تحلیل متفاوت از نمودار بیت کوین توسط تریدر و یوتیوبر معروف Alessio Rastani

بسیاری از تریدرهای بیت کوین و تحلیلگران نظرات خود را پیرامون نمودارهای قیمت بیت کوین به خصوص درباره معیارهای WRT که قبلا شناخته شدند یا مورد بحث و بررسی کافی قرار گرفته اند، ارائه داده‌اند.

با این حال، جنبه ای وجود دارد که کمتر مورد تحلیل و بررسی فنی قرار گرفته است. این جنبه کمتر بررسی شده تعریف تکان‌دهنده و در عین حال متقاعد کننده ای را از حقایق پیش رو در خصوص اتفاقات مرتبط با قیمت بیت کوین ارائه می نماید.

نمودار بیت کوین که نمی خواهند شما آن را ببینید

عنوان بالا، تیتر آخرین ویدئو در خصوص قیمت بیت کوین توسط یکی از تحلیلگران محبوب به نام آلسیو راستانی (Alessio Rastani) است و این ویدئو بسیار مناسب و جالب است. چرا؟ خواهیم دید.

قیمت بیت کوین از همان ابتدای سال جاری یک چشم‌انداز صعودی را کاملا حفظ کرده بود. ولی طبق گفته Rastani، این افزایش قیمت آنقدری نبود که بیت کوین را به سوی یک بازار پر رونق جدید سوق دهد. از اواخر ماه جولای و اگوست، وی پست های جدی در کانال یوتیوب خود منتشر می‌کند که مهترین آنها با نام “Wildcard” است که در خصوص نظریه اتفاقات مربوط به عملکرد قیمت بیت کوین است که او انتظار دارد تا این تاریخ نقش داشته باشد.
Alessio Rastani در آخرین ویدئوی خود، از مخاطبانش می‌خواهد تا نمودار معمول قیمت بیت‌کوین به دلار ( BTC/USD) را به نمودار خط شکسته یا ” Linebreak” تغییر دهند. با انجام این تغییر، نمودار متفاوت و خاصی از تغییرات قیمت مشاهده می‌شود که در اغلب موارد به آن توجه نمی‌شود. این نمودار با تمام نمودارهای بیت‌کوین متفاوت است و عملکرد فعلی و آتی بیت‌کوین را به نحوه کاملا متفاوتی بازگو می‌کند.

چرا نمودار خط شکسته بیت کوین، تصویری بد از بیت کوین را نشان می دهد؟

مطابق با گفته های مسئولان شرکت Tradestation

” همانطور که توسط یک تریدر ژاپنی عنوان شد: نمودار خط شکسته “شکل ظریف‌تر و دقیق‌تری از نمودارهای معمولی نقطه وخط است که برگشت ها و نوسانات آن توسط بازار تجاری مشخص می‌گردند.” این نمودار از مجموعه ای از بلوک های عمودی که خطوط نامیده می شوند، تشکیل شده است که این بلوک ها در واقع قیمت های نوسانی نزدیک به هم برای نشان دادن جهت‌گیری و چگونگی بازار هستند. این نوع نمودارها عموما به نام نمودارهای سه خط شکسته نامیده می شوند. به این دلیل که در زمانی که 3 خط متوالی در یک جهت قرار بگیرند، نزدیک‌ترین خط بعدی باید شکسته شود به گونه ای که خطی در خلاف جهت سه خط قبلی ترسیم گردد. برای مثال، اگر سه خط متوالی رو به بالا داشته باشیم، قبل از ترسیم خط پایین، قیمت پایانی روز باید به نقطه‌ای پایین‌تر از سه خط مذکور رسیده باشد.

راستانی همچنین در ادامه صحبت های خود اشاره می کند که چگونه بعد از بررسی و تحلیل این نمودار شگفت زده شد. در اواخر ماه جولای و آگوست امسال، بیت کوین رشد سهمی واری و کاملا صعودی را ثبت کرد که که پس از مدتی به یک بازگشت قیمت برای تغییرات متوسط 21 روزه(21MA) تبدیل شد. پس از آن یک جهش سریع، رخ داد و درست بعد از آن سقوطی به زیر 21 MA رخ داد. این اتفاقات وی را به تفکر وا داشت و متوجه شد که همین الگو در سال 2018-2017 نیز اتفاق افتاد.


رشد سهمی‌وار قیمت بیت‌کوین به 20000 دلار در ماه نوامبر تا دسامبر، شاهد رشد سهمی‌وار قیمت بیت‌کوین به 20000 دلار برای هر واحد بودیم، سپس یک سقوط ناگهانی تا مرز 21 MA ، شکل گرفت و پس از مدتی قیمت بیت‌کوین دوباره با جهشی ناگهانی روبرو شد و سپس یک سقوط شدید به زیر 21 MA داشت. به گفته‌ی آقای Alessio، این الگو تقریبا مشابه عملکرد قیمت مشاهده شده در آگوست سال جاری است.


نکته جالب توجه این است که سومین سقوط یا افت قیمت بیت‌کوین در این الگو باعث خواهد شد که به روندی صعودی وجهش قیمت برسیم، تغییراتی که نه تنها در روند صعودی سال 2017-2018 منجر به کاهش چشمگیر سود شد بلکه در روند صعودی سال 2013 نیز حضور داشت که دوباره همان تصویر خط‌های شکسته را نشان داد.


این نمودارها باعث شد که آقای رستانی به این نتیجه قانع کننده برسد که روند نزولی قیمت بیت‌کوین همچنان ادامه خواهد داشت و قیمت بیت‌کوین از سطح قیمت فعلی (که پایین‌تر از 21 MA قرار دارد) پایین تر برود. الگوی خط شکسته به ابزار مفیدی برای تشخیص تغییرات آتی بیت‌کوین به ویژه پس از جهش ناگهانی قیمت این ارز، تبدیل شده است.

حتی اگر قیمت بیت‌کوین با عقب‌گرد و کاهش روبرو شود، نقطه‌ی متوسط تغییرات 21 روزه (21 MA ) که با رقم 9561.23 دلار مطابقت دارد برای BTCUSD مقاومت قابل توجهی خواهد بود. در حال حاضر بیت‌کوین را فقط در سیر نزولی می‌توان مشاهده کرد.

منبع: Bitcoinist