اتریوم ، ریپل ، لایت کوین سه رقیب برای بیت کوین در دنیای ارز های دیجیتال

مطمئنا بیت کوین به عنوان ارز اول در دنیای کریپتو شناخته می شود. حال با سه ارز پر طرفدار دیگر یعنی اتریوم ریپل و لایت کوین آشنا می شویم

اتریوم

اتریوم

دومین ارز رمزنگاری‌شده‌ای است که بیشترین بازار سرمایه را در بین ارز های دیجیتال ‌شده را دارد. با اینکه بازار سرمایه اتریوم از بازار سرمایه بیت‌کوین خیلی فاصله دارد، اما توانایی این را دارد که حتی از بیت‌کوین هم عبور کند.

همان‌طور که می‌دانید هدف اتریوم ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز روی زنجیره بلوک است که ایده‌ای بسیار پیچیده است، اما زمانی که ویلیام باترین برای اولین بار آن را مطرح کرد، او یک کار مهم را شروع کرد. در واقع که بیت‌کوین اولین است، اما ارزهای بهتری بعد از آن ایجاد شدند. اتریوم مانند سیستم‌عامل ویندوز و مک است که توسعه‌دهندگان زیادی در حال ایجاد برنامه‌های کاربردی برای آن هستند.

و اما بیت‌کوین امروزه تبدیل به محصولی شده است، برای برخی از افرادی که می‌توانند هزینه‌های بالای تراکنش‌های آن را تامین کنند. بیت‌کوین با هزینه‌های بالا و زمان معامله آهسته، برای پرداخت‌ها خیلی مناسب نیست. اکنون درهای موفقیت برای زنجیره‌های بلوکی که از قراردادهای هوشمند استفاده می‌کنند، باز است و پلتفرم‌هایی مانند اتریوم، یک بستر مناسب برای سرمایه‌گذاری و تجارت غیرمتمرکز هستند.

ریپل

ریپل

خیلی واضح است که مردم در سراسر جهان می‌خواهند پول به دست بیاورند. توسعه ارزهای رمزنگاری‌شده، موجب رونق بزرگی در بازارهای سرمایه شده است، در واقع می‌توان گفت که ارزهای دیجیتال از سرمایه‌های سودآور به‌حساب می‌آیند. بسیاری از سرمایه‌گذاران در حال پیدا کردن بیت‌کوین جدید، ولی با قیمت بسیار مناسب هستند.

ریپل به ‌احتمال ‌زیاد می‌تواند گزینه خوبی در این مورد باشد. نکته مهمی که در رابطه با ریپل وجود دارد، دوستی‌اش با بانک‌هاست. در این شکی وجود ندارد که ارزهای رمزنگاری‌شده آمده‌اند تا بمانند، اما نکته مهم این است که این ارزها باید بتوانند از طریق بازیکنان بزرگ دنیای مالی؛ یعنی بانک‌ها، به زندگی روزمره ما متصل شوند.

در حال حاضر تعدادی از بانک‌های دنیا از شبکه ریپل استفاده می‌کنند و این بدان معناست که ریپل اولین ارز رمزنگاری‌شده‌ای است که توسط موسسات مالی و بانک‌ها به تصویب رسیده است و چون نظام بانکی ترجیح می‌دهد از ارزهای رمزنگاری‌شده‌ای استفاده کند که ثبات عملکرد دارند و نوسانات زیادی هم ندارند، به ‌احتمال ‌زیاد ارزش ریپل می‌تواند افزایش چشمگیری داشته باشد. ریپل صرافی است که برای انجام تسویه‌های لحظه‌ای میان بانک‌ها طراحی شده است و کاملا از بیت‌کوین، اتریوم و لایت‌کوین متفاوت است و برای رفع یک مشکل کاملا متفاوت ایجاد شده است.

لایت کوین

لایت کوین

لایت‌کوین در اکتبر ۲۰۱۱ توسط کارمند سابق گوگل، چارلز لی به‌عنوان جایگزینی برای بیت‌کوین ایجاد شد. در حالی که بیت‌کوین را طلای دیجیتال می‌نامند، عنوان نقره دیجیتال هم به لایت‌کوین تعلق گرفته است.

بزرگ‌ترین تفاوتی که لایت‌کوین با بیت‌کوین دارد، زمان تایید معاملات است. به این صورت که زمان تایید بلوک‌ها در بیت‌کوین، ۱۰ دقیقه یا بیشتر است، در حالی که در لایت‌کوین ۲.۵ دقیقه است و کارمزد کمتری را نیز نسبت به بیت‌کوین دارد.

برای کسب‌وکارهایی که می‌خواهند با ارزهای رمزنگاری‌ شده برای روش‌های پرداخت خود همکاری داشته باشند، لایت‌کوین گزینه بسیار خوبی است. چارلز لی می‌گوید با کاهش زمان تایید معاملات در لایت‌کوین هدف‌مان این بود که مردم بتوانند در پرداخت‌های روزمره خود نیز از این ارز استفاده کنند.

یک دیدگاه

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید