پارامترهای موثر در استخراج و بازگشت سرمایه در ماینینگ

بهترین راه برای ماینینگ استفاده از تجهیزاتی است که به طور تخصصی ویژه این کار طراحی شده اند. اما چگونه از میان شرکتهای گوناگون و این همه تجهیزات با مشخصات مختلف که در این مدت کوتاه وارد بازار شده اند ماینر مناسب را انتخاب کنیم،

درقسمت اول باید ابتدا با پارامترهایی که در راندمان تولید این تجهیزات موثر است آشناتر شویم. برخی از این پارامترها را تقریباً هر کس که کمی با ارزهای دیجیتال آشنا باشد می‎داند و برخی کمی تخصصی تر هستند. بعضی از این پارامترها هم نیاز به پیشبینی و تحلیل های آماری بیشتری دارند.

در این بخش سعی می‎کنیم تمام این پارامترها را به زبانی ساده توضیح و تاثیر آن بر عملکرد تجهیزات را شفاف کنیم.

هش ریت (HashRate): برای انتخاب یک ماینر پیش از هر چیزدرقدم اول هشت ریت آن را باید در نظر بگیرید. این مهم ترین پارامتر برای یک ماینر است. هش ریت در واقع قدرت محاسباتی یک ماینر است. مفهوم هش را در بالا توضیح دادیم. هشها همان اجزاء تشکیل دهنده بلوک ها هستند. این پارامتر با واحد میزان تولید هش در ثانیه یا (H/s) اندازه گیری میشود که میتواند از ضرایب هزار (KH/s) میلیون (MH.s) یا میلیارد (TH/s) محاسبه شود. البته در برخی الگوریتمها به جای هش از سُل (Sol) استفاده میشود که همین مفهوم را در بر دارد.
نکته مهم این است که این ضریب تنها در ماینرهای با الگوریتم یکسان مثلا SHA256 قابل مقایسه است. شما نمیتوانید در دو ماینر با دو الگوریتم متفاوت این مورد را با هم مقایسه کنید. حتی در یک دستگاه چند الگوریتمی با قدرت پردازش یکسان مثل برخی مدل‎های بایکال جاینت (Baikal Giant) با هر الگوریتم Hash-Rate متفاوتی به دست می آورید.
میزان مصرف (Power Consummation): میزان مصرف یک ماینر در محاسبه درآمد آن ماینر بسیار موثر است. اینجاست که تفاوت درآمد (profit) و بهره دستگاه (benefit) به دست می‎آید. به طور خیلی ساده:

فرمول محاسبه درآمد دستگاه های ماینینگ= بهره دستگاه – هزینه مصرف برق

بهره وری (Power Efficiency): در واقع همان نسبت مصرف انرژی به میزان تولید یک دستگاه است به صورت واحد ژول بر هش (J/H) بیان می شود. در دستگاههای با قدرت بیشتر این واحد به صورت ژول بر هزار هش (J/KH) یا ژول بر میلیون هش (J/MH) یا ژول بر میلیارد (J/TH) هش محاسبه می‎شود. هر چه این ضریب پایین تر باشد یعنی مقدار انرژی کمتری مصرف می‎شود تا یه هش تولید شود یا به عبارت بهتر آن هش ارزان پایتان در می‎آید.

3 دیدگاه‌ها

  1. باسلام.اینجانب متقاضی دریافت خوداموز ماینینگ واشنایی باماینر های بهینه اقتصادی هستم.باتشکر

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید