چرا آلت کوین ها طی دو سال گذشته بازیابی نشده اند؟

آنچه خواهید خواند

  • بی روحی آلت کوین، و سلطنت پابرجای بیت کوین
  • کمبود نقدینگی کریپتوکارنسی ها

این روزها بازار کریپتوکارنسی ها رو به شکوفایی است. در راس این مسابقه جهانی، بیت کوین هنوز هم پرچمدار این رقابت ها محسوب می شود. در دو سال گذشته، آلت کوین ها از لحاظ قیمت، در مقایسه با هم خانواده خود (بیت کوین) ضربه های بدی را تجربه نموده اند و حتی تا به امروز نیز اثری از بهبود شرایط برای آنها مشاهده نگردیده است.

بی روحی آلت کوین، و سلطنت پابرجای بیت کوین

دو ساله گذشته، نگهداری کنندگان و خریداران آلت کوین سال های بسیار سخت و تیره ای  را سپری نموده اند. نسبت به دوره اوج آلت کوین ها، شمار این افراد بین ۸۰ تا ۹۰ درصد افت داشته است. اگر هم اوضاع به همین منوال ادامه یابد، بهبود و بازگشت به زمان اوج آلت کوین ها در کوتاه مدت دست یافتنی به نظر نمی رسد.

در سال ۲۰۱۹ تنها بخش کوچکی از این آلت کوین ها توانستند تا دستاوردهایی را برای خود حاصل نموده و حفظ نمایند. اما به طور کلی، تمامی آلت کوین ها نسبت به رشد حماسی خود در سال ۲۰۱۷، دچار سقوط شده اند. اما چرا این رشد و صعود آلت کوین ها، دیگر تکرار نشد؟

مجله لانگ هش (LongHash) در گزارش خود، در جستجوی برای یافتن دلایل احتمالی این واقعه بوده است. یکی از دلایل عنوان شده در این مقاله آن است که به طور عمده مردم اعتماد بیشتری نسبت به بیت کوین داشته اند. بیت کوین، ارزی است که از هر یک از کریپتوکارنسی های معرفی شده در بازار، قدمت بیشتری دارد. از سوی دیگر نیز در قیاس با دیگر ارزهای دیجیتالی، بیت کوین همواره تحت پوشش رسانه‌ ای بیشتری قرار داشته است. از سوی دیگر بیت کوین به یکی از منابع با ارزش حفظ سرمایه مبدل گردیده است.

سلطه بیت کوین

از سوی دیگر به مرور زمان و به دلیل جذب کاربران بیشتر، نوسانات قیمت بیت کوین نیز بسیار کاهش یافته است. رویدادهای اخیر خاورمیانه نیز ماهیت بیت کوین را به عنوان یک پناهگاه امن برای دارایی های مردم، مجدداً به اثبات رساند. اما آلت کوین ها هنوز هم نرخ پذیرفته شدن برادر بزرگتر خود یعنی بین کوین را به خود ندیده اند. بیت کوین، برادر بزرگ خانواده آلت کوین ها بشمار می رود که در صنعت به عنوان یک استاندارد شناخته شده است.

شبکه بیت کوین نیز فاکتور بسیار مهمی در تسلط این کوین بر دیگر ألت کوین ها به شمار می آید. بیت کوین در برابر تغییرات مقاوم بوده و با قدرت در حال پیشرفت است. پیشرفتی که از طریق نمودارهای قدرت هش قابل مشاهده هستند. این نمودارها نیز در حال حاضر دوره جدیدی از اوج قیمت را در هفته گذشته تجربه نموده اند.

این گزارش جدا از موضوع نهنگ های نگهداری کننده بیت کوین که مقادیر بالای بیت کوین را صاحب هستند، موضوع شکست برنامه SegWit2x را به عنوان مثالی برای مسئله عدم‌ تمرکز بیت کوین و ضعف عدم تاثیر کلی آن، یادآوری می نماید. در مقابل، توکن ریپل (Ripple’s XRP) به صورت گسترده ای توسط شرکت هایی که صاحب آن هستند مدیریت می شوند. این موضوع سبب سقوط شدید این ارز به پایین ترین سطح خود طی دو سال گذشته شده است.

از آنجا که اکنون شبکه بیت کوین از طریق لایه های ثانویه مانند شبکه لایتنینگ (Lightning) تکامل می یابد، این کوین شاهد نوآوری های زیادی بوده است. در حال حاضر اتریوم (Ethereum) به عنوان استاندارد قراردادهای هوشمند شناختع می شود، اما با این وجود توسعه و پیشرفت در شبکه بیت کوین از طریق ادغام  Tapscript واقع می شود.

کمبود نقدینگی کریپتو

غالب دلایل شکست در بازیابی وضعیت آلت کوین ها، به خصوص طی سال گذشته، به خاطر موفقیت های بیت کوین بوده است. گزارش های اخیر حاکی از آن هستند که تقریبا در حدود ۹۹ درصد از آلت کوین های نامبرده شده در لیست سایت های معروف تحلیل بازار همچون وب سایت coinmarketcap.com، عملا فاقد نقدینگی بوده و از این رو غیر قابل معامله هستند.

همچنین بنا بر آمارها، شمار پروژه های منتفی شده کریپتو در سال ۲۰۱۹، وضعیتی به بدی سال قبل نبوده است. اما این موضوع بیانگر آن نیست که این طرح ها، پروژه های بزرگی بوده اند.

اتریوم ارزی بود که با سرعت بالایی در بازارهای غیر متمرکز مالی رشد داشت. به غیر از این ارز، در مقایسه با بیت کوین، الباقی آلت کوین ها از لحاظ پتانسیل سرمایه گذاری در سطح بسیار پایین تری قرار می گیرند. به نظر می رسد هنوز زمان بلندی تا تغییر این روند باقی است.

به نظر شما آیا در سال ۲۰۲۰ آلت کوین ها می توانند موقعیت خود را باز یابند؟ ما را از نظرات خود آگاه سازید…