بیت کوین (BTC) یک نوع سرمایه گذاری مطلوب “برای سرمایه گذاران صبوری است که علاقه مند به سرمایه گذاری های طولانی مدت هستند.در واقع برای سرمایه گذارانی که تمایل دارند وقت زیادی را صرف کنند تا بهترین ارز را بشناسند و از آن کسب در آمد کنند، بیت کوین بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است.در این پست به  مقاله جدیدی که توسط مت هوانگ ، یکی از شرکای بنیان گذار Paradigm ، نوشته شده است ، می پردازیم.

این کارآفرین مشهور، ادعا می کند که بحران بی سابقه ناشی از شیوع ویروس کووید 19 ، ثابت کرد که بیت کوین همتراز با طلا بوده و به عنوان یکی از مهمترین ذخایر ارزش عمل می کند.

هوانگ در مقاله ای خطاب به سرمایه گذاران گفت: “بیت کوین به احتمال زیاد می تواند در کنار طلا ،بخش قابل توجهی از بسیاری از پرتفوی های سرمایه گذاری را به خود اختصاص بدهد.

وی افزود: “بیت کوین به دلیل محدود بودن، طبیعتی شبیه به پول داشته که و این ویژگی را با  قابلیت انتقال دیجیتالی ارز مدرن ترکیب می کند.” حالا که  منحنی پذیرش ارز های مجازی در اوج خود قرار دارد ، “بانکهای مرکزی می توانند بیت کوین را به یک عنوان مکمل در کنار ذخایر طلای خود ببینند.”

 هوانگ در این مقاله با تکیه بر ویژگی های ذاتی BTC ،سعی داشته آینده این ارز دیجیتال را پیش بینی کند.بیت کوین علاوه بر اینکه از ویژگی های پول کلاسیک همچون “محدودیت” (21 میلیون بیت کوین) برخوردار است ، با برخورداری از ویژگی های دیگری همچون  قابلیت حمل و دسترسی گسترده ، کارکرد دارایی های سنتی را بهبود می بخشد. این ارز با فرمت دیجیتالی اش ، قابلیت برنامه ریزی ، جهانی بودن و عدم تمرکز،  منبعی جذاب برای جایگزینی پول کلاسیک است.

هوانگ معتقد است که به دلیل عدم تمرکز و مصونیت در مقابل سانسور ، دارندگان BTC  از «نوع خاصی از اطمینان » برخوردارند. وی می گوید: “بیت کوین را نمی توان با اتخاذ سیاست های پولی خودسرانه ، کم ارزش کرد بلکه همیشه می توان بیت کوین را آزادانه نگه داشت و یا انتقال داد. “

این امر به ویژه زمانی اهمیت پیدا می کند که بازارها به طور غیرمعمول تحت تاثیر مسائل سیاسی ، از  مداخلات دولت گرفته تا حمایت های دولت در زمان بحران و … قرار می گیرند.

یکی از انتقاداتی که مکررا  نسبت به BTC به عنوان یک کلاس دارایی می شود این است که قیمت آن یک حباب است، اما هوانگ همین ویژگی را به نفع این ارز دیجیتال می داند.وی با استناد به روبرت شیلر ، برنده جایزه نوبل ، خاطرنشان می سازد كه  قیمت BTC نیز همچون طلا، یک حباب محسوب می شود .در واقع بیت کوین یك كلاس دارایی بدون کارکرد آنی است که از نظر افکار عموم مردم با ارزش تلقی می شود؛ چون هرازگاهی حدس و گمان ها و پیش بینی ها در مورد ارزش آینده آن ، باعث بالارفتن قیمت آن می شود.

حباب قیمت بیت کوین در سال های  2011 ، 2013 ، 2013-2015 و 2017  به دنبال جار و جنجال هایی که سرمایه گذاران با خرید این دارایی های رو به رشد به پا کردند و همچنین توجه رسانه ها به تغییرات قیمت بیت کوین و گمانه زنی های سرمایه گذاران و صاحب نظران در حوزه کریپتو ، به وجود آمد.هوانگ توضیح می دهد: “گرچه برای افراد درگیر چندان خوشانید نیست اما هر حبابی منجر به آگاهی گسترده تر مردم و زمینه ساز پذیرش بیشتر بیت کوین می شود به طوریکه ریشه دارندگان بیت کوین که معتقد به پتانسیل بلند مدت بیت کوین به عنوان یک منبع ارزش هستند ، به تدریج قوی تر می شود.”

وی اظهار داشت: ” بیت کوین به دلیل حباب های پی در پی ، کاربرد بیشتری میان کاربران پیدا کرد و حجم معاملات آن بیشتر شد و امنیت شبکه و سایر شاخص های فاندامنتال آن بهبود یافت.”

سهولت نسبی دسترسی به بیت کوین به دلیل برخورداری از مکانیسم های فراگیری مالی ذاتی (financial inclusion) ، مزیتی است که منجر به رشد اندازه بازار آن می شود ؛ زیرا افرادی که دارای دارایی های از بین رونده هستند، احتمالاً دارایی دیجیتالی را به طلا یا سایر اشیاء با ارزش مانند آثار هنری یا املاک ترجیح می دهند.

ملاحظات سیاسی نیز ممکن است به نفع ارزهای رمزنگاری شده باشد

هوانگ می گوید: “اگر دولت های خارجی (که برخی از آنها وابستگی به ذخایر فارکس دلار US)  را ترجیح می دهند ، بیت کوین را به عنوان یک مکمل در کنار ذخایر طلای خود قبول کنند ، اندازه بازار بیت کوین می تواند بطور قابل توجهی گسترش یابد.”

هوانگ در مقاله خود به ریسک های BTC مانند نوسانات قیمت و ناهماهنگی قوانین در سراسر دنیا نیز اشاره کرد.وی اذعان داشت که  نوسانات به پذیرش بیت کوین کمک می کند به طویکه ممکن است در نهایت، پذیرش گسترده منجر به ثبات شود ، در حالی که عدم هماهنگی مقررات به خاطر ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین نیز  قابل چشم پوشی است.

نظر شما در مورد مقایسه بیت کوین با طلا چیست؟ ما را از نظرات خود آگاه کنید.