بکت (Bakkt)، فاندامنتال یا ترامپ؟ 3 تئوری در خصوص افت ناگهانی 17 درصدی بیت کوین

بیت کوین(BTC) امروز بیش از 17 درصد کاهش یافته است و سبب شده است که تفسیرهای متناقضی در خصوص علت اصلی این افت معروف ترین و اولین کوین (بیت کوین) عنوان شود.
همانطور که در رسانه ها آمده است، بیت کوین حول ارزش پایه 8400 دلار در حال گردش است-که نشان از ضرر و افت بزرگ 17.8 درصدی در هفته جاری دارد.

آیا باید بکت را مقصر دانست؟
از جمله معروف ترین تئوری ها در بین تحلیلگران رمزنگاری، نا امیدی بازار تجاری از جذب قراردادهای آتی Bakkt که به تازگی از نظر فیزیکی تنظیم شده‌اند میان مشتریان سازمانی است.
این قراردادها- که در واقع با بکارگیری بیت‌کوین به جای ارزهای رایج، به گونه‌ای قالب مرسوم را می‌شکنند-در 22 ماه سپتامبر علنی شدند که این تاریخ، لحظه مورد انتظار و یکی از خواسته ها در کل بخش ارزهای مجازی بود.
با این وجود، میزان کندی این قراردادها بعد از راه اندازی ممکن است تمایل سرمایه گذاران را کمتر کنند، چرا که ناظران متوجه این واقعیت شدند که تقاضای سازمانها برای ارائه و کار با بیت کوین به اندازه‌ای که تصور می شد، نباشد.
در بیش از 24 ساعت قبل از انتشار در مطبوعات، 59 بیت کوین از طریق این پلتفرم معامله شد: مطابق با گزارش‌های جدید خبرگذاری رویترز، در روز گذشته (24 سپتامبر)، مجموع 166 قرارداد تنظیم گردید. جیمی فارکوهار (Jaime Farquhar)، مدیر بخش مربوط به اوراق بهادار، در یک شرکت فعال در زمینه ارزهای مجازی به نام گروه NKB که در لندن است به خبرنگارن گفت:
“ارائه دسترسی پولی به سازمان ها از طریق بیت کوین یک مقوله است. و سهولت بخشیدن کافی جهت خرید آنها مقوله دیگری است.”
تاجری به نام الکس کروگر(Alex Kruger)، در توییتی به تاریخ 23 سپتامبر اشاره کرد که:
“حجم معاملات روز اول Bakkt:71 بیت کوین. حجم معاملات روز اول CME: 5298 بیت کوین. اختلافی 75 برابری.”

اتفاق آراء در خصوص نظریه های مطرح شده
فرضیه Bakkt مورد حمایت و آراء موافق زیادی قرار نگرفت؛ چرا که افراد زیادی بر این باور هستند که به کارگیری این فرضیه پس از گذشت تنها چند روز از راه اندازی به جای رشد و پیشرفت اثر گذاری خود را از دست می دهد.
تحلیلگران دیگر، عوامل فنی و تکنیکی را علت ضعف و افت ارزش بیت کوین عنوان می کنند- موضوعی که بخش تحلیل قیمت کوین تلگراف در این هفته به طور مفصل پوشش داد.
فرضیه دیگری که در سرتاسر بخش توییتری ارزهای مجازی پیچید، کلان تر و ژئوپلوتیک تر است- که در واقع تحقیق و بازجویی در خصوص اتهام به رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، به دلیل تماس تابستانی جدال آمیز وی با رئیس جمهور اوکراین بود.
بنابراین، افرادی این نوسانات تضعیف کننده ارزش بیت کوین را وابسته به این فرضیه می دانند، چرا که بازارهای تجاری سنتی به دلیل ایجاد تغییرات در سیاست های آمریکا دچار گیجی و سردرگمی شده اند.

بسیاری از تحلیلگران بازارهای تجاری سنتی و همچنین ارزهای مجازی علاوه بر این موارد، کمتر شدن میزان علاقه و همچنین سرمایه گذاران را ناشی از خواست ترامپ در خصوص به کار گیری بیت کوین در زمینه سوخت موشک می دانند- با این حال بحث ها و بررسی ها نشان می دهند که به طور کلی رفتار خصمانه وی در آینده برای ارزهای مجازی مثبت خواهد بود.
ترامپ با توییتی که اخیرا در حمایت و پشتیبانی برای انجام دادن اقدامات موثرتر منتشر نمود، نشان داد که در خصوص سیاست پولی فدرال مصمم به اتخاذ تصمیمات کاربردی است و در اوایل این ماه در یک اقدام نمایشی توییتی منتشر کرد: بانکداری فدرال باید نرخ سود را کم کند یا به حد صفر برساند و سپس ما باید تجارت خود را آغاز و بدهی خود را پرداخت کنیم. میزان سود پرداختی می‌تواند کم شود و در عین حال مدت زمان آن بیشتر شود. ما ارز زیاد، قدرت و ترازنامه ارزشمند داریم.
با این حال بانک مرکزی به کمک روش تحلیلی تر و سنجیده تری که به کار گرفته است، ایمن باقی مانده است و نرخ پایه آن در هفته گذشته تنها 2 درصد کاهش داشته است.

منبع: Cointeleghraph