شبکه لایتنینگ Lighnting چیست؟ و چگونه کار می کند؟

هنگامی که بیت کوین اولین بار توسط ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 مطرح شد، اولین اظهار نظر در مورد آن توسط جیمز آ ارائه شد. که دونالند در ادامه نظرات او گفت: “با توجه به روش مطرح شده از طرف شما به نظر نمی رسد که مقیاس مورد نیاز را در بر گیرد دهد.” الان ده سال از آن ماجرا می گذرد و هنوز بزرگترین مشکل برای بیت کوین و دیگر سیستم های ارزدیجیتال کهنه کار مقیاس پذیری است.

مقیاس پذیری سیتم های بیت کوین چه معنایی دارد؟ باید بگوییم که بیت کوین، تنها قادر به پردازش 7 تراکنش در ثانیه بوده است این کار در ابتدا کافی بود ولی بعد از چند سال این سیستم ها متراکم شد و مدت زمان برای تراکنش افزایش یافت و بعد از مدتی هزینه های کارمزد زیادی را شامل شد.

برای اینکه بیت کوین به یک جایگزین کاملا بالغ در سیستم های پرداخت کنونی تبدیل شود، باید قادر به رقابت با ارزها باشد که در حال حاضر حتی نزدیک به آن ها هم نیست. برای درک اهمیت این وضعیت، ظرفیت 7 تراکنش در هر ثانیه بیت کوین را با میانگین 24000 تراکنش در ثانیه ویزا کارت و پیک  50000 تراکنش در ثانیه آن را مقایسه کنید.

طی سال‌ها، جامعه بیت کوین با پیشنهادهای مختلفی در مورد چگونگی بهبود مقیاس پذیری بیتکوین مطرح شد، اما هنوز به صورت جامع ارائه نشده است. به همین دلیل است که در حال حاضر چندین شبکه شبیه به هم داریم که از نسخه اصلی منشعب شده‌اند. با این حال، در حال حاضر یک راه‌حل پیشنهادی در مرحله ی آزمایش قرار دارد که ممکن است کارساز باشد و به آن شبکه لایتنینگ Lightning گفته می‌شود.

شبکه Lightning چیست؟

در زمان های دور استفاده از تلگراف به عنوان موثر ترین و بهترین راه برقرای ارتباط از راه دور بود. برای انجام این کار کاربر باید به اداره پست محلی خود میرفت فرمی را پر می کرد و برای پیام خود با توجه به تعداد حروف هزینه ای پرداخت می کرد. سپس به نزدیک ترین دفتر تلگراف ارسال می شد و از آنجا هم پستچی آن را به آدرس مورد نظر می رساند.

فرستادن پیام های کوتاه به افراد مختلف، توجه عده ی زیادی را به خود جلب کرد و آن ها بابت ارسال این پیام ها باید مبالغی را نیز پرداخت می کردند. این در واقع شبیه وضعیت کنونی بیت کوین است. در این قیاس شبکه ی لایتنینگ شبیه فردی است که می خواهد با شماره گیری سریع و با زدن یک دکمه مثلا 1 با دوست خود صحبت کند و با فشار دادن آن تلفن در حال زنگ زدن باشد.

به بیان ساده تر می توان گفت ایده ی پشت شبکه های لایتنینگ بیت کوین بر این اساس است که ما واقعا نیازی به ثبت تمامی تک تک تراکنش ها در بلاکچین نداریم.

در عوض، شبکه لایتنینگ یک لایه دیگر را به بلاکچین اضافه می‌کند و کاربران را قادر می‌سازد تا کانال‌های پرداخت بین هر دو طرف را در آن لایه اضافی ایجاد کنند. این کانال ها تازمانی که استفاده می شوند، وجود دارند. از آنجایی که این کانال ها بین دو نفر ایجاد شده شده است، ترکنش ها سریع تر انجام می شوند و هزینه ی کارمزد کمتری دارند یا حتی رایگان انجام می شوند.

شبکه های Lighting چگونه کار می کند؟

فرض کنید قرار است دانی و جان با هم کار کنند. ممکن است آن ها با هم دوست یا فامیل باشند ولی نکته ی مهم این است که این دو می خواهند با سرعت و در کم ترین زمان برای هم پول ارسال کنند بنا بر این آن ها یک کانال در شبکه ی Lighting ایجاد می کنند.

اول از همه باید آن ها یک کیف پول چند امضایی درست کنند این کیف پول باید کلید های خصوصی داشته باشند و هر کدام به کلید های خصوص خودشان دسترسی پیدا کنند سپس هر دوی آن ها مقدار مشخصی از بیت کوین را به کیف پول خود واریز می کنند

از آن به بعد، آن‌ ها می‌توانند معاملات نامحدودی را با این کیف پول انجام دهند. اساسا این تراکنش ها، از وجوه ذخیره ‌شده درکیف پول مشترک هستند. برای مثال اگر دنی می‌خواهد ۱BTC  را به جان بفرستد، باید حق مالکیت این مبلغ را به او منتقل کند. سپس، هر دو ی آن‌ها از کلید های خصوصی خود برای امضای یک برگه موجودی به روز استفاده می‌کنند. توزیع واقعی وجوه زمانی اتفاق می‌افتد که کانال بسته شود. این الگوریتم از آخرین صفحه تعادل امضا شده برای تعیین این که چه کسی چه چیزی را دریافت می‌کند استفاده می‌کند. اگر دنی و جان تصمیم گرفتند که پس از یک معامله، کانال را ببندند، دنی ۲  BTC و جان 4 BTC را دریافت خواهند کرد.

بعد از بسته شدن کانال، تنها اطلاعات موجودی  اولیه و نهایی آن در شبکه بلاکچین  منتشر می‌شود. بنابراین، عملکرد شبکه لایتنینگ به این صورت است که کاربران می توانند تراکنش‌های متعددی را خارج از شبکه ی اصلی انجام دهند و سپس  نتیجه ی آن‌ها را به عنوان یک تراکنش در بلاکچین ثبت کنند.

قابلیت های جالب لایتنینگ

قسمت جالب در این روش این است با گسترده شدن این تکنولوژی، برای انتقال وجه به فرد مشخصی نیازی به ایجاد کانال اختصاصی نیست. در عوض، شما می‌توانید با استفاده از کانال‌هایی که قبلا با افرادی مختلف داشته اید، با دیگران ارتباط داشته باشید. سیستم به طور خودکار کوتاه‌ترین مسیر را در شبکه پیدا می‌کند.

شبکه لایتنینگ در واقع راه حلی برای تراکنش های کوچک و پر تعداد است. مثلا ما با بیت کوین بتوانیم یک فنجان قهوه سفارش دهیم و در این خرید هیچ گونه کارمزدی برای انتقال وجه نپردازیم. از طرفی امنیت شبکه ی Lighting تنها برای تراکنش های کوچک و خرد مناسب است. به همین جهت تراکنش های بزرگ تر نیازمند سطح امنیت بالاتری در لایه ی غیر متمرکز اصلی بلاکچین است.

قابلیت های جالب این تکنولوژی هنوز ادامه دارد. یک ویژگی دیگر که تحت آزمایش است، مبادله بین زنجیره ای یا کراسچین است، که انتقال توکن ها را بین شبکه های بلاکچین با الگوریتم های مختلف انجام می‌دهد. به بیان ساده، این یک روش تبادل، انتقال و تبدیل ارز های دیجیتال مختلف بدون نیاز به تبدیل ارز در اکسچنج است.

این فن‌آوری ممکن است تبدیل رمز ارزها را بی درد سر و استفاده از اکسچنج های غیر ایمن برای معامله ارز ها را منسوخ کند. در حال حاضر آزمایش اولیه بر روی تبدیل بیتکوین به لایتکوین با این روش موفقیت‌آمیز بوده‌است.

منبع

cointelegraph.com

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید