ویتالیک بوترین،بنیانگذار روسی-کانادایی اتریوم ، در تاریخ 2 ژوئن 2020 به صفحه توییتر خود رفت تا قاطعانه اظهار کند که در مقایسه با سال 2008 که بیت کوین خلق شد و جامعه کریپتو تنها به دنبال ثبات حوزه مالی بود، اکنون و در سال 2020 ، مسئله تثبیت اقتصاد جهانی دیگر مهمترین موضوع در جهان نیست.

اصلاح پول کافی نیست

به خاطر می آورید که ساتوشی ناکاموتو در جریان بحران مالی جهانی در سال 2008 ، بیت کوین را خلق کرد تا بتواند به توده مردم کمک کند تا بر زندگی مالی خود کنترل داشته باشند و از شر تورم بیش از حد و سایر شرایط نا‌به‌سامان مالی فرار کنند؟

درست است که در آن زمان بیت کوین خلق شد تا به ثبات اقتصاد جهانی کمک کند اما در حال حاضر کارکرد متفاوتی پیدا کرده است به طوریکه اکنون بسیاری ، بیت کوین را ابزاری برای آزادی ، استقلال ، تمرکززدایی و دیگر موارد می‌دانند.

این امر توضیح می‌دهد که چرا مردم اغلب در اعتراضات مختلف از جمله اعتراضات علیه قتل غیرقانونی جورج پری فلوید توسط پلیس ایالات متحده ، از پلاکاردهای بیت کوین استفاده می‌کنند.

چانگ پنگ ژائو ، مدیرعامل صرافی ارزهای دیجیتال بایننس، در تلاش برای نشان دادن حمایت خود از استفاده از بزرگترین ارزدیجیتال یعنی بیت کوین به عنوان ابزاری برای تظاهرات غیر‌خشونت‌آمیز علیه بی‌عدالتی ،  توئیت کرد:

     ” سال 2020 نه تنها شاهد یک بحران مالی بزرگ است، بلکه شاهد یک بحران سخت ناشی از همه‌گیری یک ویروس کشنده است ، و همچنین شاهد یک بحران معرفت‌شناختی (ما می‌آموزیم که در مقابل گروه‌های رقیبی که ما را گمراه می‌کنند ، چه ‌چیزی درست است و چه چیزی نادرست است) ، و حالا نیز شاهد بحرانی سخت از حضور نیروهای پلیس سرکوب‌گر در بسیاری از مناطق و بسیاری موارد دیگر هستیم. “

در حالی که احساساتی مشابه توسط بسیاری از معتقدین به صنعت کریپتو به اشتراک گذاشته می‌شود ، ویتالیک بوترین به وضوح بیان کرده است که جهان از زمان خلق بیت کوین تغییرات زیادی کرده است و حالا زمان آن فرا رسیده است که صنعت ارزهای الکترونیک به دنبال مسیری فراتر از بیت کوین باشد و همچون  اتریوم موارد کاربرد دیگر بلاکچین را کشف کند.

کاربردهای دیگر ارزهای دیجیتال

بوترین معتقد است که با وجود این واقعیت که ایالات متحده تنها در ماه‌های گذشته ، چند میلیارد دلار را چاپ و به اقتصاد تزریق کرد تا تأثیرات منفی همه‌گیری ویروس COVID-19 را کاهش دهد، می‌توان به وضوح مشاهده کرد که در حال حاضر در مقایسه با دهه گذشته اهمیت مسائل مالی کمتر شده است.

بوترین می‌گوید که  فضای پول الکترونیک باید پا را فراتر از تحول در امور مالی و اقتصادی بگذارد و برای مبارزه با دیگر  ناهنجاری‌ها در جامعه ، از جمله سانسور رسانه‌ها و موارد دیگر ،  مانند اتریوم به کشف فن‌آوری‌های جدید روی بیاورد.

وی توییت کرد:

     “نتیجه این است که امور مالی در این دهه نسبت به دهه گذشته از اهمیت کمتری برخوردار است و فضای ارزهای دیجیتال نیز باید متناسب با این واقعیت حرکت کند. حتی اگر می‌خواهد در حوزه مالی فعالیت کند باید روش‌های خود را تغییر بدهد.”

  — vitalik.eth (@VitalikButerin) June 2, 2020

اگرچه  استدلال بوترین تا حد زیادی منطقی است ، اما پادشاه بیت کوین همچنان به جذب بیشتر و بیشتر سرمایه‌گذاران ادامه می‌دهد و به نظر می‌رسد که این روند تا مدت‌ها ادامه خواهد یافت.