کاندیدای سابق ریاست جمهوری آمریکا، ران پاول (Ron Paul)، می گوید تحریم و ممنوع کردن بیت کوین بسیار غیر محتمل است و سقوط دلار اجتناب ناپذیر!

ران پاول: «دلار به خودی خود از بین خواهد رفت!»

یکی از اعضای سابق کنگره آمریکا، دکتر ران پاول، اخیرا به عنوان مهمانی از سمت شبکه سیاست های دارایی دیجیتال در کنفرانس ارزهای دیجیتال در نیویورک شرکت کرد. در این کنفرانس، این سیاست مدار بازنشسته و چهره برتر جنبش مدرن آزادیخواهان، در مورد مرگ دلار و پیشرفت بیت کوین به عنوان یک دارایی یاغی با قدرت مطلق صحبت کرد.

طی صحبتی با مجله بیت کوین، دکتر پاول اعلام کرد که او دید فنی ندارد ولی همیشه توسط بیت کوین، بازار آن و تغییرات قیمت زیاد آن شگفت زده شده است. او افزود که بیت کوین جایگزینی برای سیستم مالی فعلی محسوب می شود و او به شدت طرف دار ایجاد فضایی باز و آزاد در بازار است.

عملی شدن طرح پیشنهادی تحریم بیت کوین نامحتمل است

اوایل این ماه یکی از اعضای کنگره به نام برد شرمن (Brad Sherman) درخواست تحریم کامل بیت کوین را ثبت کرد و گفت:

من از همکاران می خواهم به من بپیوندند و لایحه ای را معرفی کنند که بتوان خرید ارزهای دیجیتال در آمریکا را غیر قانونی کرد و مشکل موجود را در نطفه خفه کرد. بخش عمده ای از قدرت بین المللی ما از این نشئت می گیرد که دلار واحد استانداردی برای تراکنش ها و مبادلات مالی بین المللی است…

وقتی که از ران پاول در مورد این گفته سوال شد، او عنوان کرد که شرمن برای این کار نفوذ لازم را ندارد زیرا حرف های او اغراق آمیز است و تحریم بیت کوین کاملا غیر محتمل است.

bitcoin ban

او افزود که کنگره آمریکا در مجموع علاقه کمتری به بیت کوین دارد و در واقع آن ها هنوز در مورد آن کاملا فکر نکرده اند. وقتی که در مورد جدی بودن و اعتبار تهدید شرمن برای ارزهای دیجیتال سوال شد، دکتر پاول افزود:

حرف برای گفتن زیاد است. شرمن از طرف موسسات دولتی، افراد نظامی و تمام افراد در سیستم بانکداری صحبت می کند. او نشان دهنده نقطه نظر همه آن ها که «هیچ کس نمی تواند سر به سر دلار بگذارد» می باشد. امّا من در این مورد نگرانی ندارم زیرا دلار خودش از بین خواهد رفت.

ران پاول در کتابش با عنوان پایان فدرال (End the FED) در سال 2009 از دلار به عنوان یک بمب ساعتی یاد می کند. به همین دلیل از او سوال شد که آیا ارز دیجیتال می تواند سرمایه گذاری امن در زمان نوسانات بازر باشد؟ او پاسخ داد که باید به شهروندان این اجازه را داد که سرمایه گذاری امن داشته باشند، سال ها بود که آمریکایی ها تحت قانون نگهداری طلا (Gold Reserve Act) امکان داشتن طلا را نداشتند.

با سیاست های خارجی بی نظم کنونی یک بحران مالی بزرگ دیگر، مانند آنچه در سال 2008 اتفاق افتاد، می تواند قریب الوقوع باشد.

او اضافه کرد: «اعتماد به دلار باعث شده است که حباب بزرگتر شود. خیلی وقت است که مشکلات روی هم سوار شده اند و این بحران را بدتر خواهد کرد.»

وقتی که در مورد نوسانات و کاهش ارزش دلار از او سوال شد، ران پال پاسخ داد که دلار دارای نوسان است و افزود: «در مقایسه با سرعت چاپ دلار، چند نفر واقعا مایل هستند که از آن استفاده کنند.»

زمانی که قانون منع نگهداری طلا در سال 1971 برداشته شد، قدرت خرید دلار نیز به شدت کاهش یافت. دلیل نوسانات قیمت بیت کوین به این بر می گردد که بیت کوین نوع جدیدی از پول است و افت و خیز های خودش را خواهد داشت. تحریم کردن بیت کوین پاسخگوی مسئله نخواهد بود.

او افزود که ارزهای دیجیتال نیاز به قانون گذاری دارند ولی قانون گذار چه کسی خواهد بود؟ از زمان رکود بزرگ اقتصادی، سیستم مالی آمریکا قانون گذاری شده است، امّا این مسئله هم مانع وقوع شکست بزرگ اقتصادی دهه قبل نشد.

در نهایت او عنوان کرد که مردم به اندازه کافی به بیت کوین اعتماد داشته اند که آن را بخرند، امّا تعداد خریداران نیز مهم است. آیا میلیون ها نفر بیت کوین می خرند یا فقط گروهی؟ وقتی از او پرسیده شد که آیا او بیت کوین دارد، پاول در پاسخ گفت خیر ولی بنیاد ران پاول بیت کوین قبول می کند.

منبع؛ Bitcoinist