هفت کیف پول فولادی مقاوم در برابر صدمات شدید آتش و آب برای نگهداری کریپتوکارنسی ها

7 Steel Crypto Wallets That Withstand Extreme Fire and Water Damage

در طول چند ساله اخیر، کریپتوکارنسی ها بسیار با ارزش تر از قبل شده اند و امروز دیگر کیف پول های سخت افزاری به یکی از پایه های اصلی در سیستم های کریپتواسفر (cryptosphere) تبدیل گردیده اند. اخیراً استفاده از کیف پول های ساخته شده از فولاد به طور فزاینده ای محبوب شده است. والت هایی که کلیدهای کریپتو را روی یک تکه فلز سخت ذخیره می کنند.  این مقاله مروری است بر انواع مختلفی از کیف پول های مخصوص نگهداری ارزهای دیجیتالی، که از اجزاء فلزی ساخته شده و با نام “doomsday یا روز  رستاخیز” شناخته می شوند (به این مفهوم که اطلاعات شما را تا روز رستاخیز (ابد) محافظت می کنند).

ضمن اینکه شما می توانید کیف پول فیزیکی خود را از اینجا تهیه و درب منزل تحویل بگیرید .

ترند کیف پول های فولادی

کیف پول های استیل کریپتو، به یکی از فرم های رایج حفظ ارزهای دیجیتالی در سال ۲۰۱۹ تبدیل شده اند. امروزه تعداد و تنوع این دست از محصولات، که طرفداران کریپتوکارنسی می توانند برای استفاده خود انتخاب کنند، بسیار بالا رفته است. سایت خبری News.Bitcoin.com به بررسی و مرور تعدادی از کیف پول های فلزی پرداخته است که توسط شرکت استارتاپی Cryptosteel ساخته شده اند. در ژانویه ۲۰۱۷، میز خبری این سایت، مطالعه ای پیرامون اولین دوره والت های Cryptosteel داشت. این کیف پول ها کلیدهای خصوصی، عبارات بازیابی یا سیدهای (seed) همساز BIP39، و پیام های محرمانه کریپتوگرافیک را با امنیت بالایی محافظت می کنند. در نوامبر ۲۰۱۹، سایت news.Bitcoin.com مرروی بر والت (Cryptosteel Capsule) داشت. این کیف پول یک دستگاه استوانه ای از جنس فولاد با ۸۰۰ پولک (tile) حروف بود.

7 Steel Crypto Wallets That Withstand Extreme Fire and Water Damage

علاوه بر این، جیمسون لوپ، مدیر بخش فنی و توسعه نرم‌افزار شرکت کاسا (Casa)، سری آزمایش های سریالی خود را با عنوان “تست فشار حافظه فلزی کلمه بازیابی (seed) بیت کوین” منتشر کرده است. آزمایشاتی که تمامی محصولات تولید شده با عنوان کیف پول های فلزی را تحت پوشش قرار می دهد. مردم ایده کیف پول های فلزی را دوست درند. کیف پول هایی که می توانند برای مدتی طولانی پایدار باشند و رمزها را در برابر خطرات و خسارات بحرانی محافظت کنند. برای مثال، اگر خانه کسانی که کریپتوکارنسی نگهداری می کند آتش بگیرد، یک والت سخت افزاری الکترونیکی و یا یک برگه کاغذی حاوی کلمات بازیابی رمز عبور (seed) است، به طور حتم در آتش از بین خواهد رفت. اما کیف پول (والت) های فلزی گرچه خیلی کامل نیستند، ولی می توانند فشار و استرس بیشتری را تحمل نموده به سادگی در مقابل خطر آب و آتش مقاومت می کنند. برای مثال، فولاد می تواند تا دمای حدودا ۲۵۰۰ درجه فارنهایت (۱۳۷۰ درجه سانتیگراد)  مقاومت نماید، در حالی که آلومینیوم تنها تا دمای تقریبا ۶۷۰ درجه سانتیگراد مقاومت دارد. دمای ذوب پلاستیک چیزی مابین ۱۶۰ تا ۲۱۰ درجه سانتیگراد است، که بسیار پایین می باشد. اغلب کیف پول های سخت افزاری امروزی از قطعات پلاستیکی و آلومینیومی ساخته شده اند، که می توانند در برابر آب و آتش به سادگی آسیب پذیر باشند.

والت Crypto Key Stack

کیف پول (Crypto Key Stack)، والتی است که به شکل یک کارت درست شده است. اما این کارت از جنس فولاد ضد زنگ آنودایز شده، درست شده است که در برابر آتش بسیار مقاوم می باشد. شرکت استارتاپی سازنده این کارت، مدعی است که محصول این شرکت می تواند در آتش‌ سوزی تا دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد (یعنی دو برابر دمای متوسطی که در آتش سوزی یک خانه بوجود می آید) را تحمل کند و آسیبی نبیند. کاربرانی که کارت های Crypto Key Stack را خریداری می کنند، کلمات بازیابی رمز عبور یا همان سید seed های خود را توسط حکاک های الکتریکی در کارت حکاکی می نمایند. این والت ها علاوه بر ضد آتش بودن، ضد آب و ضد زنگ نیز هستند. قیمت محصول Explorers Stack در بازار ۷۰ دلار است و شامل سه صفحه خالی ممونیک (یاد افزار) می باشد. والت Crypto Key Stack به همراه یک حکاک (engraver) و صفحه هایی که می توانند کلمات بازیابی رمز عبور ۲۴ حرفی را در خود نگهداری کنند، به مشتریان عرضه می شود.

7 Steel Crypto Wallets That Withstand Extreme Fire and Water Damage

والت Crypto Keys

یکی دیگر از انواع کیف پول های قابل حکاکی مخصوص نگهداری کلمات بازیابی ممونیک (یاد افزار)، بسته های ۲۸‌ دلاری “Universal Key Package” هستند که بوسیله شرکت Crypto Keys ساخته شده اند. همچنین این محصول Crypto Keys از جنس فولاد درست شده و همراه با این ست والت، کلیدهای دو روی (پشت و رو)، ست پانچ، و استامپ (مهر) jig‌ نیز به مشتریان عرضه می شود. این شرکت تعداد محدودی پکیج متفاوت برای انواع مختلف کیف پول های سخت افزاری و یا یاد افزارهای عبارات یادآوری، به بازار ارائه کرده است. هر یک از کلیدها برای حفظ ۲ کلمه طراحی شده اند، بنابراین ۱۲ کلید برای نگهداری یک ممونیک (یاد افزار) ۲۴ کلمه ای کافی است. پرینتر سه‌ بعدی پلاستیک استامپینگ ژیک (jig) برای هم ردیف کردن حروف روی کلید فلزی مورد استفاده قرار می گیرد. پس صاحب کلید می تواند یک گروه از کلمات را به هم پانچ کند. والت های Crypto Keys از جنس فولادهای بسیار بادوامی ساخته شده اند که می توانند در برابر خطر سیل و آتش سوزی بسیار مقاوم و ایمن باشند.

7 Steel Crypto Wallets That Withstand Extreme Fire and Water Damage

 

والت Cyphersafe

کیف پول Cyphersafe Cypherwheel، یک والت فولادی بسیار جذاب است که کلیدهای خصوصی BIP-0039 و SLIP-0039 و یا دیگر اطلاعات حساس کاربر را در خود محافظت می کند. اگرچه این کیف پول فلزی، برخلاف والت های ۷۰ دلاری Crypto Key Stack و یا پکیج های ۲۸ دلاری Crypto Keys، بسیار گران قیمت است. هر والت Cypherwheel در بازار ۲۰۰ دلار فروخته می شود، که بسیار گران محسوب می شود. اما برخلاف انواع دیگر کیف پول های سخت افزاری، این والت قابلیت آن را دارد که با پدلاک (قفل مکانیکی) نیز قفل شود، و در نتیجه امنیت بیشتری را تامین می کند. بعلاوه این دستگاه قادر است تا ۹۶ حرف را در خود ذخیره نمایید. این کیف پول فلزی می تواند تا حدود ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد در برابر گرما و‌شعله مقاومت نماید و در عین حال ضد آب و ضد زنگ نیز هست. همانند دیگر محصولات فلزی که در بالا به آنها اشاره شد، شرکت Cyphersafe یک کیف پول ارزان قیمت نیز به نام Cypherplate در سبد کالا خود دارد که قیمت آن از ۴۹ دلار و ۹۵ سنت شروع می شود. هر یک از این والت های مهر و موم شده، داری شماره‌ مخصوص به خود هستند.

7 Steel Crypto Wallets That Withstand Extreme Fire and Water Damage

 

والت Steelwallet

یکی دیگر از انواع کیف پول های فلزی که در بازار امروز به فروش می رسد، والت Steelwallet نام دارد. این والت یک دستگاه بک آپ آفلاین آهنی است که به کاربران خود اجازه می دهد تا یک عبارت یادآوری (سید seed) را بر روی دو برگه حک لیزر خورده، حکاکی کنند. پکیج های Steelwallet از جنس آلیاژهای ضد زنگ فولادی A2 / ASIS 304 / SS304 ساخته شده اند و می توانند در برابر آتش، آب، خوردگی، زنگ زده گی و برق مقاومت کند. این برگه های دو رو لیزر شده، اجازه ذخیره کردن ۱۲ یا ۱۸ و یا ۲۴ کلمه بازیابی و یا هر نوع متن رمز شده سری را  به کاربر خود می دهد. پکیج ۶۵ دلاری Steelwallet شامل یک قلم سوراخکاری فلز (فرز کوچک) می باشد که به مشتریان اجازه می دهد تا یاد افزارهای خود را در آن حک نمایند. با چند دلار کمتر نیز مشتری می تواند دو صفحه حک شده استیل را بدون دستگاه پانچ (دستگاه سوراخکاری) سفارش دهند.

7 Steel Crypto Wallets That Withstand Extreme Fire and Water Damage

 

والت Cryptosteel Capsule

یکی از محصولات مستقل و  ذخیره آفلاین این حوزه Cryptosteel Capsule محسوب می شود. این محصول یک‌ کیف پول فلزی سیلندری شکل است که قیمت آن از ۸۲ دلار آغاز می شود. وزن این کپسول ۵۱۵ گرم است. این پکیج شامل ۸۰۰ قطعه پولکی آنتی شوک می باشد. پوسته این سیلندر از جنس فولاد آلیاژی AISI 303 ساخته شده است و برای stringهای هگزادمیکال تا ۱۲۳ کاراکتر و برای stringهای رندوم ASCII تا ۵۵ کاراکتر را تا ۹۹ درصد پوشش می دهد. همچنین این شرکت هنوز هم کیف پول های کلاسیک Cryptosteel Cassette خود را عرضه می نماید، که قیمت آنها از ۹۲ دلار شروع می شود. همینطور هر دو محصول Cryptosteel ضد آب، آتش و خوردگی‌ نیز هستند.

7 Steel Crypto Wallets That Withstand Extreme Fire and Water Damage

 

والت Simbit

کیف پول استیل Simbit از یک سیستم ریلی استفاده می کند، بنابراین پولک های فلزی پیش ساخته دقیقا می توانند مانند Cryptosteel Cassette در موقعیت خود قرار بگیرند. دستگاه Simbit می تواند تا ۱۱۴ حرف (کاراکتر) را در خود ذخیره نماید. این پکیج شامل ۴۰۰ قطعه پولکی برای انتخاب می باشد. این محصول می تواند برای مدت زمان طولانی تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد حرارت بیشتر از آتش سوزی های معمول خانه را تحمل نماید. والت Simbit از فولاد ضد زنگ آلیاژی سری ۳۱۶ ساخته شده است. به دلیل استفاده از این آلیاژ، این دستگاه نسبت به دیگر انواع سنتی والت ها، در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بیشتری دارد. قیمت یک دستگاه کیف پول استیل Simbit به همراه ۴۰۰ پولک آن ۱۱۰ دلار می باشد. همچنین این شرکت بسته های دوتایی آن را نیز در بازار عرضه می کند.

7 Steel Crypto Wallets That Withstand Extreme Fire and Water Damage

 

والت Quadrat Register

والت Quadrat Register،‌ یکی دیگر از انواع کیف پول های فلزی استوانه ای (سیلندر) شکل است . این والت از لحاظ ظاهری بسیار شبیه به والت های Cryptosteel Capsule می باشد. هر چند که از لحاظ قیمتی‌‌ این والت ها بسیار گران قیمت تر از Cryptosteel Capsule می باشد. قیمت عرضه هر عدد والت Quadrat Register‌ در بازار ۳۳۰ دلار برای یک مدل، و دیگر مدل آن با لوله محافظ فولادی، ۱۵۵ دلار می باشد. همچنین والت Quadrat Register می تواند سیستم رمزگذاری  two-point ارائه دهد. زیرا کاربران این والت میتوانند ۱۲۸ علامت (سیمبل) و حروف متفاوت را تولید نمایند و آنان را در یک کد لیست GENESIS پشت سرهم محصور کنند. درست مانند دیگر کیف پول های فولادی اشاره شده در این مقاله، تمام قطعات والت Quadrat Register نیز از فولاد ضد زنگ آلمانی ساخته شده اند و کاملا ضد آتش و آب هستند.

7 Steel Crypto Wallets That Withstand Extreme Fire and Water Damage

 

ویژگی های بیشمار برای محافظت از والت در پروژه “Doomsday یا روز رستاخیز”

در بازار امروز انواع بسیار مختلفی از کیف پول های فلزی و دیگر محصولات از این دست موجود است. انواع متنوع والت ها می توانند، مانند کیف پول هایی که در سایت bulletproofbitcoin.com عرضه می شوند، از جنس فلزات دیگری همچون آهن و تیتانیوم نیز ساخته شوند. خیلی از کسانی که برای مدت های طولانی کریپتوکارنسی های خود را نگهداری می کنند، از ایده کیف پول های بادوام، بسیار خشنود و متشکر هستند. زیرا این والت ها می توانند بسیار بیشتر از یک موبایل و یا وسیله الکترونیکی در برابر آسیب ها مقاومت نمایند. بدلیل وجود همین مزایا است که شرکت های استارتاپی تشویق به تولید و ساخت انواع بسیار متنوعی از کیف پول شده اند، تا بتوانند ارائه دهنده ویژگی هایی بیشماری برای تحقق سناریوی محافظت از اطلاعات تا “روز رستاخیز” باشند. ویژگی هایی که حتما شامل ویژگی های مقاومت در برابر شوک، دمای ذوب بسیار بالا، و ضد آب بودن والت می گردند. استفاده از کیف پول های فلزی برای عده ای از کاربران بسیار رویایی به نظر می رسد. ولی در عین حال تعداد دیگری نیز هستند که از هیچ والت دیگری غیر از کیف پول های فلزی استفاده نمی کنند.

نظر شما در مورد کیف پول های فلزی چیست؟ آیا شما نیز فکر می‌ کنید که استفاده از این والت ها ضروری است و یا به نظر شما بکارگیری والت های فلزی کمی هم افراطی است؟ منتظر شنیدن نظرات شما هستیم…