بر اساس گزارش رویترز، ژاپن در راستای مقابله با پولشویی با استفاده از ارزهای دیجیتال قصد دارد یک سیستم پرداخت بین المللی مشابه سوئیفت را برای ارزهای دیجیتال معرفی کند.

بر اساس یک منبع ناشناس، گفته می شود که این پلتفرم توسط یک تیم دولتی ویژه اقدام مالی (FATF) کنترل خواهد شد. FATF یک سازمان بین دولتی ایجاد شده توسط گروه G7 است که ارائه دهنده راهکارهایی قانونی برای مبارزه با پولشویی در سطح جهانی است. گفته می شود که ژاپن این شبکه را طی چند سال آینده پیاده سازی خواهد کرد.

آیا سوئیفت با یک شبکه پرداختی جهانی بر پایه ارز های دیجیتال جایگزین خواهد شد؟

گزارش رویترز که در تاریخ 18 جولای منتشر شد، مدعی است که تلاش این کشور برای ساخت این شبکه نشئت گرفته از نیاز این کشور به مبارزه ای موثر تر با پولشویی است.

در حالی که تمامی طرح ها کاملا محرمانه هستند، منبع ناشناس این خبر عنوان کرده است که توکیو قصد دارد این شبکه را تا چند سال آینده راه اندازی کند.

گفته می شود که برنامه ریزی برای این شبکه ابتدا توسط وازرت اقتصاد ژاپن و قانون گذار ملی آن یعنی آژانس خدمات مالی (FSA) انجام شده است. FATF نظارت بر این شبکه را بر عهده گرفته است.

بنابر گزارشات رویترز، همخوانی با قوانین مبارزه با پولشویی در میان قانون گذاران، بانک های مرکزی و نظارت دولت بر تصمیم فیسبوک برای معرفی استیبل کوین لیبرا دیده می شود.

پیش از نشست G7 در پاریس که در هفته جاری برگذار خواهد شد، ژاپن یک کنفرانس ارتباط ملی با حضور بانک ژاپن، وزارت اقتصاد و FSA برگذار کرده است و در آن تاثیر لیبرا روی سیاست های پولی و ثبات اقتصادی ژاپن مورد بررسی قرار گرفته است.

گروه G7، ارزهای دیجیتال و تلاش برای مبارزه با پولشویی

فرانسه از ژاپن خواسته است که یک کارگروه G7 ایجاد کند تا چگونگی قانون گذاری روی ارزهای دیجیتالی مانند لیبرا را مورد بررسی قرار دهد.

در ماه ژوئن، FATF طرح هایی را اعلام کرد که بر اسا آن ها قصد دارد با افزایش کنترل روی صرافی های ارز دیجیتال، از به کار رفتن این ارزها در پولشویی و سایر جرایم مالی جلوگیری کند.

در بهار سال جاری، مجلس نمایندگان ژاپن رسما لایحه جدیدی را تصویب کرد که در آن قوانین ناظر بر ارزهای دیجیتال اصلاح می شوند. این قانون جدید در ماه آوریل سال 2020 عملی خواهد شد و شامل قوانین مبارزه با پولشویی با تمرکز روی کوین های محرمانه می شود.

معرفی این شبکه حرکتی شتاب زده است یا حساب شده؟

سوئیف (SWIFT) یک شبکه پیام رسانی بین بانکی است که بانک های سرتاسر جهان از آن برای ارسال اطلاعات حساس مالی از جمله جزئیات تراکنش ها استفاده می کنند. از طرفی دیگر، ارزهای دیجیتال، تنها با دانستن آدرس والت طرف مقابل در سرتاسر جهان قابل ارسال هستند.

با در نظر گرفتن ماهیت غیر متمرکز شبکه های عمومی بلاک‌چین، هنوز مشخص نیست که ژاپن قرار است چگونه شبکه ای برای کنترل و نظارت آن پیاده سازی کند.

ارز های دیجیتال، ارزهای آینده جهان

در زمینه استفاده از ارزهای دیجیتال، ژاپن یکی از کشور های پیشگام در این عرصه در سطح جهانی محسوب می شود. ژاپن یکی از اوّلین کشورهایی است که به بیت کوین یک مناقصه قانونی بخشید.

با این وجود، ژاپن هنوز در تلاش است که طبیعت رام نشدنی صنعت ارزهای دیجیتال را به درستی کنترل و قانون گذاری کند. بعد از هک گسترده صرافی Coincheck در سال گذشته، کمیته ناظر کشور ژاپن توجهش را به پلتفرم های تبادل ارزهای دیجیتال بیشتر کرد و اعلامیه های بسیاری را برای کمپانی ها در مورد نواقص امنیتی آن ها ارسال کرد.

در حال حاضر، هر کمپانی که مایل باشد خدمات خرید و فروش ارزهای دیجیتال را به ژاپنی ها ارائه دهد باید از FSA مجوز کسب کند. بر اساس گزارش Finance Magnates، بیش از 100 صرافی ارزهای دیجیتال به دنبال کسب مجوز از بخش قانونی کشور برای تاسیس پلتفرم های خرید و فروش ارزهای دیجیتال هستند. با این وجود، FSA در سال جاری تنها به سه صرافی مجوز شروع کار اعطا کرده است.

منبع خبر:

Cointelegraph

Financemagnates