طی چند هفته گذشته و پس از دوره بد نام «زمستان کریپتو»، بازار ارزهای دیجیتال به سرعت در حال سود دهی بوده است. بعد از افزایش قیمت ها در بهار امسال، استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از ماینر های پیشرفته به کاربران اجازه داده است که سود چشم گیری به دست بیاورند و حتی دستگاه های ماینینگ قدیمی تر نیز به سوددهی رسیده اند.

ماینر های پیشرفته و قدیمی SHA-256 علی الخصوص در چین در حال سود دهی خوبی هستند

بعد از اینکه قیمت بیت کوین و بیت کوین کش افزایش چشم گیری داشت، ماینرهایی که از پردازش الگوریتم SHA-256 استفاده می کردند، شاهد سود دهی مناسبی بودند. در دسامبر سال پیش، سایت اخبار بیت کوین گزارش داد که در آن زمان تنها پنج ماینر SHA256 در حال سود دهی هستند، ولی از آن زمان روند تغییر کرده است. در حال حاضر بیشتر دستگاه ها وضعیت خوبی دارند و بر اساس داده ها، با میانگین هزینه 0.10 دلار بر کیلو وات ساعت (KWh)، ده مورد از پر سود ترین ماینر ها به ازای هر واحد 10-15 دلار سود دهی دارند.
* توجه داشته باشید که محاسبه هزینه برق جداول ذیل با تعرفه برق مصرفی ایران نیست.

این شامل دستگاه های ماینینگ از جمله (Asicminer Pro (76TH/s)، Antminer S17 (56TH/s)، nnosilicon T3 (52TH/s و (Bitfury Tardis (80TH/s می شود. همچنین، اگر ماینر ها در سرزمین اصلی چین ساکن باشند و هزینه برق 0.04 دلار بر کیلووات ساعت باشد، سپس آن هایی که از دستگاه های نسل جدید استفاده می کنند به ازای هر واحد 15-21 دلار در روز سود دهی دارند. با توجه به شروع فصل بارشی در چین، هزینه برق در Sichuan می تواند تنها 0.08 یوان (0.01 دلار) باشد. این یعنی ماینینگ پول هایی با ریگ های خوب می توانند برای هر ماینر بیش از 25 دلار در روز سود دهی داشته باشند.

بنا بر آمار، چین یکی از ارزانترین کشور ها در سال 2019 برای ماین کردن کوین های SHA-256 مانند بیت کوین و بیت کوین کش بوده است. بعد از چین و در مقام های بعدی کشورهای هند، کانادا و روسیه قرار دارند. این در حالی است که هزینه برق در کشورهایی مانند آمریکا و بیشتر اروپا معمولی و میانه است. بدترین مناطق برای استخراج ارزهای دیجیتال در سطح جهان کشورهای آلمان، دانمارک، بلژیک و ایتالیا هستند که این کشور ها چیزی بیش از 0.15-0.30 دلار بر کیلووات ساعت هزینه برق دارند. در مناطقی مانند چین که هزینه برق پایین است، فروشنده های ماینینگ ریگ که دستگاه های دست دوم می فروشند به فروش دستگاه های قدیمی تر روی آورده اند.

ژانگ زیلین (Zhang Xilin) که یک فروشنده تجهیزات ماینینگ در Huaqiang شمالی است، هفته گذشته عنوان کرد که «قیمت ماینینگ ریگ های دست دوم دو برابر شده است». به عنوان مثال، داده ها نشان می دهند که دستگاه قدیمی Antminer S9s که ریت 13-14.5 ترا هش بر ثانیه دارد، به ماینر به ازای هر واحد 0.25-0.50 دلار با هزینه 13 سنت به ازای هر کیلووات ساعت سود می دهد؛ با فرض اینکه فرد در آمریکا یا اروپا ساکن باشد. اگر ماینینگ در Sichuan چین و با تعداد زیادی دستگاه S9s قدیمی انجام شود، این میزان سود دهی حدود دو سوم از میانگین جهانی بالاتر خواهد بود. در آمریکا فروش تجهیزات ASIC در بازارهای ثانویه و همچنین در سایت هایی مانند Craigslist و Ebay زیاد بوده است.

ماینر های Obelisk و Cuckatoo و 112 دستگاه پر سود دیگر

ماینینگ ریگ هایی که الگوریتم SHA256 را برای بیت کوین یا بیت کوین کش پردازش می کنند، امروزه پر سود ترین ماینر ها نیستند. دستگاه هایی که کوین هایی مانند sia و grin را ماین می کنند در ماه گذشته سود دهی بسیار بالاتری داشته اند. به عنوان مثال، ماینر های که می توانند الگوریتم های Obelisk یا Cuckatoo31+ را پردازش کنند می توانند به میزان 30-50 دلار در روز به ازای هر واحد سود دهی داشته باشند.

ماینر های نسل دومی که Obelisk و Cuckatoo ماین می کنند و معرفی شده ولی هنوز ساخته نشده اند، می توانند به میزان 50-250 دلار در روز به ازای هر واحد سود دهی داشته باشند. این مسئله شامل دستگاه هایی مانند Obelisk GRN1 Immersion و Innosilicon G32-1800 می شود که به ترتیب در اکتبر و آگوست سال 2019 تولید خواهند شد. یک ماینر X11 مانند Strong-U STU-U6  قرار است در جولای به فرش برسد و ادعا می کند که می تواند قدرت 660 GH/s داشته باشد که با هزینه برق 0.10 دلار به ازای کیلووات ساعت چیزی حدود 40 دلار به ازای هر واحد در روز سود دهی خواهد داشت.

با در نظر گرفتن نرخ امروز تبادلات ارزهای دیجیتال، 112 دستگاه ماینینگ که در اختیار عموم قرار دارند و انواع ارزهای دیجیتال را ماین می کنند، با هزینه برق 0.10 دلار به ازای کیلو وات ساعت، حداقل 0.10  دلار به ازای هر واحد در روز سود دهی دارند. این ارقام شامل ماینر های قدیمی تری مانند Canaan، Bitmain، GMO، Bitfury، Innosilicon و Ebang نیز می شوند. دوره قیمت های پایین در نوامبر و دسامبر سال گذشته که ماینر ها دستگاه های قدیمی را دور می انداختند و یا با قیمت بسیار پایین می فروختند تمام شده است و نسبت به آن زمان تغییرات بسیار زیادی به وجود آمده است. در حال حاضر، دو ارز دیجیتال برتر SHA-256 که بیت کوین و بیت کوین کش هستند شاهد افزایش عمده ای در میزان هش ریت بوده اند و این مسئله احتمالا به دلیل میزان سود جدیدی است که وارد بازار شده است.

منبع خبر: news.bitcoin.com