اگرچه بازارهای ارزهای دیجیتال به بی ثباتی مشهور هستند ، اما بیت کوین از سال 2014 تا کنون چنین نوسانات قیمتی در مقیاس فعلی را تجربه نکرده بود.گرچه بدون شک آشفتگی جهانی در اثر شیوع ویروس کرونا و بحران اقتصادی در سراسر جهان نقش مهمی در این امر دارد ، اما سرمایه گذاران به طور فزاینده ای معتقدند دستکاری بازار نیز می تواند عامل مهمی در بی ثباتی بازار کریپتو باشد.

جامعه رمزنگاری نهنگ های بیت کوین را مقصر می داند.در یک نظرسنجی که از سوی Bitcoinist انجام شد ،داده ها نشان دادند که چهل درصد از پاسخ دهندگان معتقدند که نهنگ ها پشت این فراز و فرودهای اخیر بیت کوین قرار دارند:

سرمایه گذاران کریپتو مدتهاست که دارندگان بزرگ را به دستکاری قیمت از طریق معاملات استراتژیک متهم می کنند. این ادعا تا حدی ممکن است قابل بحث باشد ، اما مدارک و شرایط لازم برای اثبات این ادعاها وجود ندارد. به عنوان مثال ، افت قیمت های بزرگ در BitMEX ،در کاهش سریع قیمت طی دو هفته پیش نقشی اساسی داشته است.

همچنین ، پس از اینکه Tether  در روز دوشنبه و دقیقاً همزمان با سقوط بازار، USD $40 ارزشUSDT را به Bitfinex منتقل کرد ، قیمت بیت کوین نیز هشت درصد افت کرد.می توان اینگونه استدلال کرد که تتر به صورت استراتژیک ،زمان این رویداد را متقارن با زمان سقوط بازار کرد تا از این موقعیت به نفع خود استفاده کند.صرف نظر از اینکه چه کسانی پشت این بی ثباتی قرار دارند ، شکی نیست که این بی ثباتی همچنان رو افزایش است. شاخص نوسانات بیت کوین ، برای چند روز بیش از ده درصد بود. آخرین بار این میزان از بی ثباتی و نوسان در سال 2014 مشاهده شد ، البته در آن زمان بازار کریپتو به اندازه کنونی رشد نکرده بود و بیشتر صرافی ها حتی راه اندازی نشده بودند.

تأثیر احساسات عمومی بر سرمایه گذاری

سرمایه گذارانی که پول نقد در اختیار دارند ، می دانند که اکنون زمان مناسبی برای خرید بیت کوین زیر قیمت است. با این وجود ، اگر اعتماد به بازار از بین برود ، خیلی از سرمایه گذاران تمایلی به این کار نخواهند داشت. با توجه به وضعیت فعلی اقتصاد جهانی ، بیت کوین فرصتی برای اثبات خود به عنوان یک پناهگاه امن برای سرمایه گذاری دارد. البته نوسانات موجود ، مهمترین نقطه قوت آن را تضعیف می کند.برخی از دلالان ممکن است به دنبال سوء استفاده از این بی ثباتی باشند ، زیرا تریدهای زمان دار تحت این شرایط می توانند بسیار سودآور باشند.

 البته شایان ذکر است که هرگز زمانی خطرناک تر از حالا  ، برای تجربه یک ضرر بزرگ نیز وجود نداشته است.به عنوان مثال ، لیکوئیدهای بیتمکس همیشه در اوج قیمت هستند ، زیرا معامله گران مارجین با افزایش یا سقوط سریع قیمت ها ، به میزان زیادی متضرر می شوند. برای سرمایه گذاران هوشمند ، داده ها نقش مهمی در تصمیم گیری آنها جهت خرید یا نگه داشتن ارزهایشان بازی می کنند. بیت کوین ثابت کرده است که برای کسانی که از استراتژی محافظه کارانه انباشت تدریجی استفاده می کنند ، بیشترین سودآوری را دارد.

این امر ثبات بیشتری را در بازار به ارمغان می آورد ، زیرا تغییر دهنده های بالقوه، لیکوئیدهای سریع کمتری در اختیار دارند تا بتوانند با آنها بازی کنند.کاملاً واضح است که هرچه سرمایه گذاری در فضای کریپتو بیشتر شود ، دستکاری بازار دشوارتر می شود و قیمت ها هماهنگ تر می شوند.با توجه به مطالب گفته شده،اکنون شاید بهترین زمان برای جامعه کریپتو باشد تا قوی تر و محکم تر در مسیر خود حرکت کنند.