سگویت چیست؟

کلمه SegWit کوتاه شده Segregated Witness است که معنای تحت الفظی آن شاهدان تفکیک شده است، این نامی است که به پروتکل بروزرسانی شده بیت کوین اطلاق میشود که در تاریخ 23 آگوست سال 2017 انجام پذیرفت.

1- به مانند هر بلاکچین غیرمتمرکز دیگری اگر الگوریتم بیت کوین نیاز به بروزرسانی داشته باشد، به توسعه دهندگان و استفاده کنندگان بیت کوین بستگی دارد که چه زمانی و چگونه با یک‌دیگر تغییرات مدنظرشان را اعمال کنند.
پروتکل سگویت برای مقیاس پذیری و رفع بعضی اشکلاتی که میتوانست منجر به بی اعتمادی به شبکه شود طراحی شده بود.
سگویت بیشتر بخاطر چگونگی ذخیره اطلاعات در بلاکچین بیت کوین شناخته شده است.

تفاوت زنجیره های بروزرسانی شده سگویت و زنجیره قدیمی را میتوانید در تصویر فوق مشاهده کنید.

بروزرسانی هایی نظیر پروتکل سگویت یک اتفاق غیرمعمول برای پروژه های غیرمتمرکزی مانند بیت کوین و بسیار نادر برای جوامع بلاکچینی است.

برای یک محصول مالی متمرکز اگر نیازی به ایجاد تغییر احساس شود، مدیرعامل و یا مقامات تصمیم گیر به راحتی میتوانند تغییرات مورد نظر را اعمال کنند اما بیت کوین تنها به این دلیل وجود دارد که مردم سراسر دنیا از راه دور از آن پشتیبانی میکند و اگر اکثریت آنها موافق ایجاد تغییر و یا بروزرسانی نباشد در آن صورت نمیتوانند زنجیره اصلی را تغییر دهند و میبایست راه شان را جدا کنند (به اصطلاح Fork) مثل ایجاد بیت کوین کش.

2- Fork چیست و فورک سگویت چکاری انجام داد؟

Fork به معنای جداسازی است و به دو نوع تقسیم میشود Soft Fork و  Hard Fork
سافت فورک صرفا بروزرسانی بلاک چین است بدون تقسیم آن به دو زنجیره متفاوت، مثل سگویت که تعداد تراکنش ها در هر بلاک (زنجیره بلاک چین) بیت کوین را افزایش داد و هاردفورک در واقع بروزرسانی است که اکثریت با آن موافق نیستند و اقلیت اقدام به جداکردن راهشان از زنجیره اصلی میگیرند و تبدیل به یک بلاک چین جدید میشود و کاملا متفاوت از یکدیگر میشوند بطوریکه نرم افزار بلاک چین جدید قابلیت اجرا شدن در بلاک چین قدیمی را ندارد.

یک فورک در واقع تغییراتی است که روی کد منبع باز صورت میگیرد و نحوه عملکرد پروژه را از آن لحظه تعیین میکند و میتواند هاردفورک باشد و یا سافت فورک.

سگویت یک سافت فورک بود به این معنا که شبکه بیت کوین تراکنش تمام کاربران چه آنها که سگویت را فعال کرده بودند و چه کسانی که این کار را انجام نداده بودند پردازش میکرد.

سگویت مشکلی که به آن انعطاف پذیری تراکنش ها گفته میشد را برطرف کرد که باعث میشود قبل از اینکه شبکه تراکنش ها را پردازش کند بتوان اطلاعات آن را تغییر داد، البته از نظر حسابداری این یک کابوس است!

با اجازه امضای شاهدان اطلاعات قبل از اینکه در یک زنجیره تایید شوند میتواند در خارج از زنجیره ذخیره شود.

سگویت امکان یکپارچه سازی اطلاعات معاملات را به بیت کوین میدهد درحالیکه اطلاعات بیشتری را میتوان در همان بلاک ۱ مگابایتی ذخیره کرد که باعث افزایش سرعت و امنیت بلاک چین بیت کوین میشود.

3- چرا استفاده از سگویت هنوز فراگیر نشده است؟

استفاده از سگویت هنوز بطور کامل فراگیر نشده چرا که اجباری نیست و مورد قبول همه کاربران بیت کوین هم نیست اما تفاوت ها و امتیازاتی که به ارمغان آورده استفاده از آن را بین کاربران روز به روز بیشتر میکند.

با وجود امتیازاتی که سگویت دارد هنوز تمام کاربران بیت کوین از آن استفاده نمیکنند. برای فهمیدن چرایی این موضوع لازم است تا با نقش افراد زیادی که در اکوسیستم بیت کوین بازی میکنند آشنا شویم که گاهی اوقات انگیزه های متناقض و متفاوتی که دارند درک این موضوع را دشوار میکند.

بیت کوین به سادگی بروزرسانی نمیشود و این امر به میزان زیادی بستگی به والت ها، اکسچنج ها و شرکت هایی که از آن استفاده میکنند دارد که این بروزرسانی چه تاثیری در نقش آنان خواهد داشت.

با اینکه هیچکس مجبور نیست از سگویت استفاده کند این بستگی به تیم فنی و مهندسی هر سازمانی دارد که چطور از آن بهره ببرد و معمولا همیشه نتیجه آنچه که ما انتظار داریم از کار در نمی آید!

4- آیا سگویت موفق خواهد شد؟

با افزایش قیمت بیت کوین و شلوغ تر شدن شبکه، کاربران به دنبال راه حل های کارآمدتر از سگویت خواهند بود و شرکت ها را مجبور به کنار آمدن با شرایط خواهند کرد.

حالا که بیت کوین کم کم از سقوط قیمتی که در سال 2018 تجربه کرد خود را ریکاوری میکند، کارمزد تراکنش های کاربران نیز رو به افزایش نهاده است و به همین دلیل استفاده از والت هایی که از سگویت پشتیبانی میکنند بدلیل حجم بالاتر هر بلاک که ماینرها حل میکنند (که منتج به افزایش سرعت و کاهش کارمزد میشود) ارجحیت پیدا کرده است.

مهاجرت کاربران به والت هایی که از سگویت پشتیبانی میکنند به سرعت رو به افزایش نهاده است بطوریکه از سال گذشته آمار استفاده کنندگان از سگویت از 39% به 50.5% افزایش یافته است.

5- تراکنش های بیت کوین بر بستر سگویت

هیچکس نمیخواهد برای ارسال بیت کوین 5 دلار بپردازد درحالیکه تا 6 ماه قبل کمتر از نیم دلار برای همان تراکنش کارمزد میپرداخته است. سگویت ویژگی های ارزشمندی دارد که میتوانید آنها را در بین والت ها و اکسچنج های مختلف بیابید.

منبع: Cointeleghraph

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید