قانون گذاران هنگ کنگ مقررات مربوط به صرافی های ارز دیجیتال برای اخذ مجوز را تهیه و تدوین کردند.

Ashley Alder مدیر اجرایی ارشد کمیسیون اوراق بهادار در گردهمایی مالی آسیا در سال ۲۰۱۸ شرکت کرد.

خبرگزاری هنگ کنگ: قانون گذاران مالی هنگ کنگ مقررات جدیدی را در روز چهارشنبه منتشر کرد که به صرافی های ارز دیجیتال اجازه دریافت مجوز کار را می‌دهد و این گامی است که هدف آن بهبود مقررات و استانداردها و جلوگیری از کلاهبرداری می باشد.

ناظرین بازار در حال بحث بر روی چرایی و چگونگی قانون‌گذاری در خصوص صنعت ارز دیجیتال هستند. چرا که طرح های فیس بوک برای راه اندازی و معرفی ارز برای دیجیتال خود باعث شده است که بسیاری از آنها تمرکز خود را بیشتر بر دارایی‌های دیجیتال نسبت به نگرانی های سرمایه گذاری قراردهند.

هنگ کنگ میزبان ده‌ها صرافی ارز دیجیتال از جمله بزرگترین صرافی های جهان با مضمونی تحت عنوان سکوهای تجاری دارایی مجازی می‌باشد.

Ashley Alder مدیر اجرایی کمیسیون اوراق بهادار گفت این صرافی‌ها تابحال از اجرای مقررات فرار کرده‌اند چرا که اغلب دارایی‌های مجازی که در پلتفرم‌های آنها مبادله می‌شوند در واقع اوراق بهادار نیستند.

Alder در سخنرانی‌ای  قبل از انتشار مقررات جدیدِ SFC گفت: بعد از بررسی عمیق ویژگی های فنی و عملیاتی منحصر به فرد، ما نتیجه گیری کردیم که برخی از آنها را می‌توان توسط خود کنترل و قانون گذاری کرد.

برخی از صرافی های ارز دیجیتال در ایران و جاهای دیگر می‌گویند که از مقررات در مبادلات خود استقبال می‌کنند چرا که استانداردها را بالا می‌برند و به صرافی‌های دارای مجوز اجازه می‌دهد که خود را از رقبای غیر مجاز خود متمایز کنند.

چارچوب جدید

قوانین جدید که از روز چهارشنبه با استفاده از آنها می‌توان مبادلات را تنظیم کرد مطابق استانداردهای مورد انتظارSFC هستند.

این قوانین تصریح می‌کنند که یک صرافی که می‌خواهد مجوز داشته باشد فقط باید به سرمایه‌گذاران حرفه‌ای خدمات ارائه نکند و سیاستی بیمه‌ای برای محافظت از مشتریان در صورت مفقود شدن یا دزدیده شدن دارایی‌های آنها داشته باشد و از مکانیزم نظارت بر بازار از بیرون استفاده کند.

صرافی های ارز دیجیتال به مجوزSFC برای کار نیاز ندارند مشروط به اینکه آنها محصولی تحت عنوان اوراق بهادار و قابل انتقال مبادله نکنند. Alder گفت به عنوان مثال بیتکوین اوراق بهادار و قرضه نیست.

قرار دادن همه مبادلات و صرافی‌ها تحت کنترل SFC نیازمند قوانین جدید است. هنوز مشخص نیست که چه تعداد صرافی ارز دیجیتال برای مجوز درخواست دهد یا به استانداردهای مورد انتظار خود برسد.

سال گذشته آلدر چارچوبی جدید معرفی کرد که  مدیران دارایی امکان سرمایه‌گذاری در دارایی های دیجیتال و فروش محصولات در هنگ کنگ را فراهم می‌کرد تا مجوز SFC را دریافت کنند. به ندرت کسی می توانست شرایط SFC را برآورده کند.

در بیانیه ای جداگانه در روز چهارشنبه SFC به سرمایه گذاران درباره پیش خرید بیت کوین در هنگ‌کنگ هشدار داد. Alder در سخنرانی خود گفت صرافی هایی که اجازه مبادله و تجارت چنین محصولاتی را می دهند ممکن است در حال انجام فعالیتی غیرقانونی باشند.

منبع خبر: Yahoo