همزمان با پایان زمستان کریپتو عرضه اولیه سهام (IPO) شرکت Bitmain ممکن است بزودی عملیاتی شود.

با نزدیک شدن به اواخر ماه ژوئن 2019، خبرها حاکی از آن است که شرکت بزرگ Bitmain که در زمینه تولید دستگاه های استخراج ارزهای دیجیتال فعالیت میکند، ممکن است برای احیای عرضه اولیه سهام خود طرح هایی داشته باشد. طبق گزارش‌های بلومبرگ، تولید کننده چینی سخت افزار استخراج ارزهای دیجیتال، مدعی است که با کمیسیون نظارت بر اوراق بهادار آمریکا (SEC) در حال مذاکره است تا بتواند در خاک ایالات متحده آمریکا سهام خود را عرضه کند.
شرکت Bitmain، که بزرگ‌ترین بازیگر تولید دستگاه های استخراج است اولین بار در نیمه دوم سال 2018 تلاش کرد عمومیت یابد که به دلیل تنزل شدید بازار ارزهای دیجیتال با شکست مواجه شد. ولی اکنون که این صنعت رشد صعودی وخوش‌بینانه‌‌ای پیدا کرده ، این شرکت قصد دارد ضررهای متحمل شده را جبران کند.

قدرتمند ترین غول استخراج ارزهای دیجیتال: معرفی مختصری از شرکت Bitmain
این شرکت در سال 2013 توسط Jihan Wu و Micree Zhan Ketuan در Beijing تاسیس شد.
پیش از تاسیس این شرکت، Wu و Zhan در اوایل سال 2011 شروع به فراگیری مطالب و اطلاعات در خصوص بیت کوین (BTC) کردند. با مشاهده نوسونات ارزش بیت کوین در سال 2013، Wu تصمیم گرفت که علاوه بر تجارت در زمینه دارایی های دیجیتال، راهکار موثری را برای ایجاد آنها نیز پیدا کند. پس هر دوی آنها(Wu و Zhan) شروع به ساختن یک تراشه الکترونیکی ASIC (وسیله ای برای استخراج حداکثری بیت کوین با بازده مناسب) کردند. در نوامبر 2013، اولین دستگاه ASIC شرکت Bitmain به نام Antminer S1 ساخته شد و به فروش رسید.
چون تجارت ارزهای دیجیتال، نوسان قیمت و بی‌ثباتی داشت، شرکت گاهی با سختی ها و مشکلاتی روبرو می شد. با توجه به گفته Wu یکی از این دوره های ناموفق این شرکت در پایان سال 2014 و پس از سقوط Mt.Gox crash بود؛ ولی پس از آن رفته رفته ارزش بیت کوین احیا شد و شرایط پایدارتری به وجود آمد.
در سال 2017 با افزایش رونق بازار تجاری ارزهای دیجیتال، Wu و Zhan سود بسیار زیادی کردند. فقط همان سال، شرکت Bitmain حدود ۲.۵ میلیارد دلار درآمد داشت و این میزان درآمد حتی در سال 2018 بیشتر هم شد. البته گزارشات مختلفی از میزان سود این شرکت ارائه شده بود. یکی از این گزارش ها حاکی از آن بود که سود و درآمد شرکتBitmain از شرکت Nvidia(یکی از شرکت های بسیار بزرگ در زمینه تکنولوژی) پیشی گرفته بود و درآمدی حدود 4میلیارد دلار داشت.
در می 2018، شرکت Bitmain تصمیم گرفت که در زمینه هوش مصنوعی نیز فعالیت کاری خود را گسترش دهد و بتواند با استفاده تراشه‌هایی که طراحی کرده باشرکت هایی نظیر Nvidia، Intel و AMD رقابت کند.
در فوریه 2018، پیش از شروع دوران موسوم به ” زمستان ارزهای دیجیتال” تراشه ها و مدارهای استخراج شرکت Bitmain، 70 تا 80 درصد بازار کلی این تجارت را تشکیل می دادند درحالیکه شرکت‌های AntPool و BTC.com در بیشترین حالت ممکن 40 درصد سهم داشتند. با این حال در اواسط سال 2018، با نزول بازار تجاری ارزهای دیجیتال، درآمد ها و سود شرکت باز هم به خطر افتاد. به طوری که در ماه ژانویه 2019، درصد استفاده از استخرهای استخراج این شرکت به شدت پایین آمد و شواهد بیانگر این موضوع بودند که این شرکت زیان هنگفتی را متحمل خواهد شد.
علاوه بر این، مطابق با گزارش ارائه شده توسط BitMex در سال گذشته،Bitmain سهم عمده ای از واحد های استخراج خود را در جریان ضرر و زیان سال 2018 به فروش رساند. اگرچه گفته می شود این اقدام شرکت، عمدی و در جهت فروش کمتر و مواجهه با مشکلات اقتصادی رقبای Bitmain بود. ارزش بیت کوین در آن زمان نزدیک به 7000 دلار بود که از لحاظ سود و ضرر در حالت سر به سر قرار داشت.
در ماه نوامبر 2018 این میزان تنزل به حالت انفجار رسید و ارزش بیت کوین به پایین تر از عدد 6900 دلار تنزل پیدا کرد. پس در نتیجه ضرر و زیان شرکت Bitmain هم بیشتر شد به طوری که واحد های تجاری این شرکت در چند کشور به طور کامل بسته شد.
مؤسسان شرکت در ژانویه 2019 با اینکه ضررهای زیادی را متحمل شدند، باز هم به فکر راهکارهایی برای توسعه درآمدزایی شرکت بودند و در مارچ 2019 این جملات را عنوان کردند:
“شرایط دشوار به وجود آمده در پایان سال 2018 چالش ها و فرصتهایی را پیش روی Bitmain قرار داده است تا سخت تر کار کنیم و سال 2019 را به خوبی پیش ببریم. در واقع این را باید به خاطر داشته باشیم که ما با محصولاتی شروع کردیم که کاملا نیاز مشتریان و مصرف کنندگان را رفع می کرد. پس باز هم می توانیم این کار را انجام دهیم.”

طرح های عرضه اولیه سهام شرکت Bitmain: قدیمی و جدید
گزارش ها نشان می دهند که در ژوئن 2018، Wu برای اینکه بتواند پول ها را راحت به وجه نقد تبدیل کند قصد داشت یک IPO خارجی را در بازار تجاری که با دلار کار می کند، راه اندازی نماید؛. ماه بعد خبرها توسط BitMEX اینگونه درز کردند که Bitmain این کار را انجام داده است و افزایش سرمایه ای هم شامل حال این شرکت شده است که البته برای تبدیل شدن آن به بزرگترین شرکت فعال در زمینه ارزهای دیجیتال کافی نبوده است.
در سپتامبر 2018، این شرکت مجددا به طور رسمی در خصوص یک IPO در بازار بورس و سهام هونگ کونگ نام نویسی کرد. ولی با اجتناب شرکت‌هایی که قبلا سرمایه‌گذارش بودند برنامه‌هایش نقشه بر آب شد و اجازه ندادند سهام این شرکت در بازار بورس و سهام هونک کونگ عرضه شود.
در مارچ 2019 هم همین اتفاق افتاد که البته با توجه به سابقه موجود زیاد مورد تعجب و شگفتی واقع نشد. بعد از این اتفاقات پیش آمده، شرکت Bitmain نهایتا اعلام کرد که به حد تاریخ انقضای 6 ماهه نام نویسی خود رسیده است. سخنگوی این شرکت اعلام کرد که:
“جدا از پتانسیل بالای صنعت بلاکچین و ارزهای دیجیتال، این صنعت هنوز جوان است. امیدواریم که مسئولان، رسانه ها و عوامل دیگر بیشتر به این صنعت بها دهند.”
“ما به شکل کامل تر در حال تهیه برنامه کارهای آینده خود در زمان مناسب هستیم”.
یک تحلیلگر می‌گوید: “سهم تجاری استخراج بیت کوین شرکت Bitmain(به عنوان درصدی از کل هش ریت موجود در شبکه)، اخیرا افزایش یافته است و شاید بتوان پیش بینی کرد این شرکت برای یک IPO نام‌نویسی خواهد کرد.”
در مجموع، به نظر می رسد که به طور پیوسته Bitmain در حال بازیابی شرایط مطلوب خود در زمینه های هوش مصنوعی و استخراج ارزهای دیجیتال است. از جنبه تجاری هوش مصنوعی این شرکت، گزارش ها حاکی از آن است که Bitmain قراردادهای همکاری خوبی را با شهرداری Fozhou در حوزه Fujian، سازمان تحقیق و توسعه ارتباطی Hangzhou چین و شرکت خدمات تلفنی دولتی چین(Unicom) انعقاد کرده است. علاوه بر این، Bitmain قصد دارد پردازشگرهای عصبی جدیدی را راه اندازی کند.
شرکت قصد دارد دستگاه های با بازدهی بالاتری را نظیر Antminer Z11 ارائه نماید. علاوه بر این طبق گزارش‌های ارائه شده در رسانه چین، Bitmain امیدوار است که فرآیند دوبخشی شدن بعدی بیت کوین در سال 2020(که تقریبا هر 4 سال یکبار اتفاق می افتد) منجر به افزایش تقاضا جهت تراشه های استخراج کننده 7 nm (نانومتری) این شرکت شود.

منبع: cointelegraph