پلیس چین در تلاش ، جهت سرکوب فعالیت‌های اقتصادی غیرقانونی ، معامله‌گران فرابورس ارزهای دیجیتال  (OTC) را برای پاره‌ایی توضیحات و تکمیل تحقیقات، بازداشت کرده است.

پلیس این کشور در یک اقدام جدی علیه پولشویی ، معاملات ارزهای دیجیتال را  هدف قرار داده و طی آن ژائو دونگ (Zhao Dong) – معامله‌گر برجسته ارزهای دیجیتال  OTC چینی و بنیانگذار پلت‌فرم لندینگ ارزهای دیجیتال  RenrenBit – را  در شهر هانگژو دستگیر کرده  است.

ابتدا روز پنجشنبه،  شایعاتی مبنی بر دستگیری ژائو در WeChat منتشر شد. اما سپس فیلمی از دستگیری وی با شرح کامل موضوع در اجتماعات محلی دست به دست شد و در نهایت، این خبر  توسط رسانه های خبری محلی تایید شد.

با توجه به موقعیت برجسته ژائو ، این خبر توجه بسیاری را به خود جلب کرد . یک نماینده RenrenBit طی بیانیه‌ای در رسانه اجتماعی Weibo گفت که یک میز معاملاتی بی‌نام OTC در پکن،  تمامی اعضای تیم خود را اواخر ماه گذشته ، به پلیس تحویل داده است.به نظر نمی‌رسد که هیچ یک از معامله‌گران فرابورس به صورت یکجا دستگیر شده باشند.

RenrenBit در این بیانیه گفت: ژائو ، در تیم OTC سرمایه گذاری کرده اما در معاملات روزانه درگیر نبوده است ، وی در اوایل ماه ژوئن از ژاپن به چین بازگشته و اکنون در تحقیقات پلیس جهت مبارزه با کلاهبرداری و پولشویی به طور فعال همکاری می‌کند.

در سال 2017 ، دولت چین صرافی‌های داخلی این کشور را از مبادله هر گونه ارز دیجیتال با یوان چینی منع کرد.در نتیجه بسیاری از معامله‌گران به پلت فرمهای فرابورس (OTC) روی آوردند .این پلت فرم‌ها  اساساً با اتصال خریداران و فروشندگان ، معامله همتا به همتا را امکان پذیر می‌کنند.کاربران شخصی در چین، جهت خرید یا فروش USDT یا بیت کوین با یوان چینی، بر استفاده از میز های معاملاتی  OTC تکیه کرده اند تا بتوانند در معاملات کریپتو به کریپتو مشارکت کنند.

یک شخص آگاه که به دلیل حساسیت این پرونده ، خواستار ناشناس ماندن نامش شد ، به CoinDesk گفت که ژائو در حال حاضر در بازداشت به سر می‌ برد اما افزود که این یک عملیات سیستماتیک است .

به گفته وی، این مسئله ترس و وحشت زیادی را در بین دیگر میزهای فرابورس در چین ایجاد کرده است.این فرد گفت كه سازمان‌های مجری قانون در استان‌های مختلف چین،  از اواسط ماه ژوئن، نظارت خود را بر روی میزهای معاملاتی  OTC ارزهای دیجیتال افزایش داده‌اند و برای کمک به تحقیقات مربوط به فعالیت‌های پولشویی ، چندین میز معاملاتی را توقیف کرده اند. اما آنجایی  که ژائو  به عنوان یکی از بزرگترین معامله‌گران فرابورس در چین شناخته شده است ، خبر دستگیری وی نیز  مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. گفته می شود که او  از سال 2013 عضو انجمن رمزنگاری چین است.