کنفرانس جهانی هاپیرلجر (Hyperledger) که یک گردهمایی سالانه برای شرکتهای بزرگی است که به دنبال استفاده از مزایای فناوری دفترکل توزیع شده (DLT) هستند ، در مراسم افتتاحیه خود که در فونیکس، آریز برگزار شد ، فیلمی از یک زن در حال قدم زدن در یک جنگل بامبو و در حال جمع کردن ریسمان های زرشکی را پخش کرد.

هدف از پخش این فیلم ، رساندن این پیام به مخاطبین بود که بلاکچین به مردم این امکان را می دهد تا از شركتهایی كه ارزشهایشان را با هم تقسیم می كنند ، و اطلاعات لازم را برای مصرف كنندگان فراهم می كنند ، خرید کنند تا بدین وسیله بتوانند در اقتصاد سبز به صورت فراگیر مشارکت کنند”.

به نظر می رسد گردهمایی امسال بیشتر بر محور ESG (انجام کارهای خوب در شرکت های سازگار با محیط زیست) و چگونگی همپوشانی آن با هویت دیجیتالی می چرخید ، در حالیکه بر کنسرسیوم های بانکی و تراکنش های مالی بلاکچینی کمتر تمرکز داشت. برایان بلندورف ، مدیر اجرایی هایپرلجر گفت که سناریوی ایده آل ، ترکیبی از تأثیرات مثبت اجتماعی با کاربردهای مثبت مالی برای شرکت کنندگان مختلف و یا یک رویکرد از بالا به پایین است.

او به مثال شرکت  Everledger که در زمینه ردیابی معاملات الماس فعال است اشاره کرد و گفت که برای بیرون آمدن الماس از یک کارخانه فقط کار سخت و تلاش های کارگران کافی نیست بلکه تجارت الماس حرف اول را می زند. بلندورف گفت:”بلاکچین برای این که بتواند تأثیرگذاری اجتماعی خوبی داشته باشد، می بایست به اندازه کافی چالش برانگیز باشد.”

در پروژه های مهم و جدید ، از جمله بررسی شرایط آب و هوایی با استفاده از بلاکچین برای دستیابی به اهداف توافق نامه پاریس ، چارچوب و مشوق های مناسبی تدوین می شود.

بلندورف گفت: “این امر به شرایط قانونی و مجموعه ای قابل اعتماد از ناظرین بستگی دارد ، اما از طرفی انگیزه تجاری نیز می تواند برای شرکت ها در جهت کاهش تولید گازهای گلخانه ای از اهمیت بالایی برخوردار باشد. “

وی اشاره کرد:” از بلاکچین می توان به عنوان ابزاری برای پیگیری اینکه چه کسانی با تولید گازهای گلخانه ایی به شرایط جوی زمین آسیب می زنند استفاده کرد. بدین ترتیب بلاکچین با مشارکت در امر کاهش تولید گازهای گلخانه ای می تواند برای خودش  اعتبار کسب کند.”

مثال تسلا

پلت فرم ردیابی تأثیرات اجتماعی Circulor که با مشارکت اوراکل با استفاده از هایپرلجر ساخته شده است ، فعالیت ردیابی کبالت را از معادن کنگو آغاز کرد. این استارتاپ میزان کربن را در مواد موجود (لاستیک و چرم طبیعی و همچنین اجزای باتری ماشین های الکتریکی) در زنجیره تامین شرکت های Daimler و Volvo ردیابی می کند. داگ جانسون پونزگن ، مدیر عامل Circulor گفت: “دلیل این امر آن است که اتومبیل های برقی برای سیاره زمین بدتر از اتومبیل های معمولی هستند.”  “چرا؟ زیرا کربن موجود در زنجیره تأمین اجزای این خودروها بسیار خطرناک است. “

به عنوان مثال برای یک اتومبیل تسلای سری3 و یک اتومبیل بی ام دبلیوی سری7 در 500000مایل ،به یک اندازه کربن می توان یافت. در مورد بی ام دبلیوی سری 7 گازسوز ، کربن موجود مربوط به خروجی اگزوز اتومبیل است ، در حالیکه برای تسلای سری3 ،منظور از کربن موجود،کربن استفاده شده دز باتری این اتومبیل است که تقربیا نیمی از آن را تشکیل می دهد.

جانسون-پونزگن می گوید: “سیاستمدارانی مانند نخست وزیر انگلیس، بوریس جانسون كه مشتاقانه اتومبیل های برقی را ترجیح می دهند یا در مورد آینده اتومبیل های برقی تصمیم گیری می کنند،یا این واقعیت را نادیده می گیرند و  یا آن را به درستی نمی فهمند.”

وی افزود: “تولید این باتری های الکتریکی که مستلزم استخراج کربن از معادن بزرگ است  ، شامل چندین مرحله پالایش مواد شیمیایی است که هر کدام در مناطق جغرافیایی مختلفی انجام می شوند. در واقع کربن در آفریقا استخراج می شود ، در چین تصفیه می شود ، در کره جنوبی تبدیل به کاتد می شود و سپس دوباره به چین بر می گردد تا به باتری تبدیل شود و مطمئنا ، چین از برق با سوخت زغال سنگ، در مقیاسی بزرگ استفاده می کند و بنابراین یکی از مصرف کننده عمده کربن است.”

بلاکچین اولین گام اساسی برای رسیدگی به این مشکل است

سازندگان خودرو به این موضوع بسیار علاقه مند هستند زیرا همه آنها دارای هدف خنثی سازی کربن هستند.  خرید یک باتری الکتریکی کمی گران ، از تولید کننده ای که از نیروگاه برقی استفاده می کند می تواند به طور بالقوه آنها را پنج سال از هدف خنثی سازی کربن دور کند.جانسون-پونزگن می گوید: “شما نمی توانید چیزی که قادر به اندازه گیری آن نیستید را کاهش دهید. بنابراین وقتی من می خواهم موادی را سفارش بدهم باید بدانم که در هر بخش از ساخت مواد مورد نیاز من و یا حمل و نقل آن چه میزان کربن مصرف می شود . “

مسئولیت پذیری

درک مشکل کربن حتی برای “گروه فعالیت های زیست محیطی و  بررسی منافع ویژه شرکت هایپرلجر” هم چندان آسان نیست. هدف از این پروژه ، یعنی کاری که در لابراتوار رسانه MIT  ارزهای دیجیتال شروع شده است، ایجاد یک مکانیسم بررسی شرایط زیست محیطی مطابق با توافق نامه پاریس است. در رابطه با بررسی شرایط زیست محیطی ، اقدامات مختلفی در سطح سازمان ملل انجام می شود که کشورهای مختلف ، مسئولیت آنها را بر عهده گرفته اند اما شرکت های بزرگ در سراسر جهان نیز به نوبه خود در قبال این فعالیت ها مسئول هستند.

به گفته مارتین واینشتین ، مبتکر مستقر در مرکز Tsai Yale که با  گروه فعالیت های زیست محیطی هایپرلجر همکاری می کند ، همین امر باعث می شود که یک کنفرانس بلاکچینی بتواند مکانی مناسب برای ایجاد همکاری ها در این زمینه باشد.واینشتین می گوید: ما می دانیم که  شرکت ها ، بزرگترین فعالان در حوزه زیست محیطی هستند . اما در اصل میزان تعهدات آنها در قبال نیازمندیهای موجود در این حوزه ،کافی نیست . شرکت های بزرگ این تعهدات را قبول می کنند چون بر این اصل واقفند که نسل آینده که همان مشتریان بعدی آنها خواهند بود ، قرار است از مشکلات زیست محیطی که نسل حاضر به وجود آورده اند ، رنج ببرند.

وی معتقد است که :” بررسی نقش تحول دیجیتالی برای یک مکانیسم بررسی شرایط زیست محیطی معتبر ، مستلزم جستجو در بلاکچین و IoT و مواردی همچون Spatial Web initiative مبتنی بر بلاکچین است.وی گفت: “ما باید به یک اینترنت اقلیمی یا یک اینترنت سیاره ای فکر کنیم که می تواند در مورد قراردادهای مکانی ، بررسی حجم و سطح و موارد قانونی مرتبط با آنها به ما مشاوره بدهد. حال شرکت هایپرلجر در این حوزه به مرکز توجه تبدیل شده است. “