با راه اندازی یک کیف پول بیت کوین کش یا بیت کوین و یا دیگر ارزهای دیجیتال ، می توان به راحتی از آنها استفاده کرد. بخشی از این فرآیند مستلزم پرداخت کارمزد می باشد ،این کارمزد که مبلغ بسیارکمی است به عنوان یک مشوق برای ماینرها عمل می کند. تراکنش های  BTC و BCH کارمزدهایی دارند، اما کارمزد BCH بسیار پایین تر است.در این مقاله به روش های مختلفی برای یافتن و ردیابی بهترین کارمزدهای ممکن و تنظیم کردن کارمزدهای Tx در کیف پول که از جمله مهمترین جنبه های استفاده از ارزهای دیجیتال است،می پردازیم.

نحوه کار کارمزدهای معاملاتی

کارمزد معاملاتی (tx) مقدار کمی از بیت کوین موجود در یک معامله است که به ماینرها و در ازای تایید اعتبار تراکنش و در نهایت تایید آن در بلاکچین ،پرداخت می شود.هرچه کارمزد tx بیشتر باشد،فرآیند پردازش تراکنش سریعتر انجام می شود. بسته به ماهیت تراکنش ، ممکن است شما عجله ایی برای تایید تراکنشتان نداشته باشید و همچنین می خواهید مبلغ کمتری را در کیف پول خود قرار دهید،بدین ترتیب  ممکن است تراکنش شما در بلوک بعدی تایید شود.اما اگر برای تایید تراکنشتان عجله داشته باشید،با پرداخت کارمزد tx بالاتر می توانید سرعت پردازش تراکنش تان را بیشتر کنید.در این مقاله به بررسی کارمزدهای معاملاتی  BTC و BCH  و نحوه استفاده بیشتر از آنها می پردازیم.

کارمزدهای BCH و BTC

نمودار قابل تنظیمی که از وب سایت گرفته شده است bitinfocharts.com،میانگین کارمزدهای BTC (آبی) را در مقایسه با میانگین کارمزدهای BCH (قرمز) در طی سه ماه گذشته در USD نشان می دهد. کارمزدBCH به دلیل محدودیت اندازه بلوک بزرگتر ، بسیار ارزان تر است،بدین معنی که تراکنش های بیشتری می توانند در هر بلوک قرار گیرند و شبکه کمتر تحت فشار قرار می گیرد. هنگامی که یک شبکه بیش از حد متراکم می شود ، کاربرانی که کارمزدهای بیشتری پرداخت می کنند بالاتر از دیگران قرار گرفته و شانس این را دارند تا تراکنشهای آنها زودتر پردازش شود.

وب سایت دیگری که کارمزدها را با هم مقایسه کرده و با فرمتی قابل فهم نمایش می دهد bitcoinfees.cash است . در این وب سایت کارمزدهای متوسط شبکه Bitcoin Cash و Bitcoin Core نشان داده می شود.بر اساس اطلاعات به دست آمده از این وب سایت: “به طور معمول،بیشتر افرادی که از بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال استفاده می کنند ، نمی خواهند برای تایید تراکنش هایشان منتظر بمانند. بنابراین کارمزد بلوک بعدی را پرداخت می کنند تا تراکنش خود را در مدت زمان 10 دقیقه تأیید کنند.”

اندازه تراکنش ها

نکته ای که ممکن است یک کاربر تازه وارد از آن آگاهی نداشته باشد این است که محاسبه کارمزد tx می تواند به عوامل مهمی از جمله اندازه تراکنش بستگی داشته باشد.اندازه تراکنش (اندازه گیری شده توسط بایت) می تواند به عنوان انگیزه ایی برای ماینرها عمل کند تا تراکنش را از سالن انتظار بیرون بکشند و آن را  پردازش کنند.واقعیت این است که که ماینرها  به دنبال ارزش هستند،بنابراین حتی اگر tx بالایی نیز پرداخت شود،هیچ ضمانتی وجود ندارد که تراکنش با سرعت بالایی پردازش شود.

به همین دلیل برخی از کیف پول ها ، گزینه کارمزدهای قابل تنظیم و همچنین اطلاعات دقیقی از tx را ارائه می دهند. با این حال خوشبختانه برای اکثر کاربران ، برآوردکنندگان داخلی کارمزدها برای مقاصد کلی کاملاً قابل اعتماد هستند و با در نظر گرفتن اندازه تراکنش ، نرخ کارمزد را به طور خودکار محاسبه می کنند. افرادی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد اندازه تراکنش ها و کارمزدهای معاملاتی در شبکه های BTC و BCH هستند می توانند به آدرس charts.Bitcoin.com مراجعه کنند.

تنظیم کارمزد در کیف پول بیت کوین

بسته به نیازهای فردی هر کاربر،می توان کارمزدها را در کیف پول های بیت کوین تنظیم کرد.برای کاربران کیف پول Bitcoin.com – هم در نسخه  دسک تاپ و هم در نسخه موبایل – یک بخش با عنوان ” تنظیم کارمزد شبکه” در منوی تنظیمات وجود دارد .پس از لمس یا کلیک بر روی این گزینه ، یک منوی جدید نمایش داده می شود که به کاربران امکان می دهد سطح فوریت تراکنش خود را انتخاب کنند،گزینه هایی مانند “فوری” ، “عادی” و “اقتصادی”. روش تنظیم کارمزدها به صورت دستی،ممکن است برای مبتدیان کمی دشوار باشد یا برای کاربرانی که به صورت روزمره این کار را انجام می دهند زمان بر باشد اما تنظیمات خودکار می تواند برای بسیاری از کاربران مفید باشد.

برخی از کیف پولها مانند کیف پول Electrum BTC و کیف پول Electron Cash برای BCH،دارای کشویی هستند که با استفاده از آن می توانید کارمزد tx را به صورت دستی تنظیم کنید.در کیف پول Electron Cash نرخ کارمزد ساتوشی / بایت با استفاده از عدد صحیح از 1 تا 10 تعیین می شود.در کیف پول Electrum برای Bitcoin Core،نرخ کارمزد مطابق با زمان پیش بینی شده بلوک هدف (ETA)  تعیین می شود

کیف پول Electrum BTC همچنین گزینه های دیگری را برای تنظیمات کارمزد دارد؛ همانند انتخاب وضعیت اتاق انتظار تایید تراکنش(mempool) یا تعیین نرخ کارمزد ثابت. همچنین می توان کارمزدها را به صورت دستی ویرایش کرد و یا می توان از گزینه کارمزد جایگزین(RBF) استفاده کرد.

این احتمالاً برای تازه واردان در صنعت رمز ارزها پیچیده است اما بد نیست بدانید که ظرفیت بیشتر باعث کاهش تراکم و در نتیجه کارمزد کمتر می شود.کیف پولElectron Cash BCH  امکان تنظیم نرخ هزینه سفارشی را نیز فراتر از گزینه های کشویی پیش فرض فراهم می کند،اما از آنجا که RBF به دلایل امنیتی جزئی از پایگاه داده Bitcoin Cash نیست،RBF در این کیف پول موجود نیست.

تراکنش های خود را برای بهترین کارمزدها زمان بندی کنید

همانطور که اشاره شد هرچه مسیر پردازش تراکنش ها خلوت تر باشد ،کارمزد پایین تری به آن تعلق می گیرد.اما در صورتی که شبکه با ازدحام تراکنش ها مواجه شود، کارمزدها به نسبت افزایش می یابند.بسته به روز و زمان ارسال تراکنش،ممکن است با ازدحام تراکنش ها در شبکه مواجه شوید. بنابراین بهتر است نسبت به روزها و ساعات پرترافیک شبکه آگاهی داشته باشید.Txstreet.com یک منبع عالی برای کسب اطلاعات مربوط به tx و mempool است،بنابراین بیت کوینر ها می توانند بهترین زمان ارسال تراکنش و کارمزد مناسب را مشاهده کنند.

بهترین زمان ارسال تراکنش ، به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوسانات قیمت می تواند فعالیت شبکه را به طرز چشمگیری افزایش دهد و به تبع کارمزدها نیز افزایش یابند. به عنوان مثال ، فقط چند روز پس از جهش تاریخی قیمت  BTC در دسامبر 2017،میانگین هزینه tx در USD به بیش از 37 دلار برای هر تراکنش رسید.

این امر باعث شد که بیت کوینرهای حرفه ایی مدت ها منتظر تأیید تراکنش خود بمانند.اگرچه این مطمئناً یک رویداد خاص بود،با این وجود تراکم شبکه در تعیین کارمزدهای روزانه نقش مهمی دارد.

در Johoe’s Bitcoin Mempool Statistics می توانید به آمار دقیقی از کارمزدها و mempool های BTC و BCH دست پیدا کنید. همانطور که تصویر بالا نشان می دهد ، در ساعات اولیه صبح روز 14 مارس می توان تعداد تراکنش های تأیید نشده بیشتری را در مقایسه با سایر ساعات روز مشاهده کرد. نمودار مربوط به “کارمزد تراکنش های در انتظار BTC”، معمولاً هزینه های بالاتری را در همان بازه زمانی نشان می دهد.

در این وب سایت اشاره شده است که: “داده ها به سطوح کارمزدهای مختلفی بر اساس ساتوشی در هر بایت تقسیم شده اند. نوار رنگی پایینی نشان دهنده تراکنش های انجام شده با کمترین کارمزد است. تراکنش هایی با کارمزد بالاتر در بالای این نوار قرار دارند. از آنجایی که ماینرها،تراکنش هایی با کارمزد بالاتر را ترجیح می دهند،یک بلوک جدید معمولاً فقط تراکنش های بیشتر از 1 مگابایت را از صف خارج می کند.اگر یک نوار رنگی چندین ساعت ثابت باقی بماند بدون اینکه کوچکتر شود،این بدان معنی است که تراکنش هایی با پرداخت این مبلغ کارمزد در این مدت تأیید نمی شوند،زیرا تراکنش هایی با کارمزد بالاتر وجود دارند که در اولویت هستند. ”

سایت هایی که در این مقاله معرفی کردیم می توانند به کاربران کمک کنند تا تراکنش های خود را در زمان های مناسب و با بهترین کارمزد ارسال کنند.به طوریکه بتوانند تراکنش های خود را به موقع تایید کنند و البته در هزینه ها نیز صرفه جویی کنند.