از آنجایی که امروزه سرمایه گذاران به دنبال راه هایی برای افزایش سود ناشی از بی ثباتی بازار هستند، انجام معاملات  روزانه در حوزه رمزارزها  به طور فزاینده ای رواج پیدا کرده است.

ماهیت پرتحرک و سریع معاملات  روزانه می تواند به معنای این باشد که  این نوع معاملات برای همه نیست ، بلکه مختص کسانی است  که دانش ، نظم  و پول کافی در اختیار  دارند. برای اینگونه افراد ، معاملات روزانه می توانند روشی لذت بخش و مهیج برای معامله رمز ارزها باشند.

معامله روزانه چیست؟

معاملات روزانه به معنای خرید و فروش ابزارهای مالی در طی یک روز معاملاتی است. برخی از معامله گران تنها چند دقیقه یا حتی چند ثانیه دارایی خود را نگه می دارند و سپس اقدام به فروش آن می کنند.این نوع معاملات با سرمایه گذاری بلند مدت بسیار متفاوت هستند . زیرا  در سرمایه گذاری های بلند مدت ،سرمایه گذاران دارایی هایی را خریداری می کنند و آن ها را برای چندین سال نزد خود نگه می دارند و آنها را جزو دارایی های با ارزش خود تلقی می کنند.

معامله گران روزانه، معمولاً چندین معامله را به طور همزمان  انجام می دهند . هدف اصلی معامله گران روزانه از انجام اینگونه معاملات،دست یابی به فرصت های سود آوری کوچک اما سریع است. این فرصت ها می توانند در اثر انتشار برخی اخبار اقتصادی ، اعلامیه های قانونی و یا نتایج عملکرد برخی از شرکت ها و یا هر چیز دیگری که می تواند باعث افزایش ناگهانی قیمت دارایی های مورد معامله شوند، به وجود بیایند.م عاملات روزانه در بورس مبادلات ارزی خارجی و  بازار سهام متداول بوده اند ، اما هم اکنون نیز در بازار رمز ارزها  محبوبیت زیادی پیدا کرده اند.

سبک های معاملات روزانه

معاملات روزانه در سبک های مختلفی انجام می شوند ، اما دو مورد رایج معاملات روزانه عبارتند از :

  • سفته بازی یا speculation
  • تجزیه و تحلیل نمودار chart analysis

سفته بازی زمانی اتفاق می افتد که یک معامله گر فکر می کند قیمت یک دارایی به دلیل یک رویداد خاص ، مانند یک خبر مثبت یا یک اطلاعیه ، افزایش یا کاهش می یابد. این امر صرفاً براساس نظر خود معامله گر انجام می شود.تجزیه و تحلیل نمودار نیز  شامل مطالعه تغییرات قبلی قیمت سهام و استفاده از این اطلاعات برای تشخیص حرکت  بعدی بازار است.

معاملات روزانه رمز ارزها

معاملات روزانه رمزارزها اساساً مانند معاملات روزانه دیگر دارایی ها هستند .در واقع هدف این است که معامله گران خریدی با قیمت  پایین و فروشی با قیمت  بالا  داشته باشند.با این حال ، یک تفاوت اساسی  وجود دارد: نوسانات.

مثلا  اگر شما سهام FTSE 100 را معامله کنید ، بعید نیست که قیمت آن طی یک دوره 24 ساعته به میزان قابل توجهی تغییر کند زیرا آنها شرکت های بزرگ و با ثباتی هستند.توجه داشته باشید که رمز ارزها می توانند نوسانات قیمتی بزرگی را تجربه کنند ؛به طوریکه  بعضی اوقات قیمت آنها  فقط در طی یک روز تا 50٪ نوسان پیدا می کند.

این بدان معنی است که اگرچه معامله گران روزانه می توانند سود نسبتاً زیادی کسب کنند ، اما به همین اندازه و  به همین سرعت نیز ممکن است پول خود را از دست بدهند.معاملات روزانه رمز ارزها به  دو روش اصلی انجام می شوند: از طریق بورس رمزنگاری شده و  یا از طریق مشتقات.

معاملات در بورس رمزنگاری شده

بورس های رمز نگاری شده این امکان را فراهم می کنند تا معامله گران بتوانند در طی 24 ساعت شبانه روز به مبادله و خرید و فروش ارز بپردازند.بورس های رمزنگاری شده از نظر ارزهایی که ارائه می دهند ، ساختار هزینه ها و حداقل مبلغ معاملات متفاوت هستند.

میزان نقدینگی نیز در هر بورس فرق دارد . نقدینگی از اهمیت بالایی برخوردار است  زیرا تضمین می کند که شما با یک خریدار یا فروشنده هماهنگ خواهید شد یا خیر ؟ و بنابراین به شما اجازه می دهد تا معامله خود را تکمیل کنید.پیشنهاد می شود که در چند بورس به طور همزمان فعالیت کنید تا بتوانید قیمت ها  را مقایسه کرده و فرصت های آربیتراژی را پیدا کنید.پس از بازکردن یک حساب بورس، باید ارزش کل داراییتان را مشخص کنید تا بتوانید یک پوزیشن ایجاد کرده و ارزهای دیجیتال را  در کیف پول خود ذخیره کنید، تا زمانی که آماده فروش شوید.

مبادله مشتقات

مبادله مشتقات به شما این  امکان را  می دهد  که بدون اینکه مالک ارزی باشید سفته بازی کنید و یا از نوسانات قیمت ها سود ببرید.  شما می توانید این کار را از طریق اسپرید بتینگ ( spread betting )  و قراردادهای مابه التفاوت (CFD) حساب ها (contracts for difference  ) انجام بدهید.در مبادله مشتقات ، وقتی حدس می زنید که قرار است ارزش یک ارزدیجیتال افزایش یابد می توانید آن را بخرید(go long) ، و همچنین اگر فکر می کنید که  ارزش یک ارزدیجیتال سقوط خواهد کرد، می توانید آن را بفروشید(short)

معاملات  اسپرید بتینگ و CFD ها شامل محصولات اهرمی هستند . محصولات اهرمی عبارتند از ابزارهای مالی که معامله گران را قادر می سازند بدون افزایش سرمایه خود ، در بازار فعالیت کنند.این بدان معنی است که شما فقط باید یک سرمایه کوچک که به عنوان یک مارجین شناخته می شود، را سرمایه گذاری کنید.سپس می توانید به راحتی در بازار مذکور فعالیت کنید.هرگونه سود یا زیان شما  در مبادله مشتقات با توجه به اندازه کامل پوزیشن شما محاسبه می شود .

احتیاط کنید

این روزها داستان های شگفت انگیزی می شنویم در مورد افرادی که با سرمایه گذاری در بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ، سودهای هنگفتی به دست آورده اند.اگر قصد دارید وارد این عرصه شوید بهتر است بدانید که دست یابی به سودهای هنگفت، کاری چندان ساده ایی نیست.این امر می تواند ماه ها یا حتی سالها طول بکشد .حتی بهترین معامله گران نیز برای مدت هایی طولانی  فقط سودهای اندکی به دست می آورند.بد نیست بدانید که در این حوزه ،احتمال سود و زیان به یک اندازه وجود دارد ، بنابراین مبتدیان باید از مبادلات کوچک شروع کنند و به اندازه ایی مبادله کنند که در صورت زیان، قادر به جبران آن باشند.