مروری بر قوانین ماینینگ در کشورهای مختلف از جمله ایران

حرکتی که دولت ایران در ماه ژوئن در راستای متوقف کردن عرضه برق به ماینرهای بیت کوین (BTC) محلی انجام داد و تیتر اصلی اخبار را به خود اختصاص داد به همراه صعود چشمگیر قیمت کریپتوکارنسی ها موجب افزایش تقاضای شدید گردید. از آن جا که از سال 2017 میلادی دیگر موج عظیمی در قیمت بیت کوین دیده نشده بود، افزایش نرخ هش منعکس کننده ایجاد علاقه و جذابیت های مجددی در کریپتوکارنسی محسوب میگردد. از ابتدای جولای نرخ هش بیت کوین از عدد 69 تریلیون هش در هر ثانیه عبور کرد.

در عین حال این اقدام دولت ایران یادآور این نکته مهم است که براستی تغییر قوانین و مقررات در کشورها هنوز هم می توانند موجب ایجاد نوساناتی بزرگ در اوضاع کریپتوکارنسی ها در سراسر دنیا باشند. با توجه به عمق محیط های محبوس و خشن در فضای کلی کریپتوکارنسی فضای ماینینگ بیت کوین طی دوسال گذشته پیشروی داشته است.

طبق اطلاعات منتشره در سایت Blockchain.com، نرخ هش ماینینگ بیت کوین طی شش ماهه گذشته روند ثابت افزایشی داشته است.

علی رغم فشارهای پیش روی در این مسیر، این علائم حاکی از روند رو به رشد در اکوسیستم ماینینگ هستند. همچنان که نوسان قیمت و تلاش های قانونی موانع قابل توجهی محسوب می شدند. با توجه به آخرین شوک وارد شده از طرف دولت ایران و تغییر قوانین در حوزه ماینینگ در این کشور، مجله کوین تلگراف نیز تصمیم گرفت نگاهی عمیق تر به وضعیت کشورهای اصلی  نماید که فعالیت های بسیاری در حوزه ماینینگ کریپتوکارنسی دارند، و جایگاهی را که این کشورها طی چند سال گذشته در این صنعت نوظهور بدست آورده اند را مورد بررسی قرار دهد.

کشور چین

کشور چین رابطه ای بسیار جذاب و تنگاتنگی را در سال های اخیر با کریپتوکارنسی ها برقرار کرده است. دولت چین موضعی سخت را در راستای تجارت کریپتوکارنسی اخذ نموده و با ممنوعیت معاملات بیت کوین، از طریق موسسات مالی اقدام به عرضه سکه های اولیه ICOs و ارزهای کریپتو نمود.

اما علی رغم وضعیت حاکم در این کشور، ماینرهای بیت کوین در چین، جزو اصلی ترین و بیشترین نرخ های هش در دنیای ماینرهای بیت کوین محسوب می شوند. رقم استخراج بیت کوین در چین طبق گزارش ها معادل 70% از کل کوین های استخراج شده در دنیا می باشد. به علاوه، استخرهای ماین بیت کوین در دنیا تحت تسلط چینی ها است. دلیل تسلط چینی ها نیز به طور عمده به میزان مازاد انرژی الکتریسیته و برق فراوان در این کشور مربوط می گردد. این موضوع به وضوح در ایالت سیچوان مشهود است که پایتخت ماینینگ بیت کوین چین شناخته شده است. این گزارش حاکی از آن است که این مازاد انرژی در استان منجر شده تا بسیاری از تولیدکنندگان برق شرکت ها را برای بکارگیری این برق غیر قابل استفاده به ایجاد فارم های ماینینگ تشویق نمایند.

اما این حاکمیت چین در بازارهای ماینینگ بیت کوین می تواند با توجه به قانونی که در آوریل 2019 پیشنهاد شد، متوقف گردد. قانونی که آژانس های دولتی با لابی گری آن را برای حق ممنوعیت ماین کریپتو در کشور پیشنهاد داده است.

در کشوری که خانه شرکت هایی همچون شرکت Bitmain یکی از بزرگترین و معروف ترین تولید کنندگان دستگاه های الکترونیکی ماینر، در آن مستقر است، این موضوع به طور بالقوه ضربه ای کشنده تلقی خواهد شد.

همچنین در سال 2018 مقالات مختلفی پیشنهاد کرده اند که با توجه به فشارهای دولت چین، اپراتورهای ماینینگ و ماینر ها به دنبال مراتع و نقاط جدیدی برای فعالیتهای خود باشند. قابل درک است که نگرانی های زیست محیطی و فقدان درآمد مالیاتی، عوامل موثر بر بی نظمی در مورد ماینینگ کریپتوکارنسی ها در چین محسوب می شوند.

کشور روسیه

روسیه در مقایسه با کشور چین پیرامون مسائل بیت کوین و کریپتوکارنسی ها رویکرد ضعیف تری داشته است – کما این که هنوز هم یک موضع قانونی قطعی در این فضا در این کشور وجود ندارد. در روسیه بیت کوین هنوز تحت قانون خاصی قرار نگرفته است، اما استفاده از آن به عنوان آپشنی برای پرداخت بهای کالا و یا سرویس غیرقانونی محسوب می شود. در تابستان 2019 این موضوع هدف تغییراتی قرار گرفت، همانطور که انتظار می رود لایحه دارایی های مالی دیجیتالی نیز به اجرا گذاشته شود.

تا این نقطه، با توجه به آب و هوای سرد روسیه و برق ارزان قیمت در این کشور، ماینینگ کریپتوکارنسی ها ادامه داشته است. اگرچه، در گزارشی در ماه ژوئن پیشنهاد شد که ماینرهای کریپتو کارنسی ممکن است در آینده با جریمه مواجه شوند.

آناتولی آکساکوف، رییس بخش مالی دومای روسیه در روزنامه محلی TASS اذعان داشت که کریپتوکارنسی های شکل گرفته در فضای باز بلاک چین به صورت غیرقانونی و نامشروع تلقی می شوند.در عین حال نیز آکساکوف تاکید نمود که اگر کریپتوکارنسی ای در خارج از روسیه خریداری یا بدست آمده باشد، نگهداری آنها در روسیه غیر قانونی نخواهد بود.

کشور ایران

طبق گزارشی که در اوایل همین هفته در سایت کوین تلگراف منتشر شد، به دلیل افزایش بیش از حد مصرف برق کشور در ماه های گذشته، دولت ایران موضع سختی را در مواجهه با صنعت ماینینگ کریپتوکارنسی اتخاذ نمود. وزارت برق ایران بر این باور است که ماینرهای موجب افزایش نامنظم و بی قاعده مصرف 7% برق در کشور هستند و قصد دارد تا با ایجاد فشار و تهدید قطع برق مزارع ماینینگ، موجبات تصویب تعرفه های جدیدی برای مصرف کنندگان و ماینرها را فراهم سازد.

در حال حاضر مردم ایران از یارانه های دولتی در قبض برق خود برخوردار هستند، که باعث ایجاد گپی بزرگ در هزینه های پرداختی قبوض ایشان و میزان درست بهای برق مصرفی می شود. این دقیقا همان موقعیت طلایی است که موجب ایجاد فضایی محبوب در فضای ماینینگ این کشور شده است. اکوسیستم ماینینگ در ایران درست از سپتامبر 2018 وجه قانونی به خود گرفت و توسط عده ای از بخش های دولتی ایران به طور رسمی ماینینگ کریپتوکارنسی ها به عنوان صنعتی قانونی در کشور پذیرفته شد. انتظار می رود این قوانین مطابق با دستورالعمل ها و قواعدی قانون مند تصویب گردند.

با توجه به افزایش فعالیت های ماینرها و سود سرشار آنها در ایران، وزیر نیرو کشور، همایون حائری، پیشنهاد داد تا بهای برق مصرفی ماینرها می بایست بر اساس هزینه و بهای برق صادراتی این کشور در ماه ژوئن 2019 محاسبه و دریافت گردد. اما علی رغم واکنش های مثبتی که در پایان سال 2018 نشان داده شد، فضای ماینینگ ایرانی می بایست چند ماه عدم قطعیت را تا اعلام و محاسبه تعرفه های جدید بهای برق در ایران توسط دولت ایران تحمل نمایند. اما این موضوع برای کشوری که به کریپتوکارنسی ها به عنوان ابزار قابلی به جهت رفع و دور زدن تحریم های سخت اقتصادی صدماتی شدید وارد خواهد کرد. تحریم هایی که مانعی بزرگ در تجارت با جامعه جهانی را برای این کشور به ارمغان داشته است.

کشور کانادا

کانادا موقعیت خود را به عنوان یک کشور دوستدار کریپتوکارنسی قرار داده است که به صورت گسترده ای موقعیت ها و فضاهایی را برای ماینرهای کریپتوکارنسی در راستای تشکیل فروشگاه ایجاد می کند. کشور بیت کوین را به عنوان یک کالای طبقه بندی کرده است، کالایی که مصرف کننده آن را، بسته به نحوه تصاحب و استفاده از کریپتو، موظف به پرداخت مالیات می داند.اگر یک کانادایی بیت کوین را به عنوان حقوق یا درآمد دریافت کند، می بایست مانند یک درآمد یا حقوق مالیات آن را پرداخت کند، و اگر کسی از بیت کوین به عنوان یک سرمایه و کالای سرمایه ای استفاده کند، او موظف به پرداخت مالیات بر درآمد سرمایه خواهد شد.

طبق گفته کارشناسی سلوا اوزلی در سال گذشته، کریپتوکارنسی ها همچنین براساس این حقیقت که ماینر آن را به عنوان یک شغل انجام می دهد و یا تنها یک سرگرمی برای اوست، می بایست تحت قوانین مالیاتی قرار گیرند. این نوع آخر می تواند به عنوان یک رویداد معاف از مالیات قلمداد گردد. در حالی که تجارت و استفاده از کریپتوکارنسی ها در این کشور آزاد و محترم هستند، اما در عین حال تحت کنترل نیز هستند. فضای ماینینگ این کشور به میزان قابل توجه و چشم گیری بزرگ شده است.

یکی از کاتالیزورهای اصلی که در فضای کریپتو این کشور نقش ایفا نمود را می توان کار شرکت تهیه برق هیدرو کبک و شرکت تنظیم برق و انرژی دولتی کبک، Régie de l’énergie دانست. در ماه می 2018، دولت ایالتی کبک یک مهلت قانونی برای فروش برق به ماینرهای کریپتو کارنسی را حذف نمود. در همان زمان، بالغ بر یکصد ماینر بالقوه برای خرید برق از هیدور کبک ثبت نام کردند، مصرف کنندگانی با برق مصرفی ای که بیش از 10 تراوات در ساعت گزارش مصرف داشته اند. شرکت برق هیدور کبک، 60 نیروگاه تولید برق آبی را راه اندازی نمود که در همان زمان توان تولید بالغ بر 13 تراوات برق را داشت.

در ژوئن 2018، شرکت برق هیدرو کبک قوانینی را بیان نمود که در آن شرکت های کریپتوکارنسی آتی موظف به انجام مزایده برای برق می شدند. درخواست این شرکت ها می بایست مانند یک طرح اقتصادی از لحاظ تجاری مورد بررسی قرار میگرفت، بدین معنی که مشاغل و سرمایه های خاصی که بواسطه فعالیت خاص ایشان بوجود می آمد می بایست مورد بررسی قرار گیرند. بخشی از این قواعد به شرکت برق کبک این اجازه را می داد تا هزینه های مصرف برق ماینینگ را در زمان افزایش تقاضای برق ایالت بر ماینرها تحمیل کند.

پس از طی چند ماه، تولیدکننده برق می بایست به دلیل حجم عظیم تقاضای برق از سوی این مصرف کنندگان این صنعت، که نیازمند بیش از پیش فراهم کردن برق در آن زمان بود، را متوقف کند. تقریبا یک سال بعد، در آوریل 2019، شرکت دولتی برق کبک قانون جدید را به اجرا گذاشت که طبق آن اساسا فرآیند دسترسی به برق را برای ماینرهای کریپتوکارنسی هموار می نماید.

به شرکت برق کبک دستور داده شد بود که می بایست میزان 300 مگاوات برق تنها مختص صنعت بلاک چین، بعلاوه بالغ بر 158 مگاوات برقی را که هم زمان برای مشتریان و مصرف کنندگان حال حاضر خود نیاز دارد، به همراه 210 مگاوات اضافه برای توزیع کنندگان محلی خود تهیه نماید. برای دستیابی به این میزان برق، شرکت های ماینینگ می بایست یک پروسه گزینشی را طی نمایند. معیارهای اصلی گزینش نیز شامل میزان شغل ایجاد شده، حقوق و دستمزد این شغل، ارزش سرمایه گذاری و همچنین میزان بازیابی گرما می گردند.

جمهوری چک و ایسلند

جمهوری چک به خاطر آن که خانه اسلاشپول Slushpool یکی از بزرگترین استخرهای ماینینگ جهان محسوب می شود بسیار حائز اهمیت است. این استخر به میزان 7.5٪ از کل توزیع نرخ هش دنیا شمرده می شود. کشور اروپایی به لحاظ موضع نظارتی خود نسبت به بیت کوین و کریپتو کارنسی ها نسبتا آرام است.دولت چک بیت کوین را به عنوان دارایی قانونی محسوب نمی کند و اوراق قرضه را به عنوان دارایی نامشهود طبقه بندی می کند.

به همین ترتیب، ایسلند نیز با توجه به آب و هوای سرد خود و فراوانی منابع انرژی تجدید پذیر در این کشور، به عنوان یکی از مراکز ماینینگ کریپتوکارنسی شمرده می شود. در فوریه 2018، فرض بر این بود که مصرف برق این صنعت از کل برق مصرف شده توسط خانوارهای این کشور پیشی بگیرد. در آن زمان، گزارش ها حاکی از آن بودند که شرکت Genesis Mining بزرگترین مصرف کننده برق در ایسلند به حساب می آید.

ایالات متحده آمریکا

کشور آمریکا نیز دارای فرهنگ غنی ای در ماینینگ می باشد که با رویکرد نظارتی نسبتا عملی ای در این کشور فعال شده است. کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای ایالات متحده یا سی اف تی سی (CFTC) در سپتامبر 2015 بیت کوین را به عنوان کالا ارزیابی نموده است و اکنون نیز هم چون گذشته به همان عنوان تلقی می شود. برای فعالیت های ماینینگ در این کشور محدودیت خاصی تعریف نشده است، در حالی که در حالت کلی ایالت های مختلف سر خط های به خصوص خود را در رویکرد با مسئله کریپتوکارنسی پیش رو گرفته اند.

شهر پلاتسبورگ در ایالت نیویورک، تنها مکانی در آمریکا است که در ماه مارس 2018 به طور رسمی فعالیت ماینینگ کریپتوکارنسی ها را ممنوع کرده است. این اتفاق پس از شکایات ساکنین این شهر در پی افزایش نرخ قبوض برق خود در نتیجه ماینینگ های کریپتو در منطقه رخ داد. این شهر در نزدیکی یک سد نیروگاه برق آبی قرار گرفته است که برقی ارزان قیمت برای مردم این شهر فراهم می کند. طبق گزارشات، در مارس سال گذشته، بزرگترین ماینر این شهر حدود 10% از برق تامینی این شهر را که در حدود 104 مگاوات بود، به تنهایی مصرف نمود. در نتیجه، شورای شهر پلاتسبورگ نیز ممنوعیت 18 ماهه ماینینگ در این شهر را به اجرا گذاشت.

در یک گزارش شرکت تهیه برق Crescent Electric Supply در سال گذشته به بررسی هزینه ماین یک بیت کوین در تناسب با هزینه برق در هر یک از ایالت های آمریکا پرداخت. طبق این آمار لوئیزیانا به عنوان ارزانترین منطقه برای ماین اولین کریپتوکارنسی شناخته شده است. پس از آن نیز به ترتیب ایالات آیداهو، واشنگتن، تنسی و آرکانزاس قرار میگرفتند. شرکت گیگاوات نیز به عنوان بزرگترین فارم ماینینگ در آمریکا در ایالت واشنگتن قرار دارد.

ماینینگ پدیده ای جهانی

کشورهای مورد بحث در پاراگراف های بالایی به نظر بیشترین اهمیت را در فعالیت های ماینینگ دنیا داشته اند، اما حقیقت آن است که ماینینگ کریپتوکارنسی ها امروزه به پدیده ایی جهانی مبدل گردیده است. بزرگترین و مهم ترین عامل در تعیین محل فارم های بزرگ ماینینگ، دسترسی آنان به برق مقرون به صرفه است. بر همین اساس، آب و هوای منطقه نیز نقشی اساسی ایفا خواهد نمود. کشورهای اروپایی و کانادا از مزیت قرار داشتن در منطقه ای سردسیری برخوردار هستند که موجب می شود تا خنک کردن ادوات و دستگاه های فارم با تلاش و زحمت کمتری صورت پذیرد.

ماهیت ماینینگ های بیت کوین، به ویژه، نیاز به افزایش مقادیر بیشتر برق همزمان با رشد استخر های ماینینگ است. این سختی به طور دائم برای هر 2016 بلاک تنظیم شده است تا اطمینان یابند که هر یک از بلاک در زمان تقریبی هر 10 دقیقه بدست می آیند. این موضوع بدان معنی است که فرایند ماینینگ به صورت طبیعی می تواند برق بیشتری را در گذر زمان مصرف کند، زیرا که ماینرهای بیشتری برای شناسایی معاملات و دستیابی به جایزه بیت کوین بعد از رسیدن به هر بلاک در رقابت خواهند بود.

در اواخر سال 2018، یک تحقیق بیان داشت که میزان مصرف کل برق در تمام کشورهای جهان که برای ماینینگ کریپتوکارنسی ها استفاده شده اند از میزان مصرف برق مورد استفاده در معادن دنیا بیشتر بوده است. این حقیقتی است که طی دو سال گذشته مورد انتقادهای شدیدی قرار گرفته است. در ژوئن 2019 بعضی از این نگرانی ها به واسطه انتشار گزارش دیگری کاهش یافت، گزارشی که نشان می دهد که تا 74% از معادن بیت کوین از منابع انرژی تجدید پذیر استفاده می کنند. این موضوع همچنان موضوع داغ مورد نقد و بحث خواهد بود و بدون شک نیز ماینینگ و ماینرها باز هم مورد توجه محافل قرار خواهند داشت و تصمیمات مختلفی را پیرامون خود تجربه خواهند کرد.

منبع: cointelegraph