پیش از آغاز نشست G20، دبیر امور مالی کشور هند تایید کرده است که گزارش جزئیات قوانین ارزهای دیجیتال برای این کشور آماده شده است. این گزارش به زودی برای تایید شدن به وزیر اقتصاد سپرده خواهد شد. از آن جایی که Arun Jaitley اخیرا از کابینه خارج شد، نخست وزیر هند آقای Narendra Modi یک وزیر اقتصاد جدید انتخاب کرده است.

قوانین ارزهای دیجیتال هند آماده است

بعد از حدود یک سال بررسی و رایزنی و بنا به گفته اخبار محلی، گزارش حاوی قوانین پیشنهادی برای ارزهای دیجیتال در هند در حال حاضر آماده ارائه به وزیر اقتصاد است. آقای Subhash Chandra Garg، دبیر امور مالی جدید هند که وزیر سابق امور اقتصادی (DEA) است، در رویدادی مربوط به اتاق بازرگانی و صنایع وابسته هند در روز پنجشنبه آماده بودن این گزارش را اعلام کرد.

بنابر گزارش PTI، گارگ عنوان کرده است که قوانین ارزهای دیجیتال آماده است. او در ادامه افزود:

ما این گزارش را به زودی به وزیر اقتصاد ارائه خواهیم داد. قطعا زمانی که مورد تایید واقع شود، این قوانین به صورت عمومی اعلام خواهند شد.

Subhash Chandra Garg
Subhash Chandra Garg

Garg رئیس یک کمیته بین وزارت خانه ها است که کار ان بررسی تمام ابعاد ارزهای دیجیتال و نوشتن قوانینی برای ارزهای دیجیتال در این کشور است. در این کمیته نمایندگانی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بانک ذخایر هندوستان (RBI)، هیئت مدیره اوراق بهادار و سهام هند و شورای مرکزی مالیات وجود دارد.

قرار بود که رونوشت این قوانین در ماه جولای سال پیش آماده شود. Garg در مصاحبه ای در آن زمان اعلام کرد: «ما به ایجاد یک قالب کلی که به نفع کلی کشور باشد بسیار نزدیک هستیم. ما رونوشتی را آماده کرده ایم و قصد داریم آن را با اعضای کمیته و در اوّلین هفته جولای [2018] بررسی کنیم». با این وجود، هیچ قانون ارز دیجیتالی اعلام نشده است و وزیر اقتصاد در دسامبر سال گذشته به Lok Sabha گفت: «کمیته بررسی این مورد را با احتیاط زیادی انجام می دهد» و عنوان کرد که «کار آسانی نیست که بازه زمانی مشخصی را برای انجام این کار تعیین کرد». بعد از آن، دولت در ماه فوریه به دیوان عالی اعلام کرد که گزارشی حاوی قوانین پیشنهادی برای ارزهای دیجیتال در هند در مرحله نهایی بررسی و رایزنی قرار دارد.

درخواست RTI رد شد

نشانه دیگری حاکی از اینکه گزارش ارزهای دیجیتال کمیته یا نهایی شده است و یا در مرحله نهایی قرار دارد در جواب دولت به درخواست RTI رئیس رسانه خبری Coin Crunch هند دیده می شود. Naimish Sanghvi از DEA در مورد خبر ممنوعیت ارزهای دیجیتال و لایحه سال 2019 برای قوانین ارز های دیجیتال سوال پرسید.

ماه پیش، روزنامه Economic Times نوشت که این لایحه به بخش های مرتبط دولت برای بررسی منتقل شده است و این خبر را به یک مقام دولتی آگاه از جزئیات لایحه نسبت داد. این روزنامه در آن زمان اشاره کرده که بر اساس بازخورد ها «یک قانون نهایی به دولت بعدی که بعد از انتخابات آخر ماه مه روی کار خواهد آمد، ارائه خواهد شد».

rti rejected

رسانه خبری Coin Crunch India عنوان کرد که «این درخواست کسب اطلاعات یا RTI در تاریخ 26 آوریل یعنی یک روز پس از معرفی گزارش ثبت شد. در 20 ماه می 2019، کمیته DEA با ارجاع به بخش 8(1)(i) به عنوان دلیل، درخواست RTI را رد کرد. «این رد کردن ممکن است به این دلیل باشد که اطلاعات نهایتا به عموم عرضه خواهد شد».

بخش 8(1)(i) قانون حق کسب اطلاعات عنوان می کند که «تصمیم شورای وزیران، دلایل آن و مواردی که بر اساس آن تصمیم گرفته می شود زمانی به اطلاع عموم می رسد که تصمیم گیری انجام شود و کار تکمیل شده یا به خاتمه برسد. مواردی که تحت معافیت های این بخش قرار می گیرند نمی توانند افشا شوند».

با خروج Jaitley، آقای Modi وزیر اقتصاد جدید را انتخاب می کند

Garg اعلام کرد که گزارش کمیته او به زودی به وزیر اقتصاد یعنی Arun Jaitley ارائه خواهد شد. ولی Jaitley به دلیل مشکلات سلامتی اش از کابینه خارج شده است. در 25 ماه مه او نامه ای در توئیتر در خطاب به Modi پست کرد. این توئیت به شرح زیر می باشد:

«من در این نامه رسما اعلام می کنم که نیاز دارم زمان معقولی را به خود، درمانم و سلامتم اختصاص دهم و در نتیجه نمی توانم در حال حاضر مسئولیتی را در دولت جدید بر عهده بگیرم»

Arun Jaitley
Arun Jaitley

او در ادامه نوشت: «در چنین شرایطی من حتما وقت زیادی خواهم داشت تا هرگونه کار غیر رسمی را برای کمک به دولت یا حزب بر عهده بگیرم».

سخنرانی معروف Jaitley برای بودجه در مورد ارزهای دیجیتال در فوریه سال گذشته مورد توجه زیادی قرار گرفته است. او گفت که دولت ارزهای دیجیتال را به عنوان یک مناقصه قانونی یا سکه نمی شناسد. ولی بعضی از افراد از این گفته به اشتباه برداشت کردند که ارز دیجیتال غیر قانونی است. رئیس صرافی ارزهای دیجیتال Unocoin آقای Sathvik Vishwanath به news.Bitcoin.com توضیح داد که: «حرف وزیر اقتصاد واضح بود: ارزهای دیجیتال در هند مناقصه قانونی نیستند. او نگفت که این ارزها در هند غیر قانونی هستند. بین این دو مورد تفاوت بسیار بزرگی وجود دارد».

در روز جمعه Modi خانم Nirmala Sitharaman که تا تاریخ 30 می وزیر دفاع بود را به عنوان وزیر امور مالی و امور بین الملل انتخاب کرد. او اولین زن هندی است که به عنوان وزیر اقتصاد تمام وقت انتخاب می شود.

کمپین جامعه ارز دیجیتال

جامعه ارز دیجیتال هند کمپین هایی را برای Jaitley و سایر قانون گذاران ایجاد کرده اند تا قوانین مثبت اعمال شوند و محدودیت های بانکی کاهش یابند. بانک ذخایر هند در ماه آوریل سال پیش بخشنامه ای را صادر کرد که در آن موسسات مالی قانونی را از ارائه خدمات به کسب و کار های ارز دیجیتالی منع کرد. بعد از آن، بانک ها نیز حساب های صرافی های ارز دیجیتال را بستند.

efforts

Nischal Shetty رئیس صرافی ارز دیجیتال Wazirx حدود 200 روز پیش کمپینی را برای قوانین مثبت ارز دیجیتال آغاز کرد. او برای Jaitley آرزوی بهبود سریع کرد و تاکید کرد که کمپین «هند ارز دیجیتال می خواهد» او ادامه خواهد داشت و او اطمینان حاصل خواهد کرد که هند در انقلاب ارزهای دیجیتال پیشرو خواهد بود. او اشاره کرد که «قوانین مثبت ارز دیجیتال در هند کمک می کند که ثروت و فرصت شغلی برای میلیون ها نفر به وجود آید» و «میلیون ها جوان در هند می خواهند حرکات مثبتی برای ارز دیجیتال از طرف دولت ببینند». او از وزیر اقتصاد جدید خواست که قوانین مثبتی را برای ارزهای دیجیتال در نظر بگیرد.

جامعه در حال حاضر منتظر اعلامیه ای رسمی از طرف دولت و دیوان عالی در 23 جولای است. انتظار می رود که دیوان دو مسئله مربوط به ارزهای دیجیتال را بررسی کند: چهارچوب قانونی پیشنهادی از سمت Garg و محدودیت های بانکی از سمت بانک مرکزی.

منبع: news.bitocin.com