در سیستم های مالی امروزی، مشتریان از زمان طولانی انتظار برای پرداخت و اعتبار سنجی ها خسته شده اند. برای مثال یک سیستم ارسال پول از کشوری به کشور دیگر را تصور کنید. این پروسه مدت دو تا سه روز به طول می‌انجامد. علاوه بر آنکه این مشتریان بانک ها، هزینه‌ های گزافی را هم متحمل خواهند شد. حال امروزه بلاک چین به عنوان راه حلی برای حل این موضوع به کمک مشتریان شتافته است.

انتقال وجوه بلاک چین ها می توانند در تمامی روزهای هفته و ساعات روز بدون کمک نیروی خارجی و شخص سومی اعتبارسنجی شوند. در نتیجه مشتریان دیگر مجبور به پرداخت قیمت های نجومی نخواهند بود. اما تکنولوژی های جدید همواره در بدو ورود شامل مشکلاتی نیز هستند و از این رو بلاک چین نیز از این قاعده مستثنا نیستند و در حوزه کریپتوکارنسی ها، مشکل TPS (سرعت انتقال هر تراکنش در ثانیه) می باشد. اگرچه بیشتر پروسه‌ های نقل و انتقالات بلاک چین در محدوده زمانی ثانیه ها تا دقیقه ها و یا حتی برخی اوقات ساعت ها انجام می گیرند، با این حال بسیاری از آنها نمی توانند با سرعت انتقال از طریق ویزا کارت، مستر کارت یا پی پال PayPal برابری و رقابت کنند. به عنوان مثال، سیستم پی پال تقریباً 193 تراکنش در هر ثانیه را پردازش می کند، در حالی که سیستم ویزا کارت از 15،000-20،000 تراکنش را می تواند پردازش کند.

از یک سو همه ما می دانیم که بیت کوین و اتریوم تقریبا برترین ارزهای موجود در بازارهای کریپتوکارنسی ها بوده اند. اما آیا میدانید هر دوی این کریپتوکارنسی ها چند تراکنش را می توانند راه اندازی نمایند؟ احتمالاً شوکه خواهید شد اگر بفهمید که بیت کوین تنها می تواند تا ۷ تراکنش در ثانیه را ساپورت کند درحالیکه اتریوم توان ساپورت ۲۰ تراکنش در ثانیه را دارد. اما نسبت این ارقام به مراتب پایین تر از پی پال و ویزا کارت است. و اگر تکنولوژی بلاک چین بخواهد این زمینه ها رو بشکند، سرعت تراکنش های امروزی می‌ بایست فراتر از وضعیت کنونی خود حرکت نماید.

در اینجا نام پنج بلاک چین اصلی به صورت نزولی لیست شده‌ اند. البته توجه داشته باشید که ما بلاک چین های استارت آپی را که مدعی هستند سرعت میلیونی دارند را مورد توجه قرار نداده ایم. بغیر از فیوچرپای (Futurepia) انتخاب کریپتوکارنسی ها در اینجا را بر اساس ارزش بازارشان صورت گرفته است.

۱. فیوچرپای Futurepia

فیوچرپای یک رسانه اجتماعی ماین نت پخش شده است که بر پایه ماین نت می باشد. این کریپتو بر اساس الگوریتم DDoS بوجود آمده اند. DDoS در واقع یک الگوریتم اجماع جدید است که مشکل روش الگوریتم های سابق DPoS را حل می کند. این الگوریتم نسل سوم تکنولوژی بلاک چین به حساب می آید. در الگوریتم DDPoS هنگامی که بلاک در هر دور بوجود می آید، این نود اصلی BP و نود Futurepia یا BO به نودهای نماینده در دستوراتی تصادفی مبدل می شوند. به همین دلیل نیز خطر تبانی مژان نودهای اصلی کاهش یافته و سرعت پردازش را افزایش می دهد.

سرعت شبکه اصلی Futurepia در حدود ۳۰۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه اندازه گیری شده و این نتیجه توسط آزمایشگاه اعتبار سنجی کشور کره KLOAS تایید و گواهی شده است.

۲. ای او اس EOS

این شبکه از ژوئن ۲۰۱۸ شروع به کار نمود. EOS احتمالاً معروف ترین شبکه اصلی در این محسوب می گردد. زمانی که EOS شروع به کار نمود، با عنوان قاتل اتریوم ‘Ethereum Killer’ خوانده می شد. این شبکه در آن زمان از سرعت ۳,۰۰۰ تراکنش در ثانیه عبور نمود. این اتفاق به دلیل کسب دو رکورد اصلی ذیل, اتفاقی بزرگ و خبری مهم تلقی می شد:
اولین رکورد عبور از حد سرعت سریعترین بلاک چین روز بود.
دومین افتخار EOS این بود که اولین کریپتوکارنسی بود که تا به آن روز به سرعتی بیش از سرعت تراکنش ویزا کارت (که در حدود ۱۷۰۰ تراکنش در ثانیه به طور متوسط میرسید) دست یافته بود.

درست مانند Futurepia، شبکه EOS نیز بر پایه DApps شکل گرفته است. اساسی که در آن توسعه دهندگان بلاک چین آنرا بر پایه اپلیکیشن های غیر متمرکز در زیرساخت های اساسی EOS طراحی نموده اند. در حال حاضر دست اندرکاران EOS مدعی هستند که توانسته اند که از سرعت ۵۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه نیز عبور کرده اند.

۳. ریپل Ripple

ریپل یکی از سریعترین و امن ترین بلاک چین ها محسوب می شود. این بلاکچین سرعتی بیش از ۱۷۰۰ تراکنش در ثانیه را ارائه می‌کند. سرعت تراکنش های ریپل می تواند کلیدی برای افزایش آن به عنوان نسل بعدی پلتفرم نظیر به نظیر (peer-to-peer) به حساب آید.

۴. نئو NEO

نئو یکی از بلاک چین های نوظهوری به حساب می‌آید که مدعی است سرعتی بین ۱۰۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ تراکنش در ثانیه را می‌توانند ساپورت نماید. درست مانند Futurepia و EOS، که محیطی برای پلتفرم های DApps را ارائه می دهند، نئو نیز برای توسعه دهندگان DApp بستر APIs فراهم می نماید. بر طبق ادعای ایشان در وب سایت شان: این نرم افزار از فناوری بلاک چین و هویت دیجیتالی برای دیجیتالی کردن دارایی ها و خودکار کردن مدیریت دارایی های دیجیتال با استفاده از قراردادهای هوشمند استفاده می کند. این بلاک چین با استفاده از یک شبکه پخش، سعی در ایجاد یک اقتصاد هوشمند دارد. اما این بلاک چین ادعا کرده است که تا سال ۲۰۲۰ قادر خواهد بود به سرعت ۱۰۰ هزار تن تراکنش در ثانیه دست یابد. سرعتی که Futurepia امروزه به آن دست یافته است.

۵. بیت کوین کش Bitcoin Cash

بیت کوین کش Bitcoin Cash بلاک چین نیز به طور متوسط می تواند سرعتی بیش از ۶۵ تراکنش در ثانیه را ساپورت نماید (که این سرعت بیش از سرعت لیت کوین است که قادر است حدود ۵۶ تراکنش در ثانیه را انجام دهد). حتی با وجود مشکل سایز بلاک در بیت کوین کش هر دوی آنها یعنی بیت کوین کش و لیت کوین در میان ده کریپتوکارنسی برتر بر اساس ارزش بازار قرار دارند.

منبع: Medium