قیمت بزرگترین ارز دیجیتال دنیا در هفت سال گذشته حدود 170000 درصد افزایش یافته که این باعث شده است ارزش دلار ایالات متحده آمریکا در مقایسه با بیت کوین به میزان 99.99 درصد کاهش یابد. این نرخ کاهش ارزش چیزی مشابه نرخ سقوط Papermark آلمان (نامی برای اسکناس های آلمان در دوران بعد از جنگ جهانی اول) در دوران تورم بالا در دهه 20 میلادی می باشد.

روند تغییر قیمت بیت کوین به ارز قدیمی Goldmark آلمان شباهت زیادی دارد

نوظهور بدن بازار ارزهای دیجیتال باعث شده است که هرگونه پیش بینی در مورد آینده آن غیر ممکن باشد. بسیاری از افراد نوسان دارایی های دیجیتال، مخصوصا بیت کوین، را با بازارهای سنتی مانند سهام و اوراق قرضه مقایسه کنند ولی نتوانستند ارتباط معناداری که توضیح دهنده روند تغییر قیمت این کوین باشد را بیابند.

با این وجود، یک جدول داده ها که اخیرا منتشر شد نشان می دهد که شباهت های بی نظیری بین بیت کوین و ارز منسوخ شده جمهوری Weimar با نام Papiermark وجود دارد. بنابر گفته یک تحلیل گر ارزهای دیجیتال با نام PlanB، از سال 2011 ارزش دلار آمریکا در مقایسه با بیت کوین به میزان 99.99 درصد کاهش یافته است.

این نمودار رابطه بین بیت کوین و دلار را با رابطه بین Papiermark آلمان و ارز پیشین خود با نام Goldmark را مقایسه کرده است. Goldmark در سال 1873 و در زمان امپراتوری آلمان به عنوان یک استاندارد معرفی شد و سپس در سال 1914، ارز Papiermark جایگزین آن شد.

شروع جنگ جهانی اوّل باعث از بین رفتن رابطه بین طلا و Goldmark شد و در نتیجه آن، ارز کاغذی جایگزین طلا شد. در نتیجه این رویداد، ارز Papiermark به عنوان سمبل تورم شدید دهه 20 شناسایی شد.

ارزش دلار در مقایسه با بیت کوین به روند تغییر ارزش Papiermark شباهت دارد

نمودار PlanB نشان داد که عملکرد بیت کوین در مقایسه با دلار آمریکا در هشت سال گذشته شباهت زیادی به پنج سال نهایی کاهش ارزش Papiermark دارد. بنا بر این نمودار، در اوایل سال 1918، یک Papiermark تقریبا با یک Goldmark برابر بوده است. امّا در سال 1923، یک Goldmark ارزشی برابر با یک تریلیون Papiermark داشته است.

این تحلیل گر این رویدادها را به فرآیند “کاهش کمی” مدرن تشبیه کرد. فرآیندی که در آن بانک مرکزی میزان پول را با خرید اوراق قرضه دولتی و سایر دارایی ها افزایش می دهد.

بسیاری از متخصصین در مورد اینکه آیا بیت کوین به عنوان یک ذخیره ارزش جایگزین طلا شناخته می شود یا نه اتفاق نظر ندارند. امّا در کشور هایی که درگیر تورم بالا هستند، میزان استفاده ارزهای دیجیتال افزایش داشته است. همچنین، مشکلات مقیاس پذیریی موجود، پذیرش بیت کوین به عنوان یک سیستم پرداخت جهانی را زیر سوال می برد. از طرفی دیگر، بعضی از افراد معتقدند که شناخته شده بودن و ارزش بازار بیت کوین آن را در جایگاه مهمی در اقتصاد آینده قرار می دهد.

از طرفی، Brendan Blumer، رئیس شرکت Block.one معتقد است که توانایی بیت کوین برای تبدیل شدن به ذخیره ارزش نیاز آن به مقیاس پذیری را از بین می برد. او این ارز دیجیتال را Gold 2.0 نامید.