دومین بانک سرمایه‌گذاری بزرگ جهان: رشد پذیرش بیت کوین هولدرهای آن را لزوماً ثروتمند نمی‌کند

گلدمن ساکس (Goldman Sachs)، دومین بانک سرمایه‌گذاری جهان که سابقه‌ای طولانی در مخالفت با ارزهای دیجیتال دارد، در تازه‌ترین صحبت‌های خود از امکان ثابت‌ماندن قیمت‌ها هم‌زمان با پذیرش بیشتر بیت کوین و ارزهای دیجیتال گفته است.

به گزارش کریپتو گلوب، کارشناسان گلدمن ساکس به‌تازگی هشدار داده‌اند که سرمایه‌گذاران نباید انتظار داشته باشند افزایش پذیرش ارزهای دیجیتال باعث ثروتمندترشدن آنها شود. این مؤسسه سرمایه‌گذاری همچنین عنوان کرده که تحلیلگرانش حدس می‌زنند ممکن است با افزایش پذیرش، قیمت‌ها رشد نکنند.

زک پاندل (Zach Pandl) و ایزابلا روزنبرگ (Isabella Rosenberg)، تحلیلگران گلدمن ساکس، اخیراً یادداشتی منتشر کرده‌اند که در آن نوشته شده  ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین، در چند سال اخیر شاهد رشد خوبی بوده‌اند و تا حدی همبستگی آنها با رشد ارزش سایر کلاس‌های دارایی‌ نیز مشاهده شده است.

آنها اضافه کردند که به نظر می‌رسد قیمت بیت کوین با قیمت اقلام مرتبط با شاخص هزینه‌های مصرف‌کننده، نظیر نفت خام و همچنین تورم سربه‌سر و سهام شرکت‌های فعال در حوزه فناوری همبستگی مثبت دارد. تمام این دارایی‌ها با نرخ بهره واقعی و ارزش دلار آمریکا در بازارهای جهانی همبستگی منفی دارند؛ یعنی خلاف جهت یکدیگر حرکت می‌کنند.

فروش اخیر بازار ارزهای دیجیتال همزمان با فروشی گسترده‌تر در بازارهای سهام رخ داد که باعث شد شاخص سهام نزدک (Nasdaq) حدود ۱۴ درصد از ارزش خود را طی ۳۰ روز از دست بدهد. هم‌زمان با آن، بیت کوین هم سقوطی ۲۱ درصدی را تجربه کرد.

تحلیلگر گلدمن ساکس نوشته است:

این مسئله (اشاره به پذیرش ارزهای دیجیتال) در حالی که احتمال دارد باعث افزایش قیمت شود، ممکن است میزان همبستگی قیمت ارزهای دیجیتال با سایر متغیرهای مربوط به بازارهای مالی را هم بیشتر کند. در این صورت دیگر کمتر می‌توان روی ارزهای دیجیتال به‌عنوان یک کلاس دارایی برای متنوع‌ترکردن سبد سرمایه حساب باز کرد.

ارزش دلار اخیراً تحت‌تأثیر سیاست‌های پولی انقباضی فدرال رزرو (کاهش عرضه پول) و سایر بانک‌های مرکزی سراسر جهان، افزایش یافته است. موضع اخیر فدرال رزرو، علاوه بر دارایی‌های دیجیتال روی سهام شرکت‌های فعال در حوزه فناوری نیز تأثیر گذاشته است.

این تحلیلگران تخمین زده‌اند که «توسعه بیشتر فناوری بلاک چین، از جمله برنامه‌های کاربردی در متاورس، ممکن است روند تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال را تا حدی قابل‌پیش‌بینی کند». تحلیلگران گلدمن ساکس با این حال گفته‌اند که این دارایی‌ها «از عوامل اقتصاد کلان، از جمله سیاست پولی انقباضی بانک مرکزی مصون نخواهند بود».

این افراد چندی پیش هم برآورد کرده بودند که اگر بیت کوین نسبت به طلا در سرمایه‌گذاری‌ها بیشتر مورد استفاده قرار گیرد و سهم بازار دارایی‌هایی ضدتورمی را از چنگ طلا خارج کند، قیمت آن ممکن است در آینده تا ۱۰۰٬۰۰۰ دلار افزایش پیدا کند.

دومین بانک سرمایه‌گذاری بزرگ جهان: رشد پذیرش بیت کوین هولدرهای آن را لزوماً ثروتمند نمی‌کند

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید