ایستگاه‌های برق غیرقانونی ، کنتورهای برق و مزارع ماینینگ غیر‌قانونی به ماینرهای “سیاه” کمک کردند که در طی سه سال ، نیروی برقی معادل 6.6 میلیون دلار (450 میلیون روبل روسیه) را از تامین‌کننده برق محلی کشور روسیه  به سرقت ببرند.

وزارت نیروی کشور روسیه ، در ابتدا در کانال رسمی تلگرام خود (به زبان روسی) این رقم را گزارش داد و بعداً  طی مصاحبه‌ایی با  CoinDesk ، صحت این آمار و ارقام را تأیید کرد.

به گفته روستی(Rosseti) ، این شرکت به دنبال مزارع ماینینگی است که هیچ ‌گونه قراردادی با تامین کنندگان برق محلی ندارند ، اما به شبکه‌های نیرو وصل شده و بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ایی، از برق استفاده می‌کنند.

سخنگوی روستی به CoinDesk گفت: این اتفاق معمولاً در محیط‌های کاری مانند کارخانجاتی که صاحبان آن‌ها می‌خواهند “درآمد اضافی” کسب کنند ، اتفاق می‌افتد. حال برخی افراد در مکان‌هایی همچون گاراژها ، دفاتر اجاره‌ای ، خانه‌های جنگلی و یا مزارع واقعی (برای تولید مواد غذایی ، نه بیت کوین) ، مزارع ماینینگ تاسیس کرده‌اند و اقدام به دزدی برق از دولت کرده‌اند.

صاحبان این مزارع ماینینگ، برای ربودن برق ، از نزدیک‌ترین کابل برق شهری ، سیم کشیده و ایستگاه‌های تبدیل نیروی خود را ساخته‌اند.

  به گفته روستی ، در یکی از این موارد ، مالک یکی از مزارع ماینینگ، یک ایستگاه تبدیل نیروی واقعی ساخته بوده و آن را در یک پارک جنگلی عمومی و در زیر خاک مخفی کرده بود.

برخی از ماینرها همچنین کنتورهای برق خود را دستکاری می‌کنند تا با توجه به میزان برق مصرفی، مشخص نشود که آنها در حال ماینینگ بیت کوین هستند.ذکر این نکته ضروری است که هر دستگاه ماینر برای استخراج بیتکوین ، بیش از یک کیلووات در ساعت انرژی مصرف می‌کند  و این رقم برای مزارع ماینینگ در تعداد دستگاه‌های ماینر ضرب می شود؛ که قطعا رقم قابل‌توجهی خواهد بود.

از سال 2017  تا کنون ، روستی در 20 منطقه روسیه 35 مورد مصرف غیرقانونی برق را کشف کرده است. (روسیه شامل 85 منطقه با اندازه و تراکم جمعیتی مختلف است).

روستی در این باره گفت كه تمامی این موارد کشف شده، به مقامات اجرای قانون گزارش شده است.وی گفت: “ما برای کشف موارد استفاده غیر قانونی از برق ،  الگوی مصرف برق را از نزدیک مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهیم ، خطوط برق را بازرسی کرده و حجم کار ایستگاه‌ها را نیز  اندازه می گیریم.”

وی افزود:”گاهی اوقات مزارع ماینینگ را می‌توان به راحتی با استفاده از علائم بصری همچون یک ساختمان مجهز به تهویه مطبوع و نصب پنکه‌های متعدد ، شناسایی کرد .اما گاهی اوقات شناسایی موراد غیر قانونی از این دست مشکل است و نیاز به تجزیه و تحلیل‌های پیچیده تری دارد. “