پروژه Enecuum يك سيستم نوآورانه غير متمركز براي ادغام بلاك چين در فريند هاي كسب و كار است.

در واقع enecuum شبکه ای است كه قصد حل مشكلات مقياس پذيري، سرعت و حريم خصوصي را دارد در حاليكه بقيه شبكه ها، هزينه كمتري دارند و دستيابي به پيشرفت نوآورانه را با استفاده از قدرت محاسباتي تلفن هاي همراه فراهم مي كند.

استفاده ي تركيبي از پروتکل های  POW, POA و  POS، به همه دستگاه هاي متصل به شبکه ENQ در سرتاسر جهان، اجازه ي اعتبارسنجي معاملات را به طور مجازي مي دهد. اين امر باعث افزايش عدم تمركز خواهد شد.

پلت فرم بلوک زنجیره ای Enecuum در 2 سال گذشته برای از بین بردن مشکلانی که ما میتوانیم به عنوان “بیماری های دوران کودکی بلاک چین” از آن یاد کنیم توسعه یافته است. این مشکلات مواردی از قبیل قراردادهای هوشمند نا امن، مشکلات گسترش شبکه و حمله 51 درصد، هزینه های کم سرعت و هزینه های بالا را شامل میشوند.

ایده پروژه:

ایده اصلی پروژه فراهم سازي راهكاری جهت حل مسائل مرتبط با مقياس پذيري و كمك به رسيدن به مقیاس پذیری بالاتر می باشد. این پروژه از ساختار داده (HyperDAG (Directed Acyclic Graph استفاده مي كند و به شبکه اجازه ي پردازش در شاخه هاي جدا و ذخيره سازي انبوه داده ها را مي دهد، در نتيجه مي تواند با مقدار بزرگي از داده ها يا معاملات كه به لحاظ اقتصادي به صرفه تر و به نوعی راحت هستند، سروكار داشته باشد.

براي غير متمركز كردن واقعي سيستم، و مقاوم كردن نسبت به حملات، و استفاده در دستگاه هاي مختلف، شبكه Enecuum   از تركيبي از الگوريتم هاي اجماع استفاده مي كند. مانند (Proof of Work (POW و Proof Of )Stake (POS و  (Proof Of Activity (POA  كه تركيبي از PoW و PoS است. اين امر، اعتبارسنجي معاملات از چند دستگاه، كه بخشي از شبكه هستند را ممكن مي سازد، و شبكه را غير متمركزتر، ايمن تر و سريع تر مي كند.

Enecuum  همچنین منطق خطي نمايي غير معمول (SHARNELL) را براي قراردادهاي هوشمند توسعه داده است كه متشكل از فرمول رياضي و منطق جهت گرفته ي كسب و كار است تا آنها را ايمن تر كرده و نسبت به حملات يا سوء استفاده، كمتر آسيب پذير نمايد.

این پروژه مترصد است تا از ظرفیت های تلفن های همراه در فرآیند ماینیگ استفاده نموده و در واقع موبايل كاوي یا Mobile Mining  داشته باشد. الگوريتم اجماع PoA به قدرت محاسباتي موبايل ها (كه براي بهسازی تراكنش ها بكار مي رود)، به ذخيره سازي داده ها و قراردادهاي هوشمند كمك خواهد كرد. نتیجتاً اين امر منجر به پذيرش گسترده تر و دسترسي جهاني تر شبكه خواهد شد. خيلي راحت از آنچه تاکنون انجام می شود.

این ایده، ایده جديدی نيست. تیم پروژه نه تنها ادعا می کنند که مسائل مربوط به امنیت، سرعت و مقیاس پذیری را حل می کنند، بلکه مدعی هستند که این کار را به شیوه ای بدون هزینه (در واقع بدون فی تراکنش) و غیر متمرکزتر انجام می دهند. همانطور که در عموم پروژه ها، این مقوله ها از اهداف مورد نظر تیم پروژه ها بوده است.

ناگفته نماند، مبحث استفاده از ظرفیت تلفن های همراه در فرآیند ماینیگ (موبايل كاوي)، در ساير پروژه ها با موفقیت خاصی مواجه نشده است. استفاده از ظرفيت بيهوده ي تلفن هاي موبايل، براي افزايش سرعت و غير متمركز سازي شبكه، به احتمال زياد يك چالش خواهد بود. همانطور که پیشتر هم عنوان شد، در پروژه هایی که در گذشته اجرائی شده اند، ماینیگ با موبایل به همان اندازه که در ابتدا ادعا شده بود، موفقیت آمیز نبوده است.

حداقل محصول قابل عرضه (MVP):

Enecuum  اذعان مي كند كه تست شبکه اصلی در سه ماهه سوم 2018 شروع خواهد شد.

تيم پروژه:

آنتون نيكونورف: مدير اصلي فناوري Enecuum ، سابقه ي بيش از 14 سال دارد و بنيان گذار و مدير عامل اخير AMS LLC  است.

ميخاييل سايفولين: بنيانگذار و مدير عامل گروه بازاريابي است . وی سابقه ي زيادي در اين حوزه دارد.

ايوان وي. ايوانوف؛ نيز از بینانگذاران این پروژه می باشد. این فرد نیز دارای سابقه زيادي در این حوزه می باشد. ایشان در حال حاضر بنيان گذار گروه UPBUSINESS CONSULTING, و UPSTUDY GROUP است.

به نظر مي رسد كه همه ي اين افراد داراي مهارت بالا در زمينه هاي مخصوص به خود بوده و در موفقيت این پروژه تاثیرگذار باشند.

نقشه راه پروژه؛

جدول زماني ارائه شده در نقشه راه پروژه اهداف دستيافتني پروژه Enecuum را در یک بازه تقريباً 4 سال معرفی می نماید. كه این بازه از تاریخ راه اندازي پروژه در سال 2015 شروع مي شود. این یک توصیف مختصر از اهداف قابل اجرا است و به نظر این نگارنده مي توانست مفصل تر و دقيق تر باشد. در سناريوي فعلي، اطلاعات زيادي در مورد چگونگي Enecuum در آينده وجود ندارد.

اقتصاد توكن :

ENQ، توكن اصلي شبكه Enecuum است. با اين حال در ابتدا، توكن هاي Enecuum صادر مي شوند كه مي تواند بعد از شروع عملكرد پروتكل، به ENQ تبديل شود Enecuum .از تيكت ها پشتيباني مي كند كه جايگزين رمزنگاري شده براي توكن هايشان است. این تیکت ها مي تواند در شاخه هايي بكار رود كه ENQ در جريان نيست يا استفاده نمي شود و مي تواند آزادانه بين كاربران شبکه Enecuum انتقال يابد.

كاوندگان مشتاق اند تا تراکنشها را منتشر كنند زيرا هر چه اندازه بلوك بزرگتر باشد، معدن کاو (ماینر) براي آن جايزه بزرگتري خواهد داد. اگر يك قرارداد سنگين هوشمند قرار است اجرا شود، به گره يا NODE انگيزه ي اجراي محاسبات رياضي پيچيده تر داده خواهد شد، از آنجاييكه پاداش بالاتر توليد خواهد شد. و براي NODEها، سرويس دهي شاخه ها و توليد بليط هاي خصوصي، پاداش ارائه شده توسط كاونده تصميم گيري مي شود و در مورد فراهم سازي اين سرويس، توافق مي شود.  Enecuum داراي اقتصاد توكن نسبتا خوب است.

جدول مقايسه اي  ENECUUM

در کل میتوان گفت؛ Enecuum يك پروژه خوب است. البته اخیراً چند رقيب در بازار وجود دارد و فناوري DAG از نظر برخي از مشكلات هنوز در ابتدای راه است. البته امیدوارم این پروژه، در این مقوله به اهداف مورد نظر دست یابد.

نتيجه گيري:

به طور خلاصه، Enecuum  نسل بعدی تکنولوژی بلاک چین است که امنیت را از طریق قراردادهای هوشمند بهبود می بخشد، امکان انجام معاملات فوری با کمیسیون صفر را مقدور ساخته و مقیاس پذیری شبکه را با استفاده همزمان از سه الگوریتم  PoS، PoW، PoA  امکانپذیر می سازد. این پروتوكل بر روي استفاده از 3 نوع مختلف الگوريتم اجماع برنامه ريزي کرده است. اکثر پروژه ها داراي مشكل استفاده از يك الگوريتم اجماع هستند، اينكه چگونه این پروژه سه الگوريتم را مديريت خواهد کرد، نکته قابل توجهی می باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید