پاسخ اداره حق تکثیر آمریکا به درخواست ثبت حق کپی رایت بیت کوین برای کریگ رایت

در 21ام ماه می 2019، در جراید و مجلات متععدی خبری  مبنی بر این موضوع منتشر شد که کریگ رایت دو حق کپی رایت برای اوراق سفید بیت کوین اصل و نسخه 0.1 کد کریپتو کارنسی، از دولت آمریکا دریافت نموده است. در همین حال نیز اداره کل حفظ حق تکثیر ایالات متحده آمریکا با اشاره به این موضوع، به طور خاص تاکید نمود که این آژانس “درستی هیچ گونه ادعایی را بررسی نمی ‌نماید.”

خطر شکست و لغو حق کپی رایت کریگ رایت به دلیل آشفتگی و تلاطم‌های حاکم بر جامعه کریپتو

دیروز جامعه کریپتو پس از دریافت جزئیات این خبر که، آقای کریگ رایت دو حق کپی رایت دولت آمریکا را برای اوراق سفید بیت کوین و کدها دریافت نموده است، بسیار آشفته و خشمگین شد. این دو حق کپی رایت با دو شماره ثبت TXu 2-136-996 و همچنین TX-8-708-05 برای عموم قابل دسترس و مشاهده است. البته که اغلب فعالین و علاقه مندان دارایی های دیجیتالی گمان دارند که این اقدام کریگ رایت نیز تلاشی دیگر در جهت کوشش‌های وی برای اثبات ساتوشی بودن او است. بسیاری از افراد در فضای مجازی به انتشار این خبر دریافت حق کپی رایت توسط آقای  رایت تنها خندیده اند. در کنار این افراد، بخش دیگری از جامعه کریپتو نیز بیان داشتند که دریافت این حق کپی رایت کاملا بی معنی است. آقای جری بیریتو، بنیانگذار مرکز سکه نیز توضیح داد که دفتر حق تکثیر ایالات متحده آمریکا اعتبار اینگونه ادعاها (کلیم ها) را بررسی نمی نماید و تنها به سادگی آنان را ثبت می‌کند. بیریتو اضافه کرد که “متاسفانه در اینجا هیچگونه راه رسمی برای مقابله و اعتراض با این ثبت‌ها وجود ندارد – اگر ادعاهایی متضاد و رقیب هم نیز وجود داشته باشد، اداره حفظ حق تکثیر فقط همه آنها را ثبت می کند.

بعلاوه، در گذشته، یعنی زمانی که ساتوشی این پروتکل را منتشر نمود، این کدها به صورت منبع باز (اپن سورس) تحت لیسانس MIT منتشر شده‌اند. این مطلب بدین معنی است که بیت کوین یک نرم افزار رایگان برای پخش و استفاده هر فرد یا سازمانی است، و همه افراد بدون هیچ محدودیتی، و برای انجام هرگونه کاری که می‌توانند با این نرم افزار انجام دهند، محدودیتی نخواهند داشت. اساسا هر کسی می تواند نرم افزار بیت کوین را استفاده نموده، کپی برداری کند، تغییر ایجاد کند، ادغام کند، انتشار دهد، توزیع نماید، تحت لیسانس آن باشد و یا شاخه دارش کند.

علاوه بر این، یک حق کپی رایت نیز از خود ساتوشی وجود دارد که تحت لیسانس MIT در سال 2009 منتشر شده است. در این حق کپی رایت به تمام توسعه دهندگان این اجازه داده شده است که از این کدها در هر جهت و مسیری استفاده کنند. پس از آن و طی سال های گذشته نیز افراد بسیاری هستند که حق کپی رایت (تکثیر) نرم افزاربیت کوین و اوراق و اسناد مربوط به آن را ثبت و یا دریافت نموده باشند.

ثبت حق کپی رایت  اوراق سفید بیت کوین توسط اهالی هاوایی پیش از آقای رایت

رونالد کیالا کوا ماریا «Ronald Keala Kua Maria»، یکی از اهالی هاوایی، شخصی است که حق کپی رایت اوراق سفید بیت کوین را پیش تر از این در آگوست 2016 با شماره ثبت TXu 002037698 دریافت نموده است. سایت خبری News.Bitcoin.com براساس ادعای کوا ماریا گزارش کرد که ساتوشی ناکاموتو در ژوئن 2018 بازگشت. آقای کوا ماریا نه تنها حق تکثیر اوراق سفید  بیت کوین را ثبت کرد، بلکه علاوه بر آن تعداد قابل توجهی از علائم و کلمات تجاری دیگر همچون «Bitcoin Cash» را نیز در این راستا دریافت نموده است. علاوه بر این، کوا ماریا گروه تعداد بسیاری از دومین‌ها و دامنه‌های اینترنتی مربوط به بیت کوین مانند «satoshinakamoto.com»، «bitcoincopyrights.com»، «bitcoincashcopyright.com»، «bchcopyright.com» و برخی دیگر را به نام خود ثبت و خریداری نموده است. زمانی که ما اولین مطلب را درباره آقای کوا ماریا می نوشتیم، بیشتر از دومین‌ها به صفحه اصلی وی به آدرس « rkm.world» متصل شده بودند. مطلب جالبی که درمورد یکی از دامنه‌های متعلق به آقای کوا ماریا یعنی سایت «http://www.bitcoincopyrights.com» می‌توان اشاره کرد آن است که این سایت اکنوت به سایت BSV لینک شده است.

پاسخ دفتر حق تکثیر (کپی رایت) ایالات متحده آمریکا به برخی از ثبت کنندگان بیت کوین

پس از تمام مطالب و جوک‌هایی که در کانال‌ها و رسانه‌های اجتماعی و فضای مجازی منتشر شد، اداره حفظ حق تکثیر ایالات متحده آمریکا بیانیه‌ای پیرامون این موضوع صادر کرد. در این خبر که با عنوان «سوالات مربوط به برخی از ثبت حق تکثیرهای بیت کوین» منتشر شد، این آژانس اعلام کرد که “درستی هیچ گونه ادعایی را بررسی نمی‌کند”. در ادامه این اداره بیان داشت:

یک ثبت نشان دهنده ادعای علاقه به یک اثر محافظت شده توسط قانون کپی رایت محسوب می شود، و نشان دهنده یا تعیین کننده یک حقیقت درباره ادعای مطرح شده در آن نمی‌باشد. حتی ممکن است چندین ادعای خلاف و متضاد هم در این اداره به ثبت رسیده باشد. اداره حق تکثیر (کپی رایت) ایالات متحده آمریکا پروسه خلاف جهتی همچون پروسه‌هایی که در ادارات ثبت اختراعات (پتنت) و علائم تجاری برای ثبت اختراعات و علامت‌های تجاری سپری می شود، را در سیستم خود ندارد.

اساسا پس از پرداختن به این موضوع که چندین ثبت کننده، تکنولوژی خاصی را برای دریافت حق کپی ثبت کرده اند، این آژانس به روشنی بیان داشته است که رسیدگی به این موضوعات از جمله اختلافات در مورد حقوق یک اثر در حقیقت مربوط به “دادگاه های فدرال” خواهد شد. مضافا اینکه، وقتی این بحث پیرامون یک اثر بوجود آمده توسط فردی با نامی مستعار، همچون ساتوشی ناکاموتو مطرح گردد، اداره حفظ حق کپی رایت این موضوع که “آیا یک ارتباط قابل اثبات بین متقاضی و نویسنده نام مستعار وجود دارد” را بررسی نخواهد کرد. همچنین اداره حفظ حق تکثیر ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که مکاتبات بین آقای رایت و آژانس در حقیقت بخشی از گزارشات ثبت عمومی محسوب می شود.

علاوه بر این موضوعات، استیفن کینسللا «Stephan Kinsella» نویسنده مشهور آزادیخواه و یکی از وکلای حق ثبت اختراع به مخاطبین خود در فضای مجازی گفت که حق کپی رایت چیزی را ثابت نمی کند. آقای کینسللا  اظهار داشت: “همانطور که من در روزهای اخیر در توییتر خود نیز اشاره کرده ام، چنین ادعاهایی تمسخر آمیز بوده و نحوه عملکرد و ماهیت حق کپی رایت را مشتبه می نمایند – زیرا اکثر مردم با نحوه عملکرد و مفهوم کپی رایت آشنایی دقیقی نداشته و زمانیکه می‌شنوند اداره دفتر حق کپی رایت آمریکا یک اثر یا کار را “ثبت نموده” و یا “با ثبت آن موافقت کرده” این موضوع را به نوعی به معنای آن می‌دانند که دولت یک حق کپی رایت را صادر نموده و نویسندگان و مولفان آن را نیز ارزیابی و تایید کرده است. در ادامه بحث این وکیل ثبت اختراع و مالکیت معنوی در شرح جزئیات بیشتر اینطور بیان می‌دارد:

هیچ کدام از این ذهنیات درست نمی‌باشند. ثبت حق کپی رایت یک روال و پروسه بسیار راحت است که حق تکثیر و یا تالیفیو یا هیچ موضوع دیگری را راجع به یک اثر اثبات نمی رساند. مخصوصاً که این موضوع پس از گذشت 5 سال از اولین تاریخ انتشار اثر مطرح گردیده باشد.

جامعه کریپتو نه تنها بار دیگر از تلاش‌های آقای رایت در جهت ثبت حق کپی رایت یک نرم افزار منبع باز (اپن سورس) ناراحت گردید، بلکه اکثریت ایشان نیز از تلاش و کوشش‌های وی در اثبات این موضوع که وی همان ساتوشی است، خجالت زده شده اند.از زمان مصاحبه BBC که در مجله GQ منتشر شد، زمان بسیاری می گذرد. جاییکه که آقای رایت سعی میکند ثابت نماید او مخترع بیت کوین است. برای او و یا هر شخص دیگری که بخواهد ثابت کند که او ساتوشی است، ساده ترین روش ممکن آن است که تنها با الصاق ساده یک نشانه به بلوک ژنتیک و یا جابجایی چند سکه، این ادعایشان را به اثبات برسانند. هر نشانی از تلاش های آقای رایت برای اثبات موضوع ساتوشی بودن وی تا به امروز از طرف جامعه بزرگ کریپتو تکذیب و تمسخر شده است. ثبت تعهد کپی رایت برای هر ثبت نام تنها 55 دلار هزینه دارد. این مبلغ حتی در مورد حق کپی رایت اوراق سفید و یا حق کپی رایت برخی از نرم افزارهای منبع باز نیز هیچ تفاوتی نخواهد کرد.

شما درمورد آخرین تلاش های آقای رایت برای کسب حق تکثیر چه فکر می کنید؟ لطفا نظرات ارزشمند خود را برای ما در زیر درج نمایید.