روزنامه South China Morning Post گزارش داد که بانک مرکزی چین در واکنش به معرفی ارز فیسبوک با نام لیبرا، در حال توسعه ارز دیجیتال خودش است. گفته می شود که لیبرا می تواند تهدیداتی را متوجه سیستم مالی این کشور کند.

وانگ ژین (Wang Xin)، رئیس دفتر تحقیقاتی بانک خلق چین (PBoC) گفته است:

اگر لیبرا به صورت گسترده برای پرداخت ها استفاده شود، علی الخصوص برای پرداخت های بین المللی، آیا این ارز می تواند مانند پول عمل کند و بدین ترتیب روی سیاست های مالی، ثبات مالی و سیستم بین المللی پول تاثیر عمده ای داشته باشد؟

وانگ در ادامه گفت که بانک مرکزی تصمیم دارد ارز دیجیتال خودش را توسعه دهد و دلیل آن نیز نقش نامعلوم دلار آمریکا زمانی که لیبرا وارد کار شود، می باشد:

اگر این ارز دیجیتال رابطه نزدیکی با دلار آمریکا داشته باشد، ممکن است شرایطی ایجاد شود که در آن ارزهای اصلی در کنار ارز های دیجیتال مبتنی بر دلار وجود داشته باشند. امّا در این میان فقط یک رئیس وجود خواهد داشت که دلار و ایالات متحده آمریکا خواهد بود. اگر چنین اتفاقی بیافتد، این مسئله می تواند نتایج و عواقب اقتصادی، مالی و حتی سیاسی زیادی داشته باشد.

بدین ترتیب، بانک PBoC از رئیس قوه قضاییه چین تایید گرفت که در همکاری با سایر اعضای بازار و موسسات روی ساخت ارز دیجیتال بانک مرکزی کار کند.

اساتید دانشگاه نیز در زمینه پول دیجیتال راهکاری را منتشر کردند که شامل منابعی از دانشگاه Peking، دانشگاه Renmin، دانشگاه Zhejiang و دانشگاه Shanghai Jiao Tong می شود.

قابل به ذکر است که تصمیمات PBoC برای توسعه یک ارز دیجیتال ملی در شرایطی اتخاذ شده است که چین دید سخت گیرانه ای به داد و ستد ارز های دیجیتال دارد و موسسات مالی خرید و فروش بیت کوین، عرضه اولیه ارزها (ICO) و صرافی های ارز دیجیتال را ممنوع کرده اند.

بنا بر گزارشی که امروز ثبت شده است، بلاکچین PBoC از زمان ایجادش تا کنون، بیش از 30 میلیون ین (4.36 میلیارد دلار) را در تراکنش های صرافی های خارجی پردازش کرده است.

بانک های اتحادیه اروپا سیستم پرداخت فوری را در واکنش به رقابتLibera جایگزین کردند.

بنا به گزارش رویترز در روز ۲۶ ماه ژوئن، بانک های اتحادیه اروپا می‌توانند تا سال ۲۰۲۰ سیستم پرداخت های فوری را در محل خود داشته باشند.

در این گزارش، پرداخت‌های زمان واقعی در منطقه یورو از سال ۲۰۱۷ امکان پذیر بوده است. اما تنها حدود نیمی از بانک‌ها در این بلوک این ابتکار را پذیرفتند، با این حال رویترز اشاره می‌کند که پذیرش این سیستم ممکن است با وجود تبدیل پول با ثبات لیبرای فیسبوک به رقیبی برای بانک های محلی، تسریع شود.

بنا به گزارش‌ها، Etiennce Goosse مدیر کل شورای حقوق اروپا (EPC) او گفت که _صرف نظر از موفقیت پروژه لیبرای فیسبوک_ رقابت از سوی شرکت‌های فناوری برای ماندن در اینجا بوده است و بانک ها نیاز به رشد و تکامل هرچه سریعتر دارند. Goosse خاطرنشان می‌کند که شرکت‌های بزرگ م مهم فناوری مزیت قابل توجهی نسبت به سیستم بانکی ناپایدار دارند:

“آنها با راه حلی جهانی تحت عنوان یک برند جهانی به وجود می‌آیند و چیزهای زیادی که به نظر مصرف کنندگان عالی است را عرضه می‌کنند… پس ما وقت نداریم”.

Goosse همچنین خاطرنشان کرد که در حالی که استاندارد پرداخت فوری EPC متوسط حدود ۶۰ درصد از ارائه دهندگان خدمات پرداخت و وام دهندگان منطقه یورو پذیرفته شده است اما می‌تواند تا پایان سال ۲۰۲۰ به همه بانک های بلوک گسترش یابد. رویترز همچنین اشاره می کند که مقامات دیگر تاکید کردند که ۲۰۲۰ هدفی معتبر است و همچنین به این نکته اشاره می‌کند که برای ایجاد سیستم های برون مرزی احتیاج به پوشش کلی منطقه یورو است.

در نهایت رویترز اضافه می‌کند که یک سیستم پرداخت فوری ممکن است برای جلوگیری از از دست دادن سهم کاربر از این نوآوری تکنولوژی مالی که تنها احتیاج دارد که کاربر برنامه کاربردی راحتی را روی موبایل خود نصب کند، کافی نباشد. فیسبوک نیز می‌تواند از برنامه چت و اجتماعی خود با مزایای موجود استفاده کند.

همانطور کهCointelegraph در اوایل امروز گزارش داد، رئیس اداره نظارت بر امور مالی فدرال آلمان، قانون گذاران را بر آن داشت تا استانداردهای مربوط به واکنش به ارز دیجیتال آتی فیسبوک را توسعه دهند.

هفته گذشته، بانک تسویه حساب‌های بین المللی (BIS) در سوئیس در مورد تهدیدی که می‌تواند ورود شرکت‌های بزرگ فناوری به خدمات مالی برای بخش بانکداری به همراه داشته باشد، ارسال نظر کرد.

منبع خبر: Cointelegraph