جیان کارلو، رئیس کمیسیون معاملات آتی کالا موانع پیش روی آینده پلتفرم بکت بیت کوین را برشمرد

نکات مهم:

  • بکت، معاملات پیشنهادی آتی بیت کوین، در مقررات لیمبو باقی می‌ماند. کریستوفر جیان کارلو، رئیس کمیسیون معاملات آتی کالا طرح‌های پیشنهادی ویژه را تشریح نکرد، اما توضیحات کلی او درباره مقررات کریپتو به دلایل کمرنگ شدن بکت اشاره داشت.به نظر می‌رسد که بخشی از مشکل عبارت است از برنامه خود شرکت برای محافظت از بیت کوین‌ها و شفاف سازی معامله از طریق اتاق پایاپای شرکت مادر ، ممکن است این پیشنهاد مشکلاتی را از لحاظ مقررات قضایی پدید آورد و مورد مخالفت سایر شرکت کنندگان اتاق پایاپای قرار گیرد.

چه زمانی بکت راه اندازی می‌شود؟

تابستان گذشته معاملات بین قاره‌ای (ICE)، شرکت مادر معاملات سهام نیویورک، برای اولین بار دیدگاه جدی خود را درباره پلتفرم آتی بیت کوین، که برای گسترش کریپتوکارنسی به سطح بعدی پذیرش توده‌ای مفید خواهد بود، منتشر کرد. از آن زمان به بعد این پرسش به کرات تکرار شده است. تا کنون تاریخ شروع فعالیت بکت دو بار، از جمله در پایان 2018، به تأخیر افتاده است.

پر واضح است که تأخیر در راه اندازی بکت به مسائل فنی مربوط نمی‌شود، بلکه دلیل به تأخیر افتادن آن در اصل به مسائل قانونی برمی‌گردد. اما دلایل ویژه تأخیر مبهم بوده و به موضوعی برای شایعات و گمانه زنی‌ها در حوزه‌های قانون کریپتو و منابع ناشناس مقالات خبری تبدیل شده‌اند.

اما این نکته واضح است: بکت برای شروع فعالیت خود به چراغ سبز کمیسیون معاملات آتی کالا نیاز دارد. مدیر عامل بکت، کلی لویفر در پست‌های اینترنتی خود گفته است که معاملات طبق قانون انجام می‌شوند، اما اشاره چندانی به جزئیات موضوع نکرده است.

از سوی دیگر، کمیسیون معاملات آتی کالا در مورد بکت سکوت اختیار کرده، بنابراین تشخیص میزان پیشرفت فرآیند شروع فعالیت دشوار است.

به هر حال اخیراً CoinDesk با کریستوفر جیان کارلو، رئیس کمیسیون معاملات آتی کالا، که پس از اینکه در اوایل سال 2018 برای حمایت از رویکرد “هیچ آسیبی نرسان” به کنگرس رفت، به عنوان قهرمان جامعه کریپتو شناخته شد، دیدار کرده است.

جیان کارلو به طور کلی درباره موضوعات قانونی محصولات جدید کریپتو صحبت کرد، به عنوان مثال به این موضوع اشاره کرد که چگونه یک آژانس با سابقه 40 ساله به سوی آینده گام برمی‌دارد. اما توضیحی درباره طرح‌های پیشنهادی و شرکت‌های در حال بررسی نداد.

ولی از طریق تفسیر سخنان جیان کارلو می‌توان موانع پیش روی راه اندازی بکت را تشخیص داد.

پروتوکول 80 ساله

جیان کارلو در توضیح خطوط کلی قانون مشتقات ایالات متحده از زبان جامعه کریپتو، که اسم مستعار “پدر کریپتو” را به او داده‌اند، استفاده کرد.

او در اشاره به قانون معاملات کالای سال 1936 گفت که: “در جهان کریپتو هر چیزی مبتنی بر یک پروتوکول خاص است. خب، قانون هم یک پروتوکول است و ما روی پروتوکولی بسیار قدیمی (در این مورد، با بیش از 80 سال سن) کار می‌کنیم. این قانون هم بسیار حجیم است، هزاران صفحه مقررات برای آن نوشته شده و با جزئیات بسیار فراوانی به نگارش درآمده است”.

جیان کارلو افزود که، بر اساس این پروتوکول، که شامل پیشینان فدرال و سراسری هم می‌شود و زمان شکل گیری آن به دهه 1860 باز می‌گردد، قانون مشتقات در بین دولت‌های مرکزی و فدرال تقسیم شده است.

وی همچنین اظهار داشت که “در انجام معاملات دولت فدرال بر معاملات، محصولات مشتق شده، واسط‌های خاص و اتاق‌های پایاپای نظارت داشت، اما در واقع نهادهایی که از دستورالعمل‌های مالی، مانند پول نقد، محافظت می‌کردند، معمولاً به عنوان بانک فعالیت می‌کردند یا اعتبار خود را از قانون دولت سراسری یا منشور ملی به دست می‌آوردند”.

این متولیان، که شامل انبار کالاهای گمرکی آژانس‌های سطح ملی یا دپارتمان کشاورزی ایالات متحده هم می‌شدند، دارایی‌های اساسی را نگهداری می‌کردند یا در هنگام انقضای قراردادهای آتی آنها را به مشتریان تحویل می‌دادند.

جیان کارلو همچنین اضافه کرد که “حتی وقتی که دارای اتاق پایاپای کمیسیون معاملات آتی کالا هستیم، اتاق پایاپای برای نگهداری منابع مالی و اوراق بهادار خود از متولیان دولت سراسری یا منشوری ملی و بانک‌های تحت نظارت دفتر حسابرسی ارز  استفاده می‌کند.” به این معنی که شرکت‌ها می‌توانند درباره نگهداری دارایی‌های‌شان در خود اتاق‌های پایاپای تصمیم گیری کنند.

امروز جیان کارلو بیشتر توضیح داد که یکی از چالش‌های پیش روی آژانس او از ارزیابی این نکته ناشی می‌شود که معاملات آتی چگونه می‌توانند کریپتوکارنسی‌ها را ذخیره کنند. این قضیه زمانی حس می‌شود که قراردادها به صورت فیزیکی بسته می‌شوند، یعنی خریداران کالاهای واقعی را در تاریخ انقضاء تحویل می‌گیرند.

در حالی که آینده بیت کوین در سال 2017 توسط گروه CME و CBOE به صورت نقد – بالغ بر شرط‌های جانبی قیمت دلار کریپتوکارنسی – راه اندازی شد، بکت همراه با استارت آپ‌های ErisX، Seed CX و LedgerX قصد دارند قراردادهای مشتق شده را طبق بیت کوین واقعی آماده سازند.

جیان کارلو این نکته را بیان کرد که “وضعیت ما اجازه می‌دهد تا کریپتوکارنسی مقرر فیزیکی جدید را تنظیم کنیم، اما برای نگهداری از منابع مالی مشتری به یک نهاد قانونی معتبر یا بانک نیاز دارند، مگر اینکه تصمیم بگیرند که دارایی‌ها را در اتاق‌های پایاپای نگهداری کنند”.

به این ترتیب، عملکرد آهسته کمیسیون معاملات آتی کالا در راه اندازی بکت منطقی به نظر می‌رسد.

طبق اطلاعیه‌های گذشته، در ابتدا معاملات برای محافظت از بیت کوین از طریق “انبارهای” دیجیتال خود برنامه ریزی کرده بودند. از آنجایی که ICE یک بانک یا متولی معتبر دولتی نیست، لازم است شامل معافیت از اجرای قوانینی شود که جیان کارلو توضیح داد.

به هر حال، پنج شنبه گذشته بلومبرگ گزارش داد که اکنون بکت (احتمالاً به عنوان یک شرکت معتبر) به دنبال کسب مجوز ایالت نیویورک است، پس می‌تواند نگهداری را مدیریت کند.

اما مسئله دیگری هم مطرح است.

وجود ابهام در قضیه

اگر از زاویه نزدیک‌تری به مسئله بنگریم، اتاق‌های پایاپای به عنوان واسط‌های بین خریداران و فروشندگان بازارهای مشتقات عمل می‌کنند و اطمینان می‌دهند که هر دو طرف می‌توانند در هر معامله‌ای به اهداف خود دست یابند. و همانطور که رئیس سابق فدرال رزرو، بن برناک در سخنرانی سال 2011 خود توضیح داد، آنها همچنین برای کاهش هزینه و مخاطرات چنین معاملاتی مفید هستند.

اما مخاطرات به طور کامل نابود نشده‌اند، بلکه در بین شرکت‌های عضو اتاق پایاپای مشترک هستند. بنابراین، اگر اتاق پایاپای بخواهد بیت کوین را نگه دارد (در حالت خرید و فروش آن، نه در حالت ضرورت نگهداری کلیدهای خصوصی)، اعضای آن در معرض نوسانات سریع قیمت دارایی‌ها قرار می‌گیرند.

به نظر جیان کارلو “در اینجا، و همین طور که در آینده بین کوین، یکی از چالش‌های بالقوه عبارت است از اینکه سایر شرکت کنندگان طبقه دارایی در اتاق پایاپای همیشه نمی‌خواهند ریسک نرخ سهام یا آینده کالا را با دیگر سهام داران کریپتوکارنسی به اشتراک بگذارند”.

در واقع، قراردادهای آتی بیت کوین CME و CBOE در پایان سال 2017 هیجان تعدادی از شرکت‌ها را کاهش دادند. یکی از گروه‌های اتاق‌های پایاپای، اتحادیه صنعتی آینده، حتی یک گام فراتر رفت و نامه‌ای سرگشاده در انتقاد از کمیسیون معاملات آتی کالا نوشت. آنها در این نامه نوسان بالای آن زمان بیت کوین را اصلی‌ترین عامل نگرانی خود معرفی کرده بودند.

بر اساس آنچه که بکت تا کنون به اشتراک گذاشته است، این پلتفرم شفافیت قراردادهای یک روزه آتی بیت کوین را از طریق اتاق پایاپای شرکت مادر معتبر خود، ICE Clear US، برنامه ریزی کرده است. این شرکت به عنوان یک واسط عمل می‌کند.

پس بدون توجه به اینکه بکت از چه روشی برای نگهداری بیت کوین استفاده می‌کند، لازم است دارایی‌ها را از طریق ICE Clear US برای خریدار ارسال کند – که این سؤال را به وجود می‌آورد که این کار چگونه با اعضای شفاف امکان پذیر است.

CoinDesk به برخی از اعضای ICE Clear US پرداخته است. اکثر شرکت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که پاسخی ندهند و چند شرکت هم از توضیح دادن اجتناب ورزیده‌اند.

به هر حال، باب فیتزیمون، معاون رئیس خارجی درآمدها، کارنسی‌ها و کالاهای ثابت ICE Clear US عضو اوراق بهادار Wedbush می‌گوید که نگرانی در مورد ذخیره بیت کوین ICE ندارد، اما او منبع قیمت آن را افشا نکرد.

او گفت “درک ما در این فرآیند عبارت است از اینکه هیچ بیت کوین نقد یا نقطه بیت کوین یا نقطه ارز دیجیتال را مدیریت نمی‌کنیم، پس نیازی به نگهداری یا مدیریت آن، که موجب نگرانی بسیاری از افراد شده، نداریم. از لحاظ آینده هم ما بسیار آسوده خاطر هستیم”.

او همچنی افزود که شاید Wedbush از این نظر در خارج از محدوده باشد – همانطور که فیتز سیمون اشاره کرد، مدت زیادی است که شرکت با انتشار یک گزارش پژوهشی درباره بیت کوین (سال 2013)، در حوزه کریپتو فعالیت دارد و در معاملات از کوین بیس حمایت کرده است.

بکت در این مسیر تنها نیست

با حضور بکت در تنظیم مقررات لیمبو، احتمالاً اولین شرکتی نخواهد بود که آینده بیت کوین فیزیکی را در ایالات متحده ارائه خواهد داد.

LedgerX، که در سال 2014 تأسیس شد و در سال 2017 موافقت کمیسیون معاملات آتی کالا برای ارائه محصولات مشتق شده بیت کوین را به دست آورد، در دو سال گذشته گزینه‌هایی را در اختیار مشتریان آمریکایی قرار داده و در نظر دارد قراردادهای آتی فیزیکی خود را در هفته‌های پیش رو ارائه دهد.

جسیکا چو، مدیر ارشد شرکت LedgerX به CoinDesk گفت که شرکت در زمان تأسیس خود برای تبدیل شدن به تسهیل کننده اجرای معاملات (SEF) و سازمان شفاف سازی مشتقات (DCO) اقدام کرده است. این شرکت هم مانند بکت برای دریافت موافقت به زمان نیاز دارد.

چو همچنین اظهار داشت که در سال 2015 درخواست‌های شرکت، قبل از دریافت حکم نهایی فعالیت برای دو سال دیگر، دوره تفسیر عمومی را تمدید کرده بود. و پس از آن بود که LedgerX توانست خود گزینه‌های فیزیکی قراردهای معاملاتی خود را تصدیق کند.

طبق قوانین کمیسیون معاملات آتی کالا، شرکتی می‌تواند خود را تصدیق کند که محصولات آتی آن، به جای اینکه از آژانس بخواهد که با محصول جدید موافقت کند، قادر به جلب رضایت قانونی و مدارک مورد نیاز باشند. کارکنان کمیسیون معاملات آتی کالا تنها محصول را بررسی می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که با قوانین سازگار است. اگر محصولی هر یک از قوانین یا اصول را نقض کند، کمیسیون معاملات آتی کالا می‌تواند آن را متوقف سازد. در غیر این صورت کمیسیون اجازه تداوم تولید محصول را صادر خواهد کرد.

حدود 18 ماه قبل هر دو شرکت CME و COBE در هنگام راه اندازی محصولات آتی بیت کوین خود این فرآیند را سپری کردند. اما بکت این مسیر خود تصدیقی را طی نکرد، زیرا برای نگهداری بیت کوین می‌خواست از انبارهای خود استفاده کند.

چو همچنین اذعان داشت که LedgerX بیت کوین خود را از طرف مشتریانش نگهداری می‌کند، چون این شرکت دارای مجوز بهینه سازی خلاق دینامیک (DCO) است. به عبارت دیگر، این شرکت اتاق پایاپای خود را اداره می‌کند و به جای اقدام از طریق واسط (همانطور که بکت از طریق ICE Clear اقدام می‌کند) می‌تواند معاملات را به طور مستقیم با مشتری به جریان اندازد. این مهم به نوبه خود بدین معنی است که شرکت خود می‌تواند فرآیند نگهداری را مدیریت کند.

چو اضافه کرد که “LedgerX مستقیماً با شرکت کنندگان ما تعامل می‌کند، ما هیچ واسطی نداریم. جالب توجه است که مدلی که واسط‌ها را حذف می‌کند، ایمن‌ترین مدل هم هست. قبلاً بسیاری از شرکت‌های تأسیس شده وال استریت تعاملات بیش از حدی با واسط‌ها داشتند.”

علی رغم وجود تمام موانع، بکت ایجاد پلتفرم خود را با نامگذاری هیئت مدیره، استخدام کارکنان اجرایی، استخدام توسعه دهندگان و مدیران، ایجاد مالکیت و دریافت 20 تا 25 میلیون دلار از شرکت مادر (علاوه بر 5/182 میلیون دلار دریافتی از سرمایه گذاران خارجی) ادامه داد.

اما هنوز شروع فعالیت بکت به تصمیم کمیسیون معاملات آتی کالا وابسته است و باید تمام جزئیات را با قوانین سازگار سازد. همانطور که جیان کارلو گفت (البته باز هم بدون اشاره به یک شرکت یا برنامه کاربردی خاص): “معمولاً این جزئیات مطلوب موجود در یک پروتوکول یا دیگری است که تمام تفاوت‌ها را پدید می‌آورد”.