مناظرات بوجود آمده پس از استخراج ۶۸ درصد از هش ریت بیت کوین کش، توسط ماینرهای ناشناس و مخفی

 

ماینرهای ناشناس پردازشگران 68% لز بیت کوین کش

سال ۲۰۱۹ سالی بود که در آن روند ماینینگ شبکه های بیت کوین (BTC) و بیت کوین کش (BCH) توسط ماینرهای ناشناس و مخفی افزایش داشت. در ۳۰ ام دسامبر، آمارها حاکی از آن بودند که ۶۸ درصد از هش ریت شبکه بیت کوین کش توسط ماینرهای مرموز و ناشناس استخراج شده بودند. با به پایان رسیدن سال، قسمت قابل توجهی از هش ریت بیت کوین کش های ناشناس مورد توجه و بررسی ویژه ای قرار گرفت.

اخیراً ماینرهای ناشناس ۶۸ درصد از هش ریت بیت کوین کش (BCH Hashrate) را پردازش نموده اند

در روز دوشنبه، در پستی که در فروم ردیت ( Reddit forum r/btc) منتشر شد، نوشته شده بود: “میزان هش ناشناس در حدود ۷۰ درصد می باشد”. در مطلب فروم ردیت شرح داده شده است که در ۳۰ ام دسامبر، آمارها نشان می دادند که نزدیک به ۶۸ درصد از ماینینگ کل هش ریت بیت کوین کش های ماین شده، توسط ماینرهایی صورت گرفته است که حاضر به احراز هویت خود نیستند. زمانی که یکی از استخر (Pool) های شناخته شده ماینینگ بلاکی را پیدا می کند، معمولا به کوین بیس آن پیامی ارسال می گردد که در آن مشخص می شود که چه کسی این بلاک را ماین کرده است. اما در سال ۲۰۱۹ هر دو شبکه SHA-256 بیت کوین و بیت کوین کش، شاهد افزایش چشمگیری در تعداد پردازش هایی بودند که توسط ماینرهای ناشناس و مرموز صورت می گرفتند. در ماه ژانویه، دو گزارش تحقیقاتی در مجلات کوین متریکس (Coin Metrics) و دیار (Diar) منتشر شد که هر دوی آنها پیرامون یافته های مرتبط با موضوع روند افزایش تعداد ماینرهای ناشناس، مطالبی را منتشر نموده بودند. در آن زمان، مجله Diar در مقاله خود نوشت که ماینرهای ناشناس می توانند مورد توجه (و یا نگران کننده) باشند. تنها به دلیل اینکه هویت ماینرها فاش نشده اند، بدین معنی نیست که این هش نیز از یک استخر شناخته شده ماین نگردیده است. مجله کوین متریک هم نوشت، که این شرکت تحلیلگر در اوایل سال ۲۰۱۹ به موضوع “بازگشت ماینرهای مرموز” اشاره داشته است.

در روز ۳۰ ام دسامبر ۲۰۱۹، پردازش چین های بیت کوین کش توسط ماینرهای ناشناس در حدود ۶۸ درصد بوده است و کل هش بیت کوین کش معادل ۲/۱۸ کوادریلیون هش در هر ثانیه (EH/s) بوده است. این بدین معنا است که ماینرهای ناشناس بیت کوین کش (BCH)، در حدود ۱ کوادریلیون هش در هر ثانیه (Eh/s) را به خود اختصاص داده اند.

چند هفته پیش از به روز رسانی بیت کوین کش در ۱۵ ام نوامبر، طرفداران BCH کشف کردند که ۴۴ درصد از هش ریت بیت کوین کش، بوسیله ماینرهای ناشناس پردازش شده است. در همان زمان، دلالان گمان می بردند که این هش ناشناس مربوط به تقریبا ۳ تا ۴ استخر مختلف است. دلیل شکل گرفتن این فرضیه از آنجا است که طی هر ماین در کوین بیس این بلاک، پیام منحصر به فردی ظاهر خواهد گرفت که مختص به هویت هر یک از ماینینگ های ناشناخته می باشد. امروز، تعدا کمی پیام از کوین بیس وجود داشت که نوشته بود: “d B ^//bf Oe?D 5F”. استخر دیگری نیز این پیام را استفاده می نمود: “^//KFy{Ʊ!+”. گذشته از سرنخ های این چنینی، مانند پیام های بدست آمده از کوین بیس، هیچ کس دیگری به درستی نمی داند که چه کس یا کسانی در پس ماجرای هش ریت های ناشناخته بیت کوین کش قرار دارد. هنگامی در فروم ردیت (r/btc) پیرامون این موضوع بحث می شد، تعداد کمی با این موضوع مشکل داشتند که می توانیم ماینرهای ناشناس را “غیر قابل اعتماد” بدانیم. یکی از افراد حاضر در فروم پرسید: “آیا ‘هش غیر قابل اعتماد’ …آنگونه که انتظار می رود، نیست؟”. وی همچنین به جمله ای از وایت پیپر ساتوشی اشاره نمود که در آن گفته شده است:

ما سیستمی را برای معاملات (مبادلات) الکترونیکی پیشنهاد داده ایم که بر پایه اعتماد نیست.

 

آیا ماینرهای مخفی غیر قابل اعتماد هستند؟

این کاربر طرفدار بیت کوین کش که خود را با نام مستعار ‘Lovelyday’ در فروم ردیت معرفی کرده بود و پست اصلی این بحث را مطرح کرده بود، در پاسخ به این نقد که آیا درست است از اصطلاح “غیر قابل اعتماد” استفاده کنیم، اینگونه نوشت: “مطمئنا، بهترین حالت ‘ایده آل’ برای بیت کوین زمانی است که تمامی ماینرهای آن ناشناس بمانند. بیت کوین زمانی بسیار ارزشمند است که برای بیشتر هش ها انگیزه کافی برای محافظت از بیت کوین وجود داشته باشد. این بیت کوینی است که الگوی اقتصادی ارائه شده در خود وایت پیپر را رعایت می کند”. در ادامه این نقل، ردیتور اضافه نمود: “در قیاس با نقطه ای که امروز در آن قرار گرفته ایم … ما کمی از مسیر اصلی خود منحرف گشته ایم، و با سابقه تاریخی ای که می دانیم، هش پاور (hashpower) در صدد از بین بردن بیت کوین کش است – به همین دلیل است که من از اصطلاح ‘غیر قابل اعتماد’ به عنوان یک چترواژه (blanket term) برای ماینرهای ناشناسی که بیش از ۵۰ درصد نیز هستند، استفاده کرده ام – ما نه می توانیم به آنها اعتماد کنیم و نباید به آنها اعتماد کنیم “. در ادامه Lovelyday بیان می کند:

“آیا ما می بایست به هش ریت های شناخته شده اعتماد کنیم؟ احتمالا خیلی هم نمی توان به آنها اعتماد داشت. اما دست کم می توانیم فعالیت های ایشان را با مقاصد بیان شده آنان مقایسه کنیم، و با مراجعه به استخرهای مطلوب خودمان، آنها را برای پاسخگویی نگاه داریم.”

 

در ۳۰ ام دسامبر ۲۰۱۹، پردازش ماینرهای ناشناس در چین بیت کوین (BTC) در حدود ۲۶ درصد و در چین بیت کوین اس وی (BSV) بیش از ۳۰ درصد بوده است.

تعداد کمی از طرفداران بیت کوین کش (BTC) مخالف بودند و بر این موضوع تاکید می کردند که روز ۱۵ نوامبر ۲۰۱۸، یعنی روزی که جنگ هش اتفاق افتاد و بیت کوین اس وی (BSV) بوجود آمد، مثال خوبی برایمان به شمار می آید. در یکی از کامنت های ذیل این بحث نوشته شده بود: “حمله ۵۱ درصدی (یا به عبارتی هک شبکه بیت کوین کش) و پایدار نگهداری خود در شبکه ای به بزرگی بیت کوین کش، کاری فوق العاده پرهزینه خواهد بود. از طرف دیگر هم، این اتفاق روی نخواهد داد، دلیل آن هم این است که تمام ماینرها از ما حمایت می کنند”. همچنین علاوه بر ماینرهای ناشناسی که به پردازش هش شبکه بیت کوین کش پرداخته اند، تعداد رو به افزایشی از ماینرهای ناشناس و مخفی نیز مشغول ماینینگ در شبکه های بیت کوین و بیت کوین اس وی می باشند. در زمان نگارش این مقاله، آمارها حاکی از آن هستند که (درست در همین روز) در حدود ۲۶ درصد از میزان کل هشینگ بیت کوین و نیز ۳۰ درصد از قدرت هش بیت کوین اس وی، بوسیله استخرهای ناشناس پردازش شده اند.

نظر شما درباره این موضوع که ماینرهای ناشناس بر استخرهای شناخته شده ماینینگ مسلط شوند چیست؟ لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید …