روش ردگیری بیت کوین های سرقتی

محققان دریافتند که بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال ربوده شده می توانند با روشی جدید ردیابی شوند.

طبق گزارش‌ها، تیمی از محققان روش جدیدی برای ردیابی بیت کوین‌های سرقت شده پیدا کرده اند. برنامه که Taintchain نام دارد، این امکان را به مامورین اجرای قانون می دهد که ارزهای دیجیتال را حتی بعد از پولشویی ردیابی کنند.

Taintchain که توسط محققان دانشگاه کمبریج در انگلستان ایجاد شده است مبتنی بر قانون قرن نوزدهم در انگلستان و اصل FIFO است و ظاهرا بسیاری از پولشویان ارز دیجیتال بر مبنای آن فعالیت می کنند.

بیت‌کوین یک واحد پول نامشهود است و در عوض مانند سایر ارزهای دیجیتال نام مستعاری دارد به این معنی که هویت ها در آن استتار شده اند و نه اینکه مخفی شده باشند. این نام مستعار بدین معنی است که مامورین اجرای قانون می توانند مالک آدرس وجوه دزدیده شده را شناسایی کنند.

اگرچه لجر‌ها این امکان را می دهند تا تمامی تراکنش‌ها دیده و ردیابی شوند اما خود دارایی ها نمی توانند شناسایی شوند، زیرا آنها شماره سریال یا شناسایی منحصر به فردی ندارند.

پولشویی یکی از رایج ترین روش‌ها برای پنهان کردن ارز های دیجیتال به سرقت رفته شده است. دزدان بیت کوین می‌توانند از طریق سپرده‌گذاری سکه های خود و سکه های ربوده شده در یک کیف پول و سپس توزیع کل پول در کیف پول‌های مجزا قبل از اینکه آنها در حساب های دیگر سپرده گذاری شوند، کار پولشویی را انجام دهند. در این روش امکان شناسایی بین بیت کوین های به سرقت رفته و بیت‌کوین های سالم را غیر ممکن می سازد.

با توجه به تیم تحقیقاتی که متشکل از راس اندرسون، llia shumailov و Mansoor ahmed می باشد و تصریح می کنند که زمانی که سرمایه از حساب خارج میشود اولین نفری که به حساب آن پول می رود اولین نفری هم هست که پول از حساب آن خارج می شود.

الگوریتم Taintchain این اصل را برای کیف پول های بیت کوین به کار می برد. اگر اولین بیت کوین های پرداخت شده به کیف پول دزدی در نظر گرفته شوند، پس از اولین پرداخت هایی که از کیف پول خارج می شوند نیز دزدی باید در نظر گرفته شوند. حتی وقتی سارقان از روشها و الگوهای مختلفی برای مخفی کردن وجوه  استفاده می‌کنند این الگوریتم می‌تواند با استفاده از اصل فایفو (FIFO) دارایی ‌‌های دزدیده شده را شناسایی کند.

ارز دیجیتال به ابزاری محبوب و مشهور برای پولشویی تبدیل شده است. بیش از ۷۶۰ و یک میلیون دلار از دارایی های ارز دیجیتال در شش ماهه اول سال ۲۰۱۸ به سرقت رفت؛ بیش از سه چهارم از یک میلیارد دلار به‌طور بالقوه پولشویی شده‌اند. چنین افزایشی در جرم و جنایت موجب شده است که محققان و مامورین اجرایی قانون به دنبال راه هایی برای ردیابی فعالیت‌های جنایی باشند.

منبع خبر: 21cryptos