ریپل یک شرکت خدمات مالی برای تسهیل مبادلات مالی بین المللی است و کوین XRP یکی از محصولات آزمایشگاه ریپل میباشد.

 • XRP چیست؟
 • میزان کل XRP در گردش چقدر است؟
 • مزیت‌های ریپل چیست؟
 • مزیت‌های XRP چیست؟

کریس لارسن و جِد مک‌کالب بنیانگذار ارز دیجیتال استلار، ریپل را برای اتصال سریع، ارزان و انتقال‌ پول در کل جهان میان بانک‌ها، ارائه‌دهنده‌های پرداخت و صرافی‌های رمزارز تأسیس کردند که مقر آن در سان‌فرانسیسکو ایالات متحده آمریکا واقع گردیده است.

پروتکل اصلی داریی‌های رمزارز XRP، به فعالیت‌ تراکنش‌ها بر روی شبکه ریپل یا ریپل‌نت منجر می‌شود. یک دفترکل یا پایگاه‌ داده‌ای عمومی مشترک به نام دفترکل XRP، تمام تراکنش‌های XRP را ثبت می‌کند.

سرور‌های مستقل، کار تأیید تراکنش ها را انجام می‌دهند و با مقایسه این سوابق، شفافیت در دفترکل XRP را حفظ می‌کنند. آزمایشگاه ریپل، امتیازنامه پروتکل اجتماع (RPCA) را در اختیار دارد و به تحقق آن می‌کند.

اما حتی با وجود مکانیزم های اجماع، ریپل یک فناوری بلاکچین‌ محور نیست.

این پروتکل، کارکردهای اصلی بلاکچین مانند ماینینگ و استیکینگ را انجام نمی‌دهد. پیش‌صدور 100 میلیارد توکن XRP، منبع تمام فعالیت‌های تراکنش است.

ریپل، تراکنش‌های همتا‌به‌همتا را تسهیل می‌کند، اما به طور خاص بر روی آن تمرکز ندارد. برخلاف پروژه‌های اصلی بلاکچین، این سیستم از یک ابزار برای تراکنش‌های مالی گسترده بین بانک‌های داخلی و بین المللی در سراسر جهان استفاه می‌کند.

درحال حاضر، برای استفاده از خدمات ریپل میبایست XRP‌ را خریداری کرد. بعد از انتقال، این ارز به ارز خروجی نهایی تبدیل می‌شود. اما در آینده نزدیک، دارایی‌های دیجیتال بانک‌ها برای انتقال ارزش، جایگزین XRP  می‌شوند.

تأمین XRP  چیست؟

گزاره‌های ارزش  ریپل در خود پروتکل آن است و نه توکن XRP. آزمایشگاه ریپل ادعاء می‌کند که بیش از 100 میلیارد کوین XRP صادر می‌شوند. اما آیا محدودیتی برای توکن‌های بیشتر وجود دارد؟ نه.

در سال 2017، این شرکت 55 درصد از تأمین XRP (55 میلیارد XRP) را در یک حساب ضمانتی قرارداد هوشمند قفل کرد که تا در طول 55 ماه، ماهانه 1 میلیارد توکن برای فروش به سرمایه‌گذاران آزاد می‌شود.

 

در پایان هر بازه زمانی فروش، ریپل برنامه‌ریزی کرد تا توکن‌های فروخته نشده در این توزیع 55 ماهه را به صندوق تضمینی برگداند. براساس داده‌های جمع‌آوری شده بین سال‌های 2016 تا 2018، تا به امروز، این شرکت تنها ماهانه 300  میلیونXRP فروخته است.

توجه داشته باشید که لارسون، مک‌کالب و یک سرمایه‌گذاری دیگر جمعا، 20 میلیارد XRP را در اختیار دارند.

تراکنش‌های XRP حداکثر در 5 ثانیه انجام می‌شوند. خود این سیستم  می‌تواند به راحتی تا 1500 تراکنش را در ثانیه انجام دهد.

حداقل هزینه تراکنش 0.0001 XRP است که برای جلوگیری از اسپم شبکه در ریپل‌نت منظور شده است.

ریپل چه  مزیت‌هایی دارد؟

تمام پلتفرم‌های اجتماع‌محور از پایگاه بلاکچین استفاده نمی‌کنند و آنها به طور کلی با «ایده‌آل‌های غیرمتمرکز» در بیت‌کوین همخوانی دارند. ریپل یکی از این پلفترم‌ها است و مزایا و معایب خاص خود را دارد. در زیر به مزایای آن اشاره می‌شود:

 • تقریباً ضد سرقت است
 • تراکنش‌های سریع در عرض چندثانیه
 • استاندارد باز
 • در مراحل نهایی به عنوان یک تبدیل‌کننده جهانی برای هر ارز استفاده می‌شود.
 • وام‌دهی و وام‌گیری سریع برای مبالغ پول را ممکن می‌سازد.
 • وام‌های IOU (یک نوع از سفته)
 • اتصال سریع به شبکه‌های پرداخت
 • فرصت‌های جدید متعدد به دلیل سازگاری حداکثری

سلب مسئولیت: این مقاله تنها برای اهداف آموزشی نوشته شده است. اطلاعات ارائه‌شده، به معنی توصیه سرمایه‌گذاری یا پیشنهاد سرمایه‌گذاری نیست.

منبع: Bitcoinist

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید