یک دهه پیش هنگامی که Satoshi Nakamoto شبکه بیت کوین را معرفی کرد، تامین امنیت این پروتکل تنها توسط تعداد کمی از ماینر ها انجام می شد.

این روزها، ماینینگ الگوریتم SHA256 به صنعتی پر رونق تبدیل شده است که رشد آن متوقف نخواهد شد.

در هر ثانیه از روز ماینرهای بیت کوین در حال فعالیت در استخرهای ماینینگ هستند.
در روزهای آغازین تا سال ۲۰۱۰ افراد بیت کوین را با CPU ماینینگ می‌کردند. این کار تا زمانی ادامه یافت که افرادی مثل Laszlo ده هزار بیت کوین برای دو پیتزا معامله کرد و Artforz بیت کوین را با یک واحد پردازش گرافیکی (GPU) استخراج کرد.

Artforz فردی ناشناس بود، با تلاشی که داشت بخش بزرگی از ماینرهای GPU را در زمینه بیت‌کوین ایجاد کرد. در جولای سال ۲۰۱۰ این فرد گفت که در آن زمان در حدود ۴ درصد از کل هش ریت جهانی را با ماینینگ ۱۷۰۰ سکه در عرض ۶ روز داشته است. کمتر از سه ماه بعد، مردم ادعا کردند این فرد ناشناس بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از کل هش ریت شبکه را کنترل می کند.

در اواخر سال ۲۰۱۲ قدرت هش شبکه بیت کوین در حدود 10 تراهش بوده است!

با این حال تا سال ۲۰۱۶ طول کشید تا هش‌ریت بیت کوین به 1 اگزاهش برسد.

نسل جدید نیمه هادی ها و ماینرها در سال ۲۰۱۹

در دسامبر سال ۲۰۱۸ در حالیکه ارز های دیجیتالی در پایین‌ترین سطح قیمت خود بودند، در آن زمان تنها ماین الگوریتم SHA256 سود آور بود.

جالب است بدانیم صنعت ماینینگ چطور طی ۱۰ سال آینده پیشرفت می‌کند. پول و برق زیادی برای ماین الگوریتم SHA256 مورد استفاده قرار گرفته است که به نظر نمی رسد این مقدار به این زودی‌ها کاهش یابد. بسیاری از تولید کنندگان چیپست های ماینینگ‌ مقدار زیادی سود بدست آورده‌ و  برخی از بزرگترین شرکت‌های فناوری اطلاعات در جهان شده اند. به همین دلیل شرکت‌های بزرگی مثل Bitmain برای عرضه اولیه عمومی سهام در آمریکا در دسامبر گذشته آماده بودند.

تولیدکنندگان ماینینگ در چین، انواع مختلفی از وسایل ماینینگ را که از نیمه هادی های 7 نانومتری نسل جدید استفاده می‌کنند، به کار گرفته اند.

ماینرهای SHA256 که از تکنولوژیِ 7nm استفاده می کنند هش‌ریتی بین ۳۰ الی ۷۰ تراهش بر طبق مشخصات دستگاه تولید می‌کنند. اگر صنعت ماینینگ همچنان محبوب بوده و تقاضای کافی برای بهبود فرآیند و صنعت ماینینگ وجود داشته باشد، دوستداران این صنعت در چند سال آینده دستگاه‌های بسیار سریع تری را مشاهده خواهند کرد. به طور مثال، TSMC در حال حاضر آمادگی خود برای یک تولید چیپست های ۶ نانومتری اعلام کرده و فناوری‌ای برای تولید پر ریسک آن در ۳ ماهه اول سال ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی کرده است.

در حال حاضر صنعت ماینینگ ShA_256 به عنوان کسب و کاری پرسود باقی مانده، اگر چه تعدادی عملیات ناموفق در طول مسیر نیز وجود داشته است. حوزه کاری مربوط به آن تغییراتی کرده و بزرگتر شده است و به جای شنیدن نام افرادی مثل Artforz در این حیطه، در مورد استخر‌های بزرگ ماینینگ برای پیدا کردن ارز‌های جدید می‌شنوید. لازم به ذکر است که این صنعت همچنان با سرعت زیاد به حرکت خود ادامه خواهد داد و بزرگترین ماینر‌ها هم برای باقی ماندن در این صنعت باید هوشیار باشند.

منبع: Bitcoin.com