با افزایش محبوبیت و به رسمیت شناختن بیت کوین در سراسر جهان ، وب سایت های زیادی به ارائه آمارهای دقیق و متنوع در مورد رمز ارزها به وجود آمده اند و روز به روز نیز در حال افزایش هستند.در مقاله ایی که پیش رو دارید ،ما قصد داریم به بررسی و معرفی 17 سایت برتر پرداخته  و آنها را از جنبه های مختلفی از جمله بررسی قیمت ، مشاهده نمودارهای شبکه و موارد دیگر تقسیم کنیم.

کندو کاو کردن در داده های مربوط به بیت کوین

برای کسانی که هر روز صبح هنگام صبحانه خوردن به بررسی قیمت ارزهای دیجیتال می پردازند و مدام اطلاعات خود را به روز نگه می دارند،دسترسی به داده های مربوط به بیت کوین کار سختی نخواهد بود. Bitcoin.com یکی از وب سایت هایی است که می تواند برای افراد علاقه مند به این حوزه مفید واقع شود.توجه داشته باشید که بسیاری از وب سایت هایی که در حوزه ارزهای دیجیتال فعالیت می کنند ،انواع مختلفی از داده ها را ارایه می دهند و گاهی نیز اطلاعات ارایه شده توسط آنها با هم همپوشانی دارند.

بررسی قیمت با اطلاعات کامل

مطمئنا قیمت ،مهمترین  و اولین چیزی است که ذهن علاقه مندان به بیت کوین را به خود مشغول می سازد.شاید چک کردن مداوم قیمت ها و بررسی تدریجی بالا رفتن قیمت بیت کوین برای خیلی ها بی معنی و مسخره به نظر برسد اما بالا رفتن قیمت بیت کوین خبری است که می تواند باعث خوشحالی خیلی ها شود.در ادامه وب سایت هایی را به شما معرفی می کنیم که اطلاعات دقیق و به روزی از بیت کوین ارایه داده و به علاقه مندان به این حوزه کمک می کنند تا تجزیه و تحلیل هایی دقیقی از این حوزه انجام بدهند.

bitcoinwisdom.io: یک منبع فوق العاده برای بررسی قیمت در بورس های مختلف مشاهده نمودارهای مربوطه محسوب می شود.این وب سایت کلاسیک به کاربران این فرصت را می دهد که قیمت ها را بر اساس جفت های مورد نظر در  مبادلات خود بررسی  نمایند.

bitinfocharts.com :این وب سایت مورادی همچون قیمت ، حجم و ارزش معاملات ، هزینه ، زمان بلوک ، اندازه بلوک ، میزان سختی ، هش ریت ، سودآوری ماینینگ و حتی توزیع ثروت را پوشش می دهد.این وب سایت بسیاری از داده ها و اطلاعات خود مربوط به همراه آمارها و نمودارها را در اختیار کاربران قرار می دهد.

coinmarketcap.com:بسیاری از کاربران ارزهای دیجیتال این وب سایت را یکی از وب سایت های معتبر در حوزه کریپتو می دانند.چون این وب سایت با ارایه تاریخچه ایی از روند بازار کریپتو و همچنین ارایه داده های قبلی حتی تا 5 سال پیش ،به کاربران اجازه می دهد تا بر اساس روند بازار به تجزیه و تحلیل در این حوزه پرداخته و نقاط عطف و نقاط قعر ارزهای دیجیتال را شناسایی نمایند.بدیهی است با توجه به موارد ذکر شده،این وب سایت و همچنین اپلیکشین موبایل آن میان علاقه مندان به این حوزه بسیار محبوب است.

markets.bitcoin.com: این و بسایت به منظور بررسی سریع و دقیق قیمت با ویژگی های بسیار جالب همیشه در دسترس کاربران است.جدول برنده ها /بازنده ها ” Gainers & Losers “نشان می دهد که عملکرد ارزهای دیجیتال طی 24 ساعت چگونه بوده است  و ضمنا چه میزان بر ارزش آنها نیز افزوده شده است.همچنین با مرور جدول ” Featured Tokens ” می توانید عملکرد توکن SLP را بررسی کنید.

messari.io:این وب سایت خدماتی فراتر از بررسی قیمت ها ارایه می دهد .به طوریکه در اخبار ، تحلیل ها و تحقیقات تخصص دارد و همانند bitinfocharts.com  به منظور دسترسی به تحقیقات حرفه ایی و سفارشی سازی ،گنجینه ایی از شاخص ها ،معیارها و گزینه های پیشرفته را در اختیار کاربران قرار می دهد.دسترسی به برخی از گزینه های این وب سایت نیازمند پرداخت پول است اما بیشتر بخش های آن رایگان است.

نمودار قیمت

بررسی قیمت ها یکی از موارد مهم و مورد توجه کلیه علاقه مندان به حوزه کریپتو است.اما نظرتان در مورد به تصویر کشیدن تراکنش های بیت کوین و داده های شبکه به صورت زنده و همراه با صدا چیست؟تصویر سازی داده های شبکه و قیمت ها یکی از ابزارهای مناسب است که به تحلیل گران کمک می کند تا روند تغییرات و نوسانات قیمت ها را به خوبی مشاهده کنند.

bitcoinal.com: ارایه دهنده یک نمودار قیمتی است که شروع آن از آخرین قیمت بازار است.این وب سایت یک نمودار قیمتی ساده اما جالب ارایه می دهد.نموداری که قیمت کنونی بیت کوین را با تصاویر آب و هوایی نشان می دهد.مثلا وقتی قیمت بیت کوین افت می کند صحنه ایی برفی نشان داده می شود.بر عکس وقتی قیمت ها افزایش می یابد صحنه بهار نشان داده می شود.برای کسانی که در یک بازار نزولی با صحنه ایی برفی و سرد روبرو هستند کافی است که بازه زمانی را طولانی تر کنند تا تصویری جالب و امیدوار کننده برایشان ظاهر شود.

bitcoincity.info: در این وب سایت ،معاملات همانند شهرهایی که در مسیر بلاکچین قرار دارند نشان داده می شوند.هر یک از شهرها با توجه به داده های مربوط به معاملات ، ویژگی های مختلفی دارند.کاربران می توانند بسته به مقادیر،رنگ ها و اندازه ها و اشکال مختلف، نمودار ویژه خودشان را داشته باشند.

bitcoinmonitor.com: این وب سایت جزو قدیمی ترین وب سایت هایی است که از سال 2011 شروع به کار کرده و اطلاعات مربوط به معاملات و ایجاد بلوک های جدید را گزارش می دهد.

bitlisten.com : این وب سایت احتمالا راحت ترین راه برای کندوکاو کردن در اطلاعات مربوط به حوزه کریپتو را در اختیار کاربران قرار می دهد.در این وب سایت معاملات بیت کوین شبیه به زنگوله های بادی نشان داده می شوند و معاملات بزرگتر به شکل زنگوله هایی نشان داده می شوند که راحت تر با وزش باد به صدا در می آیند.

dailyblockchain.github.i:این وب سایت نیز یکی دیگر از وب سایت هایی است که فضای کریپتو را به نحوی جالب و سرگرم کننده به تصویر می کشد با این تفاوت که شما می توانید بر بخش های کوچک از یک بازار بزرگ و گسترده زوم کنید.در نمودارهای این وب سایت ،گره ها،ورودی ها و خروجی ها و داده های مربوط به تراکنشات BTC به صورت کدهای رنگی نمایش داده می شوند.

fiatleak.com: این وب سایت تعاملات میان ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال را بر اساس کشورهای مبداشان نشان می دهد.دایره های کوچک بیت کوین از پایین ارزهای فیات به سمت انتهای تصویر پرت می شوند و برو روی زمین مربوط به کشور خودشان می افتند.این نمودار به کاربران اجازه می دهد تا به موقعیت کنونی جهانی و تبادلات میان ارزهای فیات و دیجیتال ،چشم اندازی از بالا به پایین داشته باشند.

نشانگر های اجتماعی

بسیاری از افراد امروزه در دنیای تلگرام و توئیتر زندگی می کنند.اما آیا تلگرام و توئیتر می توانند اطلاعات مربوط به حوزه کریپتو را پوشش بدهند.از آنجایی که فضای شبکه های اجتماعی به تنهایی برای پوشش دادن به اطلاعات این حوزه کافی نیستند ،بنابراین وب سایتهایی به وجود آمده اند که اطلاعات شبکه های اجتماعی را تکمیل می کنند .این وب سایت ها داده ها و مقیاس هایی ارایه می دهند که از ادراکات اجتماعی و فعالیت رسانه های اجتماعی بر گرفته شده اند.

coingecko.com: با استفاده از اطلاعات به دست آمده از Reddit, Telegram, Facebook, و Twitter به بررسی موقعیت ارزها در رسانه های اجتماعی می پردازد.این وب سایت علاوه بر ارایه این دست از اطلاعات، به ارایه قیمت های جاری ارزهای دیجیتال پرداخته و کار را برای کاربران راحت تر می کند.

Fear and Greed Index – Alternative.me:  این وب سایت دارای داشبوردی از کریپتو است و شما را با رفتارها و واکنش های عاطفی ناشی از ترس و یا طمعتان روبرو می کند.نشان دادن احساسات بازار در گذر زمان به بیت کوینر ها کمک می کند تا موقعیت بازار را به درستی درک کنند و از اقدامات عاطفی و تحت تاثیر احساساتی همچون ترس یا طمع خودداری کنند.به عنوان مثال مردم برخی اوقات تحت تاثیر احساسات اشتباه خود قرار می گیرند و همه چیز را می فروشند.در حالیکه باید ارزهای خود را نگه دارند. و یا زمانی که قیمت بازار ارز به صورتی غیر منطقی بالا رفته است اقدام به خرید ارز می کنند.این احساسات اشتباه مردم می تواند ناشی از 5 مولفه باشد:نوسانات بازار، شتاب بازار/حجم بازار،رسانه های اجتماعی ،مطالعه،تسلط.

lunarcrush.com : این وب سایت بر پایه یک سیستم امتیاز دهی به نظرات اجتماعی در رابطه با کریپتو متکی است.شما با ایجاد یک حساب کاربری رایگان می توانید به برخی شاخص ها دسترسی داشته باشید .اما دسترسی به Galaxyscore و بخش هایی که به تقسیم بندی بازار می پردازند بدون ایجاد حساب کاربری نیز قابل دسترسی هستند.این وب سایت همچنین داده هایی برای اینفلوئنسرها در فضای کریپتو ارایه می دهد که می تواند برای آنها بسیار مفید باشد.

هش ریت و توزیع هش

یکی دیگر از شاخص های مهم و اثرگذار در فضای کریپتو،آگاهی از این است که کدام استخر ماینینگ دارای بیشترین قدرت هش است.خوشبختانه برای دسترسی به این اطلاعات منابع خوبی وجود دارد.

blockchain.com: این وب سایت سهم بازار استخرهای ماینینگ معروف را به صورت نمودار و در بازه های زمانی 24 ، 48 ساعت و یا 4 روز نشان می دهد.

coin.dance: این وب سایت برای کسانی که علاقه مند به مقایسه داده های مختلف و مشاهده هش ریت های مربوط به BTC, BCH, و  BSV هستند ،ابزار مناسبی است.داده های ارایه شده در این وب سایت شامل : میانگین سایز بلوک،تعداد معاملات، میانگین معاملات هر بلوک،میانگین هزینه های روزانه در USD و ساتوشیس،نرخ پاداش بلوک/هزینه بیت کوین به صورت روزانه،و هش ریت کل استخر ماینینگ ها است.

data.bitcoinity.org: در این وب سایت می توانید به نمودار هایی پر از اطلاعات حیاتی مربوط به استخر های ماینینگ بیت کوین وهش ریت آنها دست پیدا کنید.در این وب سایت همچنین داده های مربوط به قیمت همچون پیشنهادات و درخواست ها نیز قابل دسترس هستند.

منابع تکنیکال/تخصصی

در ادامه با وب سایتهایی آشنا می شویم که برای افراد علاقه مند به حوزه کریپتو که فقط قیمت ها را بررسی می کنند مناسب نیست ،بلکه مخصوص کسانی که به دنبال اطلاعات تکنیکال و تخصصی در این حوزه هستند.

bitnodes.io: برای کاربرانی مفید است که قصد دارند موقعیت گره های بیت کوین را در جهان بررسی کنند.این وب سایت تصویری زیبا و تمیز از شبکه بیت کوین ارایه می دهد و وظیفه اش ارایه اطلاعاتی دقیق از گره های فعال در شبکه بیت کوین است.برای دستیابی به اطلاعات مربوط به گره های Bitcoin Cash نیز می توانید به وب سایت bchnodes.online مراجعه کنید.

luke.dashjr.org: این وب سایت یک نمودار دایره ایی از شاخه های مختلف گره های بیت کوین ارایه می دهد.

statoshi.info: این وب سایت یک وب سایت نظارت گر منبع باز است و دارای داشبوردهایی از میزان استفاده از پهنای باند، بلوک،تخمین هزینهها،زمان بندی عملکرد و .. است.این وب سایت به خاطر برخورداری از یک طرح تمیز و دقیق و همچنین ارایه نمودارهای قابل فهم معروف است.

txstats.com:  (p2sh.info سابق) دارای بیش از 20 داشبورد برای شاخص هایی  مانند آمار خروجی BIP 11 ، آمار BIP 69 ، اطلاعات دسته ای ، و آمار bech32 است.داشبورد صفحه اصلی این وب سایت  میزان BTC موجود در پرداخت به آدرس های هش اسکریپت (P2SH) و تعداد خروجی های P2SH  را نشان می دهد.این سایت دارای بسیاری از شاخص دیگر ، از جمله اطلاعات مربوط به بحث در مورد اندازه بلوک بیت کوین است.

سابتهای مختص Bitcoin Cash

اگرچه بسیاری از وب سایت به مسئله بیت کوین می پردزاند اما برخی از وب سایت ها نیز وجود دارند که به صورت تخصصی به تحلیل قیمت و شبکه BCH می پردزاند. Block Explorer وب سایت بیت کوین دات کام به کاربران این امکان را می دهد تا آخرین بلوک ها ، معاملات و آدرس های کیف پول را در شبکه اصلی و یا شبکه آزمایشی بررسی کنند. SLP های ساخته شده بر روی شبکه BCH را می توان از طریق SLP Explorer در simpleledger.inf بررسی کرد. Blockchair Bitcoin Cash Explorer  یک منبع بسیار غنی از اطلاعات مربوط به کاهش  پاداش در هالوینگ ، تعداد گره ها ، هزینه ها  و تعداد زیادی از معیارها و داده های دیگر در قالب لیست ها و نمودارهای مختلف است.

برای طرفداران BCH، وب سایت هایی همچون bitlisten.cash وجود دارند که اطلاعات مربوط به شبکه BCH را به تصویر می کشند.

txstreet.com نیز یک راه سرگرم کننده و جالب برای کاربرانی است که قصد دارند BCH و  BTرا از نظر هزینه و فعالیت با هم مقایسه کنند.

همانطور که مشاهده کردید منابع بی شماری وجود دارند که می توانید از آنها برای به روز رسانی اطلاعات خود در حوزه بیت کوین استفاده نمایید.مطمئنا منابع دیگری نیز وجود دارند که می توانند به علاقه مندان در این حوزه کمک کنند.