بانک مرکزی روسیه قصد دارد ارز دیجیتال با پشتوانه طلا جهت پرداخت های دوطرفه صادر کند

شبکه خبرگزاری روسی در 23 می اعلام کرد که بانک مرکزی روسیه، در نظر دارد ارز دیجیتال با پشتوانه طلا را صادر کند.

الویر نبیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه، ابلاغ کرد که این بانک ممکن است علاقه مند به ایجاد طلای مجازی (رمزنگاری طلا) برای انجام پرداخت های دوطرفه با حوزه های قضایی جهانی باشد.
با این حال، نبیولینا ادعا کرد که بر این باور است که توسعه پرداخت های بین المللی با استفاده از ارزهای ملی مهم تر است. رئیس بانک، طی یک سخنرانی در نشستی در ایالت دوما، نمونه ای موفق از استفاده از ارزهای ملی در پرداخت های تحت چارچوب اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) را ذکر کرد، و اشاره کرد که این پیشرفت، نمایانگر پویایی خوب است.
نبیولینا همچنین یادآور شد که بانک مرکزی روسیه موضع خود را نسبت به پذیرش ارزهای دیجیتالی در نظام پولی روسیه تغییر نداده و مدعی است که بانک مخالف طرحی است که در آن ارزهای دیجیتال جایگزین پول نقد می شوند.
در آوریل سال 2019، بانک روسیه خط مشی مختصر درباره مزایای بالقوه و معایب ارزهای رمزی بانک مرکزی (CBDC ها) را منتشر کرد. مطابق با این بانک، CBDC ها می توانند نوع کم خطرتر و نقدتر دارایی باشند که می تواند به طور بالقوه هزینه های معاملاتی را در اقتصاد کاهش دهد. از سوی دیگر، بانک، ناشناس نبودن CBDC ها را به عنوان تنها ایراد بالقوه در مقایسه با پول نقد نشان داد.
متعاقب بانک روسیه، مشاور رئیس جمهور روسیه قبلا پیشنهاد کرده بود که راه اندازی یک CBDC در کریمه می تواند به جذب سرمایه گذاران بیشتر در منطقه کمک و از تحریم ها جلوگیری کند.
اخیرا Cointelegraph منتشر کرد که ونزوئلا و روسیه در حال مذاکره در مورد فرصتی برای بستن پرداخت های تجاری متقابل با استفاده از روبل روسی ضوابط خدمات و سیاست حفظ حریم خصوصی می باشند.
همچنین دیروز وبسایت اقتصاد آنلاین به نقل از روزنامه دیلی اکسپرس خبر از خرید بی وقفه طلا توسط روسیه داده بود بطوریکه در سه ماهه سال جاری میلادی خرید طلا توسط روسیه ۶۸ درصد بیشتر از سه ماهه سال گذشته میلادی بوده است!
روسیه در این بازه زمانی بیش از ۱۴۵ تن طلا خریداری کرده و ذخایر طلای خود را به ۲۱۶۸ تن رسانیده است.

رئیس بخش مطالعاتی این شرکت بین المللی کارگزاری می گوید: خریداری مقدار زیادی طلا توسط دولت‌ها و بانک‌های مرکزی بندرت علامت خوبی برای صلح و همکاری در سراسر جهان بوده است.

وی خاطرنشان می‌سازد اگر مسکو که دارای مکان پنجم در رتبه‌بندی کشورها از لحاظ ذخایر طلا است، به خریداری طلا به مقدار و سرعت فعلی ادامه دهد، از فرانسه و ایتالیا جلو زده و جزو سه کشور پیشتاز در این رتبه بندی شده و به این ترتیب روسیه مکان خود در صحنه جهانی را تقویت خواهد کرد.

براساس گزارش اسپوتنیک، آمریکا با فاصله زیاد از دیگر کشورها هنوز بزرگترین صاحب ذخایر طلا است و روسیه برای رسیدن به آمریکا از این لحاظ باید همه طلای موجود در بازار را طی ۲۰ سال آینده خریداری کند.