گزارشات اخیر حاکی از آن هستند که بایننس به هیچ وجه در جزیره مالت  نیست.همین امر باعث شد که اخیرا بحث هایی به وجود بیاید در مورد اینکه محل استقرار بایننس و جایی که تراکنش ها در حضور مدیر عامل بایننس انجام می شوند دقیقا کجاست؟ اگر از کسانی که در بازار کریپتو فعالیت می کنند بپرسید که بایننس کجا قرار دارد ،پاسخ اکثر آنها یا جزیره مالت و یا کشور چین است.

در واقع ما در BeInCrypto ،شرکت بایننس را یک شرکت مالتی می دانیم.اما اخیرا مشخص شده است که محل استقرار بایننس به هیچ وجه در مالت نیست. چون جزیره مالت هیچ گونه مجوزی جهت فعالیت در زمینه ارزهای دیجیتال ندارد. در حال حاضر این مسئله توسط نهادی که به آن به اصطلاح “جزیره بلاکچین” گفته می شود نیز تایید شده است.

بدین ترتیب مشخص شد که هیچ کس اطلاعاتی در مورد محل استقرار واقعی بایننس ندارد.از آنجایی که اخیرا بحث های زیادی در این رابطه مطرح شده است ، مدیرعامل  بایننس اظهاراتی را در توئیتر مطرح کرد.

بایننس کجا قرار دارد؟

چانگ پنگ ژائو مدیر عامل بایننس در واکنش به این جنجال ها  بیان داشت که : “اینکه بایننس در مالت قرار دارد ترکیبی از حقیقت ،FUD و تصورات غلط است.بایننس درمالت نیست و هرگز نیز در مالت نبوده است.چون جزیره مالت هیچ گونه مجوزی جهت فعالیت در بازار کریپتو ندارد”.

وی اشاره کرد : “هیچ چیز در مالت تغییر نکرده است؛نه برای بایننس و نه برای هیچ یک از فعالان حوزه کریپتو! برخی از رسانه ها و حتی برخی از رسانه های حوزه کریپتو، اخبار نادرستی را منتشر می کنند که نتیجه آن چیزی جز آسیب رساندن به خودشان و البته صنعت کریپتو نیست.”

ژائو در توئیت خود صراحتا اعلام نکرد که محل استقرار بایننس کجاست و یا دفتر اصلی آن کجا قرار دارد .وی بیان داشت :”بایننس دارای تعداد زیادی نهاد قانونی در سراسر جهان است که یا با شرکای بایننس کار می کنند و یا مستقیما با خود بایننس همکاری می کنند . ما با قانون گذاران همکاری نزدیکی داریم و در مکان هایی فعالیت می کنیم که از نظر قانونی تایید شده باشند. ”

خیلی از کاربران در رابطه با اظهارات ژائو واکنش نشان دادند.تفسیر های متفاوتی از اظهارات وی وجود دارد.خیلی از کاربران معتقدند که اینکه این گرزوه قادر به ارایه یک پاسخ صریح و شفاف نیستن ،بسیار عجیب است.یکی از کاربران نوشته است : بایننس همواره از ارایه یک پاسخ روشن و شفاف طفره می رود.

برخی از کاربران نیز از ژائو دفاع کرده و اظهار داشته اند که این گروه نیازی به مقر مرکزی ندارد.

با توجه به اینکه در  فضای کریپتو تلاش ها به سمت تمرکز زدایی است، لذا می توان چنین استدلال کرد که داشتن یک دفتر مرکزی امری منسوخ است.با این وجود همچنان شرایطی وجود دارد که فعالان در این حوزه را وادار می کند تا یک مکان مشخص را به عنوان دفتر مرکزی خود معرفی کنند.

البته باید گفت که فعالیت کردن و مستقر بودن در یک دفتر مشخص دو چیز کاملا متفاوت هستند.نداشتن یک دفتر مرکزی در یک مکان مشخص به ویژه در حوزه کریپتو ،امری غیر عادی نیست.بسیاری از فعالان در این حوزه ، دفاتر زیادی در سراسر جهان دارند.

هنوز جزییاتی در دسترس نیست

اگرچه ژائو سعی کرد تا در بیانات خود در توئیتر ، ابهامات موجود را برطرف کند و به بحث ها پایان بدهد ، اما باید گفت که وی به طور مشخص به جزئیات این امر نپرداخته است .او به سادگی اعلام کرد که این شرکت دارای دفاتر زیادی در سراسر جهان است اما دقیقا به سئوال اصلی پاسخ نداد. تنها دلیل این امر می تواند این باشد که بایننس همیشه به گونه ایی با مالت مرتبط بوده است.اکنون اظهارات متناقضی از ژائو وجود دارد مبنی بر اینکه هیچ مبادله ایی در مالت انجام نشده است.اما این بیانات چیزی را تغییر نمی دهند.

طی چند هفته اخیر بحث های زیادی در رابطه با بایننس مطرح شده است.هفته گذشته برخی از کاربران ادعا کردند که بایننس ،تراز ها و اوردر ها را به درستی پردازش نکرده است.همچنین بایننس اخیرا از کمبود USDT(استیبل کوین تتر) نیز رنج می برد.این موارد ،اخیرا در طی انتشار گزارشی از سوی سازمان بورس، مطرح شده اند و متاسفانه باید گفت که این مشکلات همچنان نیز  ادامه دارند.