صرافی غیر متمرکز Binance که با نام DEX شروع به فعالیت کرده است دسترسی ۲۹ کشور از جمله ایران را به خدماتش مسدود اعلام کرده است.

در روزهای ابتدایی ماه ژوئن 2019، گزارش هایی مبنی بر این موضوع که وبسایت Binance.org در حال بلوکه کردن آدرس IP کاربران مربوط به 29 کشور است، منتشر گردید. این خبر سبب گیج شدن و تعجب ناگهانی گروهی از مفسران و گزارشگران شد و آنها به عنوان یک فرصت از این خبر استفاده کردند تا دوباره تاکید کنند که ساختار اکسچنج غیرمتمرکز DEX، یک ساختار واقعا متمرکز و ناقص است.

ولی، همانطور که بعدا مشخص شد، گزارش های اولیه تا حدی نادرست بودند، و محدودیت دسترسی اینترنتی تنها در خصوص سایت Binance.org به کار برده شده بود(وبسایت مربوط به پلتفرم DEX). کاربران هنوز هم می توانند به کمک تعدادی از کیف پول ها (wallet apps) به سیستم DEX دسترسی داشته باشند و به کمک این برنامه ها برای دسترسی به سیتم DEX نیازی به مراجعه به وبسایت اصلی نیست.

به عنوان راهکار این چالش، Changpeng Zhao، مدیرعامل صرافی Binance، از ترفند استفاده از شبکه های شخصی مجازی (VPNها) دفاع و پشتیبانی کرد. با این حال گروهی از گزارشگران و مفسران اشاره می کنند که استفاده از VPNها ظرفیت اینترنتی و هزینه بیشتری را برای کاربران می طلبد و شاید این کاربران تمایل داشته باشند از پلتفرم های دیگری که شامل این نوع شرایط نباشند، استفاده نمایند. همچنین قوانین استفاده از سرویس های اکسچنج ها به گونه ای هستند که استفاده از VPNها تا حدودی بر خلاف این قوانین هستند.

اگر از دید کاربران تجاری ایالات متحده آمریکا که توسط وبسایت Binance.org مورد محدودیت دسترسی اینترنتی قرار می گیرند، به موضوع نگاه کنیم، متوجه می شویم که این افراد بعد از روبروشدن با این مسئله، تمایل پیدا خواهند کرد تا از روش های تجاری معمول دیگر در کشور خود استفاده کنند و این سیستم را کنار خواهند گذاشت که البته ممکن است تا آن روز زمینه فعالیت در این مسیرهای اشاره شده تجاری بسیار محدود شده باشد. در ماه می 2019، شرکت Poloniex تجارت کاربران و مشتریان خود در ایالات متحده را با استفاده از 9 نوع از ژتون های مربوط به ارزهای رمزنگاری شده، شامل ardor(ARDR)، augur(REP) و NXT منع کرد.

29 کشوری که توسط وبسایت Binance.org تحت محدودیت دسترسی اینترنتی قرار می گیرند

کاربران تجاری ایالات متحده آمریکا و 28 کشور دیگر از تاریخ 1 جولای 2019 از طرق سایت رسمی (Binance.org) نمی توانند به پلتفرم سیستم تبادل ارزی DEX دسترسی پیدا کنند. این محدودیت در قالب صفحات باز شونده اتوماتیک (pop-ups) ارائه خواهند شد و افرادی که ادرس های IP آنها مربوط به هرکدام از این 29 کشور است، با این صفحات در اینترنت روبرو خواهند شد.

به دلیل این محدودیت قریب الوقوع، شرکت Binance به کاربران تجاری خود در این 29 کشور توصیه کرده است که به جای مراجعه مستقیم به سایت از برنامه های کاربردی کیف پول برای دسترسی به سیستم DEX استفاده نمایند. از جمله این کیف پول ها می توان به Trust Wallet، Coinomi، Atomic Walletو کیف پول سخت افزاری Ledger اشاره کرد.

با این حال که این شرکت برای کاربران خود در کشورهایی که محدودیت جغرافیایی در خصوص آنها اعمال شده است، راهکار جایگزینی را ارائه داده است، نگرانی دیگری هنوز وجود دارد و آن هم روز به روز محدود ترشدن مسیرهای تجاری اصلی در کشورهایی مثل ایالات متحده آمریکا است.

واضح نبودن مقررات ارزی و مالی در ایالات متحده آمریکا در خصوص این موضوع که آیا توکن های ICO را باید به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفت یا نه، بدین معنی است که شاید نیاز باشد کاربران تجاری آمریکا را جهت تبادل ارزی با استفاده از این نوع توکن ها در لیست سیاه قرار داد. اخیرا شرکت Poloniex این کار را انجام داده است و  عنوان کرده است که از ماه می 2019 کاربران تجاری آمریکا نمی توانند در قالب پلتفرم این شرکت از طریق 9 نوع توکن ارز دیجیتال، تبادل ارزی داشته باشند.

همچنین شرکت Bittrex، یکی دیگر از پلتفرم های مرتبط با ارزهای رمز نگاری شده، در توییتر خود اعلام کرد که از 7 ژوئن 2019 در خصوص 32 سرمایه گذار دولتی مربوط به ایالات متحده آمریکا محدودیت جغرافیایی را اعمال خواهد کرد. پلتفرم تبادل ارزی مربوط به شهر Seattle هم وجود موارد غیر واضح در مقررات ارزی در کشور را شناسایی کرده است و این موارد مبهم را دلیل اعمال محدودیت جغرافیایی عنوان کرده است.

مشابه با Bittrex، به نظر می رسد که Binance هم همین نتایج و نظر را در خصوص مقررات ارزی در ایالات متحده آمریکا دارد و به همین دلیل قصد دارد کاربران آمریکایی خود را محدودتر کند. در بخشی از توییتر مربوط به شرکت Bittrex عنوان شده است که:

“بازارهای تجاری بین المللی باید بیشترین فرصت برای رشد و کمترین ریسک ناشی از وجود ابهامات در قانون های ارزی و مالی را ارائه کنند. ما از قوانین و مقرراتی مالی پشتیبانی خواهیم کرد که موجب رشد و پرورش نوآوری شوند.”

برخلاف تلاش جمعی تعداد کثیری از افراد، کمیسیون مبادلات ارزی و اوراق بهادار ایالات متحده آمریکا (SEC) تاکنون انعطافی در خصوص بررسی آنچه تشکیل دهنده یک ارز تضمین شده با توجه به ارزهای رمز نگاری شده است، از خود نشان نداده است. تعدادی از اعضای قانون گذاری کشوری در حال حاضر در حال بررسی چگونگی عرضه لایحه ای در خصوص معافیت و به کار گیری ژتون های دیجیتال به کمک قوانین اوراق بهادار هستند.

ضمنا کاربران تجاری ایالات متحده آمریکا و 28 کشور دیگر توانایی بهره بردن از سیستم های تبادل ارزی ذکر شده به کمک کیف پول های پیشنهاد شده را دارند. گروهی از این کاربران ممکن است به پلتفرم های تجاری معمول در آمریکا، حتی با وجود اینکه ممکن است سود کمتری برای آنها داشته باشد، تغییر موضع دهند.

راهکار دیگر برای این کاربران استفاده از VPNها برای دور زدن محدودیت های IP است. حتی Zhao از این روش حمایت کرده است و در توییتی که در 3 ژوئن 2019 منتشر کرد، استفاده از VPNها را مورد نیاز و ضروری دانست.

قوانین استفاده از صرافی و بررسی موضوع عدم تمرکز و قانونمندی این پلتفرم

VPNها به کاربران این امکان را می دهند که به صورت ایمن به یک سرور متصل شوند و قابلیت دنبال کردن ردپای دیجیتالی افراد را غیر فعال نمایند. رایج ترین کاربرد و استفاده از VPNها جهت دور زدن وبسایت های محدودکننده و موارد دیگری که به واسطه فیلتر شدن به آنها دسترسی نداریم، است.

پس استفاده از VPNها برای دور زدن این محدودیت ها و دسترسی به آنها مطابق با پیشنهاد شرکت Binance اشتباه نیست. ولی یک مورد شک برانگیز کوچک وجود دارد و آن هم این است که استفاده از VPNها مطابق با قوانین ارائه شده سیستم DEX ممنوع اعلام شده است. بندهای 6.8 و 6.9 از فصل ششم قوانین در خصوص “استفاده های غیر مجاز” :

“شما ممکن است در این حالت ها مجاز نباشید:{…} اگر شما در یک موقعیت یا کشور ممنوعه یا در آمریکا هستید،دسترسی به سایت یا هر سرویس دیگری با استفاده از VPNها ، سرویس های پراکسی یا هر سرویس سوم شخص دیگر، شبکه یا محصول با هدف پنهان کردن ادرس IPیا مکان شما.”

در ادامه مقررات سیستم DEXعنوان شده است که اگر پلتفرم تشخیص دهد فردی به قانون های از این دست بی اعتنا بوده است، این حق برای پلتفرم محفوظ است که چنین کاربرانی را از سیستم کنار بگذارد. بنابراین چرا Zhao استفاده از VPNها را مجاز اعلام کرده است در حال که قوانین مشخصا استفاده از آنها را ممنوع می دانند؟

چه اتفاقی برای کاربران تجاری موجود در 29 کشور اعلام شده که از VPNها به جای بهره گیری از برنامه های کاربردی کیف پول جهت به کارگیری سیستم DEXاستفاده می کنند، می افتد اگر این قانون عملی گردد؟ آیا حساب کاربری آنها به حالت معلق در می آید یا مسدود می گردد؟

ممکن است کاربران این کشور ها با توجه به این قوانین منع شده با احتیاط کامل گام بردارند و از پلتفرم های وضع شده در کشور خودشان استفاده کنند یا از طرف دیگر می توانند از پلتفرم DEXبه کمک یکی از کیف پول های پیشنهاد شده استفاده نمایند.

با بررسی بیشتر قوانین و مقررات استفاده از سیستم DEX متوجه می شویم که مشکلات دیگری نیز وجود دارد که مهمترین آنها در بند 2 “قابلیت تبدیل به پول و فهرست ریسک ها” در بخش ریسک های ممکن” آمده است.مطابق با این بخش:

“بازارهای تجاری ارزهای دیجیتال در خصوص تبادل ارزی و تبدیل ژتون های ارز دیجیتال به پول بسیار بالا پایین دارند. تعدادی از این نوع ارزها قابلیت تبدیل به پول بهتری نسبت به انواع دیگر دارند. ارزهای ضعیف تر در این زمینه می توانند تقویت شوند.هیچگاه ضمانتی وجود ندارد که بگوییم یک بازار تجاری فعال برای خرید، فروش یا معامله کردن ژتون های دیجیتال یا محصولات مرتبط با ارزهای دیجیتال وجود دارد. علاوه بر این ممکن است یک مرکز تجارت با واحد های ارز های دیجیتال به وجود بیاید و ناگهان ناپدید شود.شرکت Binanceهم هیچگونه ضمانت یا گارانتی در خصوص اینکه آیا مقدار مشخصی ارز دیجیتال در  زمان مشخصی در سایت جابجا شده است یا نه ارائه نمی کند. هر یک عدد ژتون ارز دیجیتال بدون آگاه کردن و رضایت صاجب آن در معرض ناپدید شدن است.”

مهمترین بخش این بند جمله آخر آن است، که اشاره می کند توکن ها می توانند “بدون آگاهی و رضایت صاحب آنها از دسترس وی خارج شوند”. این مورد کاملا عدم تمرکز و قانونمندی را نشان می دهد و مشخص می کند که سیستم تبادل ارزی دیجیتالی DEX برای معتبر تر شدن باید از سطح تمرکز و قانونمندی بیشتری برخوردار باشد.

امروزه در فضای تبادلات ارزهای رمز نگاری شده، پلتفرم های متمرکز و قانونمند حکمفرما هستند. تعدادی از مفسران و گزارشگران مشکلات کاربری پلتفرم ها ناشی از غیر متمرکز بودن را دلیل اصلی عدم به کارگیری وسیع آنها می دانند.

ولی گروهی از افراد همچنان به دلایلی مبادرت به استفاده از این سیستم های تبادل ارزی غیر متمرکز می کنند. از جمله این دلایل ضمانت سنگینی است که در این سیستم ها گذاشته اند و یا مشکل فیلترینگ دارند. اگر مولفه قانونمندی بیشتر و تمرکز را به سیستم DEX اضافه کنند، این پلتفرم می تواند در زمینه تجارت ارزهای دیجیتال، به دلیل عدم وجود عامل سوم شخص در آن، نسبت به همتایان متمرکز تر خود برای کاربران به صرفه تر و مناسب تر باشد.

یکی دیگر از نقاط ضعف تجارت با ارزهای دیجیتال افزایش پافشاری بر پروتکل های احراز هویت مشتری (KYC) و ضد پول شویی (AML) توسط تنظیم کننده های مقررات در نقاط مختلف است؛ که با بررسی شرکت Binance متوجه می شویم که در ظاهر پلتفرم DEX مطابق با این پروتکل ها نیست. ولی از آنجایی که پلتفرم های DEX روش های به کارگیری پول های رایج را دنبال نمی کنند، پس این قوانین و پروتکل ها هم نباید به فعالیت های این نوع پلتفرم ها ربط داده شوند.

منبع: Cointelegraph