احتمال اینکه فردی ساتوشی ناکاماتو معروف (Satoshi Nakamoto) باشد برای بسیاری از افراد وجود دارد ولی برای بعضی از آن ها این احتمال قوی تر است!

ده فردی که در ادامه به شما معرفی می کنیم هرکدام به دلیل شباهت هایی که دارند می توانند همان مرد اسرار آمیز دنیای دیجیتال باشند. نهایتا تصمیم گیری در مورد اینکه کدام یک از شخصیت های زیر ممکن است ساتوشی باشد با خودتان خواهد بود.

Vili Lehdonvirta

نقاط قوت: این پروفسور فنلاندی یکی از اولین نفرهایی است که در سال 2011 در مقاله ای در مجله New Yorker به عنوان ساتوشی ناکاماتو احتمالی پیشنهاد شد. در آن زمان به دلیل اینکه شناسایی ساتوشی بحثی داغ نبود و تلاش ها برای شناسایی او کمرنگ بود، پرونده Vili Lehdonvirta از بقیه صاف تر است. ولی این مسئله باعث نمی شود که او لزوما گزینه مناسب تری باشد.

نقاط ضعف: وقتی که نویسنده New Yorker از Vili Lehdonvirta  سی و یک ساله که محقق موسسه فناوری اطلاعات هلسینکی است سوال پرسید، او توضیح داد که هیچ گونه دانشی در مورد ارزهای دیجیتال ندارد و دانش برنامه نویسی ++C او در حد ابتدایی است.

نکته جالب: Vili Lehdonvirta در حال حاضر یک دانشیار و محقق ارشد در موسسه اینترنت دانشگاه آکسفورد است و در موسسه Alan Turing نیز همکار است. Alan Turing اخیرا در مقاله ای نوشت: «بیت کوین یک ارز نیست – و زمانی هم که به یک ارز تبدیل شود بی ارزش خواهد بود».

Vili Lehdonvirta

Paul Le Roux

نقاط قوت: اگر Le Roux خالق بیت کوین باشد، ساتوشی ناکاماتو کله گنده ترین فرد در قرن 21 خواهد بود. ساخت نرم افزار رمز نگاری، قاچاق مواد مخدر و دارو، هفت تیر کشی، گنگ درست کردن و هر چیزی دیگری که نام ببرید تا به حال Le Roux در آن دستی داشته است. در واقع ساخت بیت کوین نیز می تواند کاملا در توانایی های او و در راستای اهداف بسیار بزرگ او باشد.

نقاط ضعف: وقتی که ساتوشی ناکاماتو در سال 2009 به شدت مشغول اصلاح بیت کوین بود، Le Roux در حال قاچاق مواد و اسلحه و ساخت امپراطوری خودش بود. بسیار بعید به نظر می رسد که این دو خط کاری متضاد هم توسط یک نفر انجام شود. علاوه بر این، از نوشته های ساتوشی ناکاماتو می توان به این نتیجه رسید که او فردی متواضع است. امّا Le Roux یک فرد تشنه قدرت بود که اصرار داشت همیشه او را “رئیس” خطاب کنند.

نکته جالب: سیستم آنلاین قاچاق دارو Le Roux در کتاب The Mastermind به این صورت توصیف شده است: «یک نفر حذف می شد و سریعا یک نفر دیگر جای آن را می گرفت. شبکه بزرگ و بزرگ تر می شد». این شما را به یاد چیزی نمی اندازد؟

Paul Le Roux

Gavin Andresen

نقاط قوت: Gavin Andresen یک توسعه دهنده بیت کوین است که ساتوشی ناکاماتو پیس از خروجش در سال 2010 فرمانروایی اش را به او داد. اگر این دو فرد در واقع یک نفر بودند، این کار روشی بسیار موثر برای این بود که ساتوشی بدون اینکه از ساختمان خارج شود از کارش کناره بگیرد. علاوه بر این، بر اساس یک تحقیق استیلومتری، دست خط Andresen بیشتر از هر فردی دیگری به ساتوشی ناکاماتو شباهت دارد.

نقاط ضعف: در سال 2016، Andresen یکی از اولین بیت کوین دارانی بود که فریب Craig Wright را خورد. یا Andresen به شدت ساله لوح بود، یا اینکه او در حال نقش بازی کردن بود تا فاصله خودش با اسم مستعارش را بیشتر کند.

نکته جالب: Gavin Andresen در سال 2010 اولین سایت بیت کوین رایگان (bitcoin faucet) را ایجاد کرد. این سایت 5 بیت کوین را به کسانی می داد که از سایت دیدن می کردند و کپچا را کامل می کردند.

Gavin Andresen

Hal Finney

نقاط قوت: Hal Finney اولین نفری است که به ایمیل ساتوشی ناکاماتو در مورد معرفی بیت کوین پاسخ داد و دریافت کننده اولین تراکنش بیت کوین است. این شخص بیشتر از هر فرد دیگری به بیت کوین جان بخشیده است. دقیقا مانند ساتوشی، Finney نیز پتانسیل دراز مدت ساتوشی را دید و می توانست دنیای بیت کوین را به صورتی روشن کند که گویی خودش فرمانروای آن است. مدرک دیگر این است که Gavin Andresen تنها کسی نیست که دست خطش شبیه ساتوشی ناکاماتو است. متخصصین تحلیل دست خط معتقدند که دست خط Finney و Satoshi بیش ترین شباهت را دارند.

نقاط ضعف: برای فردی مانند ساتوشی ناکاماتو که تلاش های زیادی برای مخفی کردن هویتش داشته، معنی ندارد که لزوما با خودش نامه نگاری کند و با خودش تراکنش انجام دهد. او بی شک می دانست که نهایتا Finney سرنخی منتهی به خودش خواهد بود و بعید به نظر می رسد که ساتوشی چنین سرنخی از خود به جای بگذارد.

نکته جالب: محل زندگی Hal Finney تنها دو بلوک با Dorian Satoshi Nakamoto فاصله دارد که باعث پیدایش نظریه هایی شده است که می گویند Hal Finney نام مستعارش را از او گرفته است. یک کاربر Reddit در این خصوص نوشت: «Hal و همکارانش این مرد پیر و بازنشته که خانه اش به تصاحب بانک درآمده را زیر نظر داشتند و از او به عنوان سمبل انقلاب مالی و نماینده تمام قربانیان سیستم بانکداری مدرن استفاده کردند».

Hal Finney

Nick Szabo

نقاط قوت: به نظر می رسد که تحقیقات استیلومتری زیاد دقیق نباشند زیرا تعداد کسانی که دست خطشان به ساتوشی ناکاماتو شباهت دارد زیاد هستند. Nick Szabo سومین فرد این لیست است که دست خط او به ساتوشی شباهت دارد. امّا دلایل بسیار محکم تری نیز وجود دارد که Nick Szabo همان ساتوشی ناکاماتو می باشد. به عنوان مثال، شبکه bit gold این دانشمند نزدیک ترین شبکه به بیت کوین است که قبل از آن وجود داشته است. احتمال اینکه Nick Szabo بیت کوین را ساخته باشد از تمام افراد دیگر این لیست قوی تر است.

در سال 2008، Szabo در بلاگ خود نوشت که قصد دارد ورژن لایو bit gold را بسازد و اینکه چند ماه بعد بیت کوین معرفی شد می تواند گواه محکمی باشد. تمام بلاگ نویسی های بی نظیر Szabo در سال 2008 شباهت زیادی به ساتوشی ناکاماتو دارد. استفاده از عباراتی مانند “unforgeable costliness” و یا مخاطب قرار دادن Hal Finney می تواند Szabo را کاملا نزدیک به پیدایش بیت کوین قرار دهد.

نقاط ضعف: Szabo دائما اینکه او ساتوشی است را رد می کند. در سال 2014 او نوشت: «متاسفم که شما اشتباه متوجه شده اید و فکر می کنید من ساتوشی هستم، اگرچه به این مسئله عادت کرده ام».

نکته جالب: تصمیم ساتوشی مبنی بر ارجاع ندادن به کار Szabo در گزارش بیت کوین می تواند محکم ترین دلیلی باشد که Szabo همان ساتوشی است.

Nick Szabo

Bram Cohen

نقاط قوت: او متولد سال 1975 است، دقیقا همان سالی که ساتوشی به عنوان تاریخ تولدش معرفی کرده است. Bram Cohen سال ها قبل از پیدایش بیت کوین با بیت ها سر و کار داشته است. او خالق Bittorrent است و زمانی یک وب سایت Usenet با نام Bitconjurer.org داشت که در آن با سازندگان Hashcash که الهام گرفته از بیت کوین بود صحبت می کرد. همچنین، بلاگ نویسی های پربار Cohen دقیقا زمانی که ساتوشی شروع به ساخت بیت کوین کرد کمرنگ تر شد. علاوه بر این او علایق یکسانی با ساتوشی داشت و در سال 2009 در مورد علاقه اش برای مخفی کردن هویت آنلاین و امضای دیجیتال خود صحبت کرد. علاقه کوهن به ریاضیات تفریحی نیز او را به ساتوشی بودن نزدیک می کند.

نقاط ضعف: پروژه فعلی کوهن که یک ارز دیجیتال سبز است Chia نام دارد و او معتقد است که این پروژه یک پادگذاره برای بیت کوین و اثبات کار است. بسیار دور از ذهن به نظر می رسد که کوهن کار قبلی خود را این چنین خراب کند.

نکته جالب: کوهن تا به حال 10 بار در مورد ساتوشی ناکاماتو توئیت کرده است ولی تا به حال ساتوشی بودن را رد نکرده است.

Bram Cohen

Dorian Satoshi Nakamoto

نقاط قوت: سوای از اینکه او همنام ساتوشی ناکاماتو است، هیچ دلیلی دیگری غیز از اینکه او نزدیک Hal Finney زندگی می کرده است وجود ندارد. حتی همین هم به این مسئله قوت می بخشد که Hal Finney همان ساتوشی است و نامش را از او گرفته است.

نقاط ضعف: ممکن است Dorian به صورت ظاهر ساتوشی ناکاماتو دیده شده باشد، ولی بی شک او توانایی های ذهنی ساتوشی را ندارد.

نکته جالب: Dorian Nakamoto آن قدر معروف شده است که برای شرکت در کنفرانس های بلاک چین از او دعوت می شود.

Dorian Nakamoto

Craig Wright

نقاط قوت: Wright به شدت دلش می خواهد که ساتوشی ناکاماتو باشد و از سال 2016 دائما خودش را ساتوشی معرفی می کند. شاید شما هم چنین حسی را به یکی از ابر قهرمان های محبوب خود داشته اید و آرزو می کردید یک روز بیدار شوید و تبدیل به او شده باشید. امّا احتمالا شما در دوران کودکی چنین آرزوهایی را داشته اید، ولی Wright یک مرد 48 ساله است.

شواهدی وجود دارد که زمان پیدایش بیت کوین او برای مدتی از انظار مخفی شده بود. امّا تمام این ها مدرکی برای این است که او قصد دارد خودش را ساتوشی معرفی کند و به این طریق سود ببرد.

نقاط ضعف: برای اینکه Wright ساتوشی نیست مدارک بسیار زیادی وجود دارد، امّا اگر بخواهیم یکی از آن ها را نام ببریم می توانیم به مقاله کامل Jameson Lopp اشاره کنیم که کاملا دلایلی که او ساتوشی نیست را شرح داده است.

نکته جالب: Wright در سال 1987 برای یادگیری خلبانی به آکادمی نیروی هوایی استرالیا درخواست داد ولی رد شد.

Craig Wright

Dave Kleiman

نقاط قوت: گفته می شود که Kleiman نیز در کنار افرادی مانند Craig Wright و Phil Wilson در دسته افرادی است که مدعی ساتوشی بودن هستند. Craig Wright و Phil Wilson هیچ مدرکی برای ساتوشی بودن ندارند در حالی که Kleiman در سال 2013 فوت کرد. Kleiman به رمزنگاری علاقه مند بود و جزو افرادی بود که ساتوشی در 13 اکتبر 2008 به او ایمیل معرفی بیت کوین را ارسال کرد. او همچنین برای یک شرکت نرم افزاری بر پایه رمز نگاری با نام S-doc کار می کرد که بر روی یک پروژه رمزنگاری غیر قابل تغییر کار می کرد.

نقاط ضعف: تمام مقالاتی که Kleiman را به بیت کوین ربط می دهد توسط Craig Wright نوشته شده است و در نتیجه تمام آن ها غیر واقعی هستند. بنا بر این هیچ مدرک محکمی وجود ندارد که Kleiman بیت کوین را ساخته باشد. اینکه Wright دائما دور خانواده Kleiman برای سهیم شدن در یک میلیون بیت کوین میچرخید محکم ترین گواهی است که Kleiman ممکن است بیت کوین را ساخته باشد ولی Wright نه. اگر هرکدام از اعضای لیست ایمیل ساتوشی زودتر مرده بود، Wright بی شک برای به دست آوردن میلیون ها دلار به شیوه حقه بازی به سمت او می رفت.

نکته غم انگیز: Dave Kleiman در فقر شدید فوت کرد. بدن او در حال تجزیه شدن و در بین بطری های الکل و یک تفنگ یافت شد. یک جای گلوله روی تشک او دیده شد ولی هیچ گلوله ای در آنجا یافت نشد.

Dave Kleiman

آیا معمای ساتوشی ناکاماتو حل نشدنی خواهد ماند؟

افراد زیادی وجود دارند که گفته می شود ساتوشی هستند مانند Elon Musk و James Bowery و سه محقق با نام های Neal King ،Vladimir Oksman ،Charles Bry. اما زیاد به نظر نمی رسد که این افراد در پیدایش بیت کوین دستی داشته باشند. برای کسانی که علاقه مند به حل این معما هستند، دست خط 80 هزار کلمه ای ساتوشی در موسسه تحقیقاتی ناکاماتو قابل رویت است. اماده باشید که ساعت ها تحقیق و مطالعه کنید و نهایت زیاد به حقیقت نزدیک نشوید.

تمام افرادی که به گونه ای با کشف هویت ساتوشی ناکاماتو درگیر بوده اند نهایتا به این نتیجه رسیده اند که برای بیت کوین بهتر است که هویت خالق آن مخفی بماند. ولی نهایتا جمله معروف البرت انیشتین را به یاد می آوردند و مجددا به جستجو می پردازند. “نکته مهم این است که هیچ وقت دست از سوال پرسیدن بر نداریم. وجود حس کنجکاوی بدون دلیل نیست.”

منبع: bitcoin.com