ایالات متحده به عنوان پرچمدار مدرنیته و تکنولوژی، انعطاف پذیری بالایی را در خصوص تکنولوژی های جدید از خود نشان میدهد ولی در مورد کریپتوکارنسی ها با شک و تردید ماجرا را دنبال میکند! چرا؟

چارچوب قوانین جاری پیرامون مباحث قانونگذاری بیت کوین و دیگر کریپتوکارنسی ها به طرق مختلفی در تمام کشورهای دنیا در حال پیشرفت و ارتقاء است، از قوانین ممنوعیت های واضح گرفته تا قوانین به اصطلاح دوستانه در حوزه ارزهای دیجیتالی (کریپتوکارنسی ها). بسیاری از صاحب نظران صنعت کریپتو بر سر این موضوع بحث می کنند که چرا ایالات متحده آمریکا، علی رغم رهبری و پیشتازی این کشور در اقتصاد دنیا، هنوز هم نتوانسته است که جایگاه پیشتازی را در فعالیت های دولتی برای وضع قوانین کاری پیرامون این تکنولوژی نوین در این حوزه خاص، بدست آورد.

ما از افراد متعددی همچون جولی استیتزل – رئیس اتاق بازرگانی ایالات متحده، دکتر هیت پی تاربرت – رئیس کمیسیون معاملات آتی و کالا (CFTC)، تیموتی پائولینی – رئیس موسسه NYU Blockchain و نیز دیگر کارشناسان این صنعت خواستیم تا نظرات خود را پیرامون موضوع وضعیت جاری در قوانین آمریکا و قوانین حاکم در بحث کریپتوکارنسی ها و بلاک چین مطرح نمایند.

ایالات متحده آمریکا – مهد قدرت اقتصادی وال استریت Wall Street و سیلیکون ولی Silicon Valley – با مشکلات و چالش هایی در بحث ایجاد یک چشم انداز نظارتی منسجم برای موضوع کریپتوکارنسی ها مواجه شده است. آژانس های نظارتی مختلف ایالات متحده، مواضع متفاوتی را نسبت به موضوع کریپتو اتخاذ نموده اند. شبکه اجرای جرائم مالی وزارت خزانه داری (FinCEN) بیت کوین را به عنوان مصداقی از یک ارز مجازی غیرمتمرکز طبقه بندی نموده است. سال بعد، بخش خدمات درآمد داخلی وزارت خزانه داری (IRS) پیشنهاد کرد که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی را به عنوان دارایی هایی برای اهداف مالیاتی فدرال ایالات متحده تلقی نمایند. و در سال 2015، کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) ارزهای دیجیتالی را به عنوان کالا و متاع مورد توجه قرار داد.

در اوایل تابستان، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA) مسائل مربوط به رعایت نظارتی را به طور مشترک برای متولیان کریپتو مشخص نمودند ولی هنوز هم شرایطی را پیدا نکرده اند که در آن کریپتوها بتوانند مطابق و همسوی با قوانین حمایت از مشتری SEC باشد.

در نتیجه این الزامات پیچیده قانونی و مالیاتی که توسط چندین آژانس نظارتی ایالات متحده اعمال شده است، و به برخی از آنها در بالا اشاره شد، ایالات متحده آمریکا هنوز هم به یک چارچوب نظارتی روشن در زمینه صنعت کریپتوکارنسی ها در سطح فدرال دست نیافته است.

چرا ایالات متحده آمریکا هنوز به یک رهبر پیشرو در قوانین کریپتو مبدل نشده است؟

تاریخچه ایالات متحده آمریکا در تصویب و اصلاح چارچوب های قانونی در بخش مالی منجر به ایجاد یک ساختار نظارتی مستحکم شده است که ثبات بازار را به ارمغان داشته و موجب مدیریت موثر ریسک می شود. اگرچه بازار دارایی های دیجیتال هنوز هم نوظهور محسوب می شود، اما این خطر و نگرانی وجود دارد که ایالات متحده آمریکا را پشت سر بگذارد – در واقع خطر از دست دادن موقعیت و فرصت برای پرورش نوآوری ها، ایجاد شغل و رشد اقتصاد با استفاده از این فناوری نوظهور وجود دارد.

ایالات متحده آمریکا به عنوان برترین قدرت اقتصادی دنیا، می بایست به طور متفاوتی پیرامون نحوه اعمال اصول نظارتی و قوانین موجود بر دارایی های دیجیتال – شامل کریپتوکارنسی ها – فکر نماید. طبقه بندی مناسب مقوله دارایی های دیجیتالی و تعیین نهاد فدرال با صلاحیت تنظیم و نظارت بر این قوانین یکی از راه های ارائه وضوح نظارتی برای مبتکران است. و این سیگنال را می دهند که ایالات متحده یک رهبر پیشرو در حوزه مسئله دارایی های دیجیتال است.

جولی استیتزل ( Julie Stitzel) – رئیس مرکز رقابت بازارهای سرمایه اتاق بازرگانی ایالات متحده

بازارهای ایالات متحده با توجه به وسعت، عمق و یکپارچگی آنها مشمول استانداردهای بالای جهانی می شوند. این موضوع نتیجه توازن دقیق نوآوری ها، تنظیم خوب قوانین و ایجاد یک محیط حرفه ای تجاری می باشند. هرچند که از منظر قوانین ایالات متحده به هیچ وجه کامل نیست، اما باز هم همیشه توازن در معاملات در هر سیستمی به وجود خواهد آورد.

قانون گذاران ایالات متحده همواره مراقب بوده اند که در طول توسعه این فضای نوپا ، قوانین شان موجب خنثی کردن این فضای نوآوری نگردد.
همانطور که ما به جلو حرکت می کنیم ، استفاده از مقررات محکم و خشک، و قوانین مبتنی بر اصول، که پتانسیل تحول در فناوری های جدید – مانند دارایی های دیجیتالی و سایر کالاهای بوجود آمده در قرن 21ام – را نیز درک می نمایند، و این مهمترین کلید برای حصول اطمینان از این مطلب است که سیستم سرمایه گذاری آزاد آمریکا همچنان هم مورد رشک جهان خواهد بود.

هیت پی تاربرت (Heath P. Tarbert) – رئیس کمیسیون معاملات آتی و کالا (CFTC)

مراجع نظارتی و قانون گذاری در ایالات متحده بین آژانس های بسیار متنوعی تقسیم شده است، و همه این موسسات ماموریت ها و علایق خاص خود را در راستای ایفای این وظایف بر عهده دارند. علاوه برموسسات FInCEN ، SEC ، CFTC و IRS که همگی نیز در مورد چگونگی و نحوه طبقه بندی، رفتار و قواعد پیرامون اموال کریپتوهای متمرکز و محق هستند، شما با 50 دولت ایالتی نیز روبرو خواهید بود که باید به آنها نیز توجه داشته باشید. بسیاری از این موسسات و دولت ها در تلاش برای اثبات ادعای و حفظ حق خود، براساس خط فکری و نگرش خود از موضوع، مسائل را درک و قوانین را تنظیم می کنند. بنابراین ما مجبور و محکوم به نحوه تفکر و برداشت پیرامون کریپتوکارنسی ها هستیم، مثل اینکه همه کریپتوها در یک سطح و نوع از علاقه قرار داشته اند، و می توانند توسط هر آژانس به صورت یکپارچه ای قانون گذاری شوند. از آنجا که کنگره بیش از حد مشغول تقسیم خطوط حزبی خود است، دیگر نخواهد توانست به حل این موضوع کمکی کند. دولتی های ایالتی نیز کمکی نمی توانند نمایند، زیرا که آنها نیز به سادگی با نحوه رسیدگی به مسائل بیشماری که واقعا به واسطه کریپتوها روی خواهد داد، موافق نیستند.

در واقع برنامه های نظارتی و تنظیم قوانین ما در آمریکا بین آژانس ها و مقامات بسیار متنوع تقسیم شده است و تمایل و گرایش آنها در یکپارچگی در دستاوردهای ایشان است. موضوعی که خود منجر به کندی بسیار زیادی در واکنش به مسائل و تحولات بسیار سریع تکنولوژیکی خواهد شد.

کارول گوفورت (Carol Goforth)، استاد حقوق در دانشگاه آرکانزاس ، استاد پیشین حقوق بنیاد آرکانزاس

چه کسی گفته است که آمریکا پیشرو در قوانین کریپتو نیست؟ در مقابل ، از منظر نظارتی ضد پولشویی (AML) ، ایالات متحده قطعاً به عنوان یک رهبر جهانی مطرح است. ایالات متحده آمریکا یک راهنمای رسمی در مورد چگونگی تنظیم قوانین مبادلات کریپتو را تا سال 2013 ارائه داد. سال گذشته، من مطالعه ای را با تام رابینسون از الیپتیک انجام دادم که در آن داده های معامله بیت کوین را از خدمات مختلف تبدیل بیت کوین در سراسر جهان تحلیل کردیم. از نتایج این تحقیقات، ما دریافتیم که نسبت بیت کوین های غیرقانونی که به صرافی ها از بازارهای سیاه و مختلط وارد می شوند، در آمریکای شمالی نسبت به اروپا بسیار کمتر است. دلیل احتمالی این موضوع این بود که: سازمان خزانه داری ایالات متحده FinCEN – سازمانی که مقررات AML را اعمال می کند – راهنمایی های بسیار روشن و واضح تری را نسبت به آنچه در اروپا وحود داشت ارائه کرده است.

نمونه دیگر از پیشرو بودن ایالات متحده در تنظیم قوانین کریپتوکارنسی ها در گروه ویژه اقدام مالی (در پول‌شویی) (FATF) است، ساختار جهانی ای که استانداردهایی را پیرامون مسائل AML و حساب های مالی تروریستی تنظیم نموده است و به تازگی نیز راهنمایی را برای قوانین دارایی های دیجیتالی ارائه کرده است. تنظیم این راهنما توسط ایالات متحده رهبری شده و تا حدود زیادی منعکس کننده چارچوبی است که قبلاً توسط FinCEN اعمال شده است.

یایا جی. فنوسی (Yaya J. Fanusie)، همکار کمکی در بنیاد دفاع از دموکراسی ها ، استراتژیست اصلی بخش استراتژیک AML کریپتوکارنسی ها LLC

یک مسئله مهم در ایالات متحده این است که این طبقه از دارایی ها در مرز آژانس های نظارتی چندگانه ای قرار می گیرند که در نتیجه این عدم صلاحیت قطعی موجب عدم اطمینان در قوانین خواهد شد. کمیسیون بورس و اوراق بهادارSEC به عنوان یک تنظیم کننده و قانون گذار اصلی گام برداشته است و در مرحله اجرایی اقدامات تعیین کننده ای انجام می دهد. اما یک رویکرد اندازه گیری شده تر آن وقتی است که به مرحله وضع قوانین حقیقی می رسد.

بسایری گمان دارند که قوانین وضع شده و مکتوب شده در کتاب ها حاضر مکفی هستند. این گروه برای وضع قوانین نگاه خود را به کنگره آمریکا (با وجود موانع و مشکلات قابل توجه در آنجا) معطوف داشته اند. علاوه بر موارد فوق، بسیاری از افراد در ایالات متحده احساس می کنند که ما در حال حاضر بازارهای سرمایه قوی و فرصت هایی برای نوآوری داریم ولی انگیزه ای دیگر حوزه های قضایی را نداریم که این صنعت جدید برای تحریک و اعتلای اقتصاد خود می تواند استفاده کند. اگرچه ما گمان نمی کنیم که این رویکرد صحیحی برای ایالات متحده آمریکا محسوب گردد.

جورجیا کوین (Georgia Quinn)، مشاور عمومی CoinList

در بیشتر مواقع ، نهادهای دولتی ایالات متحده اجازه می دهند تا مقررات کریپتوکارنسی ها به صورت تدریجی از دل قوانین موجود بیرون کشیده شوند. قوانینی که برخی سابقه ای هشتاد ساله یا قدیمی تر دارند و نسبت به ارائه یک چارچوب نظارتی جدید ارجحیت دارند. مزیت این رویکرد در آن است که دولت اجازه میدهد تا دستورالعمل هایی برای توسعه ارائه نموده و از این تکنولوژی در راستای رشد طبیعی به جای ایجاد اشتباهات سهوی ناپخته استفاده شود. اشتباهاتی که می توانند سهواً یک فناوری را که هنوز در مراحل ابتدایی و نوزادی خود است در جای خود خفه کند.

نقطه ضعف این وضعیت نیز در آنجا است که عدم وجود قوانین نظارتی بر فعالیت های کریپتوکارنسی ها و مشاغل مرتبط با آن، بدون وجود حدود واضح قانونی در ایالات متحده امری دشوار خواهد بود. تعدادی از کشورهای خارجی (به عنوان مثال سوئیس ، جبل الطارق و برمودا) در تلاش برای ایجاد چارچوب های حاکم در موضوع کریپتوکارنسی و به جهت تطمیع و جلب سرمایه گذاران، رویکردی مخالف را اتخاذ کرده اند.

ایالات متحده آمریکا با اخذ این تصمیم که اجازه می دهد قوانین کریپتو به جای رشد چارچوب های قوانین جدید، ترجیحا از دل قوانین قبلی به صورت طبیعی برای همساز شدن با این قوانین خارج شود، این کشور تعمدا به انتظار نشسته و نظاره گر رویکردهای بوجود آمده در کریپتوها می باشد. با آنکه مزایای انکارناپذیری فناوری بلاکچین توسط بخش های دولتی و نیز بخش خصوصی مورد مطالعه و کاوش قرار داشته است، اما ظهور کریپتوکارنسی ها تهدیدی برای ایجاد در هم گسیختگی هایی در قواعدی است که آمریکا به صورت سنتی برای اوراق بهادار و کالاها داشته است. یکی از مهمترین مسائل آن است که برخی از ارزهای دیجیتالی می توانند بسیاری از قوانین رایج تحت قانون اسرار بانکی و قانون مشاوران سرمایه گذاری را که برای حفاظت از مشتریان و جلوگیری از جرائم مالی همچون پولشویی وضع شده اند را به سادگی دور بزنند. این پیچیدگی ها، همراه با چالش پرداختن به موضوعاتی که تنها تحت اختیار و صلاحیت چند مقام قانونی مختلف قانون گذار قرار دارند، فاکتورهای اصلی ای محسوب می شوند که دولت آمریکا را از پیشرو شدن در قوانین کریپتو باز می دارد.

جان اس. واگستر ( John S. Wagster)، رئیس هیئت مدیره شرکت بلاک چین Frost Brown Todd و تیم صنعت ارز دیجیتال

عدم قطعیت نظارتی یکی از بزرگترین موانع پیشبرد فناوری بلاک چین شمرده می شود. به طور خاص در ایالات متحده آمریکا، وجود تعداد زیاد نهادهای نظارتی و نیز تفسیرهای متنوع عملکرد شرکتهای آمریکایی را دشوار کرده است.

تا زمانی که ایالات متحده نتواند مجموعه ای از استانداردها را برای اداره صنعت بلاک چین تدوین نماید، انتظار داریم که شاهد ایجاد نوآوری های بیشتری در سایر مناطق و کشورهای دنیا باشیم. به همین دلیل نیز ما ضمن ادامه گفتگوهای فعال خود با قانون گذاران و نهادهای مناسب در ایالات متحده، اقدام به تاسیس Bittrex International، برای پیشبرد رسالت خودمان در زمینه تقویت نوآوری های صنعت بلاک چین در بستری امن و قابل اعتماد کردیم.

بیل شیهارا (Bill Shihara)، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت Bittrex

با معرفی و ورود فناوری های جدید ، تنظیم کنندگان قوانین معمولاً با مجموعه مشابهی از چالش های کلیدی روبرو می شوند. مسائلی همچون: چگونه به بهترین وجه از مصرف کنندگان در حین تقویت نوآوری، ترویج رقابت، اجرای مقررات میراثی محافظت کنیم و در برابر اصرار به نظارت بیش از حد مقاومت نماییم.

با توجه به مسائل حوزه بلاک چین، سیاست گذارن در معرفی و ارائه قوانین خاص پیرامون مشکلات مختلفی مردد هستند.

اول از همه، دارایی های دیجیتالی با قابلیت بلاک چین یک کلاس دارایی یک دست محسوب نمی شوند و ممکن است ویژگی های اوراق بهادار ، کالاها ، واحدهای ارزی یا ترکیبی از آنها را در خود داشته باشد و بازارهای فرامرزی را نیز تحت تاثیر بگذارند. در آمریکا ما آژانس های مختلفی داریم که اختیارات توام با هم و مشترکی را دارند. برای مثال: سازمان کمیسیون معاملات آتی کالا، شبکه اجرای جرائم مالی، کمیسیون تجارت فدرال، سازمان خدمات درآمد داخلی و کمیسیون بورس و اوراق بهادار ممکن است قابلیت و صلاحیت همزمان یا همپوشانی پیرامون یک موضوع خاص مربوط به بلاک چین را داشته باشد.

در گام دوم، در حالی که چرخه یک سیاست گذاری استاندارد معمولاً چندین سال طول می کشد، شرکتهای نوظهور معمولاً فقط طی چند ماه فناوری های مختل کننده را با دسترسی جهانی توسعه می دهند. تاریخ و تجربه به ما آموخته است که مقررات خیلی سریع، می توانند به اندازه مقررات بسیار کند بد و مضر باشند.

با وجود این چالش ها، سیاست گذاران ایالات متحده برای اقدامی سریع فرا خوانده شده اند و تلاش جدی ای را از خود برای تعامل با شرکت کنندگان در فضای بلاک چین نشان می دهند. این یک قدم اساسی در مسیر رسیدن به تنظیم مقررات و راهنماهایی معنادار در آمریکا محسوب می شود.

داریو دو مارتینو  (Dario de Martino)، شریک گروه شرکتی موریسون و فورستر ، همكار MoFo’s Blockchain + Smart Contracts Group

در سال 2013 شبکه اجرای جرایم مالی ایالات متحده اولین راهنمای قوانین خود را برای شرکت های کریپتوکارنسی منتشر کرد. و از آن زمان به بعد، آژانس های ایالتی و فدرال با تعداد بی شمار فرصت های استثنایی در این فضا برخورد کرده و نیز با خطرات همراه این بخش آشنا شده اند. اما در سال های اخیر اقدامات قانون گذاری در حوزه دارایی های دیجیتالی بسیار کند پیش رفته است.

ایجاد و تنظیم مقررات معقول برای تهیه یک چارچوب قانونی و نظارتی پایدار در حوزه دارایی های دیجیتالی، بدون ایجاد سد و خفه کردن ابتکارات حاضر در آنها، وظیفه ای دشوار می باشد و یک آژانس فدرال یا ایالتی نمی بایست به تنهایی بدون داشتن پایه و اساس محکم و کاملی از تجربیات، در مورد مسئله دارایی های دیجیتالی اقدامی انجام دهد.

در آمریکا شکایت های بسیار و روز افزونی بر علیه مشکل عدم وجود مقررات زمزمه می شوند. مشکلی که مانع پیشرفت در حوزه دارایی های دیجیتالی شده است. اما همین غرغرهای شاکیانه در صورتی که مقررات به شکلی تصویب شوند که کل علائم بازار را در کل از بین ببرند، می توانند به سرعت به فریادهای بلندی تبدیل شوند.

ماهیت آهسته و مشورتی در این روند قانون گذاری در ایالات متحده آمریکا می تواند بسیار ناامید کننده باشد، اما این نوع نوسانات بزرگ و خطرات ناشی از مقررات ارتجاعی و نا آگاهی های زیر پوستی را کاهش خواهند داد.

مایکل نوناکا (Michael Nonaka)، شریک و همیار گروه خدمات مالی در Covington & Burling LLP ، عضو کانون وکلا و کمیته حقوقی بانکداری آمریکا

طبق تجربه بیش از 8 سال من در کار با دولت، می توانم به شما بگویم که خطوط قرمز، تشریفات و بوروکراسی ها در دولت به مراتب بیشتر از آنچه شما تصور می کنید، برای رسیدن به یک تفاهم از قبل برای انجام هر کاری در واشنگتن دی سی وجود دارد. و از آنجا که همیشه تعداد بی پایان از موضوعات و مطالب پایان نیافته قبلی برای جلب توجه وجود دارند، حتی مطرح کردن موضوعات جدید برای بحث تلاش زیادی را می طلبد.

همچنین، احتمالاً بزرگترین عامل مؤثر، شکاف عظیم آموزشی است که در حال حاضر در دی سی وجود دارد. بسیاری از قانون گذاران اکنون فقط سعی دارند تا سر خود را حول مباحث کریپتو و بلاک چین گرم کرده و مشغول باشند. خوشبختانه افرادی را مانند کریستین اسمیت و تیم وی در انجمن بلاک چین برای کمک به آموزش DC و سرعت بخشیدن به روند حرکت به سمت رسیدن به قوانین واضح مورد نیاز، بسیار زیاد داریم.

واشنگتن نیز بطور بسیار خوبی در این زمینه فعال است. ما انعکاس این موضوع را در مسئله خلاقیت شرکت فیس بوک با ایجاد ارز دیجیتالی لیبرا در این شرکت به صورت مشهودی دیدیم. مسئله ای که قانون گذاران را کاملاً از گارد محافظ کارانه شان بیرون کشید و منجر به ایجاد جلساتی حقیقت جویانه و گوش کردن به واقعیت های موجود در باب این موضوع شد. با تمام این گفته ها ، من اطمینان دارم كه دولت آمریکا سرانجام این كار را انجام خواهد داد و هوشمندانه عمل خواهد کرد، تا این نوآوری را خنثی نکرده و [امیدوارم] ایالات متحده در جایگاه یك عنصر تعیین کننده استانداردها برای تنظیم قوانین کریپتوکارنسی ها قرار گیرد.

تیموتی پائولینی (Timothy Paolini)، عضو هیئت مدیره NYU Blockchain

منبع: Cointeleghrph