به نقل از مقامات FBI، نگرانی های پیرامون بیت کوین هر روز بیشتر و بزرگتر می شوند

سناتور میت رامنی، در جلسه اخیر کمیته امنیت ملی مجلس سنا در امور داخلی و دادرسی دولت، پیرامون پتانسیل های بیت کوین در باب مسائل امنیت ملی ابراز نگرانی نمود. همچنین، کریستوفر واری، رئیس دفتر تحقیقات فدرال ایالات متحده آمریکا (FBI) نیز در پاسخ به این اظهارات بیان داشت که موضوع کریپتوکارنسی امروزه به نگرانی ای تبدیل شده است که هر روز بزرگ و بزرگتر می گردد.

آنچه سناتور میت رامنی نمی داند، ممکن است بر کریپتوکارنسی تأثیر بگذارد

از آنجا که هر روزه ملل و دولت های بیشتری شروع به صحبت و کسب تجربیات و اقدامات جدید پیرامون ارزهای نوین دیجیتالی در بانک های مرکزی خود می نمایند، دیگر به طور کلی مباحث و قوانین کریپتوکارنسی هایی همچون بیت کوین به موضوع داغ این روزها مبدل شده است. طبق گزارش مجله فوربس Forbes، یکی از سناتورهای جمهوری خواه ایالت یوتا اذعان داشته است که ماهیت کریپتوکارنسی ها در هاله ای از ابهام و تاریکی پذیرفته شده اند. اما با این وجود در جلسه رسیدگی در روز سه شنبه، این نگرانی‌ ها همچنان نیز به چشم می خوردند. سناتور رامنی خطاب به وزارت امنیت داخلی، مرکز ملی مبارزه با تروریسم و رهبران FBI بیان داشت:

من از اعضای کمیته بانکی نیستم. من هیچگاه تلاشی را در راستای فهم نحوه کار کریپتوکارنسی ها آغاز نکرده ام. من تنها به این موضوع می اندیشم که به دلیل غیر قابل ردیابی و پنهان بودن پول از دسترس ما و شما، دیگر قادر به ردیابی پول نخواهیم بود، و در این وضعیت انجام وظایف و کار شما بسیار دشوارتر خواهد شد…

مدیرکل سازمان FBI با اشاره به این موضوع که این آژانس نظاره گر وضعیت کریپتوکارنسی ها است اذعان داشت که از منظر ابزارهای تحقیقاتی و تجسسی ما همواره می بایست پول ها را ردیابی نماییم. اگرچه باید اقرار نمود با افزایش موثر روش ها، مجرمان امروزه قادر به بهره گیری از تکنولوژی های پیشرفته و ابزارهای پنهان سازی هستند، اما آقای رئی با وجود سکوت پیرامون کمیته ها، نسبت به هرگونه اظهار نظر در باب قوانین پیشنهادی بیان داشت: “خوب مطمئناً برای ما موضوع کریپتوکارنسی یک مسئله مهم است و ما می توانیم به راحتی پیش بینی کنیم که این مسئله به یک مسئله بزرگ و بزرگتر تبدیل خواهد شد. اما آیا این موضوع به نوعی وابسته مقررات است یا خیر؟ براستی پاسخ به این سوالات برای من بسیار سخت تر از صحبت پیرامون کلیت مسئله است.”

لیبرا، پول بدون مجوز، و بانک مرکزی ارزهای دیجیتالی

همانگونه که در جریان مبارزات و تلاش های فیسبوک برای ثبت کریپتو لیبرا دیده شد، قانونگذاران ایالات متحده آمریکا عجله ای در وضع قوانین مربوط به مجوز ثبت کریپتو شخصی برای هر فرد را ندارند. حتی برخی از آنها که به طور کلی مخالف فیس بوک نیز هستند، و نمی توانند کمکی در این راستا کنند. اما به مارک زاکربرگ، مدیرعامل فیسبوک، کمی رحم و دلسوزی نمودند. زیرا که او در ۲۳ام اکتبر در یک جلسه چند ساعته، با سوالات و چالش های بسیاری مواجه گشت و مجبور به پاسخگویی به بمبارانی از مسائل شد. در این جلسه زاکربرگ به سوالات و ابهام بسیاری پیرامون مسئله سوءاستفاده از حریم خصوصی کاربران و کاستی های دیگر در فیسبوک پاسخ داد و ‌پیرامون ایده لیبرا بیان داشت:

دیدگاه و چشم انداز ما برای لیبرا آن است که مردم و کاربران ما بتوانند به سادگی ارسال یک پیام متنی، برای یکدیگر با ارزان ترین روش ممکن، پول نیز ارسال نمایند.

موضوع کاربری آسان ارزهای دیجیتالی امروزه به مسئله ای فراگیر و عمومی تبدیل گردیده است، و حتی بانک های مرکزی نیز پای خود را به این قطار پر شتاب باز نموده اند. طبق گزارشات و مطالعات به عمل آمده در بانک تسویه حساب‌های بین‌الملل (Bank of International Settlements)، از طرف قانون‌ گذاران فشارهای سیاسی بسیاری بر جروم ایچ پاول، رییس فدرال رزرو (Reserve) وارد می شود. فشاری که از طرف افراد مصر به پیشرفت ارزهای دیجیتالی و کریپتوکارنسی ها در آمریکا، و دست کم چهل کشور دیگری که در فکر گسترش و یا در حال کار و پیشرفت در زمینه ارزهای دیجیتالی هستند، اعمال می گردد.

در حالی که موضوعات “بانک مرکزی ارزهای دیجیتالی” و “لیبرا” در نوک پیکان توجهات قرار گرفته اند، اما به نظر می رسد که بیشترین اضطراب و تشویش حقیقی اکثر دولت ها امروزه پیرامون مشکلات بیت کوین و دیگر گونه ارزهای دیجیتالی غیر متمرکز و بدون مجوز متمرکز قرار گرفته است. سناتور رامنی نیز همچون دیگر قانون گذاران آمریکایی، نگران مسائل و مشکلات پیرامون جرم و جنایت در آمریکا است. در حالی که بانک‌ های مرکزی ارزهای دیجیتالی (CBDCs) می‌ توانند به راحتی کنترل و مانیتور شوند، اما با وجود مسائلی همچون مشکل پولشویی و یا چالش فرارهای مالیاتی، کریپتوکارنسی های بدون مجوز موجبات و اسباب لازم برای این قانون شکنی ها را به سادگی فراهم می سازند. سناتور رامنی در آخرین نطق خود بیان داشت: من هنوز هم نمیدانم که آیا در کشور ما می بایست به نوعی تلاش شود تا با کریپتوکارنسی مقابله شود و یا خیر.