کریگ رایت در تلاش برای “آشکار کردن منشا” نام ساتوشی ناکاموتو

دادگاه دیو کلیمن برعلیه دکتر رایت

 

به دنبال درخواست شاکی از قاضی راینهارت (Reinhart)، دادخواست کلیمن (Kleiman) بر علیه رایت (Wright) هنوز هم ادامه دارد. در این درخواست، شاکی از قاضی خواسته است تا اعتراضات اخیر کریگ رایت (Craig Wright) را رد کند. مشاور رایت در پاسخ به یک تفاهم نامه کشف مشترک، درخواست دسترسی به داده های مرتبط با ۱۵ رایانه دیوید کلیمان را نموده است. رایت همچنین درخواست دریافت هرگونه اسناد و مدارک مربوط به معاملات املاک و مستغلات ایرا کلیمن (Ira Kleiman)، برادر دیو (Dave)، که از تاریخ ۱ آوریل ۲۰۱۳ تا به امروز انجام شده را نیز نموده است. به دنبال درخواست های مکرر دادگاه، رایت یک سند با تاریخ مهر شده (تاریخ سند رسمی و تایید شده است) را به مردم نشان داد که ظاهراً منشأ نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) را نشان می دهد.

تشکیل پرونده بررسی مشترک نشان می دهد که رایت قصد رسیدن به اطلاعات و داده های بازیابی شده از وسایل الکترونیکی و کامپیوترهای دیو (Dave) و گزارش معاملات املاک و مستغلات ایرا (Ira) را دارد.

ین دادخواست مشهور و جنجالی ای که خانواده مرحوم دیو کلیمن و کریگ رایت (کسی که خودش مدعی اختراع بیت کوین است) در آن یا یکدیگر درگیر هستند، تا پایان سال ۲۰۱۹ کماکان ادامه خواهد داشت. برادر مرحوم دیو کلیمن، آقای ایرا کلیمن، مدعی است که آقای رایت، اموال ماترک و مالکیت معنوی بیت کوین دیو را از آن خود کرده است. سایتNews.Bitcoin.com اخبار این ماجرا را پوشش داده است. این سایت در ۱۶ دسامبر خبری مبنی بر آن منتشر نمود که ولو کلیفرمن (Velvel Freedman)، وکیل خانواده کلیمن از دادگاه درخواست کرد تا اعتراضات اخیر آقای رایت را رد کند. روز بعد از این خبر نیز، پیرامون همین ماجرا یک تفاهم نامه کشف مشترک منتشر نمود. این سند ابعاد بیشتری را پیرامون این دادخواست اسرارآمیز آشکار می ساخت. تفاهم نامه ای که ثروت بیش از یک میلیارد دلار بیت کوین را به چالش گرفته است. این سند تفاهم نامه فاش می سازد که تیم حقوقی رایت درخواست “دسترسی فوری به اطلاعات بازیابی شده از دستگاه های الکترونیکی مرحوم دیو را دارد. رایت معتقد است که دیو حداقل پانزده دستگاه الکترونیکی داشته است و در این میان ایرا یکی از آنها را بیرون انداخته است. در این تفاهم نامه ادعا شده است که ایرا “اطلاعات را پاک و یا فرمت” کرده است، تا بتواند فضای خالی برای عکس ها و فیلم های خود باز کند.

Craig Wright Attempts to 'Reveal the Origin' of Satoshi Nakamoto's Name

تیم مشاوران حقوقی آقای رایت بیان میکنند: “ایرا از این دستگاه ها تا ۱۸ مارس ۲۰۱۹ استفاده می کرده است. یعنی حداقل یک سال پس از زمانی که او شکایت خود را در دادگاه مطرح نموده است”. در متن دفاعیه کشف مشترک اضافه شده است که دسترسی به اطلاعات کامپیوترها و دستگاه های الکترونیک دیو بسیار حائز اهمیت است. زیرا که این اطلاعات می توانند “همچون آفتاب روز، میزان و مکان نگهداری بیت کوین های دیو را روشن سازند”. بر طبق این تفاهم نامه، رایت متخصصانی دارد که تصاویر دستگاه های دیو را آنالیز نمایند. این متخصصان “می توانند برخی از این اطلاعات را بازیابی نمایند”. علاوه بر درخواست بازیابی اطلاعات، رایت همچنین درخواست ارائه مستندات مربوط به “تمامی معاملات املاک و مستغلات انجام شده آقای ایرا کلیمن را از تاریخ ۱ آوریل ۲۰۱۳ تا به امروز” را مطالبه نموده است. مستندات پرونده حاکی از آن هستند که ایرا قبلا هیچگاه ثروتمند نبوده است. اما در فوریه ۲۰۱۴، درست بعد از آنکه ظاهرا رایت به وی گفته است که از وسایل الکترونیکی دیو محافظت کند، ایرا با ۴۰۰ هزار دلار پول نقد، خانه ای برای خود خریداری کرده است. در این تفاهم نامه، خاطرنشان شده است كه رایت حق دارد دریابد كه آیا ایرا بیت کوین دیو را برای تامین مالی خرید خانه خود فروخته است یا خیر.  

Craig Wright Attempts to 'Reveal the Origin' of Satoshi Nakamoto's Name

شاکیان به درخواست ارائه مستندات معاملات املاک و مستغلات، پاسخ دادند و گفتند که درخواست متهم “مبتنی بر حدس و گمان خالص است”. ایشان معتقد هستند که مستغلات کلیمن هیچ ربطی به این پرونده ندارد. ضمن آنکه هیچ مدرکی نیز دال بر این  وجود ندارد که ایرا خانه ای را از محل پول دارایی های بیت کوین برادر مرحومش خریداری کرده باشد. گروه مشاوران کلیمن در ادامه اظهار داشتند که این درخواست “یک استیلاء غیر ضروری به حریم شخصی ایرا محسوب می شود”. رایت همچنین لیستی از افراد و شرکت هایی که گفته می شود با داده ها و اطلاعات دستگاه الکترونیکی رایت ارتباط دارند و همچنین ممکن است با شاکیان نیز در رابطه باشند.، اما وکیل کلیمن این درخواست را “فهرست اجمالی از افراد و اشخاصی دانست که دکتر رایت معتقد است با یک هک ادعا شده از دستگاه های رایانه ای وی مرتبط هستند”. وکیل مدافع کلیمن اضافه نمود که آقای رایت  در دادگاه هیچگاه مدارک و شواهدی دال بر اینکه دستگاه های کامپیوتر وی هک شده اند را ارائه ننموده است.

رایت می خواهد در صورتیکه شاکیان پرونده ارتباطی با ماینرهای بیت کوین، core deveralper ها و یا اعضای بلاک استریم (Blockstream) دارند، از آن ارتباط مطلع باشد.

همچنین این تفاهم نامه کشف مشترک نشان می دهد که تیم حقوقی رایت خواهان آن هستند که از هرگونه ارتباط شاکیان با گرگ مکسول، حساب کاربری توییتر “Contrarian”، اعضای Blockstream، اعضای تیم توسعه Bitcoin Corpe و سایر استخرهای ماینینگی که بیشترین ماین بیت کوین BTC را انجام می دهند، اطلاع داشته باشند. شاکی پرونده نیز در پاسخ به این درخواست افشا اطلاعات، تاکید کرد که این تقاضا یک “بازپرسی قانونی” بوده و بسیاری از اشخاص مورد درخواست “منتقدین شناخته شده دکتر رایت” می باشند. مشاور کلیمن اضافه کرد:

هرگونه نزاع و یا اختلاف نظری احتمالی که ممکن است دکتر رایت با این افراد داشته باشد، به هیچ یک از ادعاها یا دفاعیات در این پرونده و موضوع مربوط نمی باشد.

Craig Wright Attempts to 'Reveal the Origin' of Satoshi Nakamoto's Name

به علاوه، رایت به این دادگاه گفته است که او قصد دارد تا رامونا واتس (Ramona Watts)، همسر آقای رایت، را به عنوان شاهد در دادگاه احضار نماید. شکات این پرونده معترض هستند که “با وجود این، کریگ قبل از پایان بررسی ها، از حضور خانم وات برای شهادت امتناع می ورزد”. مضافا، گروه مشاوران رایت با یک محصول و درخواست بازجویی در مورد پتنت (حق ثبت اختراعات) ها به وی خدمت کردند. پتنت هایی که رایت ممکن مالک آنها باشد و می توانند ریشه در همکاری تجاری وی با دیو کلیمن داشته باشد. درخواست شاکیان پرونده درباره اطلاعات مربوط به پتنت های اخذ شده توسط Nchain بود. اما تیم حقوق آقای رایت “پاسخ این درخواست را با ارائه یک سری از استدلال های تکراری و توضیح واضحات داد”.

تحقیقات Wizsec: “به نظر می رسد کریگ دوباره سند جعلی بدی را نشان داده است”

پس از تشکیل این پروند در ۱۷ دسامبر، رایت مصاحبه صادقانه دیگری با Modern Consensus انجام داد. در حین این مصاحبه، رایت ظاهرا چهره اصلی پشت نام ساتوشی ناکاموتو (Satoshi Nakamoto) را آشکار ساخت. او یک تکه کاغذ را در دست خود گرفت و به خبرنگار Modern Consensus گفت که او در حال نبش قبر اسناد قدیمی بوده است. رایت گفت: این سند شامل “منشاء مکانی است که من نام ساتوشی را انتخاب کردم”. این سند، سرمقاله پایگاه داده ها و اطلاعات مجله علمی JSTOR را در مورد Tominaga Nakamoto از Monumenta Nipponica نشان می دهد. تاریخ ممهور و مستند بر روی این سند، موید آن بود که این گزارش به مراتب قبل تر از تاریخ انتشار وایت پیپر در هالووین ۲۰۰۸ به چاپ رسیده است.

Craig Wright Attempts to 'Reveal the Origin' of Satoshi Nakamoto's Name

در حقیقت، این مقاله علمی JSTOR که رایت آن را به دوربین ها نشان داد، تاریخ اول ماه می ۲۰۰۹ در حدود ساعت ۱۱ و ۱۷ دقیقه صبح را به نمایش می گذاشت. رایت در حین مصاحبه خود اذعان داشت: “معنی حقیقی Satoshi، ‘یادگیری هوشمند’ است. این در مورد اجداد، اجداد باهوش و خردمند است – شما مفهوم بلوک ها و هرچه قبلا گفته ایم را درک کرده اید. دستور می دهد که چه چیز خروجی باشد، اما همه خروجی می شوند”. به محض آنکه این مصاحبه ‘اختصاصی’ منتشر شد، بخش اعظمی از جامعه کریپتوکارنسی، ایرادات و خدشه های بی شماری را در داستان آقای رایت یافتند.

Craig Wright Attempts to 'Reveal the Origin' of Satoshi Nakamoto's Name

در حقیقت، این مقاله علمی JSTOR که رایت آن را به دوربین ها نشان داد، تاریخ اول ماه می ۲۰۰۹ در حدود ساعت ۱۱ و ۱۷ دقیقه صبح را به نمایش می گذاشت. رایت در حین مصاحبه خود اذعان داشت: “معنی حقیقی Satoshi، ‘یادگیری هوشمند’ است. این در مورد اجداد، اجداد باهوش و خردمند است – شما مفهوم بلوک ها و هرچه قبلا گفته ایم را درک کرده اید. دستور می دهد که چه چیز خروجی باشد، اما همه خروجی می شوند”. به محض آنکه این مصاحبه ‘اختصاصی’ منتشر شد، بخش اعظمی از جامعه کریپتوکارنسی، ایرادات و خدشه های بی شماری را در داستان آقای رایت یافتند.

اولین مطلبی که کشف شد، دو رقم آخر اعداد تایپ شده در تاریخ مهر شده سند بودند که به نظر دستکاری شده می آمدند. این تاریخ عجیب و غریب توسط حساب کاربری توییتر seekingsatoshi@ فاش شد. همچنین این حساب توییتر اظهار داشت: “سطح پیچیدگی جعل سند در اسناد (منتشر شده توسط) وی (آقای رایت)؛مطابق معمول بسیار پایین است. به نظر می رسد برای درست کردن این سند، فکر و یا تلاش کمی صورت پذیرفته است”. همچنین متخصصان مسائل امنیتی Wizsec نیز آخرین بخش سند رایت را شکافتند. در همین زمان این محققان توضیح دادند که جلد این مقاله ظاهرا در سال ۲۰۰۸ دانلود شده است. اگرچه جلدی که توسط رایت نشان داده شده بود ” تنها از اواسط سال ۲۰۱۱ تا اوایل ۲۰۱۵ مورد استفاده قرار می گرفته است”. Wizsec همینطور متوجه “بد ترکیبی در فونت ناهمخوانی شد که در قسمت تاریخ مهر شده، بکار گرفته شده بود”.

مطمئناً شواهد کافی، هم در محضر دادگاه و هم در جامعه، برای به اثبات رسیدن این موضوع ایجاد شده است. شواهدی که نشان می دهد کریگ رایت یک جاعل و دروغگو پاتوبیولوژیک است. کسانی که هنوز از او حمایت می کنند یا همدست وی هستند و یا نیاز به هشدار جدی برای بیداری از این خواب غفلت دارند.

SeekingSatoshi (@jimmy007forsure)
چهارم سپتامبر ۲۰۱۹

علاوه بر این مطالب، Wizsec کنجکاو بود که اگر کریگ خود ساتوشی نیست، پس چگونه توانسته است که از وجود چنین مقاله گمنامی اطلاع داشته باشد. اما بلافاصله خود او در پاسخ اشاره می کند که این مقاله به سادگی می تواند با یک جستجو ساده در گوگل، پیرامون کلمه ‘تاریخچه ناکاموتو’ (historical Nakamotos)، بدست آید. آخرین سند و مقاله علمی JSTOR که رایت برای عموم فاش نمود نیز دست کم نظر جامعه کریپتوکارنسی را تغییر نداد. محققانی همچون Wizsec  نتیجه گیری نموده اند که در اسناد JSTOR نیز “به نظر کریگ بازهم یک نمونه دیگر از جعلی بد (ناشیانه) را به نمایش گذاشته است”

نظر شما در مورد پرونده دعوی میان رایت و کلمین چیست؟ در مورد آخرین سندی که رایت به اشتراک گذاشته است چه فکری می کنید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید…