ساتوشی کوچکترین واحد بیت کوین ( ₿0.00000001) است.

ساتوشی کوچکترین واحدی است که در بلاک چین بیت کوین ثبت می‌شود. یک ساتوشی  عددی اعشار را نشان می‌دهد که دارای هفت عدد 0 و یک عدد 1 هست است به عبارت دیگر 0.00000001 یا به صورت نماد علمی 1× 108این روزها ساتوشی به کلمه ایی رایج در حوزه بلاک چین و ارز دیجیتال تبدیل شده است. نرم افزار ماینینگ بیت کوین مثل HoneyMiner پاداش ماینینگ شما را به صورت ساتوشی پرداخت می کند. Stackingstat# یک هشتگ است که مکررا در توییتر استفاده می شود و lighting torch برای ساتوشی تشکیل شده است و به کار گرفته می شود.

اما بسیاری به خصوص آنهایی که به بلاک چین و ارز دیجیتال برایشان جدید است ممکن است اصطلاحات فعلی که شامل ساتوشی می‌شود را ببینند و از خودشان به بپرسند ساتوشی چیست؟

ساتوشی چیست و چه کسی آن را به وجود آورده است؟

وقتی ما می گوییم ساتوشی در واقع به اسم مستعار Satoshi Nakamoto سازنده بیت کوین اشاره نمی کنیم. با این حال، ساتوشی به روزهای اول بیت کوین و فروم Bitcoin talk برمیگردد.

تمامی این ها در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۰ زمانی که Ribuck کاربر بیت کوین تاک یک صدم یک بیت کوین را پیشنهاد داد شروع شد و یک ساتوشی نامیده می شود. اگرچهRibuck این پیشنهاد را مطرح کرد ولی هیچ یک از کاربران دیگر فروم بیت کوین تاک این پیشنهاد را تأیید یا رد نکردند. این موضوع ممکن است به این دلیل باشد که نظر سنجی که در آن رای گیری در مورد بهترین ویژگی Unicode برای بیت کوین بود هیچ ارتباطی با واحدهای حسابداری ندارد و بنابراین باعث می شود نظر Ribuck بی ربط به نظر برسد.

با این حال زمانی که Ribuck در یونی‌کد شرکت کرد با یک سوال وارد شد:

برنامه ریزی برای تقسیم کردن بیت کوین چیست؟ آیا به سمت هزاران چیز دیگر مثل سیستم متریک می‌رویم؟ (میلی بیت،میکرو بیت، نانو بیت)

سوال خوبی بود اما سوالی که هیچ کس تمایلی به پاسخ، تایید یا انکار آن نداشت. در نتیجه ایده آن منقضی شد و هیچ اقدامی در مورد پیشنهاد Ribuck حداقل در ابتدا انجام نشد.

سه ماه بعد در ۱۰ فوریه ۲۰۱۱، Ribuck نظر مشابهی با در نظر گرفتن واحد های حسابداری مطرح کرد. اما در این زمان نظر Ribuck بیشتر تحت عنوان تقسیم های مورد نیاز بود، هشت روز بعد در بحث کاملاً جدیدی تحت عنوان عدد اعشاری که در آن kolbas کاربر بیت کوین تاک تصمیم به فکر درباره واحدهای پولی کوچکتر که در بلاک چین بیت کوین ثبت شده گرفت و او بازخوردی دریافت کرد.

در موضوع bitcent ، یک کاربر پیشنهاد اولیه Ribuck را ارائه داد و گفت:

یک ساتوشی برابر با یک میکرو بیت سنت (کوچکترین واحد پول) است. ۱۰۰ میلیون ساتوشی برابر با یک بیت کوین است. موافقیم؟

پس از آن یک کاربر دیگر پاسخ داد: بله و بعد از آن همه گفتند و انجام دادند: ۰/۰۰۰۰۰۰۰۱ کوچکترین واحدی که می تواند در بلاک چین بیت کوین ثبت شود. از آن زمان به بعد تحت عنوان یک ساتوشی شناخته می شود.

چرا تأخیر زمانی؟

اگرچه ساتوشی در سال ۲۰۱۱ به واژه نامه صنعت ارز دیجیتال و بلاک چین وارد شد اما تا همین اواخر محبوب نشد. به تازگی افراد بیشتری به ساتوشی در پادکست ها اشاره می کنند. کمپین ها و فعالیت هایی هم دارند که درباره ساتوشی است. برای مثال stackingstats# یا هزینه کالاها و خدمات به ساتوشی.

Chris Mezzacppa کارشناس تولید محتوای شرکت مشاوره‌ی بیت کوین گفت که این موضوع ممکن است به دلیل کشش قیمت باشد:

با داشتن زمینه مالی، من به طور خودکار به قیمت کالا ها و توزیع کالا فکر می کنم. در نهایت افراد از چیزی که بیشتر می خواهند روی آن بیشتر هزینه می‌کنند و کشش قیمتی به وجود می آید.

اگر یک کالا دارای ارزش نسبتا بالایی باشد، شرکت می تواند تصمیم بگیرد که کالا را طوری توزیع کنند که سهام فردی برای سرمایه گذاران خرده فروش مقرون به صرفه‌تر باشد و این کار راحت تر به نظر می رسد. همین روانشناسی برای بیت کوین که دارای برچسب قیمت بالایی است صدق می‌کند که به همین دلیل است که Altcoin های ارزان معمولاً جذابتر و مقرون به صرفه تر به نظر می رسند وقتی برای اولین بار خریداران وارد بازارهای ارز دیجیتال می شوند. (مثلا ریپل یا اتریوم)

Mezzacppa ادامه داد:

در گذشته به خاطر این موضوع روی حرکت به سمت عدد تمرکز شده است. با این حال حتی با کشش قیمت مضحک به نظر می‌رسد چه چیزی را به صورت آنلاین با یک هزارم بیت کوین خریداری کنید. من مطمئن نیستم که ساتوشی پاسخ نهایی باشد. خیلی سخت است که به یاد آورید بیت کوین چند رقم اعشار دارد. اگرچه کل صنعت به سمت ساتوشی تغییر کند بازهم این موضوع در درجه اهمیت بعدی قرار میگیرد.

به عنوان مصرف کننده عادت داریم کالاها و خدماتی که دارای برچسب قیمت کمتر برای مصرف‌کننده هستند را بخریم. تمامی اعداد یا اعدادی که در آخر گرد می شوند. اما به دلیل قیمت نسبتاً بالای بیت کوین در مقایسه با قیمت بسیاری از کالاها و خدمات روزمره، وقتی اقلام در بیت کوین قیمت‌گذاری می‌شوند آنها معمولاً با اعداد نسبتاً غیر جذابی به پایان می رسد. برای مثال پنج دلار برابر با ۰/۰۰۰۵۷۲۰۶ بیت کوین در زمان نگارش این متن است. اگرچه ساتوشی قادر بود این را تغییر دهد و عددی دوستانه برای کاربر ارائه دهد برای مثال ۵ دلار برابر است با ۵۷/۲۶ ساتوشی در زمان نوشتن این متن که قشنگترین نیست اما تمیز تر از ۰/۰۰۰۵۷۲۰۶ است.

Jesse Xiong سفیر JPMorgan عقاید مشابه Mezzacappa دارد. Xiong بر این باور است که ساتوشی به این دلیل محبوب شده است که اعداد اعشار مردم را می ترسانند.اکثر مردم دوست ندارند با اعداد اعشاری کار کنند.

منبع: cointelegraph