طول بحران ناشی از ویروس کرونا به بحث و گفتگو پرداخته است.

متخصصینی که به بررسی مواردی همچون بهداشت روان و اضطراب افراد معتاد به قمار را مورد بررسی قرار می دهند ، اکنون نسبت به موضوع عادتهای ناسالم افراد درگیر با ابزارهای مالی مانند ارزهای دیجیتال گرایش پیدا کرده اند.محققین آمریکایی معتقدند که چیزی حدود 2درصد از جمعیت این کشور در معرض خطر اعتیاد به قمار قرار دارند.داوین میلز ، استادیار دانشگاه تگزاس ، 876 نفر را که طی یک ماه قبل قمار کرده بودند ، مورد بررسی قرار داد و به این نتیجه رسید که بیش از نیمی از آنها معاملات ارزهای دیجیتال انجام داده اند.

میلز گفت: “داده های ما نشان می دهند كه حدود 40٪ از قماربازانی كه در سال گذشته معاملات ارزهای دیجیتال انجام داده اند ، با میزان بالایی از افسردگی یا اضطراب درگیر بوده اند همچنین داده ها نشان داده اند که تعداد افراد درگیر معاملات ارزهای دیجیتال با تعداد افراد درگیر با دیگر انواع قمارها رابطه ایی مثبت داشته است. .”

با این حال داده ها ثابت نمی کنند که بیت کوین (BTC) به طور منحصر به فرد باعث اعتیاد افراد به قمار ، آسیب های فضای مجازی یا هرگونه بیماریهای مربوط به سلامت روان شود. شاید این امکان وجود داشته باشد که افرادی که قبلاً با چالش های مربوط به قمار روبرو بوده اند ، بیشتر به تجارت ارزهای دیجیتال روی بیاورند.

یووژینیا ماستیایوا ، که یک درمانگر و متخصص اعتیاد به قمار است گفت:”یک جمله خوب روسی وجود دارد که می گوید خوک لجن را پیدا می کند. فن آوری و جامعه، اعتیاد شما را شکل می دهند و شکل خاصی به آن می دهند ، اما در وهله اول این شما هستید که برای ایجاد این اعتیاد مستعد هستید”

همچنین خطرات دیگری وجود دارند که سلامت روان افراد درگیر در صنعت کریپتو را تهدید می کنند: از جمله عادت هایی که اختلالات اضطرابی آنها را تشدید می کنند و یا کاربران را در معرض آسیب های روانی قرار می دهند.

پراش پوسپتاناتان، روانپزشک و کارآفرین در حوزه صنعت کریپتو معتقد است که : مشکلات مالی می توانند منجر به تحریک  اختلالات اضطرابی شوند که افراد از قبل با آنها درگیر بوده اند ، و این امر می تواند در موارد حاد به خودکشی منجر شود.همچنین فعالیت در حوزه کریپتو  فارغ از اینکه فرد دچار اختلال اضطرابی هست یا خیر می تواند برای افراد استرس زا باشد.وی استرس و آسیب های روحی وارده به افراد درگیر در معاملات کریپتو را هم رتبه آسیب های روحی زنانی می داند که در فضای مجازی مورد آزار و اذیت جنسی قرار می گیرند.

بر اساس مطالعات مرکز تحقیقات پیو در سال 2017 ، تقریبا 20 درصد از آمریکایی ها اعتراف کرده اند که آسیب های روحی ناشی از فعالیت در فضای مجازی به روابط آنها درخانواده، محل کار یا مدرسه آسیب رسانده و گاهی اوقات پیدا کردن مسکن یا شغل را برای آنها دشوارتر کرده است.

خلاصه اینکه ، یک بیت کوینر سالم باید تلاش کند در رفتار خود تعادل ایجاد کند ، مواجهه با شرایط آزار دهنده در فضای مجازی را به حداقل برساند و مراقب علائم رفتاری مربوط به اعتیاد باشد. میلز می گوید: برخی از افراد ترجیح می دهند برای سرمایه گذاری در صنعت کریپتو بودجه ایی جدا از هزینه های خانواده داشته باشند ، به علاوه از کیف پول های چند امضایی یا مالتی سیگ برای دارایی های بلند مدت خود استفاده کنند.

البته ماستیایوا معتقد است که شاید استخراج بیت کوین و فعالیت در پلت فرم های معاملاتی برای بررسی رفتارهای اعتیاد آور،بهترین گزینه نباشد.به گفته اقتصاددان لی کالدول ، نویسنده کتاب “روانشناسی قیمت” ، بهتر است افراد احتیاط کنند و از گزینه های مالی بر اساس Crypto Twitter پرهیز کنند.